Data publikacji:

Woda destylowana a demineralizowana. Czym się różnią?

Woda destylowana a demineralizowana – czym się od siebie różnią? To dość często zadawane pytanie. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawdzić, jak powstają wymienione typy płynów oraz jakie mają zastosowania. Przeczytaj nasz artykuł, aby się dowiedzieć, czy woda demineralizowana to to samo, co destylowana!
woda destylowana a demineralizowana
Czy woda demineralizowana to to samo, co destylowana? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sprawdzić, czym tak właściwie są oba typy wody. 

Woda destylowana – co warto o niej wiedzieć?

Zacznijmy od wody destylowanej, która – jak możesz się domyślić – powstaje w procesie destylacji, czyli odparowania i skraplania. Dzięki temu można usunąć z niej wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia – zarówno te organiczne, jak i nieorganiczne, takie jak metale ciężkie czy sole mineralne. W efekcie woda destylowana jest niemalże czysta chemicznie.
Woda destylowana:
  • ma bardzo niską przewodność elektryczną ze względu na brak minerałów i soli,
  • nie ma smaku ani zapachu,
  • nie nadaje się do spożycia,
  • może pochwalić się bardzo wysoką czystością mikrobiologiczną, dzięki której jest idealna do celów medycznych i laboratoryjnych.
  • Jednak woda destylowana znalazła nie tylko profesjonalne zastosowanie. Równie często używa się jej w sprzętach AGD, np. żelazkach. Wynika to z tego, że nie zawiera związków, które mogłyby osadzać się w urządzeniach i prowadzić do powstawania kamienia.

    Czym jest woda demineralizowana?

    Wiesz już, czym jest woda destylowana. A demineralizowana? To płyn, z którego usunięto większość soli i innych składników mineralnych, takich jak magnez, wapń, sód czy siarczany. Najczęściej wykorzystuje się do tego różne metody: wymianę jodową, ultrafiltrację lub nanofiltrację albo odwróconą osmozę.
    Przeczytaj, jaki filtr do wody pod zlew wybrać
    W przeciwieństwie do wody destylowanej ta demineralizowana może zawierać substancje organiczne, a ich ilość jest uzależniona od zastosowanej metody oczyszczania. Do jej głównych cech zaliczamy:
  • zmiękczenie, które chroni przed osadzaniem się kamienia,
  • śladową przewodność elektryczną,
  • przeznaczenie do celów użytkowych (stąd też popularność większych opakowań, np. wody demineralizowanej 5 l).
  • Woda demineralizowana a destylowana – najważniejsze różnice

    Jakie są zatem różnice między wodą demineralizowaną a destylowaną? Chociaż często używa się tych pojęć i produktów zamiennie, to nie są tym samym. Wynika to z:
  • procesu oczyszczania – woda destylowana jest podgrzewana, odparowywana, a następnie skraplana w osobnym naczyniu. Z kolei ta demineralizowana powstaje w wyniku wymiany jonowej czy odwróconej osmozy;
  • czystość chemiczna i mikrobiologiczna – woda destylowana wypada pod tym względem lepiej, ponieważ w procesie destylacji można usunąć z niej niemal wszystkie sole mineralne czy bakterie;
  • zastosowanie – woda destylowana jest idealna do profesjonalnych zastosowań wymagających sterylności, np. w kosmetologii i medycynie. Natomiast woda demineralizowana – chociaż nadaje się do większości zastosowań technicznych – nie jest produktem jałowym.
  • Woda destylowana a demineralizowana – kiedy używać każdej z nich

    Wiesz już, jakie są różnice między wodą destylowaną a demineralizowaną. Co ciekawe, w niektórych sytuacjach można używać ich zamiennie. Mowa np. o sprzętach AGD. Jednak w przypadku profesjonalnego wykorzystania, np. w kosmetologii czy laboratorium, właściwym wyborem jest sterylna woda destylowana. Z kolei ta mineralizowana przyda się np. w motoryzacji czy przemyśle, czyli branżach, w których nie jest wymagana absolutna czystość chemiczna płynu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.