Data publikacji:

Jaki telefon dla 11-latka wybrać?

Znalezienie wytrzymałego telefonu dla dziecka, który jednocześnie będzie posiadał wszystkie niezbędne funkcje, bywa bardzo trudne, dlatego w dzisiejszym artykule podpowiemy, na co zwracać uwagę, wybierając telefon dla swojej pociechy. Przytoczymy również kilka polecanych modeli smartfonów w kategoriach: dla 11-latka oraz ponadprzeciętnie wytrzymałe. Dowiedz się, jaki telefon dla 11-latka wybrać.
telefon dla 11 latka

Jaki telefon dla 11-latka wybrać?

Wybierając smartfon dla 11-latka, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim opinię dziecka. Najlepiej będzie ustalić z góry wybrany budżet i pozwolić pociesze na samodzielne poszukiwania lub zaproponować kilka modeli i wybrać z określonej bazy. Na co zwracać uwagę, wybierając smartfon dla dziecka?
  • Przekątna wyświetlacza – ekran powinien być czytelny i umożliwiać komfortowe obsługiwanie urządzenia jedną lub dwiema rękami.
  • Solidna obudowę – która będzie odporna na upadki lub będzie posiadać dodatkowe wzmocnienia i certyfikaty związane z nieprzepuszczalnością wody, kurzu i pyłu.
  • Pojemność baterii – dobrym pomysłem będzie akumulator o pojemności 5000 mAh. To właśnie tyle miliamperogodzin jest dostępne w większości nowoczesnych smartfonów. Ewentualnie mniejszą pojemność można zrekompensować, dokupując powerbank.
  • Obecność ważnych funkcji – o ile budzik czy kalendarz w telefonie jest absolutnym standardem, o tyle nie każdy telefon posiada moduł NFC, którym dziecko mogłoby zapłacić, gdy zapomnimy dać mu gotówkę na drugie śniadanie.
  • Ilość pamięci RAM i pamięci wbudowanej – pamięć wbudowaną można rozszerzyć przy pomocy karty, ale wystarczająca ilość pamięci RAM to podstawa dla płynnego działania telefonu.
  • Dla dzieci w tym wieku liczą się również takie kwestie jak dobrej jakości aparat lub możliwość nagrywania filmików w Full HD. Warto sięgnąć więc po telefon z dobrym aparatem. Dziecko musi się zastanowić, czy preferuje telefon z zaokrąglonymi krawędziami, czy też nie. Rodzic z pewnością będzie spokojniejszy, jeżeli telefon będzie miał zaawansowane systemy nawigacji lub przycisk SOS.

    Czy telefon dla dziecka bez internetu to dobry pomysł?

    Niektórzy rodzice myślą, że kupując telefon dla dziecka bez internetu, ochronią je przed zagrożeniami, które czyhają w sieci. Niestety, dziecko tak czy inaczej będzie trzeba nauczyć rozsądnego korzystania z internetu, a odwlekanie tego momentu w czasie wcale nie wyjdzie mu na lepsze.
    Jedenaście lat to już w tej chwili moment, w którym dzieci kontaktują się ze sobą poprzez aplikacje takie jak WhatsApp czy Messenger, zakładają grupy czy konwersacje klasowe oraz informują się tam o tym, co dzieje się w szkole. Kupując dziecku telefon bez internetu, pozbawimy je dostępu do pewnych obszarów życia społecznego.
    Jeżeli decydujemy się na zakup standardowego smartfona dla dziecka, trzeba pamiętać też o tym, by nie czynić z niego wyłącznie narzędzia kontroli. Jeżeli zakładamy dziecku kontrolę rodzicielską czy aplikacje lokalizujące, należy omówić to z dzieckiem i wytłumaczyć mu, jakie przyczyny stoją za takim postępowaniem.
    Telefonu nie można wykorzystywać też jako sposobu na karanie lub nagradzanie dziecka. Kluczem do poprawnego użytkowania telefonu przez młodego człowieka jest nauczenie go korzystania z internetu z głową oraz posiadanie zainteresowań poza przestrzenią wirtualną.

    Jaki wytrzymały telefon dla dziecka wybrać?

    Hammer Iron 3, Oukitel WP5-OEV2 OL, Blackview BV4900 Pro, CAT S42 H+, Ulefone Armor X6 czy Caterpillar S40 to prawdopodobnie najbardziej pancerne smartfony, jakie są dostępne na rynku. Posiadają certyfikaty na poziomie IP68 lub IP69, były testowane zgodnie ze standardem armii amerykańskiej (zaadaptowanym przez producentów) czy przechodziły drop-testy.
    Większość z nich była poddawana testom upadków z wysokości 120, 150 lub 180 centymetrów i kontroli związanej ze szczelnością, która najczęściej polega na zanurzeniu telefonu pod wodą przez około 30 minut.
    Tego rodzaju smartfony świetnie poradzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach i podczas zabaw na zewnątrz. Niestraszna im woda, pył, kurz oraz błoto i całkiem nieźle radzą sobie z uszkodzeniami mechanicznymi czy upadkami. Jedyną wadą takich telefonów jest to, że parametry związane z ilością dostępnej pamięci czy jakością aparatu są odrobinę gorsze niż w aktualnie najczęściej kupowanych telefonach.

    Jaki telefon dla 11-latki na prezent?

    Redmi 9A, Redmi C9, RealMe C33, Samsung M11 – to przykładowe telefony z niskiej półki cenowej o zrównoważonych parametrach, które dobrze sprawdzą się w przypadku 11-latek. Każdy z nich ma ładną, najczęściej dwukolorową, a nawet błyszczącą obudowę, która cieszy oko, oraz około 3 GB pamięci RAM.
    Samsung A52, Redmi Note 11 Pro, Apple iPhone 13 Mini, Samsung Galaxy S22 – to już odrobinę droższe od poprzedników propozycje smartfonów dla 11-latków, których nie powstydzi się również dorosły. Mają wszystkie potrzebne funkcje, dość wydajne aparaty (w zależności od wybranego modelu) oraz nowoczesny design.

    Czy istnieją dedykowane, prawdziwe telefony dla dzieci?

    Aktualnie dedykowane smartfony dla dzieci po prostu nie istnieją, a swoim pociechom kupujemy dokładnie takie same urządzenia jak te, z których korzystają dorośli.
    Zupełnie inaczej sprawa ma się ze smartbandami i smartwatchami, których oferta dedykowana najmłodszym jest naprawdę duża. Znajdziemy tam między innymi modele ze zmiennymi tapetami, motywami zwierzaków, funkcjami przypominania o wstaniu do szkoły, zrobieniu zadania domowego czy piciu wody. Można w nich ustalać również strefy bezpieczeństwa, po których przekroczeniu rodzic otrzyma powiadomienie na telefon.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!