Data publikacji:

Jakie dodatkowe głośniki do telewizora? Czy warto? 

Dobrze dobrane nagłośnienie do telewizora sprawi, że oglądanie filmów i seriali będzie jeszcze przyjemniejsze. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze dodatkowych głośników, a także jakie modele są godne polecenia.
dodatkowe głośniki do telewizora

Dla kogo głośniki do telewizora będą dobrym wyborem?

Głośniki do telewizora będą dobrym wyborem dla każdego, kto chce poprawić jakość dźwięku, a głośniki wbudowane są dla niego niewystarczające. Tak naprawdę nie trzeba inwestować bardzo dużych pieniędzy, aby poczuć różnicę. Jeżeli grasz lub oglądasz dużo filmów, to taki zakup ma jak najbardziej sens. Dźwięk przestrzenny sprawi, że wrażenia podczas oglądania będą zdecydowanie lepsze.

Jakie dodatkowe głośniki do telewizora? Istotne parametry

Wybierając głośniki do telewizora, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na moc, jaką oferują. Im mocniejsze, tym lepszy dźwięk będą w stanie wygenerować. Producenci podają często wartość mocy dla całego zestawu, która może wynosić nawet 300 W. Dla przeciętnego użytkownika głośniki o mocy 100-200 W będą w zupełności wystarczające.
Przeglądając specyfikację, spójrz także na to, jakie jest pasmo przenoszenia, czyli minimalny i maksymalny zakres częstotliwości. Zwykle zestawy głośników mają pasmo w zakresie 20-20 000 kHz.
Niezwykle istotna jest decyzja o tym, w jakim systemie wybierzemy zestaw głośników. Przeciętny zestaw działa w systemie 2.1, czyli oferuje dwa głośniki wysokotonowe i jeden niskotonowy. Ale jeśli chcesz zapewnić sobie dźwięk przestrzenny, aby mieć lepsze wrażenia podczas oglądania, to lepiej postawić na kino domowe 5.1 czy 7.1 lub nawet 9.1. Większą liczbę głośników ustawiamy w różnych miejscach i wtedy uzyskujemy dobry efekt przestrzenny. 
Oczywiście istotne jest samo połączenie głośników z telewizorem. Większość modelu ma możliwość podłączenia przy pomocy przewodu HDMI, ale są również bezprzewodowe wersje, które łączą się za pomocą Bluetooth i to jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Głośnik do telewizora czy soundbar - co będzie lepszym wyborem?

W sklepach coraz częściej są polecane soundbary, czyli listwy z wbudowanymi głośnikami, które montujemy pod telewizorem. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Lepsze będzie kino domowe czy soundbar? Jakość dźwięku nie zawsze jest tak dobra jak w przypadku klasycznych głośników, ale jeśli masz w domu ograniczoną ilość miejsca, a chcesz poprawić jakość dźwięku, to wtedy takie głośniki warto wybrać.
Pewnym kompromisem jest zakup soundbara w systemie 5.1 lub 7.1. Oprócz samej listwy dostajemy dodatkowe głośniki, które pozwolą uzyskać efekt przestrzenny i będą idealnym uzupełnieniem dla przedniej listwy. Soundbary oferują rozbudowane funkcje i świetnie współpracują z nowoczesnymi telewizorami, dlatego ich zakup warto rozważyć.

Polecane głośniki do telewizorów

Yamaha YHT-4960

Yamaha jest jednym z najlepszych producentów na rynku, dlatego mówimy tutaj o doskonałej jakości dźwięku. Ten 5.1-kanałowy zestaw głośnikowy pozwala zamienić pokój w prawdziwą salę kinową. Główny wzmacniacz ma wysoką szybkość narastania napięcia wyjściowego, a dzięki mocy 80 W na kanał jest w stanie zagwarantować mocne brzmienia.
Amplituner jest wyposażony w komplet złączy HDMI, które mogą obsługiwać obraz w 8K i 60 kl./s. Urządzenie jest także zgodnie z HDR 10+, co pozwoli na wyciągnięcie z filmów jeszcze lepszej jakości. Ten zestaw kosztuje 3000 złotych i jest wart absolutnie każdej złotówki!

Magnat Cinema Star 5.1

Niedrogi zestaw głośników z subwooferem przede wszystkim charakteryzuje się bardzo kompaktowymi rozmiarami. Do dyspozycji jest 5 głośników oraz mocny subwoofer. Zestaw współpracuje z technologią Dolby Digital oraz DTS, dlatego podczas odtwarzania filmów wyciągniesz z nich najlepszą jakość brzmienia. Ten model wyróżnia się czystym dźwiękiem oraz bardzo mocnym basem. Stosunek jakości do ceny został znakomicie zachowany.

Samsung HW-Q930D

To dobra propozycja włączenia do domowego kina głośników oraz soundbara. Takie połączenie zapewni doskonałą jakość dźwięku przy zachowaniu nowoczesnej estetyki pomieszczenia. Jeśli masz telewizor Samsung, to możesz skorzystać z funkcji Q-Symphony, która integruje głośniki telewizora z zewnętrznym zestawem.
Dźwięk przestrzenny 9.1 pozwoli poczuć Ci się w centrum wydarzeń, a pomoże w tym funkcja rozpoznania otoczenia i dopasowania dźwięku. W zestawie oprócz soundbara mamy subwoofer oraz bezprzewodowe głośniki tylne.

Edifier R2850DB

Te głośniki mogą być podłączone zarówno do telewizora, jak i komputera. Producent zastosował 8-calowy woofer oraz 4-calowy przetwornik tonów średnich. Dodatkowo mamy 0,75-calowy przetwornik wysokotonowy. Ponadto mamy elektroniczną zwrotnicę i wzmacniacz klasy D. Takie połączenie sprawia, że wymagający użytkownicy docenią świetną jakość brzmienia w tym modelu.
Głośniki mogą łączyć się bezprzewodowo przez Bluetooth, a dzięki wsparciu dla aptX mają niski współczynnik opóźnień i są gwarancją stabilnego połączenia.

JBL Control One

Marki JBL nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Ten niewielki zestaw jest przeznaczony dla osób z ograniczonym budżetem, które chcą podnieść jakość dźwięku w swoim telewizorze. Głośniki niskoprofilowe osiągają moc 200 W, dlatego pozwalają na uzyskanie bardzo dobrej jakości dźwięku, co potwierdza również szerokie pasmo przenoszenia. Kompaktowy model z dobrym dźwiękiem - tak w skrócie można opisać ten model!
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.