Data publikacji:

Smart sterowanie kotłami gazowymi – jakie rozwiązania są dostępne? 

Nasze domy stają się coraz bardziej smart. O ile jeszcze stosunkowo niedawno technologie smart zarezerwowane były wyłącznie dla najbardziej zamożnych, dziś urządzenia tego typu są powszechnie dostępne. Dotyczy to także pieców używanych do ogrzewania wody i wnętrz. Nowoczesne kotły gazowe można bez problemu połączyć ze specjalnymi sterownikami oraz dodatkowymi sensorami, pozwalającym zdalnie kontrolować ich pracę. Tłumaczymy, w jaki sposób one działają, a także jakie niosą ze sobą korzyści.
Woman managing her smart boiler using her phone

Czym jest smart sterowanie kotłami gazowymi? 

Smart systemy do ogrzewania gazowego opierają się na specjalnych sterownikach, które dostępne są pod postaci specjalnego panelu instalowanego w domu. Kiedyś były to urządzenia typowo analogowe, dziś jednak łączą się one z siecią Wi-Fi i wykorzystują zaawansowane oprogramowanie pozwalające na ich zdalne kontrolowanie z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej. Z programu w telefonie możemy korzystać bez przeszkód nawet, gdy znajdujemy się na drugim krańcu świata. 
Zarządzanie ogrzewaniem gazowym nie ogranicza się oczywiście wyłącznie do włączania lub wyłączania pieca. Użytkownik ma dostęp do szeregu przydatnych opcji, może ustalić np. godzinowy i tygodniowy harmonogram pracy, a także pożądaną temperaturę wewnątrz, po której osiągnięciu kocioł przejdzie w stan spoczynku. Dzięki obsłudze poleceń głosowych wiele sterowników można aktywować prostymi poleceniami. 

Jakie rozwiązania smart są dostępne do sterowania kotłami gazowymi? 

Smart sterowniki do kontrolowania pieców gazowych najczęściej wzbogacone są o duże wyświetlacze z przyciskami lub panele dotykowe, pozwalające korzystać ze wszystkich opcji także z poziomu urządzenia. Sprzęt wyposażony jest w termostat, ale można podłączyć do niego dodatkowe termometry dla poszczególnych pomieszczeń. Wiele osób instaluje też zewnętrzny sensor temperatury, pozwalający włączać piec, gdy zaczną się pierwsze przymrozki. Ponieważ urządzenia komunikują się w sposób bezprzewodowy, ich instalacja nie jest uciążliwa, nie wymaga przeciągania wielu metrów przewodów ani kucia ścian. Musimy jednak zadbać o wystarczająco mocny sygnał routera Wi-Fi w całym domu. 

Korzyści płynące z inteligentnego sterowania kotłami gazowymi 

Inteligentne systemy grzewcze gazowe pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za gaz, ponieważ piec uruchomiony jest wyłącznie, gdy jest to niezbędne lub pożądane przez użytkownika. Obniżając zużycie paliwa, wydłużamy też żywotność urządzenia, a więc odsuwamy w czasie wydatki związane z potencjalną przyszłą wymianą lub naprawą sprzętu. Dzięki aplikacji mobilnej mamy też stały podgląd aktualnego zużycia gazu oraz wydatków na energię, co pozwala lepiej planować budżet. 
Inteligentne kotły gazowe zwiększają też komfort użytkownika w domu, bez problemu zdalnie ogrzejemy mieszkanie przed przyjazdem z pracy lub wyłączmy kaloryfery podczas zimowych wakacji. Wreszcie nie musimy też przejmować się ręcznym ustawianiem ogrzewania oraz jego każdorazowym włączaniem i wyłączaniem. 
Smart systemy ogrzewania gazowego są też niezwykle ekologicznym rozwiązaniem, które idzie w parze z innymi zabiegami mającymi na celu obniżenie naszego śladu węglowego, obciążającego środowisko naturalne. 

Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie smart do sterowania kotłem gazowym? 

Automatyzacja kotłów gazowych jest możliwa teoretycznie dla prawie każdego modelu dostępnego w sklepach. Warto jednak zwrócić uwagę na kompatybilność posiadanego kotła z konkretnymi modelami regulatorów, ponieważ nie zawsze będziemy mogli sparować te urządzenia. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście wybranie pieca z rozbudowanym systemem kontroli oraz dodatkowymi czujnikami gotowymi do instalacji. Dodatki tego typu na życzenie instalują też monterzy kotłów, nie zaszkodzi więc zainteresować się oferowanymi przez nich rozwiązaniami. 
Zdjęcie: Envato Elements