Data publikacji:

Jaka stacja uzdatniania wody? Ranking najlepszych uzdatniaczy

Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez wody. Woda to fundamentalny element zarówno w diecie każdego człowieka, jak i w każdy gospodarstwie domowym. Woda to jeden z najważniejszych elementów, o który należy zadbać, budując dom.
stacja uzdatniania wody ranking

Czy twarda woda to duży problem?

Niestety wiele osób zmaga się w swoich gospodarstwach domowych z problemem twardej wody. Taki stan rzeczy jest wynikiem wielu czynników, które nie zawsze są łatwe i możliwe do wyeliminowania. Zatem jak radzić sobie z problemem twardej wody?
Z odpowiedzią na to pytanie przyszli producenci zajmujący się produkcją zmiękczaczy do wody. Taka domowa stacja uzdatniania wody to świetny sposób na zażegnanie problemu z twardością wody i konsekwencjami takiego stanu rzeczy.
Twarda woda może skutecznie obniżyć jakość i komfort życia wszystkich domowników. Jest obciążeniem dla wielu sprzętów domowych, a także utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Twarda woda znacznie trudniej rozpuszcza środki chemiczne, detergenty oraz trudno zwilżyć nią wybraną powierzchnię. Przez taką wodę często powstaje kamień kotłowy, który jest nie tylko szkodliwy dla wielu sprzętów domowych, ale także powoduje powstanie charakterystycznego i nieestetycznego białego nalotu, który często jest trudny do usunięcia.
Stacja do uzdatniania wody jest świetnym rozwiązaniem, dlatego osoby, które w swoim domu zmagają się z twardą wodą, powinny zapoznać się z poniższym artykułem, odpowiadającym na pytanie o to, jaki zmiękczacz wody wybrać.

Domowa stacja uzdatniania wody – co to jest?

Chociaż wiele osób zmaga się z problemem twardej wody w swoim domu, to wciąż duże grono z nich nie wie, czym jest domowa stacja zmiękczania wody. Stacja uzdatniania wody to nic innego jak narzędzie, które znacznie redukuje poziom twardości wody lub całkowicie pozbywa się tego problemu.
Standardowa i najpopularniejsza stacja uzdatniania wody działa dzięki wymianie jonowej. Chociaż brzmi to jak skomplikowany i długi proces, to w rzeczywistości jest to wymiana, podczas której zachodzi redukcja jonów odpowiadających za duży stopień twardości wody. W takim procesie z wody usuwane są głównie jony wapnia oraz magnezu, ponieważ to one w znacznej części odpowiadają za twardość wody. Aby nieco uzupełnić te braki, w takiej wymianie do wody dodawane są jony sodu, które są jonami neutralnymi. Dzięki takiej wymianie jonowej woda staje się miękka.
Często po takiej wymianie dochodzi do wyczerpania właściwości jonów sodu. Dzieje się tak szczególnie po upływie określonego czasu, dlatego wówczas zachodzi proces odwrotny do zmiękczania wody. W tym celu wykorzystuje się roztwór solanki, który powstaje dzięki specjalnej soli, dlatego zawsze należy dbać o to, aby poziom soli w stacji uzdatniania wody był odpowiedni.
Stacja uzdatniania wody występuje w dwóch podstawowych rodzajach: kompaktowym lub dwuczęściowym. Chociaż oba modele są do siebie podobne pod względem działania, to istotne różnice można znaleźć w ich konstrukcji. Stacja uzdatniania wody w wersji kompaktowej wszystkie elementy ma schowane w obudowie, z kolei w modelu stacji dwuczęściowej niektóre z jej elementów znajdują się poza obudową.

Stacja uzdatniania wody – kiedy warto ją zastosować?

Chociaż nie w każdym regionie można znaleźć twardą wodę, to prawdą jest, w wielu miejscach należy być przygotowanym na możliwość pojawienia się takiego problemu.
Twardość wody warto zbadać już na etapie budowania domu, ponieważ pozwoli to spokojnie zaplanować i odpowiednio przygotować miejsce, które zajmie domowa stacja uzdatniania wody. Informacje o tym, czy w danym regionie woda jest twarda, można znaleźć na stronie WWW lub w punkcie informacyjnym regionalnych wodociągów. Jednak najlepsze efekty da wnikliwe badanie twardości wody, które najlepiej przeprowadzić przy użyciu kropelkowego testera.
W sytuacji kiedy zbadana woda okaże się być twarda, warto pomyśleć o wyznaczeniu miejsca, w którym może zostać zamontowana stacja uzdatniania wody. Wykonanie tego kroku już na etapie budowy domu pozwoli zaoszczędzić sporą dawkę stresu oraz ochrania domowników przed kolejnymi pracami remontowo-budowlanymi w przyszłości.
Stacja uzdatniania wody sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy w domu będzie montowany kocioł grzewczy. Dla tego urządzenia twarda woda bywa szczególnie niebezpieczna. Warto wziąć pod uwagę także to, że wielu producentów kotłów grzewczych nie uznaje reklamacji uszkodzeń powstałych poprzez zbyt twardą wodę.

Gdzie powinna być zamontowana stacja uzdatniania wody?

Stacja uzdatniania wody to popularny sprzęt, który można znaleźć w wielu domach, jednak nie każdy wie, gdzie najlepiej zamontować taką stację.
Odpowiednim miejscem, w którym powinna stanąć stacja uzdatniania wody, jest miejsce wejścia wody do budynku. W znacznej większości przypadków takim miejscem jest piwnica, garaż lub specjalnie przygotowane pomieszczenie gospodarcze.

Jak prawidłowo przygotować pomieszczenie przed montażem stacji uzdatniania wody?

Aby stacja uzdatniania wody mogła w pełni sprawnie działać, należy zapewnić swobodny dostęp do rur, odpływu do kanalizacji oraz do energii elektrycznej. Te trzy punkty muszą zostać spełnione, aby stacja uzdatniania wody mogła w pełni sprawnie działać. Pomieszczenie, w którym zostanie zamontowana stacja uzdatniania wody, nie powinno być także zbyt małe, ponieważ samo urządzenie ma spory rozmiar, a dodatkowo przed stacją powinien znaleźć się narurowy filtr mechaniczny, zapewniający lepszą ochronę.
Dużym ułatwieniem podczas montażu stacji uzdatniania wody jest wykorzystanie elastycznych węży, które są znacznie wygodniejsze niż klasyczne rury.

Koszt utrzymania zmiękczacza wody – na jakie wydatki należy się przygotować?

Chociaż wiele osób, które zastanawiają się, czy stacja uzdatniania wody to dobry zakup, chce wiedzieć, jakie koszty generuje takie urządzenie, to udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nie jest możliwe.
Koszt utrzymania zmiękczacza do wody jest zależny od wybranego urządzenia, jego jakości, wielkości, wydajności, ustawionych programów oraz wielu innych aspektów. Zazwyczaj przyjmuje się, że gospodarstwo domowe składające się z 4 osób, które korzystają ze zmiękczacza do wody o pojemności 30 litrów, może zużyć rocznie od 8 metrów sześciennych do 16 metrów sześciennych wody.
Warto pamiętać także o konieczności wymiany żywicy jonowymiennej, jednak jest to element bardzo trwały i przez to wymaga wymiany po upływie od 5 do 10 lat. Inaczej jest jednak z solą tabletkowaną, która wymaga regularnego uzupełniania. Jest to konieczny element, bez którego stacja uzdatniania wody nie będzie działać w pełni poprawnie. Szacuje się, że w ciągu tygodnia do zbiornika należy dosypać około 3–4 kilogramy soli, a koszt kilograma takiej soli wynosi około 1,5 zł.

Ranking stacji uzdatniania wody – najlepsze propozycje

Urządzenie takie jak stacja uzdatniania wody cieszy się w ostatnim czasie stale rosnącą popularnością. Wiele osób planujących lub rozpoczynających budowę domu uwzględnia zakup zmiękczacza do wody już na wstępnym planowaniu budowy.
Jednak u wielu osób wciąż pojawia się pytanie o to, jaki zmiękczacz wody wybrać. Poniższy ranking stacji uzdatniania wody z całą pewnością ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

Viessmann Aquastilla 25

Pierwszy model w rankingu uzdatniaczy wody ma obudowę z wytrzymałego i elastycznego tworzywa. Dzięki by-passom szybko i łatwo podłączysz model do istniejącej instalacji wodnej. Zalety tej stacji uzdatniania wody z rankingu to m.in. obecność alarmu poziomu soli, zabezpieczenia antyzalaniowe czy możliwość podłączenia urządzenia dezynfekującego.

Aquahome 20 SMART

Jaki zmiękczacz wody wybrać? Kolejna propozycja jest idealna dla 4-osobowej rodziny. Model ma maksymalne natężenie przepływu do 2,0 m3/h, można nim sterować za pomocą aplikacji, w której uruchomisz przykładowo tryb oszczędnej regeneracji.

Viessmann Aquacarbon

Kolejna stacja uzdatniania wody z rankingu od uznanego producenta. Filtr Aquacarbon został wyposażony w węgiel aktywny, który poprawia smak i zapach wody. Cechy tego modeli to m.in.: zakres ciśnień roboczych  2-8 min./ max bar oraz zakres natężeń przepływu: 0,8- 3 m3/h.

Viessmann Aquacarbon Compact

Ostatnia propozycja w rankingu uzdatniaczy wody to idealne rozwiązanie do niewielkich domów jednorodzinnych. Dzięki kompaktowemu rozmiarowi model nie wymaga dużej ilości miejsca. Zalety tego modelu to sterowanie elektroniczne oraz system automatycznej regeneracji złoża.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!