Data publikacji:

Jak optymalizować zużycie energii dzięki smart sterowaniu ogrzewaniem? 

Jeszcze kilkanaście lat temu idea tzw. inteligentnego domu pozostawała mrzonką i rozwiązaniem przeznaczonym jedynie dla najbardziej zamożnych osób, które entuzjastycznie podchodzą do najnowszych technologii. Dziś z funkcji smart korzysta, w ten czy inny sposób, większość z nas. Za pomocą aplikacji mobilnych możemy bowiem zdalnie sterować i kontrolować pracę najrozmaitszych urządzeń w domach, począwszy od telewizora, a skończywszy na pralce czy lodówce. Coraz częściej rozwiązania smart wykorzystywane są także do obsługi systemów ogrzewania. Jakie zalety mają i czy można dzięki nim łatwiej zoptymalizować zużywanie energii w domu?
Smart home heating control concept

Czym jest smart sterowanie ogrzewaniem i jak działa 

Smart sterowanie ogrzewaniem może przyjmować różne formy. Zaletą technologii jest to, że przystosowujemy ją bardzo łatwo do naszych potrzeb, wielkości domu oraz typu zainstalowanych w nim grzejników i pieców. Najprostszym rozwiązaniem smart jest zakup inteligentnych termostatów. 
Termostaty tego typu pozwalają na inteligentne zarządzanie systemem centralnego ogrzewania, a w sklepach znajdziemy kilka rodzajów tych urządzeń przystosowanych do pracy z różnymi typami ogrzewania. Dla klasycznych kaloryferów, także tych w domach wielorodzinnych i blokach, przeznaczone są termostaty grzejnikowe, które wkręcamy na miejsce oryginalnego termostatu ręcznego. Urządzenia te są uniwersalne i można z łatwością zainstalować je nawet przy starych kilkudziesięcioletnich grzejnikach. 
Sprzęt jest wyposażony w moduł komunikacji bezprzewodowej, który łączy się z domową sieć Wi-Fi, dzięki temu wysyła informacje do dedykowanej aplikacji mobilnej oraz odbiera polecenia użytkownika. Za sprawą tego rozwiązania z termostatem połączymy się szybko, także przebywając poza domem. Termostat ma wbudowany czujnik temperatury, timer oraz wiele innych dodatkowych opcji, do których mamy bardzo łatwy dostęp. Do urządzenia można dokupić panel naścienny, którym da się również zdalnie kontrolować poziom ciepła w pomieszczeniu. Poza prostymi modelami z pokrętłem dostaniemy też większe urządzenia z wyświetlaczem. Co więcej, aplikacje z reguły obsłużą dowolną liczbę termostatów, tak więc bez problemu zsynchronizujemy ich pracę.
Termostaty przeznaczone do ogrzewania podłogowego lub mieszanego przyjmują postać paneli naściennych, które połączone są z piecem oraz systemem kontroli działania grzałek lub przepływu gorącej wody. Także i one komunikują się w sposób bezprzewodowy z aplikacją mobilną producenta, a także w razie potrzeby z centralą inteligentnego domu, z poziomu której zarządzamy np. oświetleniem, klimatyzacją lub systemem antywłamaniowym i monitoringiem. 

Sposoby na optymalizację zużycia energii dzięki inteligentnym termostatom 

Optymalizacja zużycia energii przez ogrzewanie jest znacznie prostsza, jeżeli korzystamy z systemu smart home. Można to zrobić na dwa podstawowe sposoby – za pomocą harmonogramów i automatyzacji pracy, jak również z monitoringu ciepła w czasie rzeczywistym. 

Automatyzacja ogrzewania – jak tworzyć harmonogramy, aby oszczędzać energię?

Smart sterowanie ogrzewaniem pozwala nam ustawić pożądaną temperaturę w pomieszczeniu, po której spadku automatycznie uruchamiane jest ogrzewanie. Tego rodzaju funkcję mogły jednak bez problemu spełniać także termostaty analogowe. Aplikacje smart pozwalają zarządzać pracą wielu urządzeń jednocześnie, tak więc bez problemu możemy zmienić pożądaną temperaturę dla każdego pomieszczenia osobno (np. podwyższamy ją w pokoju dziecka, a obniżamy w łazience). 
Harmonogramy ogrzewania smart pozwalają z kolei ustalić dokładny tygodniowy rozkład działania grzejników. W każdym pomieszczeniu co do minuty ustawimy, kiedy mają się one włączać lub wyłączać. Opuszczając dom na dłuższy czas, zablokujemy działanie ogrzewania, oszczędzając energię, a wracając uruchomimy je zawczasu, dzięki czemu przekraczając próg domu, nie zmarzniemy. 

Zalety monitorowania zużycia energii w czasie rzeczywistym dzięki smart urządzeniom

Smart urządzenia do ogrzewania pozwalają użytkownikowi na monitorowanie w czasie rzeczywistym zużycia energii, a znając jej wartość, planujemy domowy budżet. Bez problemu możemy uzyskać dostęp do archiwum informacji i porównać zużycie energii z tym z ubiegłego roku, a także wygenerować stosowny raport roczny lub kwartalny. Efektywność energetyczna ogrzewania to jednak nie jedyna kwestia wpływająca na domowe rachunki. Dla pełnego obrazu system warto więc rozszerzyć o monitoring zużycia prądu, stosując inteligentne gniazdka elektryczne.
Zdjęcie: Envato Elements