Data publikacji:

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej

Co powinno zawierać wyposażenie klatki dla świnki morskiej? By zwierzątko było zadowolone i szczęśliwe, potrzebuje tylko kilku rzeczy: zdrowego podłoża, poidełka, miseczki, miejsca na sianko oraz zabawek i... dużo czułości. Kompletujemy wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

wyposażenie klatki dla świnki morskiej

Świnak morska w domu

Zanim zdecydujesz się na świnkę morską, musisz wiedzieć, że świnki powinny być dwie. To bardzo towarzyskie zwierzątka, którym smutno jest w samotności – na wolności w Ameryce Południowej żyją stadnie. Dwie świnki morskie tej samej płci w jednej klatce doskonale się dogadają, choć nie obejdzie się bez konfliktów, czasem krwawych. Możesz też połączyć samca i samicę, ale wówczas samiec powinien być wykastrowany.

Świnki nie potrzebują wiele, ale by ich życie było przyjemne i wygodne, można zadbać o kilka spraw. Najważniejsze, by wyposażenie klatki dla świnki morskiej utrzymane było w czystości, a podłoże, miski i miejsce odpoczynku dobrej jakości.

Pamiętaj też, że im większa klatka – tym lepiej. Świnki mają tendencję do tycia, więc im więcej będą miały miejsca do biegania i ganiania się, tym ich forma będzie lepsza. Powinieneś też oczywiście zadbać o to, co jedzą świnki morskie.

Domek to podstawa wyposażenia klatki dla świnki morskiej

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej powinno uwzględniać przede wszystkim domek. Każda świnka powinna mieć swój. Zapewnia on schronienie i miejsce na sen. Jeśli w klatce mieszkają dwie świnki, kup dwa domki. W przeciwnym wypadku zwierzątka będą rywalizować i zazwyczaj tylko jedna ze świnek będzie spała w domku.

Podłoże

Najbardziej przyjazne dla świnek morskich są trociny. Powinny być miękkie i świeże – należy je wymieniać codziennie. Dostępne są trociny zapachowe, które są całkowicie bezpieczne dla zwierząt, a pochłaniają zapach ich moczu i przyjemnie przy tym pachną.

W sklepach zoologicznych często używa się trocin zbitych w drobne rurki, które rozsypują się, gdy zostaną zmoczone. Są one jednak mało przyjazne dla małych i delikatnych łapek świnek i mogą utrudniać im chodzenie oraz powodować odciski lub nawet rany.

Niektórzy kładą na spód klatki także dywaniki chłonące wilgoć (np. gąbkowe, łazienkowe), które sprawiają, że podłoże jest miękkie, w rzeczywistości jednak świnki nie potrzebują takich udogodnień, gdyż w naturze poruszają się po różnym podłożu. Możesz też zaproponować świnkom matę z konopi lub lnianą.

Poidełko

Świnki morskie powinny mieć stały dostęp do świeżej wody. Dlatego obowiązkowym wyposażaniem klatki dla świnki morskiej jest poidełko. Jeśli świnki zostają same na cały dzień (lub dwa), to poidło powinno mieć dużą pojemność, co najmniej 500 ml. Wodę należy oczywiście wymieniać, najlepiej codziennie.

W diecie świnek morskich ważna jest też witamina C, a ich organizmy nie wytwarzają jej, dlatego trzeba ją dostarczać np. w pożywieniu. Szpinak, brokuły, papryka i truskawki – te warzywa i owoce zawierają dużo witaminy C, dlatego świnki morskie powinny je często jeść. Można też dostarczyć im odpowiednią dawkę w specjalnych preparatach dla gryzoni – wystarczy dodać kilka kropel do wody w poidełku.

Miska i miejsce na sianko

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej musi uwzględniać wygodną miseczkę na karmę. Powinna być solidna i stabilna – może być szklana lub gliniana. Chodzi o to, by nie wywróciła się łatwo, gdy świnka stanie na nią łapami – a tak właśnie mają w zwyczaju robić te gryzonie.

W klatce przyda się też specjalne miejsce na sianko, najlepiej paśnik montowany do boku klatki lub wisząca kula. Takie umiejscowienie zapobiegnie zadeptywaniu sianka – ubrudzonego świnki nie będą chciały jeść.

Zabawki

Niektóre świnki morskie lubią się zagrzebywać w sianie, inne wybierają miękkie kocyki lub specjalne legowiska. Warto włożyć do klatki coś miękkiego, żeby zobaczyć, czy np. koc przypadnie świnkom do gustu. Panuje przekonanie, że świnki lubią się huśtać, jednak również nie wszystkie podchodzą do tego entuzjastycznie. Zwierzęta te za to lubią się o coś oprzeć, gdy odpoczywają – przyda się specjalna poduszka lub miękki koc zwinięty w rulon.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska