Data publikacji:

Czy warto kupić piec gazowy pulsacyjny? Czym się różni od tradycyjnych pieców?

Ogrzewanie gazowe jest popularnym rozwiązaniem wybieranym przez osoby stawiające nowe domy, jak i przeprowadzających modernizację instalacji w już istniejącym budynku. Piece na gaz charakteryzują się względne bezproblemowa obsługą, wysoką wydajnością, nie wymagają też stałego dokupywania paliwa., a co najważniejsze nie wydzielają dużej ilości szkodliwych zanieczyszczeń. Poza tradycyjnymi piecami kondensacyjnymi względnie niedawno na naszym rynku pojawiły się również urządzenia pulsacyjne, tłumaczymy czym się one charakteryzują i czy warto w nie zainwestować.
piec gazowy pulsacyjny

Jak działa piec gazowy pulsacyjny?

Gazowe piece pulsacyjne działają na odmiennej zasadzie do tradycyjnych modeli kondensacyjnych, choć oba korzystają z tego samego typu paliwa. Ich konstrukcja jest efektem pracy inżynierów, którzy postawili sobie za cel stworzenia bardziej wydajnej i oszczędnej metody spalania gazu w systemach grzewczych.
Mechanizm działania pieców pulsacyjnych jest podobny do tego stosowanego w silnikach odrzutowych oraz samochodowych. Zamiast palnika podgrzewającego kocioł z wodą, urządzenia posiadają specjalną komorę spalania. Jest ona wyposażona w zawór po którego otwarciu do jej wnętrza dostaje się mieszanka powietrza i gazu, zostaje ona zapalona za pomocą świecy generującej iskrę i w kontrolowany sposób wybucha.
Mieszanka ulega całkowitemu spaleniu i generuje duże ilości ciepła, równocześnie podnosząc ciśnienie w komorze, które zamyka zawór. Gorące powietrze podróżuje następnie wprost do wymiennika ciepła, a następnie wychłodzone do rury wylotowej. Kiedy ciśnienie spadnie do odpowiedniego poziomu zawór ponownie się otwiera, a cały proces rozpoczyna się od nowa. W ciągu jednej sekundy opisany cykl powtarza się nawet ponad sto razy.

Czy warto kupić piec gazowy pulsacyjny? Zalety kotła pulsacyjnego

Opisana konstrukcja ma kilka podstawowych zalet, które czynią z niej interesującą alternatywę dla klasycznych pieców kondensacyjnych.
  • Spalanie pulsacyjne nie wymaga utrzymywania stałego płomienia. Użytkownik może w znacznie bardziej dokładny sposób regulować moc grzewczą urządzenia, ograniczając liczbę cykli spalania w komorze. Dzięki temu urządzenie jest bardziej oszczędne, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie jest ono intensywnie wykorzystywane.
  • Komora spalania i wymienniki ciepła są otoczone zbiornikiem wody, co podwyższa sprawność cieplną pieca, zapobiegając nadmiernym stratom energii.
  • Piece pulsacyjne nie wymagają skomplikowanej konserwacji, czyszczenia, a także regulacji. Dzięki mniejszej liczbie elementów mechanicznych, które mogą ulec zużyciu lub awarii, urządzenia odznaczają się także większą żywotnością. Znacznie łatwiejszy jest również ich montaż.
  • Piece pulsacyjne mogą spalać zarówno gaz ziemny, jak i propan.
  • Mimo tego, że w komorze dochodzi do stałej serii wybuchów, temperatura w jej wnętrzu jest niższa niż w przypadku modeli kondensacyjnych. Wzrost ciśnienia podczas spalania jest minimalny i nie stanowi żadnego poważnego zagrożenia. Spaliny opuszczające urządzenie mają temperaturę tylko ok. 20 stopni Celsjusza.
  • Wady pieca pulsacyjnego

    Największą wagą pieców pulsacyjnych jest ich zdecydowanie wyższa cena, wynikająca z zastosowania bardziej zaawansowanej konstrukcji oraz materiałów.
    Zdjęcie: Envato Elements