Data publikacji:

Wybieramy praktyczny stół do małej kuchni

Wybór stołu do małej kuchni to nie lada wyzwanie. Musi być wygodny, lecz nie może zajmować zbyt dużo miejsca. Opcji jest wiele – stolik składany, wysuwany, a może barek z hokerami? Jak wybrać praktyczny stół do małej kuchni? Sprawdź w artykule!

praktyczny stół do kuchni

Jaki praktyczny stół do małej kuchni?

Aranżacja małej kuchni może sprawiać wiele problemów. W pomieszczeniu trzeba przecież pomieścić wiele niezbędnych sprzętów, z których każdy zajmuje sporo miejsca. Jednym z wyzwań przy urządzaniu wnętrza jest wybór praktycznego stołu do małej kuchni. Na jaki się zdecydować?

Zanim przejdziesz do wyboru stołu do małej kuchni, sporządź dokładne pomiary pomieszczenia. Zdecyduj, gdzie chcesz umieścić mebel, i zmierz, ile wolnej przestrzeni znajduje się w danym miejscu.

Jeśli jesteś dopiero na etapie urządzania kuchni, musisz zdecydować, w jakim stylu chcesz ją zaaranżować. Nowoczesny, rustykalny, a może prowansalski? Opcji jest wiele. Jeżeli zaś podstawowe meble i sprzęty znajdują się już w pomieszczeniu, powinieneś dopasować wygląd stołu do klimatu, w jakim urządzone jest wnętrze.

Praktyczny stół do kuchni może mieć wymiary np. 70 × 70 cm, 100 × 60 cm czy też średnicę 80 cm w przypadku stołu okrągłego. Wybierając rozmiar mebla, weź pod uwagę, ile osób będzie spożywać przy nim posiłki – jedna czy raczej dwie?

Gdy już zdecydujesz się na konkretny mebel, pozostaje jeszcze kwestia doboru odpowiednich krzeseł. W małej kuchni najlepiej sprawdzą się krzesła składane lub taborety. Nie zajmą dużo miejsca, a po posiłku będzie można schować je np. pod stołem lub ustawić pod wolną ścianą. Natomiast przy półwyspie kuchennym czy też barku idealnie sprawdzą się hokery.

Stół w małej kuchni – aranżacje i propozycje

Istnieje wiele rodzajów stołów i stolików, które sprawdzą się w małej kuchni. Należą do nich np.:

  • klasyczny mały stół (do postawienia np. przy oknie lub przy ścianie),
  • stół składany,
  • stół wysuwany,
  • barek w roli stołu,
  • półwysep kuchenny w roli stołu,
  • stolik na kółkach,
  • blat roboczy w roli stołu.

Stół do małej kuchni przy oknie

Pierwszą opcją jest wybór klasycznego stołu do małej kuchni, tylko w niewielkim rozmiarze. Nie ma tutaj żadnej filozofii. Możesz postawić na mebel kwadratowy, prostokątny lub okrągły – w zależności od twoich preferencji oraz od tego, jaki kształt zmieści się w pomieszczeniu.

Najlepszą opcją jest postawienie stołu do małej kuchni przy oknie, oczywiście jeśli okno znajduje się w twojej kuchni. Dzięki temu będzie można spoglądać na krajobraz podczas spożywania posiłków.

Składany stolik do małej kuchni

Składany stolik to doskonała opcja do małej kuchni. Do wyboru masz kilka wariantów. Pierwszym jest mebel wolnostojący, który można rozłożyć, postawić w dowolnym miejscu, a następnie schować do dużej szafy lub postawić pod ścianą.

Druga opcja to wybór składanego stolika mocowanego do ściany. Patent ten świetnie sprawdzi się w kuchni. Po posiłku nie będzie trzeba przestawiać i chować mebla – wystarczy, że go złożysz, a będzie wisiał przytwierdzony do ściany, nie zabierając cennego miejsca.

Wysuwany blat w roli stołu do małej kuchni

Funkcję stołu w małej kuchni świetnie będzie spełniał wysuwany blat. To nowoczesne rozwiązanie do naprawdę niewielkiego pomieszczenia. Taki blat wysuwa się zwykle spod długiej półki lub innego blatu. Może służyć zarówno do spożywania posiłków, jak i do przyrządzania potraw, odgrywając rolę dodatkowej przestrzeni roboczej.

Dzięki temu upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Ponadto wysuwany blat prezentuje się nowocześnie i designersko. Na pewno więc spodoba się fanom tego stylu w urządzaniu wnętrz.

Barek w roli stołu do małej kuchni

W małej kuchni w roli stołu doskonale sprawdzi się również barek. Zajmuje bardzo niewiele miejsca, ponadto można wykorzystywać go również jako wysoki blat roboczy. Jeśli twoja kuchnia ma formę aneksu połączonego z pokojem, barkiem możesz oddzielić dwie te przestrzenie.

Koniecznie kup do niego wysokie hokery, na których będzie można siedzieć podczas spożywania posiłków. Barek możesz dodatkowo przyozdobić, stawiając na nim np. kwiaty czy też świeczki.

Praktyczny stół w małej kuchni – półwysep

W twoim mieszkaniu nie ma oddzielnej kuchni, tylko salon z aneksem? Mamy dobrą wiadomość. Półwysep kuchenny może pełnić również funkcję małego stołu.

Podczas przyrządzania posiłków przestrzeń posłuży jako blat roboczy. Natomiast później idealnie sprawdzi się w roli stołu. Wystarczy, że dokupisz dwa składane krzesła lub taborety. Po posiłku schowasz je pod blat lub pod ścianę, oszczędzając tym samym sporo miejsca.

Stolik do małej kuchni na kółkach

Stolik na kółkach to wyjątkowo praktyczna opcja do małej kuchni. W rzeczywistości można korzystać z niego w całym mieszkaniu! Taki mobilny mebel może stać w dowolnym miejscu domu. Wystarczy, że na czas posiłku przywieziesz go do kuchni czy też salonu z jadalnią.

Pamiętaj, aby wybrać model z blokadą kółek. W innym wypadku może się zdarzyć, że stolik będzie odjeżdżał z twoim talerzem!

Pomysł na stół w małej kuchni. Blat roboczy

Jeśli w twojej kuchni nie ma miejsca nawet na najmniejszy stolik, w ostateczności możesz spożywać posiłki przy blacie roboczym. Warto jedynie, aby był to blat, pod którym nie znajdują się żadne szafki. W przeciwnym razie nie będziesz mieć miejsca na nogi.

Do blatu roboczego dokup wysokie taborety lub hokery z regulowaną wysokością, tak aby komfortowo ci się siedziało przy blacie. Ponadto zadbaj o to, aby miejsce do spożywania posiłków nie znajdowało się bezpośrednio w sąsiedztwie kuchenki, gdyż mogłoby to stwarzać niebezpieczeństwo.

Autorka: Olga Wacholc