Data publikacji:

Ranking grzejników na podczerwień

Grzejniki na podczerwień zyskują coraz więcej zwolenników, głównie za sprawą swojej wydajnej pracy, bezproblemowej eksploatacji oraz kompaktowych rozmiarów. Urządzenia do generowania ciepła używające energii elektrycznej, w przeciwieństwie do klasycznych radiatorów i pieców, podwyższają w bardzo równomierny sposób temperaturę w pomieszczeniu, błyskawicznie zwiększając komfort. Przedstawiamy ranking grzejników na podczerwień oraz najważniejsze informacje na ich temat, które pozwolą podjąć decyzję o ich instalacji.
Detailed view of an electric heater

Ogrzewanie domu na podczerwień – co warto wiedzieć przed zakupem grzejnika?

Grzejnik na podczerwień bardzo często określa się też nazwą promiennika podczerwieni. Nazwa ta może jednak wydawać się dość mało intuicyjna, albowiem każde źródło ciepła emituje promieniowanie podczerwone. Standardowe grzejniki elektryczne pracują jednak za pomocą metody radiacyjnej, co oznacza, że przekazują energię powietrzu, często wspierając się przy tym np. dmuchawami, które następnie cyrkulując we wnętrzu, podwyższa temperaturę pomieszczenia. 
Panele na podczerwień działają w bardziej efektywny sposób, generując promieniowanie podczerwone łatwo absorbowane przez wszystkie przedmioty i powierzchnie w pomieszczeniu, działając podobnie jak np. promienie słoneczne. Dzięki temu użytkownicy grzejników od razu czują różnicę w temperaturze.
Grzejniki na podczerwień zasilane są bezpośrednio z gniazdka elektrycznego, można podłączać je również na stałe do instalacji budynku. Bardzo często stanowią też element systemu inteligentnego domu, dzięki czemu możemy sterować ich pracą np. z poziomu mobilnej aplikacji. 
Wbrew dużej skuteczności i szybkości działania, panele na podczerwień nie nagrzewają się do dużych temperatur. Po ich dotknięciu nie poparzymy ręki, nie stanowią więc zagrożenia dla małych dzieci lub zwierząt. Oznacza to też, że nie podwyższają ryzyka wystąpienia pożaru. Należy jednak pamiętać, że nie można używać ich do suszenia mokrych rzeczy – całkowicie zabronione jest rozwieszanie na nich drobnego prania. 

Panele na podczerwień – zalety

Panele na podczerwień mają wiele zalet. Przyjrzymy się zatem najważniejszym z nich. 
  • Panele na podczerwień dają nam natychmiastowe uczucie ciepła. Tuż po ich uruchomieniu od razu poczujemy różnicę w temperaturze. W wielu typach pomieszczeń, zwłaszcza w łazienkach, ma to ogromne znaczenie dla użytkowników. 
  • Panel grzewczy na podczerwień nie wysusza powietrza, zapobiega przez to wzmożonemu wzbijaniu się kurzu i pyłków. Jest to spory atut dla alergików i osób z chorobami układu oddechowego, które często cierpią z tego powodu w okresie jesienno-zimowym.
  • Najlepsze grzejniki na podczerwień dają możliwość bardzo precyzyjnej regulacji temperatury (zobacz, czym są grzejniki niskotemperaturowe). Ciepło jest też odczuwalne bardzo szybko nawet w dużej odległości od grzejnika (nawet do 3 metrów). 
  • Panele grzewcze odznaczają się bardzo dużą wydajnością. Praktycznie cała pobierana przez nie energia przekształcana jest w ciepło, a mniejsze straty przekładają się na mniejsze zużycie prądu.
  • Grzejniki są bardzo łatwe w montażu i dostępne w zróżnicowanych rozmiarach i kształtach, dzięki temu bez większego problemu dopasujemy je do dowolnego wnętrza. Sprzęt można zamontować na ścianie, suficie, a nawet w podłodze pod postacią maty grzewczej.
  • Urządzenia odznaczają się wysoką trwałością i nie wymagają specjalnej konserwacji ze względu na brak skomplikowanych elementów mechanicznych. W razie remontu lub przebudowy pomieszczenia można je szybko zdemontować i przenieść w nowe miejsce.
  • Panele grzewcze odznaczają się minimalistycznym i nowoczesnym designem pasującym do większości aranżacji wnętrz. Niektóre modele mogą mieć nawet formę lustra, obrazu lub ramy na zdjęcia. Panele mogą też imitować naturalny kamień. 
  • W dobrze izolowanych termicznie budynkach koszty użytkowania grzejnika na podczerwień są bardzo niskie. To zatem dobry wybór na grzejniki elektryczne energooszczędne.
  • Panele na podczerwień – wady 

    Ogrzewanie za pomocą grzejników na podczerwień ma jednak także kilka ważnych minusów, o których należy wspomnieć. 
  • Panele elektryczne na podczerwień po wyłączeniu od razu przestają generować ciepło, nie są one w stanie go utrzymywać, w przeciwieństwie do klasycznych pieców i radiatorów. To, jak bardzo cecha ta będzie uciążliwa, zależy od pomieszczenia, gdzie zostały zainstalowane, a także preferencji użytkowników. 
  • Grzejniki nie należą do najtańszych urządzeń. Najlepsze panele na podczerwień, odznaczające się interesującym lub unikalnym designem, pozostają stosunkowo drogie. Za model o mocy 1000 W, który pozwala ogrzać przeciętny salon, zapłacimy nawet ponad 2000 złotych.
  • Urządzenia nie wykorzystują ciepłej wody, co oznacza, że w budynkach mieszkalnych z instalacją centralnego ogrzewania, opartą np. na kotle gazowym, panele mogą być nieopłacalnym rozwiązaniem. Do kosztów obsługi kotła musimy dodatkowo dodać energię elektryczną zużywaną przez panele. 
  • Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?

    Nie, wręcz przeciwnie, jest ono bardzo dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla alergików. Dzięki swojemu sposobowi ogrzewania pozwalają one zachować optymalny poziom wilgotności w powietrzu, nie wysuszają go, dzięki czemu zatrzymują zjawisko wzbijania się kurzu. 
    Obaw nie powinno wzbudzać promieniowanie elektromagnetyczne generowane przez sprzęt, nie jest ono bowiem większe niż to, które produkuje inny sprzęt elektryczny o podobnej mocy, taki jak suszarka do włosów czy czajnik elektryczny. 
    Dodajmy, że promieniowanie podczerwone wysyłane przez grzejniki jest niewidoczne i nieszkodliwe dla oczu, sprzęt produkuje bowiem fale długie typu IR-C, które są całkowicie bezpieczne dla użytkowników. 

    Czy ogrzewanie na podczerwień jest drogie?

    Grzejniki na podczerwień są bardzo wydajne, ponieważ prawie cała zużywana przez nie energia elektryczna zamieniana jest w ciepło. Jeżeli więc korzystamy ze standardowych grzejników elektrycznych, są one bardzo atrakcyjną propozycją. Jeśli w domu mamy zainstalowane ogrzewanie korzystające z gorącej wody przygotowanej przez kocioł, zainstalowanie grzejników na podczerwień zwiększa rachunki za energię. W takich wypadkach zazwyczaj instaluje się je tylko w wybranych pomieszczeniach, np. w łazience.

    Grzejniki na podczerwień – cena i producent

    Jeżeli zadajemy sobie pytanie „panele na podczerwień jakiej firmy?”, odpowiedź jest prosta – najlepiej postawić na urządzenia popularnych marek dostępnych na polskim rynku. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim HGlass, Greenie, Klarstein, Hotzone, Radialight, Infrapower i Uniprodo. 

    Ranking grzejników i paneli na podczerwień

    Poniżej przedstawiamy ranking grzejników na podczerwień. Urządzenia te to wydajny sprzęt wysokiej klasy, często dostępny jest w wielu wariantach, które możemy wybrać w zależności od metrażu ogrzewanego pomieszczenia. 
    Zdjęcie: Envato Elements