Szukasz sposobu na ogrzanie swojego budynku? Znakomitym pomysłem będzie pellet – ekologiczny i niedrogi rodzaj paliwa opałowego, który wymaga jednak odpowiedniego urządzenia. Jaki będzie najlepszy piec na pellet? Odkryj ranking polecanych urządzeń!
Kotły na pellet są ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem do domu. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi decyduje się na ich montaż. Jaki piec na pellet wybrać? Zobacz ranking polecanych produktów.
Zacznijmy od sprawdzenia, czym tak właściwie jest pellet. To rodzaj wysokokalorycznego paliwa opałowego, które powstaje z odpadków drzewnych, w tym przede wszystkim z wiórów czy trocin. Właśnie dlatego jest on uznawany za produkt ekologiczny i bardzo czysty, bo może pochwalić się bardzo niską zawartością popiołu. Co więcej, pellet jest dość tani oraz bezpieczny i wygodny w stosowaniu.
Do najważniejszych zalet pelletu można zaliczyć:
Zobacz również nasz ranking kotłów gazowych
Piec na pellet z naszego rankingu to doskonała propozycja dla osób, które chcą rozpocząć ogrzewanie budynku przy użyciu paliwa stałego, w tym przypadku ekologicznej biomasy. W trakcie wyboru odpowiedniego urządzenia warto kierować się normami energetyczno-emisyjnymi, aby zadbać nie tylko o ciepło w domu, ale także ekologię.
Pamiętaj, że najlepszym wyborem będzie piec na pellet o mocy, która jest obliczona w projekcie domu. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i energię oraz ograniczysz emisję szkodliwych substancji wydzielanych do atmosfery. Co więcej, tego typu sprzęt jest łatwy w obsłudze i regulacji mocy, a jego działanie jest praktycznie całkowicie zautomatyzowane.
Klienci, którzy chcą sobie zafundować piec na pellet, powinni zwrócić uwagę na:
Kotły na pellet z naszego rankingu, podobnie jak i pozostałe urządzenia dostępne na rynku, to modele zautomatyzowane, bezproblemowe w obsłudze i o nieskomplikowanej konstrukcji. Ich najważniejszym elementem jest palnik z zapalarką elektryczną, dzięki któremu nie musisz samodzielnie rozpalać paliwa. Zamiast tego piec zrobi to za ciebie, jednocześnie pilnując ustawionej wcześniej temperatury.
Piece na pellet pozwalają zaoszczędzić czas. Dzięki wspomnianej wyżej automatyzacji nowoczesne urządzenia wymagają jedynie regularnego uzupełniania zasobnika nową porcją paliwa grzewczego i włączenia palnika. Po zakończeniu spalania pelletu pozostały po nim popiół jest odprowadzany do popielnika, który może być opróżniany albo ręcznie, albo automatycznie.
Zakup najlepszego pieca na pellet powinien być przemyślany i poprzedzony dokładną analizą dostępnych na rynku propozycji oraz parametrów urządzeń, których cena jest zgodna z twoim budżetem. Warto pamiętać, że to właśnie od jakości i funkcjonalności wybranego sprzętu zależy nie tylko komfort użytkowania w sezonie grzewczym, ale także bezpieczeństwo.
Na co zwrócić uwagę, szukając dobrego pieca na pellet? Przede wszystkim na jego rodzaj. Do wyboru masz modele wolnostojące i wkładowe. Oba działają na takich samych zasadach: do ogrzania budynku wykorzystują prąd, który jest niezbędny, aby wprawić w ruch ślimaka – element odpowiedzialny za temperaturę w piecu i domu.
Równie ważna jest klasa tego typu urządzeń. Najlepsze piece na pellet mają oznaczenie 5. Co ciekawe, tylko takie modele mogą być produkowane od 2017 r. Powód jest prosty – urządzenia grzewcze klasy 5. pozwalają zmniejszyć ilość wydzielanych zanieczyszczeń nawet o 90%.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwania dobrego pieca na pellet?
Czas sprawdzić, który piec na pellet będzie najlepszy. Sprawdź ranking polecanych urządzeń, dzięki którym ogrzejesz swój dom lub biuro!
Znakomita propozycja pieca na pellet z rankingu dla osób, które szukają nowoczesnego i niezawodnego pieca na pellet. Model z naszego rankingu ma klasę energetyczną A+ i jest zgodny z certyfikatem Ecodesing. Do jego największych zalet można zaliczyć zawirowywacz spalin, palnik z wkładem ceramicznym, komorę ceramiczną wymiennika oraz niską emisję zanieczyszczeń do atmosfery. A to wszystko w połączeniu z bezpieczeństwem użytkowania gwarantowanym przez specjalny system kontrolujący.
Zalety:
Wady:
Nowoczesne urządzenie wyposażone w podajnik ślimakowy i palnik wrzutkowy. Stalowy piec na pellet o zakresie mocy wynoszącym od 5,4 do 18 kW jest przeznaczony do ogrzewania mniejszych budynków – domów rodzinnych czy biur. Dodatkowo należy on do klasy 5., dzięki czemu jest nie tylko wydajny, ale także przyjazny dla środowiska.
Zalety:
Wady:
Urządzenie najnowszej generacji z dotykowym wyświetlaczem i funkcją automatycznego spalania, dzięki któremu ogrzewanie pomieszczeń stanie się jeszcze łatwiejsze. Jeden z najlepszych pieców na pellet w rankingu ma wymiennik ciepła wykonany ze stali, samoczyszczący palnik i specjalne katalizatory ceramiczne. A to wszystko w połączeniu ze zgodnością z wymaganiami ekologicznymi i sprawnością wynoszącą do 90%. Zakres mocy urządzenia wynosi od 4,2 do 14 kW.
Zalety:
Wady:
Ostatni polecany piec na pellet w naszym rankingu, który uzyskał certyfikat Ecodesign. Model może pochwalić się mocą na poziomie 8 kW, bezobsługowym działaniem oraz oszczędnością energii. Dodatkowo możesz nadzorować go przy użyciu smartfona lub komputera.
Zalety:
Wady:
Model Defro Gamma 15 kW to kolejny piec na pellet w rankingu, który został wyposażony w podajnik. Stojące urządzenie o mocy 15 KW może być używane zarówno do instalacji centralnego ogrzewania systemu zamkniętego, jak i otwartego. Polecany sprzęt jest odpowiedni dla domów jednorodzinnych, mniejszych ośrodków wypoczynkowych czy warsztatów. Defro Gamma ma również certyfikat Ecodesign i samoczyszczący palnik.
Zalety:
Wady:
Dobry stojący piec na pellet o mocy 20 kW. Urządzenie jest wyposażone w zasobnik paliwa, drzwiczki do wbudowania palnika i system ułatwiający usuwanie popiołu. Polecany model ma również stalową konstrukcję i ceramiczne kształtniki, dzięki którym gwarantuje wydajne i ekologiczne spalanie. Kocioł może pochwalić się sprawnością na poziomie od 83 do nawet 91%.
Zalety:
Wady:
Ostatnia propozycja w naszym rankingu kotłów na pellet. Model Ferroli Breta jest wyposażony w podajnik, ma moc na poziomie 12 kW oraz konstrukcję umożliwiającą dolne spalanie. Termokominek może pochwalić się wysoką sprawnością, która wynosi ponad 95%, i w pełni zautomatyzowanym procesem spalania. Dodatkowo praktyczne urządzenie ma niewielkie wymiary i uniwersalną konstrukcję, dzięki czemu można zarówno zainstalować go w formie wolnostojącej, jak i używać jako ekologiczne źródło ciepła we współpracy z instalacją c.o./c.w.u.
Zalety:
Wady: