Data publikacji:

Kiedy warto wybrać ekspres w zabudowie?  

Ekspres do zabudowy jest najlepszym wyborem dla tych, którzy chcą stworzyć spójną i estetyczną przestrzeń w swojej kuchni. Podpowiadamy, kiedy warto wybrać takie urządzenie, a także na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę.
ekspres w zabudowie

Zalety i wady ekspresów w zabudowie

Nie da się ukryć, że największą zaletą ekspresów do kawy w zabudowie jest ich nowoczesny, momentami wręcz designerski wygląd. Dzięki temu możemy zestawić go z innymi urządzeniami AGD tak, aby tworzyły jedną spójną całość. Ale to nie wszystko, bo ekspresy do zabudowy to urządzenia z wyższej półki, które oferują wiele funkcji.
Wbudowany młynek czy kilka programów obejmujących różne rodzaje kaw to tylko przykłady możliwości, jakie oferują. Ekspres w zabudowie będzie doskonałym wyborem dla bardzo wymagających użytkowników, którzy chcą mieć ładne wnętrze i przepyszną kawę. Dzięki opcji podłączenia do wody nie będzie trzeba wymieniać wody. 
Ekspresy do zabudowy mogą działać we współpracy z inteligentnym domem, choć to oczywiście zależy od wersji, na jaką się zdecydujemy. Inteligentne modele mogą przygotować kawę z poziomu aplikacji. Możesz zaprogramować ekspres tak, aby po przyjściu do domu czekała na Ciebie pyszna kawa.
Ale ekspresy w zabudowie mają też kilka minusów. Zdecydowanie jednym z największych jest cena, która w porównaniu do standardowego modelu może być wyższa nawet dwukrotnie! Koszt dobrego ekspresu w zabudowie wynosi około 7-8 tys. złotych, ale oczywiście w sklepach możemy znaleźć znacznie droższe odpowiedniki. Doliczmy do tego koszt przygotowania przestrzeni w kuchni i to może być przeszkodą.
Ekspres do kawy zostaje w zabudowie na stałe, co oznacza, że w przyszłości, gdy uznasz, że chcesz zaaranżować wnętrze na nowo, to może okazać się, że będzie trzeba zmienić cały układ zabudowy. W standardowych modelach tego problemu nie ma, bo po prostu wystarcz przenieść ekspres w inne, bardziej dogodne miejsce.
To, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą, a chodzi tutaj o podłączenie do wody. Większość modeli wymaga podłączenia, a to wiążę się z koniecznością odpowiedniego montażu. Takie zadanie lepiej zlecić fachowcowi, który zorganizuje przestrzeń wewnątrz mebli. Pamiętajmy, że do wody musi być podłączona również zmywarka, a w niektórych scenariuszach również pralka. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie przewody poprowadzić w odpowiedni sposób.
Minusem może być także czyszczenie ekspresu. Nie zawsze dostęp do wszystkich elementów jest ułatwiony, co już zależy od projektu producenta. Większość modeli ma funkcję automatycznego czyszczenia, ale lepiej regularnie samodzielnie wyczyścić wnętrze, bo na pewno zrobisz to dużo dokładniej.

Kiedy warto zdecydować się na ekspres do zabudowy?

Ekspresy do kawy w zabudowie wyglądają bardzo elegancko i co do tego nikt nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli tworzysz w swojej kuchni nowoczesną przestrzeń, a pozostałe sprzęty masz lub planujesz mieć w zabudowie, to wybór takiego ekspresu do kawy wydaje się oczywisty. Ponadto kupując ekspres do kawy w zabudowie, oszczędzamy miejsce na blacie, który możemy zagospodarować w inny sposób.
Ekspresy do kawy w zabudowie są wysokiej klasy urządzeniami, dlatego otrzymasz rozbudowane możliwości przygotowywania bardzo różnorodnych napojów. Dla pasjonatów niebanalnego wzornictwa oraz pysznej kawy jest to zakup absolutnie obowiązkowy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekspresu do zabudowy?

Wybierając ekspres do zabudowy, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Na pewno w pierwszej kolejności dobre sprawdź wymiary otworu w meblach przeznaczonego na ekspres. Najczęściej w sklepach spotkamy ekspresy o szerokości 59,5 lub 60 cm. Różna może być głębokość, która waha się od 37,5 cm nawet do 59 cm, dlatego ważne jest, aby mieć dostęp do większej ilości miejsca. Ponadto wybór ekspresu do zabudowy jest praktycznie taki sam jak klasycznego urządzenia.
Moc ekspresu powinna wynosić 1500-1600 W, aby urządzenie mogło szybko się nagrzewać. Optymalne ciśnienie do parzenia małej czarnej wynosi 19 barów i to też powinno być standardem wyposażenia. Pozostaje jeszcze wbudowany młynek. Przyjęło się, że lepsze są młynki stalowe, które oferują wyższą trwałość i precyzyjniejsze cięcie ziaren. Dodatkowa regulacja stopnia zmielenia także jest bardzo potrzebna, aby dopasować intensywność kawy do swoich potrzeb.
Miłośnicy kaw mlecznych powinni zwrócić uwagę na to, czy ekspres ma wbudowany spieniacz do mleka. Do zrobienia pysznego latte czy cappuccino jest on absolutnie niezbędny.  
Wśród funkcji dostępnych w ekspresie warto zwrócić uwagę na to, ile rodzajów kaw może on przygotować. Dla pasjonatów picia kawy jest to niezwykle ważne, bo będzie można spróbować różnych smaków. Przydatne są również programy indywidualne, gdzie to Ty decydujesz, jakie parametry należy ustawić. Przy większej ilości użytkowników przydają się profile użytkowników, gdzie każdy może zaprogramować swój ulubiony zestaw kaw.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.