Data publikacji:

Panele na podczerwień. Ranking grzejników

Kiedy wybieramy panele na podczerwień, ranking powinien uwzględniać moc, sposób użytkowania, sterowanie oraz walory estetyczne. Ogrzewanie na podczerwień może służyć jako dodatkowe źródło ciepła, uzupełniające np. ogrzewanie gazowe, albo stanowić samodzielny system dla całego domu. Panele na podczerwień są proste w montażu i zajmują mało miejsca. Ponieważ są zasilane stosunkowo drogą energią elektryczną, można korzystać z nich w oszczędny sposób w dobrze ocieplonych budynkach. Popularne marki dostępne na polskim rynku to m.in. HGlass, Greenie, Klarstein, Hotzone, Radialight, Infrapower, czy Uniprodo.

panele na podczerwień

Ogrzewanie domu na podczerwień

Elektryczne panele na podczerwień zyskują na popularności. Sama nazwa jest dość nieintuicyjna, gdyż każde źródło ciepła emituje promienie podczerwone. Różnica w przypadku ogrzewania podczerwienią lub inaczej radiacyjnym, polega na tym, że ciepło kierowane jest bezpośrednio na osoby lub przedmioty we wnętrzu. Odwrotnie niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego, gdzie nagrzewane jest całe powietrze w pomieszczeniu.

Panele na podczerwień działają więc podobnie do promieni słonecznych czy ciepła ludzkiego ciała. Dzięki panelom na podczerwień uzyskujemy bardzo efektywne wykorzystanie energii i natychmiastowe, punktowe ogrzanie wybranego miejsca. Często są więc stosowane jako dodatkowe źródło ciepła uzupełniające działanie innych systemów i podnoszące komfort zarówno we wnętrzach, np. łazienki, jak i na zewnątrz, np. na tarasach. Odpowiednio zaprojektowane ogrzewanie na podczerwień może też być samodzielnym rozwiązaniem dla całego budynku.

Panele na podczerwień: ranking

Poniżej znajdziesz polecane modele paneli na podczerwień. Zobacz ranking popularnych modeli.

Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?

Niektórzy zadają sobie pytanie, czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe. Tymczasem wszelkie obawy są nieuzasadnione. Jest to normalne urządzenie elektryczne, którego oddziaływanie na otoczenie pod względem emisji fal elektromagnetycznych jest podobne do urządzeń o porównywalnej mocy, np. suszarki czy czajnika elektrycznego.

Natomiast sam sposób emisji ciepła jest wręcz korzystny dla domowników. W przeciwieństwie do ogrzewania centralnego, które działa na zasadzie konwekcji, ogrzewanie na podczerwień nie powoduje wzmożonego wysuszania powietrza i wzbijania kurzu. Jest to szczególnie istotne dla osób cierpiących na alergie.

Panele są zasilane energią 230 V i można je podłączyć zarówno do zwykłego gniazdka elektrycznego, jak i bezpośrednio do instalacji budynku. Mimo że emitują ciepło, są bezpieczne – nie parzą przy dotknięciu i prawidłowo zainstalowane oraz użytkowane nie powodują ryzyka pożaru. Pamiętajmy jednak, że nie można używać ich do suszenia mokrych rzeczy i rozwieszać na nich np. prania.

Panele na podczerwień używane w domu lub w biurze to zwykle moduły tupu IR-C, które emitują wyłącznie fale długie, które są niewidoczne i nieszkodliwe dla oczu. Na rynku są też odstępne rozwiązania do zastosowań przemysłowych emitujące światło IR-A, czyli fale krótkie, szkodliwe dla oczu światło widzialne. Istnieje też moduły typu IR-B, emitujące fale średnie.

Czy ogrzewanie na podczerwień jest drogie?

Panele na podczerwień mają wiele zalet, np. natychmiastowe uczucie ciepła czy możliwość zainstalowania w łazience w formie lustra z podłączeniem do zwykłego gniazdka. Natomiast część recenzji przekonuje, że jest to również najtańsze źródło energii, co nie do końca jest prawdą.

Rzeczywiście, panele na podczerwień bardzo efektywnie zamieniają energię elektryczną na ciepło, czego nie można powiedzieć o ogrzewaniu centralnym. Kłopot w tym, że nie jest to jedyny czynnik, który determinuje wydajność i komfort ogrzewania w domu.

Panele sprawdzą się tam, gdzie szybko potrzebujemy poczuć ciepło w wyziębionym wnętrzu, np. w domku letniskowym, pokoju na wynajem, łazience, warsztacie, a nawet na tarasie lub w kamperze. Jednak w stale zamieszkiwanym domu jednorodzinnym, aby zapewnić komfort porównywalny z centralnym ogrzewaniem gazowym, będą wymagać doskonałej izolacji termicznej.

Oczywiście takie rozwiązanie jest możliwe, ale decyzję należy podjąć na etapie projektu i zainstalować nie tylko panele na podczerwień, ale też np. elektryczne maty grzejne w podłodze. Wielu producentów oferuje zresztą specjalistyczne usługi projektowe i kalkulacje odpowiedniej wydajności. Jednak w starszych, gorzej izolowanych budynkach lub często wietrzonych pomieszczeniach, ogrzewanie elektryczne będzie drogie i nieefektywne.

Panele na podczerwień – zalety

  • Natychmiastowe uczucie ciepła – panele na podczerwień grzeją od razu. Bezpośrednio po włączeniu mamy dostęp do przyjemnego, równomiernego ciepła, co w wielu miejscach typu łazienka jest bardzo ważne.
  • Brak efektu wysuszania powietrza i wzbijania kurzu, szczególnie korzystny dla osób cierpiących na alergie i choroby układu oddechowego.
  • Możliwość precyzyjnej regulacji i równomierne, przyjemne ciepło odczuwalne nawet w znacznej odległości od grzejnika (do ok. 3 m).
  • Efektywne wykorzystanie energii – praktycznie cała energia jest zamieniana na ciepło, a straty, w przeciwieństwie do tradycyjnego ogrzewania centralnego, właściwie nie występują.
  • Łatwość montażu, dzięki dowolnemu kształtowi i wielkości – do każdego wnętrza jesteśmy w stanie dodać pasujący moduł, a umieścić można go na ścianie, suficie, a nawet w podłodze w formie specjalnej maty. W przypadku szybkich remontów, kiedy wnętrze musi być gotowe od zaraz, to najlepszy wybór.
  • Wysoka estetyka i nowoczesny design, panele na podczerwień mają bardzo zróżnicowane wykończenie – mogą mieć formę lustra, obrazu lub zdjęcia, a nawet ozdobnej płyty imitującej naturalny kamień i świetnie pasują do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji.
  • Niskie koszty użytkowania, możliwe do osiągnięcia dzięki dobrej izolacji termicznej budynku oraz odpowiedniemu doborowi mocy, rozmieszczeniu we wnętrzu i systemowi sterowania.
  • Wysoka trwałość i brak konieczności konserwacji, a także możliwość wymontowania i bezproblemowego przeniesienia w inne miejsce.

Panele na podczerwień – wady

  • Brak pojemności cieplnej – po wyłączeniu panele od razu przestają emitować ciepło. To, co jest ich największą zaletą, czyli brak konieczności nagrzewania, jest więc jednocześnie ich największą wadą, gdyż nie oddają ciepła przez pewien czas, jak zwykłe kaloryfery. Wszystko zatem zależy od świadomego ich użytkowania.
  • Stosunkowo wysoka cena zakupu – dobrej jakości produkty, trwałe i o estetycznym wyglądzie, są stosunkowo drogie, przeciętnej wielkości panel o mocy 1000 W, który pozwala ogrzać średniej wielkości pokój, to koszt rzędu 1800 zł lub więcej.
  • Brak możliwości wykorzystania ciepłej wody – w budynku mieszkalnym i tak musimy korzystać z ciepłej wody, która najczęściej będzie pochodzić z kotła gazowego, zatem wybór paneli na podczerwień, jako głównego źródła ciepła, oznacza korzystanie z dwóch źródeł ciepła jednocześnie.

Grzejniki na podczerwień – cena i producent

Do ogrzania pokoju o powierzchni ok. 15 m2 potrzebny jest panel o mocy około 1000 W, natomiast w mniejszych pomieszczeniach typu łazienka można zastosować moc rzędu 300 lub 600 W. Aby odpowiedzieć na pytanie, panele na podczerwień jakiej firmy wybrać, warto wziąć pod uwagę popularne na polskim rynku marki, z których wiele jest produkowanych w kraju, co dodatkowo poprawia jakość ewentualnego serwisu i gwarancji.

HGlass

Marka należąca do polskiej firmy Stimtalux, produkującej panele na podczerwień w formie designerskich luster oraz grzejniki metalowe z możliwością wyboru projektu graficznego.

Greenie

Dystrybutor oświetlenia LED i ogrzewania podczerwienią, oferuje panele na podczerwień, termostaty oraz folie grzewcze.

Klarstein

Oferuje między innymi dekoracyjne panele w formie obrazów lub naturalnego kamienia, sterowane za pomocą aplikacji mobilnej w telefonie.

Hotzone

Polski dystrybutor paneli na podczerwień.

Infrapower

Marka włoskiego producenta Radialight oferująca zarówno panele na podczerwień, jak i interesujące rozwiązanie hybrydowe Dual-Therm łączące ogrzewanie na podczerwień z konwekcyjnym.

Uniprodo

Marka oferująca między innymi grzejniki tarasowe.

Autor: Szymon Wachal