Data publikacji:

Filtr do wody pod zlew. Ranking

Coraz częściej spotykane w polskich domach filtry pozwalają nam uzyskać krystalicznie czystą wodę, pozbawioną jakichkolwiek uprzykrzających życie zanieczyszczeń. W sprzedaży znajduje się wiele systemów filtracji, ale najbardziej wydajnym będzie wybór tego, który montowany jest na stałe w kuchni. Przedstawiamy krótki przegląd oraz ranking filtrów do wody pitnej pod zlew.
filtry do wody pod zlew ranking

Zalety filtru do wody pod zlew

Istnieje wiele powodów, dla których Polacy coraz częściej sięgają po filtry do wody. W sprzedaży znajduje się cała gama filtrów w formie dzbanków, kubków oraz przystawek do kranu, które co prawda spełniają swoje zadanie, ale wymagają od nas sporej uwagi i częstej wymiany montowanych w nich wkładów z aktywnym węglem.
Znacznie rozsądniejszym wyborem, który pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, jest instalacja na stałe dużego filtru pod zlewem. Dzięki temu będziemy mieli stały dostęp do oczyszczonej wody pitnej, co ułatwi też np. wykorzystanie jej większych ilości do gotowania.
Filtry pod zlew są też ukryte przed wzrokiem i nie zajmują dodatkowego miejsca na blacie lub przy kranie. Nie wymagają też stałego doglądu i ciągłej konserwacji. Przedstawiamy więc krótki przegląd filtrów do wody pod zlew i ranking najpopularniejszych urządzeń tego typu, które znajdują się obecnie na rynku.

Dlaczego warto wybrać filtr do wody pod zlew z rankingu?

Kuchenne filtry pod zlewem dbają o wysoką jakość znienawidzonej przez wiele osób kranówki, która w wielu miejscach kraju jest niestety daleka od ideału. Wpływ na to ma oczywiście nie tylko stan rur, jakimi jest transportowana, ale także stosowana metoda jej oczyszczania oraz lokalne źródła, z których pochodzi.
Często mamy również do czynienia z wodą o wysokiej twardości, pozostawiającą bardzo szybko biały osad na garnkach lub czajnikach, a także w ekspresach do kawy i innych urządzeniach domowych, takich jak żelazka, skracając przez to ich życie. Ta niepożądana cecha wynika wprost z rozpuszczonych w wodzie minerałów.
Filtry do wody pod zlew z naszego rankingu niwelują te problemy, przy okazji pozbywając się też odczuwalnego nieprzyjemnego zapachu lub posmaku. Dodatkowo usuwają wiele szkodliwych zanieczyszczeń, takich jak chlor czy ołów, oraz minimalizują obecność wirusów oraz bakterii.

Na jakiej zasadzie działa filtr pod zlew? Rodzaje urządzeń

W sklepach znajdziemy kilka typów filtrów do wody pod zlew. Obecnie najczęściej zetkniemy się z przede wszystkim z większymi modelami, które reprezentują urządzenia określane czasami także mianem stacji uzdatniających. Dla optymalnego efektu proces oczyszczania wody przebiega w nich wielostopniowo i wykorzystuje on kilku filtrów o różnych właściwościach.
Filtry wielostopniowe rozpoznamy już na pierwszy rzut oka dzięki ich specyficznej budowie. Składają się one bowiem z kilku oddzielnych i połączonych ze sobą pojemników, przez które po kolei przepływa woda trafiająca do kranu. W wnętrzu każdego z nich zamontowany jest filtr innego typu.
W pierwszym zbiorniku znajdziemy najczęściej tzw. filtr mechaniczny. Jego zadaniem jest zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, a więc przede wszystkim różnego rodzaju osadu mineralnego, a także fragmentów rdzy znajdujących się w instalacji wodociągowej. Działanie drugiego filtru oparte jest na wkładzie z aktywnym węglem, który skutecznie usuwa drobne nieczystości, wpływające na jakość wody.
W sklepach znajdziemy wkłady węglowe o różnej skuteczności filtracji. Powinny być one dobierane odpowiednio do właściwości naszej kranówki. Jeżeli ma ona charakterystyczny nieprzyjemny posmak lub zapach, dobry filtr węglowy rozwiąże ten problem.
Poza tym spotkamy się też z tzw. wkładami jonizującymi, które wprowadzają do wody naładowane ujemnie jony. Według wielu producentów mają one pozytywny wpływ na właściwości wody, ułatwiając jej przyswajania przez organizm, dzięki czemu mają też poprawiać metabolizm organizmu, a nawet zwiększać odporność na infekcje.
Najbardziej zaawansowanym typem filtru do wody pod zlew jest model wyposażony dodatkowo w filtry osmotyczne, które są sercem całego urządzenia. Dzięki specjalnej membranie osmotycznej zatrzymuje on praktycznie wszystkie najdrobniejsze zanieczyszczenia nieorganiczne i organiczne, w tym żyjące w wodzie bakterie i wirusy. Otrzymana w ten sposób woda ma najwyższy możliwy stopień czystości.
Interesującym elementem niektórych filtrów są wkłady mineralizujące. Dla odmiany wprowadzają one do oczyszczonej wody związki mineralne, wpływające pozytywnie na jej wartości odżywcze oraz smak. Należy też wspomnieć, że w najbardziej zaawansowanych modelach znajdziemy kilka typów filtrów mechanicznych oraz węglowych o różnej specjalizacji.

Instalacja filtru do wody pod zlew

Warto podkreślić, że instalacja filtru pod zlew jest dość prosta i wymaga podstawowych narzędzi używanych przy układaniu i łączeniu rur wodociągowych. Pamiętajmy, że większe urządzenia potrzebują przestrzeni pod zlewem, o którą w przypadku niektórych szafek może być dość trudno. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by połączyć urządzenie z dopływem wody, warto zamówić usługę hydraulika.
Należy też podkreślić, że filtry do wody pod zlew nie wymagają podłączenia do jakiegokolwiek źródła zasilania. Swoją pracę wykonują kompletnie mechanicznie, bez żadnej interwencji z zewnątrz. Musimy jednak pamiętać o właściwej konserwacji urządzenia. Podczas intensywnego użytkowania będziemy musieli regularnie wymieniać wszystkie wymienione w instrukcji filtry i wkłady zazwyczaj w odstępie około pół roku. Warto to wziąć pod uwagę, decydując się na większe zestawy.

Cena filtru do wody pod zlew

Ceny filtrów pod zlew wahają się od około 200 złotych za podstawowe model, a skończywszy na ponad 1000 złotych za najbardziej zaawansowane zestawy osmotyczne.

Filtr do wody pod zlew. Ranking

Poniżej zebraliśmy kilka najpopularniejszych modeli filtrów, które powinny świetnie sprawdzić się w większości gospodarstw domowych.

Aquaphor RO-101S Morion

Kosztujący ponad 1000 złotych Aquaphor RO-101S Morion to nowoczesny i estetycznie wykonany filtr z system odwróconej osmozy. Urządzenie odznacza się kompaktową konstrukcją, a jego wszystkie elementy, łącznie ze zbiornikiem na wodę, zostały zamknięte w jednej obudowie.
Dzięki temu zajmuje znacznie mniej miejsca pod zlewozmywakiem niż konkurencyjne modele. Walorami RO-101S Morion są szybka i w skuteczna filtracja, prostota obsługi, a także oszczędność, która wynika z dwukrotnie niższych kosztów eksploatacji względem rynkowych konkurentów.

Aquaphor Crystal N

Najtańsze i najprościej zbudowane urządzenie w zestawieniu, które kupimy już za nieco ponad 400 złotych. Jego stacjonarny system oczyszczania posiada trzy wymienialne korpusy z materiałami filtrującymi, które stanowią zabezpieczanie przed bakteriami, a podczas wymiany użytkownik nie jest narażony na kontakt z zanieczyszczeniami oraz na zalanie wodą szafki kuchennej. Wydajność systemu sięga 8000 litrów (w zależności od jakości wody i zużycia filtrów).

Global Water RO7 GW-OS0001

Kosztujący w graniach 600–700 złotych filtr z kompleksowym siedmiostopniowym system oczyszczania wody, który oparty jest na systemie odwróconej osmozy. Przefiltrowana woda podawana jest w dwóch wersjach do wyboru. Woda czysta przeznaczona jest do przygotowywania posiłków oraz napojów.
Woda lekko zmineralizowana nadaje się z kolei do bezpośrednie spożycie i jest świetnym substytutem wody butelkowanej ze sklepu. Dodatkowo urządzenie jonizuje (dzięki specjalnemu wkładowi bioceramicznemu) i natlenia wodę, co według producenta podnosi jej walory zdrowotne.

Ecowater Odwrócona osmoza Ero-175

Najdroższy w rankingu filtr, który może być przeznaczony do bardziej profesjonalnych zastosowań. Urządzenie korzystające z systemu odwróconej osmozy zostało wyprodukowane przez amerykańską firmę Ecoware, największego na świecie producenta urządzeń uzdatniających wodę.
Jego zalety to niewielkie rozmiary, skuteczność oraz wysoka kultura pracy. Na uwagę zasługuje tu specjalna wkładka ze wskaźnikiem, która informuje nas o potrzebie wymienienia wkładu filtrującego.

Hydropure 35

Kosztujący ponad 600 złotych Hydropure 35 to solidnie zbudowany filtr pod zlew, posiadający osobny zbiornik na wodę o pojemności 5 litrów. Jego system oczyszczania korzysta ze sprawdzonej wielostopniowej metody odwróconej osmozy. Wydajność Hydropure 35 to od około 2 do 3 litrów czystej wody na godzinę.
Zdjęcie: Envato Elements