Data modyfikacji:

Co lepiej wybrać? Soundbar czy kino domowe?

Od kiedy kompaktowe zestawy dźwiękowe weszły na rynek, wiele osób zastanawia się, co wybrać – soundbar czy kino domowe. W dzisiejszym artykule przybliżymy obie te możliwości oraz ich wady i zalety. Podpowiemy, w jakich warunkach lepiej wybrać dany set głośników i na co zwrócić uwagę, wybierając soundbary oraz zestawy kin domowych. Pod koniec przedstawimy też kilka produktów z różnych półek cenowych.
Soundbar czy kino domowe

Co wybrać – soundbar czy kino domowe?

Zasadniczo oba sprzęty mają ten sam cel – poprawić doznania z oglądania filmów i zapewnić znacznie lepszy dźwięk. Właściwie zarówno soundbar, jak i kino domowe odpowiadają na taką potrzebę, tylko w nieco inny sposób. Jeżeli zaistnieją szczególne warunki, wybór będzie oczywisty – w mniejszych pomieszczeniach i przy ograniczonych środkach wybieramy soundbar.
W przypadku dużej kubatury lokalu i większej ilości miejsca lepiej poczekać jakiś czas i wybrać zestaw kina domowego. Duża liczba osób zainteresowanych tematem już na wstępie zadaje pytanie „co wybrać – kino domowe czy soundbar do 1500 złotych?”. W tej cenie rekomendujemy wybór soundbara o nieco lepszych parametrach niż urządzenia z najniższej półki cenowej. W tym przedziale prawdopodobnie nie znajdziemy dobrego zestawu kina domowego.

Soundbar vs kino domowe – wady i zalety

Soundbary są znacznie tańsze, wymagają mniej miejsca i łatwiej je podłączyć niż zestaw kina domowego. Często nie generują potrzeby wykorzystywania dodatkowych kabli, ponieważ działają przy użyciu wyłącznie jednego z nich lub w pełni bezprzewodowo. Oprócz tego są proste w obsłudze, nie wymagają kalibracji i gwarantują delikatny, minimalistyczny oraz elegancki wygląd.
Wielkość niektórych soundbarów nie przekracza 3,5 cm, zatem czasami nie są wyższe nawet od listwy przypodłogowej. Wystarczy wyciągnąć je z pudełka, sparować z telewizorem (dobrze sprawdza się także soundbar do komputera) i można rozpocząć użytkowanie. Dobrze nadają się do małych pomieszczeń, ale w przypadku droższych soundbarów mogą dać zadowalający efekt nawet w pokojach o powierzchni do 40 metrów kwadratowych.
Kino domowe to opcja dla osób dysponujących znacznie większym budżetem oraz wystarczającą ilością miejsca. Trzeba jednak przyznać, że oferuje znacznie lepszej jakości dźwięk, o wyjątkowo przestrzennym wymiarze i świetnej rozdzielczości. Ktoś o wybrednym słuchu nie zwróci uwagi na dźwięki emitowane z soundbarów nawet ze średniej półki cenowej, podczas gdy dźwięk niektórych zestawów kina domowego powali go na kolana.
Jakie kino domowe kupić? Zestawy kina domowego dają też możliwość rozbudowy – w przeciwieństwie do soundbarów, które zazwyczaj składają się wyłącznie z dwóch elementów. Na pytanie „co wybrać – kino domowe czy soundbar?” odpowiemy, że to zależy od warunków i naszych wymagań.

Jak wybrać soundbar? Na co zwrócić uwagę?

Soundbar to zewnętrzny system głośników, które łączymy z telewizorem. Ma postać listwy, w której schowane są głośniki ułożone w różnych kierunkach. Najczęściej w zestawie znajduje się też zewnętrzny subwoofer, który odpowiada za wrażenie dźwięku przestrzennego. Na co zwrócić uwagę, wybierając soundbar? Kluczowe są przede wszystkim:
  • pasmo przenoszenia – czyli zakres dźwięków, jakie usłyszymy z soundbara;
  • moc – nie tylko maksymalna, ale również nominalna, czyli taka, na której urządzenie może działać w trybie ciągłym;
  • liczba kanałów – oznaczona dwiema cyframi, oddzielonymi kropką. Pierwsza z nich określa ilość głośników znajdujących się w listwie, a druga obecność subwoofera;
  • standard dźwięku – do wyboru mamy Dolby Digital i nieco lepszy DTS;
  • dodatkowe funkcje – jak uwydatnianie dialogów czy obecność trybów nocnych.
  • Ceny najtańszych soundbarów rozpoczynają się już od 500 złotych. Sensowne zestawy głośników znajdziemy w cenie pomiędzy 1500–2000 złotych. W przedziale od 2000–3000 złotych znajdziemy urządzenia przeznaczone do większych pomieszczeń, z odpowiednio dużą liczbą głośników.

    Soundbary – nasze propozycje

    Sony HT-A3000

    Oferuje liczbę kanałów 3.1 i standard dźwiękowy DTS X oraz Dolby Atmos. Ma złącza USB, HDMI i wejście optyczne. Można do niego dobudować głośniki zewnętrzne oraz subwoofer sprzedawany osobno i stworzyć zestaw podobny do kina domowego.

    Samsung HW-Q60T

    Samsung HW-Q60T to soundbar o liczbie kanałów aż 5.1 z wysokim standardem dźwiękowym. Obsługuje DTS, Dolby Audio, DTS Digital Surround oraz DTS Virtual: X. To gwarancja perfekcyjnego dźwięku. Został wyposażony w dodatkowe funkcje adaptacyjne.

    Jaki wybrać zestaw kina domowego?

    Zestawy kina domowego w przeciwieństwie do soundbarów mają już większą liczbę kanałów. Najczęściej spotykamy 5.1 oraz 7.1, ale do dyspozycji konsumentów są również zestawy 11.2 – zarezerwowane dla największych fanów dobrego dźwięku. W soundbarach z kolei najczęściej spotykamy system 2.1 oraz 3.1.
    Już w tych podstawowych zestawach kina domowego znajdziemy dwie przednie i tylne kolumny, nagłośnienie boczne oraz jeden głośnik centralny. Wybierając kino domowe, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę oczywiście na skład zestawu.
    Najlepiej kierować się zawsze w stronę opcji, które mają oddzielne subwoofery odpowiedzialne za niskie dźwięki. Większość osób inwestuje w amplituner w zestawie, do którego podłączamy wszystkie pozostałe elementy kina domowego. Dzięki niemu możemy sterować głośnikami, wyciągać z nich więcej i zadbać o efekt dźwięku przestrzennego.
    Im większa będzie moc wyjściowa każdego z kanałów, na tym lepsze wrażenia z oglądania będziemy mogli liczyć. Za minimum aktualnie uznaje się około 150 W. Pamiętajmy, żeby sprawdzać przedział mocy lub moc znamionową, a nie najwyższy zakres mocy maksymalnej, którą często podają producenci, by zawyżyć nieco parametry oferowanego sprzętu.
    Podobnie, jak w przypadku soundbarów, możemy otrzymać tutaj dźwięk Dolby Digital, DTS lub standard kinowy – z tym że w tym przypadku osiągnięcie standardu kinowego jest naprawdę możliwe. DTS to absolutne minimum w przypadku zestawów kina domowego, by wykorzystać ich potencjał.
    Zanim zaczniemy korzystać z produktów, konieczne jest ich odpowiednie podpięcie oraz prawidłowe ustawienie poszczególnych urządzeń – to kluczowe dla osiągnięcia niezapomnianych wrażeń. Najtańsze zestawy kina domowego znajdziemy w cenie od 2500 złotych, średnia półka cenowa z sensownym sprzętem to około 5000–10 000 złotych, natomiast wyższa to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

    Zestawy kina domowego – nasze propozycje

    Yamaha RX-V4A

    Zestaw zawiera 5 głośników oraz amplituner. Jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych. Można sterować nim przy pomocy pilota, komend głosowych i aplikacji. Ma złącza USB i HDMI, specjalne opcje dla graczy oraz dużo obsługiwanych formatów dźwięku.

    Harman Kardon Surround

    To system 5.1. Ma 4 wejścia HDMI i kanał zwrotny Audio. W zestawie znajdziemy wstępnie skonfigurowane głośniki, w tym również takie, które działają bezprzewodowo. Harman Kardon Surround daje możliwość przesyłania muzyki przez Bluetooth.

    Bose Lifestyle 650

    Kolejny zestaw 5.1, gwarantujący wyjątkowo czysty dźwięk i potężne basy. Komunikuje się przez Bluetooth i Wi-Fi, ma złącza HDMI. Standard dźwięku to Dolby Digital oraz DTS. Wygląda estetycznie i ma świetny, nowoczesny design.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!