Data modyfikacji:

Jak używać frezarki do paznokci?

Zadbane dłonie są wizytówką każdej kobiety. Aby mieć piękne paznokcie, wcale nie musisz iść do salonu kosmetycznego. Pomocna w domowym manicure będzie frezarka do paznokci. Jak jej używać? Zobacz nasz poradnik.

frezarka do paznokci

Jak działa frezarka do paznokci?

Frezarka do paznokci to specjalistyczne urządzenie kosmetyczne, którego zadaniem jest opracowanie zarówno skórek, jak i płytki paznokciowej podczas zabiegu manicure i pedicure. Jest niejako nowoczesnym następcą tradycyjnych narzędzi, takich jak cążki, pilnik i polerka. Działanie tych przedmiotów skumulowane jest w jednym urządzeniu, co czyni frezarkę do paznokci sprzętem poręcznym i wielofunkcyjnym.

Działanie frezarki do paznokci opiera się na pracy cienkich, krótkich wierteł (tzw. frezów) o różnych kształtach, które są w stanie szybko efektywnie spiłować nawet najbardziej kłopotliwą płytkę paznokciową.

Frezy mogą być wykonane z rozmaitych tworzyw i minerałów, co wpływa na ich oddziaływanie na paznokieć. Najczęściej spotykane nakładki to frezy diamentowe, kamienne i stalowe.

Frezarka do paznokci: jak używać?

Frezarka do paznokci to rozwiązanie idealne dla posiadaczy paznokci kłopotliwych, czyli skłonnych do zgrubień, nierówności bądź wrastania. Frezarka daje bowiem gwarancję skutecznej poprawy kształtu każdego rodzaju płytki paznokciowej, co niekoniecznie byłoby zadaniem łatwym w przypadku pracy z tradycyjnym pilnikiem.

Zabieg manicure z użyciem frezarki do paznokci przebiega znacznie szybciej niż w przypadku stosowania zwykłych narzędzi. Wykonanie oferuje współcześnie większość salonów kosmetycznych.

Frezarki stosowane w salonowym zabiegu manicure powinny osiągać moc nie mniejszą niż 50 W. Urządzenia spotykane są najczęściej w połączeniu z 4-5 nakładkami (frezami) o różnych ziarnistościach, dostosowanych do poszczególnych etapów zabiegu.

Podczas zabiegu manicure frezarka do paznokci ma za zadanie przede wszystkim nadać paznokciom odpowiedni kształt, wygładzić ich krawędzie, usunąć skórki oraz zmatowić powierzchnię, co umożliwi lepszą przyczepność lakieru.

Jaka frezarka do paznokci będzie najlepsza?

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo używać frezarki do paznokci, musisz zacząć od wyboru właściwych frezów. Zabiegi manicure i pedicure powinny być dostosowane przede wszystkim do rodzaju paznokci.

Do usuwania skórek okalających paznokcie stosowane są frezy drobnoziarniste, najczęściej diamentowe o stożkowatym kształcie. Taka forma pozwala w sposób nieinwazyjny, a jednocześnie dokładny opracować skórki. Podobne nakładki stosowane są przy obróbce wałów paznokciowych (bocznych krawędzi płytki).

Do skracania paznokci i nadawania im kształtu można dobierać frezy kamienne o mniejszej ziarnistości, co pozwoli na szybkie spiłowanie płytki. Do zmatowienia powierzchni paznokci nadadzą się frezy zarówno diamentowe, jak i kamienne. Istotne jednak, aby ich ziarnistość była jak największa.

Innego rodzaju końcówki stosowane są w przypadku usuwania paznokci przedłużanych. Jak używać frezarki do przedłużanych paznokci? Tipsy akrylowe i żelowe należy w pierwszej fazie zabiegu opiłować frezem gruboziarnistym. Następnie ziarnistość frezów trzeba stopniowo zmniejszać. Do tego rodzaju zabiegów najczęściej poleca się frezy diamentowe oraz te wykonane ze stali chirurgicznej.

Frezarka do paznokci w zabiegu pedicure

Frezarki do zabiegów pielęgnacji stóp różnią się od tych, które stosowane są w przypadku dłoni. Powinny cechować się przede wszystkim większą mocą i mieć wbudowany pochłaniacz pyłu, który znacznie ułatwia przeprowadzenie zabiegu, a także czyni go bezpieczniejszym.

Frezarki do stóp łączone są z frezami przeznaczonymi nie tylko do paznokci, lecz także do zgrubiałego naskórka. W tym wypadku frezarka sprawdza się idealnie jako narzędzie zwalczające wszelkie niedoskonałości skóry stóp, m.in. odciski i nagniotki. Frezy w sposób szybszy i bardziej efektywny wykonują pracę, jaką manualnie przeprowadza się za pomocą pumeksu lub tarki.

Choć frezarki, dzięki mocy swojego działania, mogą być stosowane bez wcześniejszego rozmiękczenia skóry i paznokci, przed zabiegiem pedicure warto wymoczyć stopy w ciepłej wodzie przez kilka minut. Dzięki temu zabieg frezowania paznokci będzie przebiegał jeszcze szybciej i bardziej precyzyjnie, a dodatkowo zniwelowane zostanie unoszenie się pyłu z piłowanych paznokci.

Przeciwwskazania do stosowania frezarki do paznokci

Podobnie jak w przypadku większości zabiegów kosmetycznych nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zabieg pielęgnacyjny z użyciem frezarki do paznokci. Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest wykluczenie występowania jakiegokolwiek z przeciwwskazań.

Do najczęstszych z nich zaliczane są grzybica stóp i paznokci, łuszczyca, występowanie świeżych ran i blizn w polu zabiegowym, obecność stanów zapalnych i alergicznych, a także cukrzyca i egzema.

Jak wybrać frezarkę do paznokci?

Niezależnie od przeznaczenia frezarki powinny cechować się poręcznością i lekkością. Moc frezarki do użytku domowego nie powinna przekraczać 20 W. Frezy powinny wykonywać minimum 20 tys. obrotów na minutę, a podczas pracy urządzenia powinny obracać się obustronnie.

Nakładki muszą być łatwo wymienne i jednocześnie stabilnie mocowane. Przydatnym, choć nie niezbędnym elementem frezarki, jest pochłaniacz pyłu, którego celem jest zwiększenie komfortu zabiegów i zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi drogą powietrzną.

Należy pamiętać, że posiadanie domowej frezarki do paznokci wyłącznie na własny użytek nie zwalnia z obowiązku dezynfekcji frezów po każdym użyciu. Zabiegi manicure i pedicure są obarczone ryzykiem różnych chorób, nie tylko tych związanych z naskórkiem i paznokciami. Przy ewentualnym przerwaniu ciągłości tkanek i kontakcie frezu z krwią może dojść do zakażenia wieloma bakteriami i wirusami, m.in. laseczkami tężca.

Zalety i wady frezarki paznokci

Atutem stosowania frezarki jest zdecydowanie krótszy czas wykonywania manicure i pedicure. Sposób ten jest dodatkowo bardziej precyzyjny, a przy odrobinie wprawy zdecydowanie prostszy.

Operując frezarką, można nadać paznokciom pożądany kształt przy praktycznie znikomym wysiłku. Ponadto manicure i pedicure wykonywane tą metodą nie wymagają wcześniejszego namaczania skórek, co jest niezbędne w przypadku stosowania pospolitych narzędzi. Pominięcie tego etapu zapewnia także oszczędność czasu.

W zestawieniu z powyższymi zaletami trudno o jednoznaczne wskazanie wad frezarki do paznokci. Co to urządzenie może zepsuć w wyglądzie paznokci przy nieumiejętnym jego stosowaniu? Oczywistą kwestią jest, że podczas użytkowania domowego początkowo problemem może być nabycie odpowiedniej wprawy w operowaniu urządzeniem.

Niesprawne posługiwanie się frezarką (a zwłaszcza zbyt intensywne przyciskanie frezów do płytki paznokciowej) może spowodować uszkodzenia paznokcia, a w przypadku paznokci szczególnie słabych i kruchych – wzmóc ich skłonność do rozwarstwiania się i pękania. Dlatego szczególnie istotne jest indywidualne dobieranie rodzaju frezu oraz szybkości jego obrotów do stanu płytki paznokciowej.

Mimo nielicznych zagrożeń, jakie niesie z sobą frezowanie paznokci, po kilku zabiegach z użyciem frezarki wielu użytkowników chowa tradycyjne pilniki do szuflady. Szybkość, komfort i dokładność, jaką zapewnia to urządzenie, to zalety deklasujące tradycyjny manicure.