Data publikacji:

Jakie grzejniki do ogrzewania gazowego wybrać?

Grzejniki do ogrzewania gazowego powinny posiadać możliwość działania przy niskich temperaturach, gdyż taka jest specyfika nowoczesnej instalacji gazowej. W niniejszym artykule przedstawiamy dostępne na rynku rodzaje grzejników do ogrzewania gazowego i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie, poza samą ceną. Wyjaśniamy, jaki grzejnik będzie najlepszy do instalacji gazowej, zarówno pod względem designu, jak i parametrów technicznych.
grzejniki do łazienki

Jakie są rodzaje grzejników do ogrzewania gazowego?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów grzejników do ogrzewania gazowego, które rozróżnia się głównie ze względu na budowę i zastosowane tworzywo. Wyróżnia się:
  • grzejniki konwektorowe – składają się z obudowy, miedzianych rurek, wentylatorów oraz blach aluminiowych nasuniętych na rurki. Wymiana ciepła odbywa się praktycznie w większości na zasadzie konwekcji. Grzejniki konwektorowe tworzone są z lekkich materiałów. Ten rodzaj grzejników charakteryzuje się łatwą instalacją;
  • grzejniki członowe – mogą być żeliwne bądź stalowe. To modele, które składają się z „żeber” – czyli pojedynczych członów połączonych ze sobą. Około 85% wymiany ciepła przebiega na zasadzie konwekcji, a około 15% przez promieniowanie. Zaletą tego rodzaju grzejników jest to, że mogą być wykonane z różnej liczby żeber, przez co można bardzo dokładnie określić ich moc;
  • grzejniki stalowe płytowe – to najpopularniejszy rodzaj grzejników do ogrzewania gazowego. Zaletą jest niska waga i ożebrowanie wewnętrzne – co zwiększa istotnie moc cieplną urządzenia. Ponadto tego rodzaju grzejniki dają możliwość podłączenia do instalacji gazowej w sposób niemal całkowicie niewidoczny z zewnątrz, więc doskonale nadają się do nowoczesnych wnętrz, zwłaszcza że są dostępne w wielu kolorach. Grzejniki stalowe płytowe aż w 35% wykorzystują do wymiany ciepła promieniowanie;
  • grzejniki aluminiowe – również są polecane do nowoczesnych wnętrz. Produkuje się je jako odlewy ze stopów aluminium. Posiadają kanały powietrzne, a niektóre modele są wyposażone w automatycznie działający odpowietrznik. Wymiana ciepła bazuje w większości na konwekcji – zaledwie 4-8% wymiany ciepła odbywa się przez promieniowanie.

Grzejniki do ogrzewania gazowego – na co zwrócić uwagę?

W sklepach znajduje się coraz więcej typów grzejników do ogrzewania gazowego – wybór jest naprawdę szeroki, ale nie wszystkie modele mają parametry techniczne na takim samym poziomie. Wiele zależy od mechanizmu działania i kształtu grzejnika – z tego względu przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby ogrzewanie było jak najbardziej wydajne i tym samym generowało dodatkowe oszczędności.

Istotna jest przede wszystkim możliwość pracy grzejnika przy niskich temperaturach instalacji – nowoczesne ogrzewanie gazowe należy bowiem do instalacji niskotemperaturowych, podobnie jak np. ogrzewanie bazujące na energii wytwarzanej przez pompę ciepła. Wiele osób sądzi, że z tego powodu konieczne jest ogrzewanie podłogowe i rezygnacja z grzejników, ale to błędne przekonanie. Na rynku znajdziemy wiele grzejników, które również mogą świetnie współpracować z taką instalacją, co jest ważną informacją, jeśli zależy nam na oszczędnościach, ponieważ ogrzewanie podłogowe często jest droższe na etapie inwestycyjnym od ogrzewania grzejnikowego.

Wybierając grzejnik do ogrzewania gazowego, warto ponadto zwrócić uwagę na wymiary. Zbyt duże grzejniki sprawią, że temperatura w domu będzie za wysoka, co odczujemy również w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie. Za małe grzejniki natomiast nie będą w stanie dobrze ogrzać pomieszczenia, co z kolei skutkuje np. zawilgoceniem ścian.

Jaka jest odpowiednia moc grzejnika do instalacji gazowej?

Istotna jest ponadto moc grzejnika, która zależy m.in. od funkcji, jaką kaloryfer będzie pełnił w danym pomieszczeniu. Jeśli grzejnik ma być głównym źródłem ogrzewania, konieczna jest wyższa moc niż w przypadku grzejnika, który ma tylko służyć do osuszania ręczników w łazience.

Moc grzejnika jest również warunkowana przez parametry kotła gazowego, jeśli ten stanowi źródło ciepła w domu. Przy centralnym ogrzewaniu gazowym z kotłem, należy zawsze brać pod uwagę moc cieplną grzejnika w odniesieniu do parametrów samej instalacji. Obecnie bardzo często występują parametry instalacji przyjmowane dla grzejników na poziomie 70/55/20°C, co oznacza, że tego rodzaju grzejniki mogą być stosowane nie tylko przy standardowych kotłach gazowych, ale także kondensacyjnych.

Dostępne są także grzejniki o parametrach 55/45/20°C (te są najbardziej dostosowane do instalacji niskotemperaturowej) lub 90/70/20°C (nadają się zarówno do instalacji wysoko- jak i niskotemperaturowej). Wybór mocy grzejnika zawsze powinien być zatem podyktowany tym, jakie parametry ma instalacja grzewcza w domu. Jeśli zainstalujemy grzejniki o zbyt dużej mocy, pracę kotła możemy jeszcze skorygować, ale taka możliwość nie występuje w sytuacji, gdy grzejniki mają za niską moc. Wówczas centralne ogrzewanie może nie zapewnić nam optymalnej temperatury, zwłaszcza w zimie.

Jaki wybrać grzejnik do ogrzewania gazowego?

Do ogrzewania gazowego najbardziej polecane są grzejniki stalowe płytowe, gdyż większość ciepła dostarczają do wnętrz poprzez promieniowanie – mogą zatem bardzo efektywnie pracować nawet z niskotemperaturową instalacją, która wiąże się z tańszym ogrzewaniem. Jeśli natomiast grzejnik jest oparty głównie na konwekcji, niska temperatura powoduje spadek jego wydajności.

Grzejniki do ogrzewania gazowego – ceny

Ceny grzejników do ogrzewania gazowego różnią się ze względu na wielkość oraz metodę działania. Najpopularniejsze są grzejniki stalowe płytowe i ich ceny oscylują w granicach 300-700 zł (np. grzejnik Purmo Compact o wymiarach 600 x 1800 zakupimy już w cenie 420 zł).
W podobnych cenach dostępne są grzejniki aluminiowe, natomiast najtaniej zakupimy grzejniki członowe, np. KFA GAVIA 50 (ceny na poziomie 200-500 zł).
Najdroższe są grzejniki konwektorowe – wiążą się z kosztem około 700-1000 zł (np. Stelrad Planar Style 500 x 800 kosztuje około 840 zł).
Autor: Anna Baranowska