Wszystko o działaniu pudru mineralnego

Kosmetyki mineralne w ciągu ostatnich lat błyskawicznie zyskały ogromną popularność na rynkach kosmetycznych całego świata. Obecnie każda szanująca się marka produkująca kosmetyki do makijażu ma w swojej ofercie produkty określane mianem mineralnych, wśród których prym wiodą przede wszystkim podkłady i pudry. Z tego artykułu dowiesz się, co stoi za renomą tych kosmetyków, kto w szczególności powinien się nimi zainteresować oraz jak używać pudru mineralnego w sposób prawidłowy.

Fenomen kosmetyków mineralnych

Prawdziwe kosmetyki mineralne w swoim składzie mają wyłącznie minerały oraz czyste pigmenty. To właśnie prosty, naturalny skład kosmetyków z minerałami sprawia, że spowodowały one niejako przełom na rynku kosmetycznym. Dzięki braku substancji wypełniających, zapachowych i konserwujących preparaty mineralne nie wykazują skłonności do podrażniania skóry i zapychania jej porów. 

W skład kosmetyków mineralnych wchodzą najczęściej takie substancje, jak kaolin, dwutlenek tytanu, tlenek żelaza oraz tlenek cynku, działając korzystnie na skórę z problemami rozmaitego pochodzenia. Co więcej, niektóre z nich (np. tlenek cynku) są powszechnie wykorzystywane w produkcji kosmetyków dla dzieci, co świadczy o ich wyjątkowej nieinwazyjności.

Można więc uznać, że kosmetyki z minerałami raz na zawsze obaliły twierdzenie mówiące o szkodliwości makijażu dla kondycji cery — w tym wypadku możemy „zjeść ciastko i mieć ciastko”, czyli cieszyć się makijażem połączonym z wysokiej jakości pielęgnacją skóry.


Puder mineralny — ratunek dla skóry wymagającej

Wśród kosmetyków naturalnych pudry i podkłady to preparaty, które wybieramy najchętniej. Pojawienie się mineralnych kosmetyków poprawiających wygląd cery to prawdziwa makijażowa rewolucja, zwłaszcza dla posiadaczek skóry szczególnie problematycznej. Pudry z minerałami mogą bez obaw stosować osoby cierpiące na trądzik, rozmaite alergie, nadmierną suchość skóry lub odwrotnie — jej zbytnie przetłuszczanie.

Puder mineralny nie tylko nie koliduje z kuracjami leczniczymi stosowanymi na skórę twarzy, lecz także przyspiesza gojenie różnego rodzaju podrażnień. Kosmetyki z tej kategorii będą również idealnym wyborem dla pań, które są posiadaczkami jasnej karnacji, wyjątkowo wrażliwej na działanie promieni UV — dwutlenek tytanu wchodzący w skład pudrów stanowi naturalny, lekki filtr, który ochroni skórę przed niekorzystnym wpływem słońca.

Pamiętaj, że nawet jeśli twoja skóra nie jest problematyczna, stosowanie pudru mineralnego to też bardzo korzystna decyzja. Do jego używania zachęca prosty, naturalny dla skóry skład oraz lekki, subtelny efekt, jaki gwarantuje. Stosując kosmetyki z minerałami, trudno uzyskać niepożądany „efekt maski”, dzięki czemu makijaż wykonywany z ich użyciem jest wyjątkowo subtelny i delikatny.

Jak używać pudru mineralnego?

Puder mineralny różni się od swoich tradycyjnych odpowiedników także ze względu na konsystencję. Kosmetyki z minerałami prawie zawsze przyjmują postać miałkiego proszku, dlatego do ich aplikacji najlepiej sprawdzą się puchate pędzle z włosiem naturalnym.

Pamiętaj, że pudry z minerałami należy nakładać w minimalnych ilościach. Po wysypaniu małej ilości kosmetyku na pokrywkę opakowania, nabierz puder na pędzel i dokładnie strząśnij jego nadmiar, po czym możesz przystąpić do delikatnego wklepywania pudru pędzlem w skórę. Do tej czynności możesz również wykorzystać gąbeczkę do makijażu lub puszek, jednak w przypadku pierwszych kontaktów z tego rodzaju kosmetykami pędzel okaże się narzędziem najbardziej precyzyjnym i wygodnym.

Choć dla wielu kwestia ta stanowi oczywistość, stosowanie pudru mineralnego powinno przebiegać jak najbardziej równomiernie. W odróżnieniu od standardowych pudrów, preparaty mineralne nie mają w swoim składzie substancji zapobiegających zbrylaniu się proszku, co dla osób mało doświadczonych w sztuce make-upu może stanowić przeszkodę w starannej aplikacji pudru.

Nie spiesz się więc — poświęć na aplikację kosmetyku tyle czasu, ile jest konieczne, aby móc cieszyć się zachwycającym efektem. Kiedy metodą prób i błędów nauczysz się, jak używać pudru mineralnego, zauważysz znaczną poprawę w wyglądzie swojego codziennego makijażu.

Bilans zalet, jakimi wyróżnia się puder mineralny

Jak już wiesz, stosowanie pudru mineralnego jest polecane w szczególności osobom o skórze bardzo wrażliwej, skłonnej do podrażnień lub poddawanej kuracjom leczniczym, na przykład przeciwtrądzikowym.

Zbawienny wpływ pudrów z minerałami polega na tym, że dzięki lekkiej, naturalnej formule pozwalają skórze „oddychać” i nie kolidują w działaniu z innymi kosmetykami. Ponadto kosmetyki mineralne możesz bez obaw stosować po licznych zabiegach kosmetycznych, takich jak peelingi chemiczne czy laseroterapia.

Brak zapachu to kolejna cecha wskazywana przez wielu jako zdecydowana zaleta kosmetyków mineralnych. Aromaty stosowane w wielu preparatach mogą być przyczyną reakcji alergicznych lub po prostu niekomfortowej aplikacji kosmetyku — nie każdy z nas przepada za intensywnymi nutami zapachowymi, jakie producenci kosmetyczni dodają do swoich wytworów.

Praktyczne i oszczędne panie będą zadowolone z tego, że coraz popularniejsze kosmetyki mineralne w zakresie ceny nie odbiegają od standardowych odpowiedników. Ponadto odpowiednio przechowywane minerały cechują się długimi terminami ważności, dzięki czemu nie musisz nadto martwić się o ich spożytkowanie w określonym czasie.

Minerały to dobry wybór także dla tych osób, którym zależy na ochronie przeciwsłonecznej zapewnianej przez make-up — powszechnie stosowany w produkcji pudrów z minerałami dwutlenek tytanu to naturalny filtr chroniący skórę przed działaniem promieni UV. Rzecz jasna, nie jest to ochrona na poziomie zapewniającym bezpieczeństwo skóry podczas letnich upałów, jednak podczas chłodniejszych pór roku powinna okazać się wystarczająca.

Stosowanie pudru mineralnego a problemy

Wobec licznych zalet pudrów z minerałami ich wady (lub raczej naturalne właściwości, które nie każdemu mogą odpowiadać) zdają się właściwie znikome. Warto jednak jeszcze raz wspomnieć o tym, że ich aplikacja nie jest tak prosta, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kosmetyków. Jeśli jesteś osobą początkującą, powinnaś nabyć szczegółowej wiedzy o tym, jak używać pudru mineralnego.

Początkowo jego nakładanie może przysparzać ci kłopotów w postaci nabierania zbyt dużej ilości produktu na pędzel lub nierównomiernego rozprowadzania pudru na skórze. Powoduje to, że makijaż wykonywany z wykorzystaniem kosmetyków mineralnych trwa o wiele dłużej, niż ma to miejsce w przypadku stosowania tradycyjnej „kolorówki”. Pamiętaj też, że sypka konsystencja kosmetyków mineralnych najprawdopodobniej nie raz spowoduje, że twoje stanowisko do wykonywania make-upu będzie wymagało dokładnego czyszczenia.

Korzyści, jakie zapewni twojej skórze stosowanie pudru z minerałami, są z całą pewnością warte tego, aby opanować sztukę prawidłowej aplikacji niestandardowego kosmetyku. Twoje wysiłki zostaną nagrodzone nie tylko lekkim, efektownym makijażem, lecz także o wiele lepszą kondycją skóry.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły