Data publikacji:

Smart Home. Co to jest, jak działa i jakie ma zalety?

Smart Home to technologia, która z każdym rokiem zyskuje na popularności i jest obecna w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Wyjaśniamy, jak działa ta technologia, jakie są jej zalety, a także jakie urządzenia warto kupić!
smart home

Czym jest smart home?

Smart Home, czyli w polskim tłumaczeniu po prostu inteligentny dom, to zbiór urządzeń elektronicznych, które są podłączone do internetu. W ten sposób możliwe jest zdalne kontrolowanie oświetlenia, ogrzewania, monitoringu, odkurzaczy, oczyszczaczy powietrza oraz wielu innych.
Smart dom ma zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo, ale również wyręczyć ich w wykonywaniu wielu zadań. Wszystko odbywa się w dedykowanej aplikacji, dlatego za pomocą tabletu lub telefonu możemy sterować sprzętami z dowolnego miejsca na ziemi.
Warunek jest tylko jeden - musisz mieć stały dostęp do internetu! Jeszcze kilka lat temu instalacja smart home była bardzo droga i tylko wybrani mogli pozwolić sobie na korzystanie z niej. Ten trend jednak ulega zmianie i wejście w system jest możliwe dla coraz większej grupy osób.
Warto również dodać, że systemy inteligentnego domu współpracują ze sztuczną inteligencją, a to z kolei oznacza, że wiele czynności wykonają za Ciebie. Sprzęty potrafią zrozumieć środowisko w którym się znajdują i zareagować na nie w określony sposób. Przykładem może być odkurzacz automatyczny, który jest w stanie rozpoznać przeszkody i ominąć je, aby nie uszkodzić przedmiotu. W kamerach mamy zaawansowane algorytmy potrafiące odróżnić domownika od obcej osoby. To tylko namiastka tego jakie możliwości oferuje dzisiaj inteligentny dom!

Jak działa inteligentny dom?

Praktycznie każdy system inteligentnego domu do łączności potrzebuje połączenia WiFi. Dlatego tak ważne jest posiadanie dobrego routera oraz stabilnego łącza internetowego. W ten sposób będzie możliwe płynne działanie bez żadnych opóźnień. Połączenie bezprzewodowe w większości urządzeń wykorzystuje częstotliwość 2,4 GHz. Lepsze i stabilniejsze jest połączenie 5 GHz, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nie wszystkie sprzęty ją obsługują.
Na rynku znajdziemy wiele urządzeń wykorzystujących inne protokoły połączeń bezprzewodowych. Dlatego przed wyborem trzeba dobrze się zastanowić, ponieważ nie wszystkie urządzenia będą ze sobą współpracować w jednym środowisku.
Najpopularniejsze protokoły łączności w Smart Home:
  • WiFi 2,4 GHz lub 5 GHz
  • Bluetooth LE
  • Z-Wave
  • ZigBee
  • smart home

    Urządzenia smart home. Jak nimi sterować?  

    Najprościej jest pobrać dedykowaną aplikację, w której będziesz mógł sterować wszystkimi posiadanymi urządzeniami. Systemy Smart Home wykorzystują również specjalne kontrolery automatyki domowej. Można powiedzieć, że jest to takie centrum dowodzenia, które łączy wszystkie dostępne urządzenia.
    Dlaczego jest to lepsze rozwiązanie niż dedykowana aplikacja w smartfonie? Przede wszystkim ze względu na możliwość obsługi bardzo dużej liczby sprzętów. Połączenie za jego pomocą jest stabilniejsze, a obsługa wygodniejsza.
    Jeżeli poważnie myślisz o systemie inteligentnego domu, to taką centralę do sterowania po prostu warto mieć. Oczywiście nie oznacza to, że z aplikacji na telefonie musisz rezygnować. W przypadku gdy jesteś poza domem, to najlepszy sposób na sterowanie.

    Rodzaje systemów inteligentnego domu

    Stworzenie inteligentnego domu wymaga wyboru odpowiedniej platformy, która połączy wszystkie urządzenia. Tylko w ten sposób będziesz mógł wykorzystać jego potencjał. W innym przypadku konieczne będzie stosownie różnych aplikacji lub sterowników. To może stać się uciążliwe, dlatego lepiej postawić na jednego producenta i jego ofertę. Często zdarza się tak, że dana platforma łączy urządzenia od różnych marek, co daje większą elastyczność. Teraz przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom, które są dostępne na rynku.
  • Google Home
  • Apple HomeKit
  • Xiaomi Mi Home
  • Fibaro
  • IFTTT
  • Amazon Alexa
  • Jaki system smart home wybrać?

    Wybór urządzeń Smart Home pracujących w jednym systemie na pewno nie jest łatwym zadaniem. Dla wielu użytkowników Google Home jest doskonałym wyborem, ponieważ oferuje sterowanie głosowe w języku polskim. Na tle konkurentów to bardzo mocny argument przemawiający za zakupem!
    Wiele osób decyduje się na Apple HomeKit głównie ze względu na posiadanie urządzeń z logo nadgryzionego jabłka. Integracja iPhone’ów, iPadów czy komputerów Mac z urządzeniami inteligentnego domu jest naprawdę bardzo dobra. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że amerykański producent wprowadza ścisłą kontrolę nad certyfikacją urządzeń, dlatego ich cena może być wyższa niż w przypadku innych wersji. 
    Coraz chętniej wybierane są systemy inteligentnego domu współpracujące z Amazon Alexa. Największym plusem jest ogromny wybór kompatybilnych produktów. Łatwa integracja i banalna obsługa sprawia, że korzystanie jest prawdziwą przyjemnością. Wybór tego systemu na pewno nie okaże się rozczarowaniem.

    Zalety inteligentnego domu

    Największą zaletą Smart Home jest możliwość zdalnego sterowania domem. Tak naprawdę będąc poza miejscem zamieszkania wiesz co się dzieje na terenie posesji, a także jesteś w stanie przygotować przestrzeń na Twój powrót poprzez ustawienie ogrzewania czy zaplanowanie sprzątania.
    Duże możliwości konfiguracji sprawiają, że użytkownicy mogą z łatwością skonfigurować urządzenie pod swoje potrzeby. Dzięki podglądowi na żywo, a także wsparciu dla systemów bezpieczeństwa możesz poczuć się spokojnie.
    Kolejnym plusem jest stosunkowo niska cena na start. Nie musisz od razu budować kompletnego systemu Smart Home, ponieważ na początek wystarczy telefon oraz kilka podstawowych urządzeń. Z czasem możesz rozbudować swoje zasoby o kolejne produkty. Dzięki temu na start nie trzeba wydawać aż tak dużych pieniędzy. Kolejnym atutem inteligentnych urządzeń domowych jest oszczędność energii. Urządzenia smart monitorują zużycie energii, a dzięki harmonogramom działają tylko wtedy kiedy jest to konieczne.

    Ile kosztują inteligentne urządzenia do domu?

    Żeby poznać dokładną wycenę musisz odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób chcesz stworzyć system inteligentnego domu. Jeżeli centrala wraz z niezbędnymi przewodami ma zostać poprowadzona w ścianach i zintegrowana z całym domem, to koszty mogą się mnożyć i sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
    Zakładając, że chcesz zamontować inteligentne rozwiązania w domu o powierzchni około 100 metrów, to musisz liczyć się z kosztami rzędu 15-20 tys. złotych. Oprócz kosztów samych urządzeń będziesz musiał zapłacić za montaż i konfigurację przez fachowców. Jeżeli chcesz inteligentnie sterować ogrzewaniem, to zintegrowanie całego systemu również będzie generowało dodatkowe koszty.
    Zdecydowanie bardziej przystępny cenowo jest system bezprzewodowy, który można budować powoli od podstaw. Na początek wystarczy dedykowana aplikacja i urządzenia, które wspierają Smart Home. Ceny drobnych akcesoriów zaczynają się już od około 50 złotych, co nie jest wygórowaną kwotą. Droższe są systemy monitoringu, a także dedykowane centrale. Jednak na start budżet od 1000 złotych w górę powinien być w zupełności wystarczający.

    Jakie inteligentne urządzenia domowe wybrać na start?

    Inteligentne gniazdka

    Smart gniazdka to jedne z podstawowych elementów inteligentnego domu. Do montażu nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych narzędzi, ponieważ są to urządzenia, które wpina się do standardowego gniazdka.
    Taka przejściówka powoduje, że możemy automatycznie sterować urządzeniami, planować ich włączenie a także wyłączenie. W niektórych modelach mamy również możliwość dokładnego sprawdzenia zużycia energii, co jest bardzo przydatne.

    Inteligentne oświetlenie

    Wiele osób, które zaczyna kompletować elementy inteligentnego domu sięga właśnie po oświetlenie. To prosty sposób, aby stworzyć w domu bardzo ciekawy klimat dostosowany do nastroju, czy pory dnia. Inteligentne żarówki kosztują kilkadziesiąt złotych i działają naprawdę bardzo dobrze!

    Domowy monitoring

    Kamery monitoringu w domu wykorzystujące technologię inteligentnego domu to absolutny must-have dla każdego. Za pomocą aplikacji możemy podejrzeć co dzieje się w poszczególnych pomieszczeniach. Funkcje wykrywania ruchu, zwierząt, a także płaczu dziecka są niezwykle przydatne. Szczególnie przydatne są kamery obrotowe, które mają większe pole widzenia, dlatego Twoje mienie jest bardzo dobrze zabezpieczone.

    Czujniki

    Dla zapewnienia bezpieczeństwa zakup czujników jest kluczowy. W przypadku jakichkolwiek problemów natychmiast otrzymasz powiadomienie na swoim telefonie. Na pewno warto zainwestować w czujniki dymu, tlenku węgla oraz gazu. Są one kluczowe również dla zdrowia domowników.
    Czujniki ruchu oraz czujniki otwarcia okien oraz drzwi zniechęcą nieproszonych gości do odwiedzania Twojej posesji. Gdy skompletujesz już większą ilośc urządzeń, to warto zainwestować w czujniki temperatury oraz światła.

    Sprzęt AGD

    Jeśli chcesz wykorzystać potencjał inteligentnego domu, to warto zainwestować w robota automatycznego, który zadba o czystość w domu, ale również będzie mógł być sterowany za pośrednictwem aplikacji. Bardzo dobrze sprawdzają się oczyszczacze powietrza, które również wspierają Smart Home. To oczywiście tylko przykłady, bo wśród urządzeń smart AGD znajdziemy inteligentne pralki, zmywarki, czy lodówki.

    Smart home – FAQ

    Czy smart home jest bezpieczny?
    Instalacja Smart Home jak i cała obsługa są w pełni bezpieczne. Produkty mają odpowiednie atesty oraz certyfikaty, dlatego nie ma obawy, że będą powodować jakiekolwiek problemy. Oczywiście nie ma sprzętów bezawaryjnych, jednak zdecydowana większość produktów działa bez zarzutu.

    Jakie funkcje inteligentnego domu są najbardziej przydatne?
    Sterowanie głosowe, a także możliwość zdalnego zaplanowania harmonogramu działania to jedne z największych zalet Smart Home. Inteligentny dom możesz zobaczyć na ekranie swojego telefonu i mieć nad nim pełną kontrolę 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu!

    Ile kosztuje system inteligentnego domu?
    Dla podstawowego zestawu, obejmującego inteligentne oświetlenie, termostaty i kilka innych urządzeń, można spodziewać się wydatku od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Rozbudowane systemy, obejmujące zaawansowane funkcje jak inteligentne zamki, kamery, systemy audio i całościowa integracja, mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy.

    Czy inteligentne domy przyczyniają się do oszczędności energii?
    Tak, inteligentne domy mogą przyczyniać się do oszczędności energii. Dzięki automatyzacji i zdalnemu zarządzaniu urządzeniami domowymi, takimi jak inteligentne oświetlenie, termostaty czy systemy zarządzania energią, użytkownicy mogą bardziej efektywnie kontrolować zużycie energii.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.