Data publikacji:

Ranking najlepszych pieców gazowych

Na piece gazowe, mimo rosnących cen energii, decyduje się wiele osób. Porzucają one urządzenia na paliwo stałe, których obsługa i konserwacja jest kosztowna i kłopotliwa. Nie bez znaczenia są również kwestie ekologii, a więc generowanego przez nie zanieczyszczenia powietrza. Kotły gazowe wybierane są nie tylko podczas modernizacji już istniejących instalacji grzewczych. Równie chętnie montuje się je także w nowych budynkach i domach. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat pieców gazowych, wzbogacając je o ranking najbardziej polecanych modeli dostępnych w sprzedaży.
Blue gas fire from kitchen stove
Aby zainstalować piec gazowy, musimy mieć oczywiście dostęp do źródła paliwa. Wykonanie przyłącza gazowego jest obowiązkowe, co w przypadku nowych budynków może wiązać się z dużymi kosztami. Jeżeli już ono istnieje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w tego rodzaju kocioł.
Piece gazowe instalujemy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, najczęściej jest to piwnica. Najlepiej, aby było ono wyposażone w prosty czujnik gazu, który poinformuje na szybko o wycieku. W sklepach znajdziemy inteligentne czujniki, które łączą się bezprzewodowo z siecią Wi-Fi i mogą wysłać nam sygnał alarmowy także wtedy, gdy nie jesteśmy obecni w domu.
Najlepsze piece gazowe to takie, które zostały dobrze dopasowane do zapotrzebowania na ciepło całego domu. Informację na ten temat otrzymamy wyłącznie po konsultacji z odpowiednim specjalistą. Znacznie łatwiejsze zadanie mają w tym przypadku właściciele nowych budynków, ponieważ mamy dokładne informacje na temat użytych w ich konstrukcji materiałów. W przypadku starszych domów, aby uzyskać dokładne informacje, trzeba będzie sprawdzić stan izolacji termicznej ścian, stropów, dachu i podłóg, a także stolarkę okienną. W razie potrzeby trzeba będzie docieplić miejsca, które tego wymagają, aby uniknąć zbyt dużych rachunków za gaz. 

Jaki piec gazowy – tradycyjny, kondensacyjny czy pulsacyjny? 

Piece gazowe dzielimy na kilka różnych kategorii. Podstawową z nich jest mechanizm spalania gazu, wpływający na wydajność urządzenia. Wyróżniamy więc piece tradycyjne, kondensacyjne oraz pulsacyjne.

Piec gazowy tradycyjny

Piece gazowe tradycyjne to urządzenia, w których płomień gazu podgrzewa bezpośrednio zbiornik z wodą. Podczas pracy wydzielają one gorący strumień spalin, co oznacza, że wodzie przekazana jest tylko część energii cieplnej generowanej podczas spalania paliwa. Sprzęt odznacza się więc stosunkowo najmniejszą sprawnością energetyczną. Z drugiej strony jest zdecydowanie najtańszy. Co więcej, ze względu na nieskomplikowaną konstrukcję urządzenia z tej grupy to najmniej awaryjne kotły gazowe, których konserwacja i naprawa jest stosunkowo prosta.

Piec gazowy kondensacyjny 

Kotły gazowe kondensacyjne to nowoczesne urządzenia zdobywające coraz większą popularność. Ich budowa jest bardziej kompleksowa, komora spalania i wymienniki ciepła są otoczone zbiornikiem wody, co zwiększa sprawność energetyczną konstrukcji. Ponadto, piec kondensacyjny odzyskuje też część energii cieplnej z wydzielanych spalin, obniżając ich temperatura, co wydłuża żywotność przewodu kominowego. Wszystkie te cechy sprawiają, że modele tego typu to doskonałe rozwiązanie, jeżeli poszukujemy urządzeń, które pozwolą nam zminimalizować zużycie gazu, co będzie ważne zwłaszcza dla osób inwestujących w piece gazowe dwufunkcyjne. 

Piec gazowy pulsacyjny

Pod względem wydajności to zdecydowanie najlepszy piec gazowy. Urządzenia działają na całkowicie odmiennej zasadzie i przypominają sposób funkcjonowania silników odrzutowych lub spalinowych w samochodach. Zamiast palinka podgrzewającego zbiornik z wodą sprzęt ma komorę spalania wyposażoną w zawór, po otwarciu którego do wnętrza dostaje się mieszanka powietrza i gazu, która jest natychmiast spalana po odpaleniu iskry generowanej przez świecę. Cykl ten powtarzany jest nawet sto razy w ciągu jednej sekundy.
Budowa ta pozwala osiągnąć bardzo wysoką temperaturę i ciśnienie, przy względnie niskim zużyciu gazu. Piec pulsacyjny jest w stanie także odzyskiwać ciepło ze spalin, wychładzając je do temperatury pokojowej, co jeszcze mocniej wpływa na świetną ekonomię jego pracy. Te najoszczędniejsze piece gazowe to jednak bardzo drogie urządzenia, jednak na plus należy zaliczyć to, że nie wymagają skomplikowanej konserwacji. 

Jaki kocioł gazowy wybrać – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na konkretny typ kotła, kolejna decyzja związana jest z tym, czy będzie to urządzenie jedno-, czy wielofunkcyjne. Co jednak to dokładnie oznacza?
Piece gazowe jednofunkcyjne są w stanie podgrzewać wyłącznie wodę używaną w systemie ogrzewania domu. Aby podgrzewać wodę użytkową, muszą być podłączone do osobnego zbiornika z wodą wodociągową z wymiennikiem ciepła.
Piece gazowe dwufunkcyjne podgrzewają wodę przepływowo, podgrzewają wodę użytkową oraz do instalacji centralnego ogrzewania jednocześnie i w tym samym miejscu. Oznacza to, że nie są wyposażone w podgrzewacz, a na ich wydajność wpływa w największym stopniu moc urządzenia.

Komora w kotłach gazowych 

Piece gazowe rozróżniamy też ze względu na budowę komory spalania. Istnieje tutaj podział na modele z otwartymi i zamkniętymi komorami. Te pierwsze powietrze używane do spalania gazu pobierają bezpośrednio z pomieszczenia. Wnętrze, w którym się znajdują, musi mieć wydajny system wentylacji. W komorach zamkniętych powietrze do spalania pobierane jest z zewnątrz budynku. Kotły tego typu podłącza się więc do osobnego systemu wentylacyjnego. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można je bezpiecznie umieścić w małym wnętrzu.

Rodzaje kotłów gazowych – kocioł wiszący a stojący 

Piece gazowe dwufunkcyjne i jednofunkcyjne można zamontować na dwa sposoby. Kotły stojące są cięższe i większe, ustawia się je przeważnie na podłodze, a ich rozmiary pozwalają im osiągnąć większą moc. Modele te sprawdzają się zwłaszcza w dużych domach.
Piece gazowe wiszące montuje się bezpośrednio na ścianie. Zajmują znacznie mniej miejsca i sprawdzają się w mieszkaniach oraz małych domach, gdzie do utrzymania komfortowego ciepła wystarczy niższa moc sprzętu.

Jak dobrać moc kotła gazowego? Jakie będą najlepsze kotły gazowe? 

Optymalną moc kotła powinien dobierać specjalista, biorąc pod uwagę wiele zmiennych, takich stan techniczny budynku. Przybliżoną wartość uzyskamy jednak, korzystając z prostego przelicznika. Dla domów zbudowanych przed 1982 rokiem zaleca się stosowania przelicznika 120–200 W na jeden metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni. Dla budynków powstałych w latach 1982–2000 poleca się przelicznik 90–120 W na jeden metr kwadratowy. Właściciele budynków powstałych w przeciągu ostatnich dwóch dekad stosują przelicznik 60–90 W na metr kwadratowy.

Ranking pieców gazowych 2024/2025

Kotły gazowe mają wiele zalet, przez co coraz chętniej po nie sięgamy. Jaki kocioł gazowy będzie najlepszy do domu lub mieszkania? Zobaczcie wybrane przez na kotły gazowe kondensacyjne i tradycyjne. Ranking pieców gazowych pomoże wam znaleźć idealny model.
Zdjęcie: Envato Elements