Jak zabezpieczyć betonowe chodniki, podjazdy, schody czy tarasy? Stosuje się w tym celu specjalne farby. Odpowiedź na pytanie, jaka farba do betonu na zewnątrz sprawdzi się najlepiej, zależy od twoich potrzeb. Jedne produkty doskonale zabezpieczą beton przed pogodą i wilgocią. Inne – przed ścieraniem i uszkodzeniami. Jeszcze inne poprawią estetykę i dodadzą blasku.
Beton, pomimo że jest materiałem wytrzymałym i długowiecznym, z czasem może wykazywać oznaki zużycia. Dzieje się tak szczególnie tam, gdzie jest narażony na intensywne użytkowanie, np. obciążenia, ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne.
Chodniki lub podjazdy wykonane z betonu mogą wycierać się, a nawet pękać i kruszyć. Uszkodzenie betonowych powierzchni może powodować też zła pogoda i warunki atmosferyczne. Deszcz i wilgoć czy zamarzający zimą lód potrafią osłabiać strukturę betonu. Z czasem prowadzi to do miejscowych spękań.
Ale zabezpieczyć trzeba także elementy mniej eksploatowane. Betonowe ogrodzenia czy mała architektura po latach mogą się brudzić, wchłaniając kurz i pył z powietrza lub zmieniać kolor pod wpływem słońca. Dlatego warto kupić dobrą farbę do betonu na zewnątrz.
Polecany artykuł: Najlepsza farba do ścian. Ranking
W doborze farb do malowania betonu na zewnątrz najważniejsze są efekty, jakie chcemy osiągnąć. Inną farbę trzeba wybrać, aby chronić beton przed wodą i wilgocią. Inną – do ochrony przed ścieraniem i uszkodzeniami. Po jeszcze inne produkty warto sięgnąć, kiedy liczy się przede wszystkim walor estetyczny.
Duże znaczenie ma też oczywiście cena farby do betonu. Do malowania tych elementów betonowych, które nie są narażone na intensywne użytkowanie, dobrze sprawdzą się farby akrylowe lub akrylowo-silikonowe. To najpopularniejszy rodzaj farb do betonu na taras. Farby akrylowo-silikonowe sprawdzą się, kiedy potrzebujemy zabezpieczenia przed wodą, a także w miejscach mało intensywnego ruchu.
Powierzchnie betonowe, które są intensywniej użytkowane, jak podjazdy czy chodniki, warto zabezpieczyć farbą poliuretanową lub żywicami epoksydowymi. To dobre produkty, ale droższe niż inne. Najtańsze zabezpieczenie podjazdów czy chodników to farby chlorokauczukowe i ftalowe.
Zastanawiasz się, jaką farbę do betonu na zewnątrz wybrać? Zwróć przede wszystkim uwagę na właściwości każdego produktu. Oto najpopularniejsze rodzaje zewnętrznych farb do malowania betonu.
Farby epoksydowe do betonu to zazwyczaj farby dwuskładnikowe. Przed nałożeniem wymagają połączenia w odpowiedniej proporcji utwardzacza i epoksydowej żywicy. Przed malowaniem beton zwykle należy zagruntować.
Zaletą stosowania tego rodzaju wodoszczelnych farb do betonu jest uzyskanie twardej i wytrzymałej, wodoodpornej powierzchni. Stosuje się je do betonu narażonego na ścieranie lub działanie chemikaliów. Łatwiejsze w zastosowaniu są farby epoksydowe jednoskładnikowe, ale te z kolei zapewniają nieco niższe parametry ochronne.
Przeczytaj także: Impregnaty do drewna na zewnątrz – ranking
Jaka farba do betonu na zewnątrz na schody i tarasy? Farby poliuretanowa są wodoszczelne i łatwe w czyszczeniu. Zapewniają dobrą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i ścieraniem. Jednocześnie są odporne na działanie substancji chemicznych, wody i niesprzyjających warunków pogodowych.
Farby akrylowo-silikonowe zapewniają bardzo dobrą ochronę przed wodą. Zaleca się ich stosowanie na beton narażony na złe warunki atmosferyczne lub częste zawilgocenie. Sprawdzą się przy basenach, oczkach wodnych, w pobliżu urządzeń nawadniających w ogrodach.
Podobnie jak farby akrylowe, farby akrylowo-silikonowe są podatne na nadmierne obciążenie i uszkodzenia. Zbliżony jest też sposób ich aplikacji, który polega na nałożeniu dwóch warstw w odstępie kilku godzin.
Jaką jeszcze farbę do betonu na zewnątrz możemy zastosować? Produkty alkidowe także są możliwe do użycia, ale trzeba pamiętać, że powierzchnie pomalowane farbą alkidową będą podatne na uszkodzenia mechaniczne. Farbę z czasem zniszczy też ciągłe wystawianie na działanie wilgoci i niekorzystnej pogody.
Farby alkidowe można stosować do malowania elementów betonowych, które nie są narażone na obciążenia, np. dobrze sprawdzą się przy malowaniu betonowych dekoracji.
Ten rodzaj farb dobrze zabezpiecza beton przed wodą. Tworzy też powłoki trwałe i odporne na obciążenia mechaniczne. Farba chlorokauczukowa do betonu dobrze sprawdza się w miejscach intensywnie użytkowanych oraz narażonych na działanie chemikaliów. Pod wpływem światła słonecznego może z czasem tracić kolor i matowieć.
Malowanie większością rodzajów farby do betonu nie sprawia szczególnych trudności. Wyjątkiem mogą być tu zaawansowane dwuskładnikowe żywice epoksydowe, wykorzystywane zazwyczaj w przemyśle i stosowane przez wyspecjalizowanych wykonawców.
Beton przed malowaniem należy oczyścić, szczególnie z kurzu i pyłów, które mogą zmniejszyć przyczepność farby. Powierzchnia nie może też być mokra lub wilgotna, a więc beton nie powinien być zbyt świeży. Malowanie betonu najlepiej zacząć po kilku tygodniach od jego wylania.
Producenci zwykle zalecają zagruntowanie powierzchni, aby zmniejszyć jej chłonność i uniknąć nierównego krycia farbą. Samo malowanie jest zazwyczaj proste. Wystarczy wałek lub pędzel dobrany według wskazówek producenta farby. Warto pamiętać, że niektóre farby do betonu na zewnątrz dobrze wyglądają dopiero po nałożeniu drugiej warstwy.