Data modyfikacji:

Soundbar czy kino domowe? Co wybrać?

Dźwięk podczas oglądania filmów i grania na konsoli odgrywa tak samo ważną rolę, co obraz. Nawet najlepsze telewizory nie są w stanie wygenerować tak dobrego brzmienia, jak specjalistyczne sprzęty audio. Z artykułu dowiecie się, w jakich sytuacjach lepiej sprawdzi się soundbar (lista dźwiękowa), a kiedy bardziej opłacalne jest kupno kina domowego. 
soundbar czy kino domowe

Soundbar czy kino domowe – co jest lepsze?

Trudno jest jednoznacznie określić, które urządzenie jest lepsze, ponieważ każde z nich ma swoje wady i zalety. Decydując się na kupno soundbara lub kina domowego, musicie brać pod uwagę to, w jakim pomieszczeniu będzie podłączony sprzęt.

Przeczytaj także: Jaki soundbar kupić? Ranking polecanych modeli

Listwy dźwiękowe kompletnie nie zdają egzaminu w dużych salonach przekraczających powierzchnię dwudziestu metrów kwadratowych. Z kolei umieszczenie zestawu kina domowego w malutkiej kawalerce wydaje się być kompletnie bez sensu. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że zamiast czystego dźwięku, będziecie słyszeć wyłącznie mocne buczenie basów.


Przeczytaj także: Najlepsze soundbary do 1000 zł


Wielkość pomieszczenia jest zdecydowanie najważniejszym aspektem doboru sprzętu audio. Dopiero po określeniu metrażu możecie wybrać to, co jest dla was lepsze – soundbar czy kino domowe. Kiedy już to ustalicie, musicie skupić się na parametrach poszczególnych urządzeń i kwocie, jaką jesteście w stanie na nie wydać. 
Jeżeli zależy wam bardzo na porządnej jakości dźwięku, to bez względu na to, czy wybierzecie kino domowe, czy listwę, musicie liczyć się z kosztem co najmniej tysiąca złotych. Sprzęty z wyższej półki cenowej potrafią kosztować nawet kilka razy więcej. Oczywiście w sprzedaży znajdziecie głośniki warte kilkaset złotych, ale wtedy musicie liczyć się z pewnymi ograniczeniami i mniej czystym audio.

Co wybrać – kino domowe czy soundbar?

Wcześniej wspomniałem o wielkości salonu jako najważniejszym argumencie podczas dokonywania wyboru. Pomijając kwestie rozchodzenia się dźwięku, dotyczy to również wielkości samych urządzeń. Soundbary mają to do siebie, że są stosunkowo niewielkie, dzięki czemu nie potrzeba na nie wyznaczać dodatkowego miejsca. Listwę umieszcza się pod telewizorem i sprawa załatwiona.


Przeczytaj także: Kino domowe w rozsądnej cenie. Polecane modele w 2019 roku

Warto jednak brać pod uwagę soundbary posiadające dodatkowy subwoofer, który sprawi, że dźwięk nabierze dodatkowej głębi. W droższych modelach subwoofer może być umieszczony wewnątrz listwy (np. w Yamaha Musiccast Yas-306).
W sprzedaży dostępne są też wersje z subwooferem nawiązującym połączenie drogą bezprzewodową poprzez bluetooth. Jest to o tyle dobre, że po szafce RTV nie plączą wam się niepotrzebne kable. Takie rozwiązanie zastosowano chociażby w modelach JBL Bar 5.1 lub tańszym Samsungu HW-N550.
Kina domowe zajmują z kolei dużo miejsca, dlatego powinny być wykorzystywane przede wszystkim w większych salonach. W skład droższych zestawów wchodzi kilka dużych głośników, plus jeden mniejszy, subwoofer oraz amplituner. Rozlokowanie tego w pokoju może być kłopotliwe, a ponadto trzeba liczyć się z koniecznością rozłożenia kabli w taki sposób, żeby się nie plątały.

Czy soundbar zastąpi kino domowe?

Choć w artykule porównuję oba te urządzenia, to na dobrą sprawę nie są one dla siebie żadną konkurencją. Zarówno soundbary jak i zestawy kina domowego odpowiadają za generowanie dźwięku, ale na tym ich podobieństwa się kończą. Kina domowe odpowiedzialne są również za obraz i współpracują bezpośrednio z odtwarzaczami DVD i Blu-Ray.

Nawet najlepsze soundbary nie będą w stanie oddać tak dobrze dźwięku przestrzennego, jak porządne kino domowe 5.1. Wynika to przede wszystkim ze sposobu rozmieszczenia głośników, a nie samej jakości sprzętu.
Soundbary nigdy nie wyprą kina domowego, gdyż nie ma takiej potrzeby. Osoby z mniejszymi mieszkaniami będą zachwycone jakością audio płynącego z listwy, natomiast mieszkańcy domów lub dużych apartamentów docenią cudowny dźwięk dobiegający z każdej strony pokoju.

Listwy dźwiękowe polecałbym głównie osobom niesiedzącym mocno w temacie technologii. Soundbary wystarczy podłączyć jednym kablem do telewizora i sprawa załatwiona. Z kinem domowym jest już więcej zabawy, ponieważ trzeba wyregulować wszystko na amplitunerze i ustawić głośniki w odpowiednich odległościach.