Data publikacji:

Jakie grzejniki do ogrzewania gazowego?

Ogrzewanie domu gazem jest popularnym sposobem na zapewnienia ciepła w okresie jesienno-zimowym. Kiedy zdecydowaliśmy się już na wybór odpowiedniego kotła, musimy dobrać do niego odpowiednie grzejniki. Decyzja ta nie jest bez znaczenia, bowiem wpływa w dużym stopniu na wydajność instalacji, a więc i zużycie paliwa, a to przekłada się na płacone rachunki. W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór różnego typu modeli, co z pewnością nie ułatwia zakupu. Podpowiadamy, jakie grzejniki do ogrzewania gazowego będą najlepsze. 
Serious technician setting the new gas boiler for hot water and heating
Podczas doboru grzejnika do ogrzewania gazowego w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na typ zainstalowanego w budynku kotła. Możemy spotkać się ze starszymi urządzeniami standardowymi, a także z bardziej nowoczesnymi kondensacyjnymi. Te drugie charakteryzują się lepszą wydajnością oraz niższą temperaturą pracy, co wiąże się z mniejszym zużyciem gazu. Instalacje kondensacyjne nieraz mogą być też łączone z pompami ciepła, dodatkowo zwiększającymi ich opłacalność. 
Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji o zakupie konkretnego kotła gazowego i grzejników należy skonsultować się ze specjalistami od instalacji ogrzewania, którzy pomogą określić, jak dużo kaloryferów będzie potrzebnych w domu, biorąc pod uwagę jego potrzeby energetyczne. Tutaj wiele zależy od izolacji termicznej ścian, stropów, dachu, okien i drzwi, a także pozycji budynku i typu działki.
Czytaj również: Ranking najlepsze piece gazowe 

Jakie są rodzaje grzejników do ogrzewania gazowego? 

Grzejnik do instalacji gazowej może być wykonany w różnych technologiach, przyjrzymy się zatem dostępnym na rynku urządzeniom.

Grzejniki aluminiowe

Grzejniki aluminiowe do ogrzewania gazowego wytwarza się z odlewanego aluminium, a w swojej formie przypominają klasyczne kaloryfery. Urządzenia wyposażone są w kanały powietrzne poprawiające rozprowadzanie ciepła, które w większości trafia do pomieszczenia na zasadzie konwekcji powietrza. Zaledwie kilka procent energii cieplnej jest przekazywanych poprzez jej wypromieniowywanie. Niektóre modele mogą być wyposażone w automatyczne odpowietrzniki. Grzejnik aluminiowy odznacza się dużą przewodnością cieplną, która charakteryzuje aluminium, dzięki temu bardzo szybko się on nagrzewa. Kaloryfery aluminiowe dostępne są w wielu rozmiarach, więc łatwo dopasować je do konkretnego pomieszczenia. 

Grzejniki konwektorowe

Grzejnik do ogrzewania gazowego tego typu pozwala przepływać gorącej wodzie w jego wnętrzu za pośrednictwem miedzianych rurek, charakteryzujących się świetną przewodnością cieplną. Rury oddają ciepło aluminiowym radiatorom, które w pracy wspierają wentylatory przyspieszające proces konwekcji powietrza. Urządzenia odznaczają się dużą szybkością działania, ale wymagają dodatkowego zasilania, jeżeli chcemy, aby pracowały w optymalny sposób. 

Grzejniki członowe

Jest to zdecydowanie najprostszy kaloryfer do ogrzewania gazowego. Grzejnik wykonuje się ze stopu stali lub żeliwa, jest on zbudowany z połączonych ze sobą żeber, przez które przepływa gorąca woda. Im więcej członów ma kaloryfer, tym będzie mieć większą moc. Z reguły ponad 80 procent ciepła generowanego przez konstrukcję jest przekazywane do pomieszczenia na zasadzie konwekcji. Pozostała część trafia do wnętrza przez promieniowanie. 

Grzejniki płytowe

Grzejniki do centralnego ogrzewania gazowego to również bardzo często modele płytowe. Dzięki swojemu minimalistycznemu wyglądowi sprawdzają się idealnie w bardzo nowoczesnych wnętrzach. Front urządzenia zajmuje w całości pojedyncza płyta stalowa, zazwyczaj pomalowana na kolor biały, choć bez problemu dostaniemy też modele w innych kolorach. Ożebrowanie grzejnika jest ukryte w jego wnętrzu, sprzęt działa na zasadzie konwekcji, ale aż jedną trzecią energii cieplnej wypromieniowuje poprzez płytę. 

Grzejniki do ogrzewania gazowego – na co zwrócić uwagę?

Podstawowym kryterium wyboru grzejnika są oczywiście jego fizyczne rozmiary, które przekładają się na wydajność jego działania. Wybierając zbyt duże urządzenie, będziemy mieć znacznie mniejsze możliwości regulacji temperatury, pomieszczenie będzie przeważnie zbyt gorące. W oczywisty sposób zbyt mały grzejnik okaże się niewystarczający, co w dłuższym czasie będzie prowadzić do wyziębienia wnętrza, zaparowanych okien oraz zawilgocenia ścian. 
Istotną kwestią dla wielu osób jest również estetyka grzejnika, a także łatwość, z jaką można go czyścić. Najbardziej poszukiwane modele nie rzucają się w oczy, co więcej, pozwalają na ukrycie rur i zaworów, poprawiają wygląd wnętrza, a także zabezpieczają te elementy przed przypadkowym uszkodzeniem. 

Jaka jest odpowiednia moc grzejnika do instalacji gazowej? 

Moc grzejników dopasowujemy bezpośrednio do możliwości zainstalowanego w budynku kotła gazowego oraz instalacji. W wyborze odpowiednich parametrów grzejnika powinien pomóc nam specjalista od ogrzewania. Obecnie najczęściej wybiera się grzejniki przeznaczone do pracy w temperaturach 70°C/55°C/20°C. Modele te sprawdzają się zarówno we współpracy z kotłami kondensacyjnymi, jak i standardowymi. Alternatywnie możemy też sięgnąć po modele 90°C/70°C/20°C, które mogą pracować również z powodzeniem z oboma typami kotłów. 
Do instalacji typowo niskotemperaturowej wybieramy grzejnik niskotemperaturowy wodny pracujący w standardzie 55°C/45°C/20°C. Urządzeń tych z oczywistych powodów nie należy montować w domach z klasycznymi kotłami gazowymi.
Zdjęcie: Envato Elements