Data modyfikacji:

Ranking najlepszych kotłów gazowych 2024

Ze względu na ekologię oraz wygodę użytkowania coraz więcej osób rezygnuje z kotłów węglowych. Najpopularniejszą alternatywą jest ogrzewanie gazowe, które łączy umiarkowane koszty eksploatacji z komfortem użytkowania. Kotły gazowe nie wymagają rozpalania, dokładania opału, wygarniania popiołu ani wielu innych czynności obsługowych. Jaki kocioł gazowy do domu lub mieszkania będzie najlepszy? Sprawdź ranking kotłów gazowych.
ranking pieców gazowych

Ranking pieców gazowych 2024

Kotły gazowe mają wiele zalet, przez co coraz chętniej po nie sięgamy. Jaki kocioł gazowy będzie najlepszy do domu lub mieszkania? Zobacz wybrane przez na kotły gazowe kondensacyjne i tradycyjne. Ranking najpopularniejszych urządzeń pomoże ci znaleźć idealny model.

Czy warto wybrać jeden z najlepszych pieców gazowych z rankingu? Poznaj ich zalety

Zanim podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najoszczędniejszy i najmniej awaryjny kocioł gazowy, warto sprawdzić, czy są one w ogóle dobrym wyborem. Jak się okazuje – tego typu urządzenia mogą pochwalić się licznymi zaletami, do których zaliczamy:

 • łatwą i intuicyjną obsługę,
 • niskie koszty eksploatacji,
 • wysoką sprawność,
 • możliwość szybkiej regulacji mocy,
 • bezobsługowe działanie,
 • cichą pracę,
 • mniejsze straty ciepła niż w przypadku innych urządzeń grzewczych,
 • brak konieczności składowania paliwa w domu czy garażu, która przekłada się na oszczędność miejsca,
 • łatwy montaż.
 • Jaki kocioł gazowy – tradycyjny czy kondensacyjny?

  Spaliny tradycyjnego kotła gazowego trafiają wprost do komina. Mimo dużej sprawności urządzenia jest to swego rodzaju marnotrawienie energii. Jak ją wykorzystać? Odbierając spalinom część ciepła! To zadanie pełnią kotły kondensacyjne z rankingu.
  Zainstalowany w rurze wylotowej wymiennik ciepła wykorzystuje efekt kondensacji i ogrzewa wodę spalinami. W efekcie do ogrzania krążącej w instalacji wody potrzebne jest nawet o 30% mniej energii niż w przypadku tradycyjnego kotła grzewczego. Kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania, a powietrze dostarczane jest do urządzenia tym samym kanałem (rura w rurze), którym wydalane są spaliny.

  Jak dobrać moc kotła gazowego? Jakie będą najlepsze kotły gazowe?

  Moc była jednym z kryterium branym pod uwagę przy tworzeniu rankingi kotłów gazowych. Maksymalna moc kotła gazowego powinna zostać dobrana do zapotrzebowania energetycznego budynku. Większość urządzeń dostępnych na rynku osiąga moc około 18–25 kW, co odpowiada sporemu kotłowi węglowemu. W przypadku kotłów dwufunkcyjnych duża moc jest potrzebna także z innych powodów – musi sprawnie ogrzać przepływającą wodę użytkową.
  Co ciekawe, wybierając kotły gazowe kondensacyjne z rankingu, warto zwrócić uwagę nie tylko na maksymalną, ale i minimalną moc. Szeroka modulacja umożliwia dobranie dokładnie takiej mocy, jaka jest niezbędna do utrzymania stałej temperatury we wnętrzu. Zapobiega to częstemu uruchamiania się kotła, a w energooszczędnych budynkach pozytywnie wpłynie na koszty ogrzewania.

  Jaki kocioł gazowy wybrać – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

  Zastanawiając się, jaki kocioł gazowy wybrać, musisz zdecydować między modelem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym. Czym się od siebie różnią? Pierwsze modele są przeznaczone do ogrzewania wody, która jest następnie wykorzystywana do utrzymania optymalnej temperatury w całym domu, oraz do osobnego podgrzewania wody użytkowej. Im większa pojemność podgrzewacza w kotłach jednofunkcyjnych, tym większa wydajność urządzenia grzewczego.

  Z kolei najoszczędniejsze piece gazowe dwufunkcyjne podgrzewają wodę użytkową i do instalacji centralnego ogrzewania jednocześnie i w tym samym miejscu. Oznacza to, że nie są wyposażone w podgrzewacz, a na ich wydajność wpływa w największym stopniu moc urządzenia.

  Rodzaje kotłów gazowych – kocioł wiszący a stojący

  Kotły stojące, wykorzystywane najczęściej w dużych budynkach, są mniej awaryjne i mogą być wyposażone w dodatkowy zasobnik c.w.u. Stanowi to bufor na wypadek dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę i umożliwia zastosowanie obiegu ciepłej wody w instalacji.
  Znacznie poręczniejsze są jednak kotły gazowe wiszące. Mają niewielkie wymiary, więc nie wymagają wydzielania dodatkowego pomieszczenia ani umieszczania w kotłowni. Dzięki temu można zamontować kocioł bezpośrednio w kuchni czy łazience, ograniczając wychładzanie się wody w instalacji.

  Komora w kotłach gazowych

  Istotna różnica w budowie kotłów gazowych dotyczy komory spalania. Wyróżnia się komorę otwartą oraz zamkniętą. W urządzeniach z otwartą komorą powietrze potrzebne do spalania zaciągane jest z pomieszczenia. Do kotłów z zamkniętą komorą spalania, zwanych kotłami turbo, powietrze dostarczane jest rurą z zewnątrz.
  Czym różnią się te rozwiązania? Przede wszystkim bezpieczeństwem. W przypadku kotłów z zamkniętą komorą powietrza ryzyko zanieczyszczenia powietrza w domu jest znacznie mniejsze. Co więcej, praca urządzenia nie jest uzależniona od ilości świeżego powietrza we wnętrzu, a więc nie ma obawy, że wytworzy się tlenek węgla. Sprawdź poniższy ranking pieców gazowych dwufunkcyjnych i jednofunkcyjnych.

  Ile kosztuje piec gazowy? Cena urządzeń grzewczych

  Chcesz zamontować w swoim domu ogrzewanie gazowe i zastanawiasz się, ile kosztuje piec gazowy? Urządzenia grzewcze można kupić już od około 1500 zł, jednak cena większości modeli waha się w granicach 2500–3500 zł. Z kolei na najdroższe propozycje należy wydać nawet ponad 80 000 zł – tyle właśnie kosztują kotły gazowe marki Vaillant.

  Ranking najlepszych kotłów gazowych

  Wiesz już, jakie rodzaje kotłów gazowych masz do wyboru. Jaki piec gazowy do domu wybrać? Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym produktom, które znalazły się w rankingu pieców gazowych.

  Junkers Cerapur GC2200W 20/25C 7736901493

  Najpopularniejszy model w rankingu pieców gazowych to urządzenie Cerapur o mocy 25 kW. Dwufunkcyjny kocioł wiszący może pochwalić się zakresem modulacji na poziomie 1:5, nowoczesnym designem oraz kompaktowymi wymiarami, dzięki którym zmieści się nawet w małych pomieszczeniach. Producent dodał także intuicyjny panel sterowania z wyświetlaczem LCD oraz zadbał o jak najwyższą sprawność, która wynosi nawet 109%.

  Plusy:

  ✅ kompaktowy rozmiar

  ✅ czytelny wyświetlacz LCD

  ✅ niska emisja tlenków azotu

  Vaillant Ecotec Pure VC 226/7-2 0010019986

  Kolejna propozycja w rankingu kotłów gazowych to jednofunkcyjny model Vaillant o konstrukcji wiszącej i mocy 24,5 kW. Dlaczego warto go wybrać? Urządzenie grzewcze ma układ Aqua Power Plus zwiększający moc sprzętu, jest intuicyjne w obsłudze dzięki panelowi sterowania, zostało wyposażone w pompę o wysokiej efektywność, a także ma kompaktowy rozmiar.

  Plusy:

  ✅ łatwa instalacja

  ✅ duży wybór zasobników do ciepłej wody

  Saunier Duval Thema Classic L18/24-LC/1

  Chcesz kupić jeden z najoszczędniejszych pieców gazowych dwufunkcyjnych? Wybierz model Saunier Duval Thema – wiszący, z wbudowaną automatyką pogodową i o mocy na poziomie 24 kW. Urządzenie grzewcze ma otwartą komorę spalania, współpracuje z regulatorami typu modulacyjnego oraz spełnia wymogi Dyrektywy ErP. 

  Plusy:

  ✅ wbudowana automatyka pogodowa

  ✅ cicha praca

  Junkers Cerastar Smart 7736901698

  Dwufunkcyjny wiszący kocioł gazowy o mocy 24 kW to doskonała propozycja dla osób, którym zależy na energooszczędnym urządzeniu grzewczym. Polecany model jest wyposażony w panel sterowania Bosch Heatronic 3 i wyświetlacz LCD, ma otwartą komorę spalania oraz może zostać podłączony do regulatora pogodowego i pokojowego. Dodatkowo kocioł spełnia wymagania obniżonej emisji tlenków azotu.

  Plusy:

  ✅ czujnik temperatury w komorze spalania

  ✅ wysoka wytrzymałość

  Termet EcoCondens Silver 25 kW 

  Ranking najlepszych pieców gazowych zamyka model Termet EcoCondens. Dwufunkcyjne urządzenie grzewcze jest jedną z najnowocześniejszych propozycji na rynku europejskim. Do jego zalet zaliczamy nieskomplikowany panel sterowania i łatwą obsługę, kompaktowe wymiary, klasę energetyczną A, zabudowaną komorę spalania z matą dźwiękochłonną, szeroki zakres modulacji mocy oraz komplety system zabezpieczeń.

  Plusy:

  ✅ wysoka klasa energetyczna

  ✅ szeroki zakres modulacji mocy

  ✅ możliwość współpracy z pompami ciepła powietrze/woda

  Najlepsze kotły gazowe. Pytania i odpowiedzi

  Jaki piec gazowy jest najoszczędniejszy?
  Do wyboru mamy kotły stojące lub wiszące. Modele wiszące zajmują mniej przestrzeni, natomiast najmniej awaryjne kotły gazowe to te stojące. Najoszczędniejsze piece gazowe dwufunkcyjne podgrzewają wodę użytkową i do instalacji centralnego ogrzewania jednocześnie i w tym samym miejscu.

  Jakie firmy kocioł gazowy wybrać?
  Podczas zakupów zwróć uwagę na produktu takich marek, jak: Junkers, Vaillant czy Termet.

  Ile kosztuje piec gazowy?
  Najtańsze grzewcze można kupić już od około 1500 zł. Większości kotłów gazowych do domu dostępna jest za 2500-3500 zł.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.