Data modyfikacji:

Jaki młynek do kawy wybrać?

Świeżo zmielona kawa to podstawa aromatycznego naparu. Kawowi puryści twierdzą wręcz, że młynek do kawy ma o wiele większe znaczenie niż sam ekspres. Jaki młynek do kawy wybrać, by cieszyć się przyjemnym, zbalansowanym smakiem kawy? Jak się okazuje, bardzo łatwo o błąd.
jaki młynek do kawy

Jaki typ młynka do kawy wybrać?

Młynki do kawy dzielą się na te wyposażone w ostrza tnące kawę i te wykorzystujące żarna. Te pierwsze nazywane są udarowymi i należą do jednych z najtańszych. Tego rodzaju młynek do kawy kupisz już za ok. 30 zł. Niestety wraz z niską ceną charakteryzują się one niską jakością mielenia. Wirujące ostrza mielą kawę bardzo nierównomiernie i tworzą dużą ilość gorzkiego pyłu kawowego. Dodatkowo w czasie pracy młynki te nagrzewają ziarna kawy, odbierając jej smak. Przyjemny aromat unoszący się w trakcie mielenia to wbrew pozorom wada. Zapach kawy powinien wypełnić kuchnię dopiero po jej zaparzeniu.
Zdecydowanie polecamy więc młynki żarnowe, zarówno ręczne, jak i elektryczne. Młynki tego rodzaju używane są przez zawodowych baristów, miłośników kawy oraz montowane są w dobrych ekspresach automatycznych. Oprócz tego, że mielą kawę na równomierne drobinki, umożliwiają również regulację grubości mielenia. W odróżnieniu od młynków udarowych nie podgrzewają mielonych ziaren, co pozwala zachować ich aromat.


Przeczytaj także: Ranking najlepszych ekspresów ciśnienowych


Młynek elektryczny czy ręczny?

Młynki do kawy to jedne z tych urządzeń, w których elektryczna wersja wcale nie musi być lepsza od ręcznej. Wręcz przeciwnie, popularne młynki ręczne osiągają cenę przeszło tysiąca złotych i są bardzo cenione przez entuzjastów dobrej kawy. Jaki rodzaj młynka więc wybrać?

Do zalet młynków elektrycznych można zaliczyć z pewnością szybkość mielenia. Wystarczy wcisnąć przycisk, by już po kilku sekundach uzyskać porcję kawy do zaparzenia naparu. Większość młynków elektrycznych ma regulację mielenia oraz liczby filiżanek. To drugie ustawienie należy jednak traktować z przymrużeniem oka, bowiem porcje bardzo często są błędne. Typowe żarnowe młynki elektryczne mają także zasobnik na ziarno kawy oraz pojemniczek na zmieloną kawę, więc nawet zmielenie wielu porcji kawy nie jest problemem. Tego rodzaju młynki idealnie nadają się do mielenia kawy na co dzień lub do biura.
Jeśli jednak chcesz mielić różnego rodzaju ziarna i traktujesz parzenie kawy jak hobby, w twoim arsenale nie może braknąć dobrego młynka ręcznego. Przede wszystkim dlatego, że umożliwia on mielenie niewielkich porcji kawy, na jeden napar. Oczywiście można to zrobić w młynku elektrycznym, ale spora ilość zmielonej kawy pozostanie w urządzeniu. Utrudnia to delektowanie się różnymi kawami.

Kupując ręczny młynek do kawy, zwróć uwagę na to, czy ma wygodną korbkę. Rozkruszenie twardych ziaren nie zawsze jest proste, więc dłuższe korbki mają sporą przewagę. Spore znaczenie ma także wielkość żarna. W dobrej jakości młynkach są one duże, dzięki czemu do zmielenia porcji kawy wystarczy około 50 obrotów korbką. W najtańszych młynkach ręcznych trzeba wykonać nawet 500 obrotów!

Regulacja grubości mielenia

Dla uzyskania powtarzalności mielenia młynek powinien być także wyposażony w skokową (np. liczbową) regulację grubości mielenia. Każdy rodzaj parzenia kawy wymaga nieco innej ziarnistości. Do ekspresu ciśnieniowego kawa powinna być zmielona drobno, metody przelewowe wymagają grubszego zmielenia, a włoska kawiarka wypada gdzieś pomiędzy. Łatwo się w tym pogubić, dlatego regulacja zastosowana w młynku powinna być powtarzalna i odpowiednio szeroka. Innymi słowy, musi umożliwić zarówno drobne, jak i grube zmielenie.

Niestety niektóre modele młynków do kawy, mimo szerokiej skali (np. od 1 do 20), nie zapewniają odpowiedniej gradacji. Oznacza to, że nawet po ustawieniu najdrobniejszego mielenia, kawa jest zmielona zbyt grubo, lub odwrotnie – nawet najwyższy tryb daje drobny pył. Jak tego uniknąć? Jedynym rozwiązaniem jest zakup młynka renomowanego producenta urządzeń kawowych. Tanie, marketowe młynki w wielu przypadkach nadają się jedynie do mielenia przypraw.
W wielu przypadkach można spotkać się także z regulacją poprzez siłę dokręcenia nakrętki. Jest to jednak nieintuicyjne i na dłuższą metę uniemożliwi ci doskonalenie techniki parzenia kawy. Za każdym razem żarna ułożą się w inny sposób i powtórzenie ekstrakcji będzie bardzo trudne. Jeszcze bardziej utrudniona jest regulacja stopnia zmielenia kawy w młynkach udarowych. W ich przypadku jedynym sposobem jest manewrowanie czasem mielenia.

Rodzaj i stabilność żaren

W żarnowych młynkach do kawy stosuje się zazwyczaj ceramiczne lub stalowe żarna. Te pierwsze są tańsze i znajdziesz je w podstawowych modelach. Ich plusem jest niewątpliwe to, że nie nagrzewają się podczas pracy. Znajdą więc zastosowanie w młynkach i ekspresach do kawy używanych intensywnie, np. biurowych. Wadą żaren ceramicznych jest natomiast niska precyzja mielenia. Tępe krawędzie żaren rozcierają i kruszą ziarna kawowe, tworząc tym samym dużą ilość tzw. pyłu kawowego. To on odpowiada za nieprzyjemny, gorzkawy smak naparu.

Im mniej pyłu kawowego, tym lepiej, dlatego polecamy wybór młynka ze stalowymi żarnami. Metalowe żarna są bardzo ostre i precyzyjne. Zamiast miażdżyć ziarna, tną je na drobinki o odpowiedniej grubości. Uzyskana w ten sposób kawa ma bardziej zbalansowany smak i łatwiej ją zaparzyć. Warto przy okazji wspomnieć o innym ważnym czynniku, czyli o stabilności żaren. Im precyzyjniej osadzone są żarna, tym bardziej równomierne są drobiny zmielonej kawy. Dzięki temu wszystkie zaparzają się w tym samym czasie i przygotowywanie kawy jest znacznie prostsze. Jeśli zmielona kawa jest nierównomierna, jedne drobinki w trakcie ekstrakcji są przeparzone, a inne niedoparzone. Napar staje się więc gorzkawy, kwaśny i płaski.
Jeśli chcesz wydobyć z kawy nuty czekoladowe, kwiatowe, orzechowe czy owocowe, zainwestuj w dobry młynek do kawy. Gwarantujemy, że to najlepsza inwestycja, jaką możesz poczynić. Kawa zmielona w dobrym młynku będzie smaczna nawet wtedy, gdy zaparzysz ją w plastikowym dripie za 20 zł.
Autor: Szymon Sonik