Data modyfikacji:

Jakie głośnik do telewizora kupić?

Obecnie produkowane telewizory to naprawdę potężne urządzenia, które zachwycają nas designem, funkcjonalnością, a przede wszystkim obrazem i dźwiękiem. Jeśli jednak chcemy zamienić swój salon w prawdziwą salę kinową, nie obejdzie się bez dobrej jakości głośników. Jakie głośniki do telewizora kupić?

Polecamy: Wybieramy dobre głośniki do komputera z basem

jakie głośnik do telewizora kupić

Dlaczego warto zainwestować w dodatkowy sprzęt audio do telewizora? 

Bez względu na to, jak wysokiej jakości telewizor zakupimy, nie możemy liczyć na to, że producent obok doskonałego obrazu zadba również o idealny dźwięk. Czy to wynika z lenistwa producentów? Nic z tych rzeczy. Nowoczesne telewizory, które wyposażone są w płaskie panele, mają zastosowane głośniki, które nie mają fizycznej możliwości wykorzystania przestrzeni i pełnego pasma przenoszenia. 

Dlatego też coraz częściej rozglądamy się za zewnętrznymi, niezależnymi systemami dźwiękowymi, które znacznie wzmacniają dźwięk dochodzący z telewizora. Wybór sprzętu audio do telewizora stale się zwiększa, ale już teraz do dyspozycji mamy mnogość rozwiązań, które mogą być z powodzeniem dostosowane do naszego budżetu, potrzeb oraz preferencji. Soundbar, duże głośniki w różnych konfiguracjach i wiele innych, to wszystko może sprawić, że nasz salon na chwile zamieni się w prawdziwą salę kinową. 

To właśnie główny powód, dla którego powinniśmy zainwestować w wysokiej jakości sprzęt audio do naszego telewizora. Telewizor obecnie nie służy jedynie oglądaniu filmów i seriali - jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych urządzeń do połączenia konsoli. Producenci gier z ogromnym namaszczeniem podchodzą do kwestii dźwięków w grze, a to, jak my odbieramy dźwięki, w głównej mierze zależy od sprzętu, jakim dysponujemy.

Głośniki czy soundbar - co lepsze?

Na samym wstępie musimy ustalić, jaki sprzęt audio najlepiej nada się do naszych celów. Osoby, które nie przykładają zbyt dużej uwagi do jakości dźwięku, z pewnością poprzestaną na głośnikach wbudowanych w telewizor, jednak nie jest to wyjście dla prawdziwych koneserów wysokiej jakości dźwięku. Z czego to wynika? Najzwyczajniej w świecie telewizory nie mają miejsca na to, by wbudować w nie wydajne głośniki wysokiej jakości

Dlatego też niezależny sprzęt audio to rozwiązanie, które pozwoli nam na uzyskanie maksymalnych efektów dźwiękowych przy okazji oglądania każdego filmu czy serialu. Pytanie jednak brzmi, co wybrać? Soundbar czy głośniki? Wybór jest uzależniony od kilku czynników, które warto przemyśleć.

Z jednej strony soundbar to urządzenie, które nie zajmuje dużo miejsca, a znacznie polepszy jakość generowanego dźwięku. Dodatkowo nie kosztuje dużo, a relacja parametrów odsłuchowych do ceny jest na bardzo dobrym poziomie. Głośniki natomiast to sprzęt, który dostarczy nam zupełnie nową, lepszą jakość dźwięku, choć w tym przypadku koniecznością będzie zainwestowanie nieco więcej pieniędzy, jeśli faktycznie chcemy poczuć się jak w kinie.

Głośniki 2:1, 5:1 czy 7:1? 

Jeśli nasz wybór padł na głośniki, czeka nas szereg innych, dodatkowych dylematów, które koniec końców doprowadzą nas do idealnego sprzętu. Co w głośnikach jest najważniejsze? Ich skład.

Zacznijmy od najbardziej podstawowego zestawu, jakim są głośniki 2:1. Taka konfiguracja pozwoli nam na komfortowe odtwarzanie muzyki i dźwięków z filmów i seriali w jakości stereo. Załączony w zestawie głośnik basowy dodatkowo pogłębi dźwięk i jego brzmienie. Choć zestaw 2:1 nie zapewni nam w pełni przestrzennego dźwięku, to jednak jest to bardzo dobre rozwiązanie do małych salonów, w których każdy centymetr jest na wagę złota.

Jeśli jednak dźwięk przestrzenny to coś, na czym zależy nam najbardziej, nasza uwaga powinna skierować się w stronę głośników o konfiguracji 5:1 lub 7:1. Są to zestawy, które składają się z dużego głośnika basowego i kilku mniejszych głośników, które powinny być rozstawione w różnych miejscach salonu lub innego pomieszczenia. Jeśli korzystając z takiej konfiguracji, zobaczymy film z mnogością dźwięków przestrzennych lub zagramy w grę, poczujemy zupełnie nową jakość. Warto jednak mieć świadomość, że jest to rozwiązanie dedykowane dużym pomieszczeniom.

Przestrzeń w pomieszczeniu kluczowym czynnikiem

To właśnie przestrzeń, jaką dysponujemy w pomieszczeniu z telewizorem, jest jedną z najważniejszych kwestii, od której uzależniamy decyzję o tym, czy w ogóle doposażamy się w sprzęt audio i jakiego typu sprzęt wybieramy. Najmniejsze pokoje i salony to idealny materiał na soundbar czy mały zestaw głośników 2:1. Nawet w tej kategorii możemy znaleźć naprawdę potężne urządzenia, które pracują w systemie wielokanałowym. 

Systemy większe świetnie sprawdzają się w dużych pomieszczeniach. Salon o wielkości 20 metrów kwadratowych to już doskonały pretekst do tego, by zainwestować w bardziej rozbudowane zestawy audio. 

Nie zapominajmy o wyglądzie głośników

Moglibyśmy uznać za ignorantów tych, którzy przy wyborze głośników nie zwrócą uwagę na ich wykończenie i design. Co więcej, to właśnie ten czynnik często jest decydujący w procesie wyboru konkretnego sprzętu. Na szczęście rynek jest pełny produktów dostosowanych do praktycznie każdego gustu. 

Minimalistyczny design, oryginalne rozwiązania, agresywne wykończenie, różne kształty, kolory i wiele, wiele innych. Od konfiguracji strony estetycznej możemy dostać prawdziwego bólu głowy. Ważne dla nas powinno być, czy poszczególne elementy zewnętrzne współgrają z wystrojem naszego salonu i czy są solidne oraz wytrzymałe. Dobrą praktyką jest wizualizacja rozmieszczenia głośników w naszym salonie, którą oferuje coraz większa liczba producentów sprzętu audio. W taki sposób jeszcze przed zakupem możemy zweryfikować, jak głośniki będą prezentować się w naszym salonie.

System audio przewodowy czy bezprzewodowy? 

To, co stanowi jeden z największych problemów związanych z wyborem głośników, to nadzwyczaj duża liczba kabli, która musi zostać odpowiednio podpięta, a także odbiega daleko od prawdziwej estetyki. W końcu kto lubi patrzeć na plątaninę kabli, która przechodzi przez całe pomieszczenie i skupia się na telewizorze? Kiedyś musieliśmy liczyć się z tym faktem i przełknąć niekończące się kable zasilające.

Dzisiaj natomiast wcale nie musimy się na to godzić. Doskonałym pomysłem jest zakup bezprzewodowego zestawu głośników, który z naszym telewizorem łączy się za pośrednictwem technologii Bluetooth. Tylko jeden element, który spełnia rolę głośnika głównego, jest połączony z telewizorem za pomocą kabla. Reszta może zostać zidentyfikowana w panelu Bluetooth i skutecznie połączona w praktycznie kilka sekund. Doskonałą wiadomością dla wszystkich koneserów wysokiej jakości dźwięku jest fakt, że nie różni się on od tego, który emitują głośniki podłączane zasilaczem. Co więcej, technologia Bluetooth wciąż się rozwija, dlatego z powodzeniem możemy liczyć na jeszcze lepsze efekty takiego sprzętu. 

Cena nie gra roli? 

Czy wybierając zestaw głośników do naszego telewizora, powinniśmy zwracać uwagę na cenę? Nawet powinniśmy. Obecnie rozpiętość cenowa produktów oferowanych na rynku audio jest tak ogromna, że sprzęt może być zakupiony bez względu na zakładany budżet. Oczywiście, im większy zestaw, im większa moc, im nowocześniejsza technologia parowania go z telewizorem, tym więcej musimy zapłacić. 

Warto jednak pamiętać, że wcale nie musimy inwestować w sprzęt auto tysięcy złotych. By zapewnić sobie względnie wysoką jakość dźwięku, niejednokrotnie wystarczy nam sprzęt ze średniej półki, który nie będzie drenować naszego budżetu, a z powodzeniem wystarczy na przyjemne chwile z serialem, ulubionym filmem lub godzinami gry w najnowszą produkcję na konsoli.

Autor: Norbert Rukowski