Data modyfikacji:

Jaki oczyszczacz z funkcją chłodzenia wybrać?

Rosnąca świadomość konsumentów na temat zanieczyszczeń powietrza sprawia, że coraz więcej osób poszukuje oczyszczacza powietrza. To urządzenie jest w stanie usunąć z domu szkodliwe pyły, kurz, związki chemiczne o działaniu drażniącym oraz inne zanieczyszczenia, które negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie domowników. Oczyszczać z funkcją chłodzenia to sprzęt, który przyda się również latem. Dzięki niemu w pomieszczeniach w domu zapanuje przyjemny chłód. Jak wybrać oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia? Sprawdź ranking najpopularniejszych produktów tego typu.

Polecamy: Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika wybrać?

oczyszczacz z funkcją chłodzenia

Oczyszczacz powietrza – co to takiego?

Oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia lub grzania to urządzenie, które jest wyposażone w specjalne filtry. Zadaniem tych filtrów jest wyłapywanie z powietrza cząsteczek, których nie powinno się w nim znaleźć. Filtry wychwytują i zatrzymują drobinki kurzu, roztocza, sierść zwierząt, a także inne zanieczyszczenia. Dzięki temu urządzenie sprawia, że powietrze w domu jest idealnie czyste. Wnętrze mieszkania staje się przyjazne dla małych dzieci, seniorów, alergików oraz osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.

Oczyszczacz powietrza jest również skutecznym narzędziem do walki ze smogiem. Filtry zatrzymują cząsteczki pyłów PM2,5 oraz PM10. Dzięki temu niebezpieczne pyły nie trafiają do płuc domowników. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku osób, które są obciążone chorobami układu krążenia i oddechowego. Pyły i szkodliwe związki zawarte w smogu powodują zaostrzenie objawów, a w skrajnych przypadkach prowadzą do zgonu.

Gdzie powinno się stosować oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia powinien znaleźć się we wszystkich pomieszczeniach, w których spędza się czas przez większą część dnia. Umieszczenie go w sypialni lub salonie ogranicza ilość wdychanych związków o szkodliwym wpływie na zdrowie. Przez całą noc organizm jest prawidłowo natleniony i chroniony przed niebezpiecznymi związkami siarki i pyłami, które przedostają się do wnętrza domu przez niewielkie nieszczelności w oknach. 

Oczyszczacz powietrza przydaje się również w pokoju dziecięcym. Małe dzieci narażone na długotrwałą ekspozycję na smog, formaldehyd uwalniający się z farb ściennych oraz na inne związki o działaniu drażniącym, częściej chorują. Zanieczyszczone powietrze nasila u maluchów astmę, atopowe zapalenie skóry i różnego typu alergie wziewne. Ponadto smog wydłuża czas trwania infekcji górnych dróg oddechowych i zwiększa nasilenie objawów takich jak uporczywy kaszel lub drapanie w gardle.

Oczyszczacz powietrza z funkcją grzania i chłodzenia warto postawić także w salonie. W pokoju dziennym spędza się wspólny czas z rodziną, dlatego to właśnie tam przydaje się tego typu sprzęt. Dzięki niemu w sezonie zimowym wszyscy domownicy oddychają czystym powietrzem i w razie potrzeby dogrzewają pomieszczenie ciepłym nawiewem. Latem mogą natomiast uruchomić chłodny nawiew, by obniżyć temperaturę w salonie do komfortowego poziomu. 

Oczyszczacz z nawilżaczem powietrza

Z oczyszczacza najczęściej korzysta się w okresie zimowym ze względu na smog. Jest to okres grzewczy, w którym powietrze w domach jest nadmiernie wysuszone z powodu gorących kaloryferów. Podniesienie poziomu wilgotności w pomieszczeniach pozytywnie wpływa na samopoczucie i ogranicza przesuszenie śluzówki nosa i gardła. Oczyszczacz i nawilżacz z funkcją chłodzenia, czyli urządzenie 2 w 1, w pełni rozwiązuje ten problem. 

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania i chłodzenia powietrza sprawia, że poziom wilgotności w domu rośnie do wysokości, która jest optymalna dla człowieka. Dzięki temu w czasie snu gardło i nos są nawilżone, a dolegliwości takie jak ból gardła o poranku, chrypka i chrapanie znikają. 

W przypadku oczyszczaczy z nawilżaczami można postawić na urządzenia, które są wyposażone w dodatkową funkcję rozpylania zapachów. Dzięki niej w salonie lub sypialni rozchodzi się przyjemny aromat wybranego olejku eterycznego lub zapachowego. Rozpylony olejek niweluje woń związaną z posiadaniem zwierząt domowych, gotowaniem dań z kapusty, cebuli i grzybów lub dymu papierosowego. 

Rodzaj filtrów w oczyszczaczu powietrza

Oczyszczacz z funkcją chłodzenia może być wyposażony w różne typy filtrów. Od ich rodzaju zależy dokładność usuwania zanieczyszczeń powietrza z pomieszczeń. Podstawowe, tanie filtry wychwytują jedynie największe cząsteczki - sierść zwierząt, kurz, a także duże pyły. Na rynku można znaleźć również filtry o wysokiej skuteczności zwalczania smogu. Dzięki nim z powietrza w salonie, sypialni lub pokoju dziecięcym usuwa się wszelkie zanieczyszczenia, w tym pyły PM2,5. Domownicy oddychają dokładnie oczyszczonym zdrowym powietrzem. 

Dla alergików przeznaczone są oczyszczacze z filtrami HEPA. Ich struktura zatrzymuje nawet drobne cząsteczki kurzu, roztocza oraz inne związki, które nasilają katar sienny, suchy kaszel, łzawienie oczu i wysypki. Filtry HEPA w oczyszczaczach są dość kosztowne, dlatego montuje się je w urządzeniach należących do co najmniej średniej półki cenowej. 

Oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia – ranking

O czym jeszcze pamiętać, gdy wybiera się oczyszczacz i nawilżacz powietrza z funkcją chłodzenia? Ważnym parametrem jest wydajność sprzętu. Urządzenie powinno być przystosowane do użytkowania na danej powierzchni. Zbyt niska wydajność spowoduje niedokładne usuwanie zanieczyszczań z salonu lub przestronnej sypialni. Za wysoka niepotrzebnie wpłynie natomiast na wzrost ceny sprzętu. Optymalnym wyborem jest urządzenie, które w ciągu godziny oczyszcza powietrze z powierzchni o kilka metrów większej niż rzeczywisty metraż pokoju. Dzięki takiej wydajności oczyszczacz będzie pracował sprawnie, a jego cena będzie akceptowalna dla użytkownika. Sprawdźcie dziesięć polecanych sprzętów:

Autorka: Monika Kocher