Data publikacji:

Jak i czym ładować smartwatch?

Liczba funkcji oferowanych przez smartwatche sprawia, że w coraz większym stopniu wypierają one tradycyjne zegarki. Funkcjonalność ta wywołuje jednak konieczność regularnego ładowania baterii. Jak ładować smartwatch, by działał dłużej? Czym to robić? O jakich zasadach należy pamiętać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

jak ładować smartwatch

Ładowanie smartwatcha przy użyciu oryginalnej ładowarki

Odpowiedź na pytanie. jaki smartwatch wybrać, masz już za sobą i jesteś szczęśliwym posiadaczem inteligentnego zegarka. Nawet najlepsza bateria w smartwachu w końcu się wyczerpie, a wtedy pojawia się pytanie, jak ładować smartwatch.

Producenci większości smartwatchy zalecają ładowanie ich przy użyciu oryginalnych ładowarek, które z reguły są drogie. Przykładowo na stronie Samsunga znajduje się informacja, że odpowiednie będą „zatwierdzone ładowarki Samsung”. Wyjątkiem jest Huawei, który określa, że w tym celu należy używać dowolnych urządzeń o określonych parametrach.

Informacja ta pokazuje, że tak naprawdę smartwatch ładować można każdym kompatybilnym urządzeniem, które dzięki właściwym parametrom będzie działało efektywnie. Kolejne pytanie więc brzmi: czy może do tego posłużyć ładowarka do telefonu?

Jak ładować smartwatch? Czy można ładowarką do telefonu?

Odpowiedź brzmi: tak, ale ładowarka musi posiadać odpowiednie parametry. Większość smartwatchy można naładować przy użyciu ładowarki o napięciu 5V i natężeniu prądu w przedziale 1-2 amperów. Wymagania te spełniają standardowe ładowarki do telefonów bez opcji szybkiego ładowania.

Do smartwatchy, które należy ładować bezprzewodowo, zalecane są ładowarki o natężeniu 5 amperów. Wyższe natężenie może doprowadzić do przegrzania, którego skutkiem może być poparzenie czy nawet pożar. Oczywiście nowoczesne urządzenia posiadają zabezpieczenia przed przegrzaniem, ale lepiej nie sprawdzać, czy właściwie zadziałają.

Wybierz dla siebie smartwatch z NFC

Ładowanie smartwatcha komputerem

Jak jeszcze ładować smartwatch? Zegarek można również naładować z poziomu komputera, niezależnie od tego, czy jest to laptop czy PC. Porty komputerowe posiadają standardowe napięcie 5V, a poziom natężenia różni się w zależności od ich rodzaju. Wygląda to następująco:

  • w USB 2.0 natężenie prądu wynosi 500 mA (pół ampera),
  • w USB 3.0 i 3.1 natężenie prądu to prawie cały amper – 900 mA,
  • w standardzie USB BC 1.2 natężenie waha się od 0,5 do 1,5 A,
  • w przypadku nowoczesnych urządzeń z USB typu C, zazwyczaj natężenie wynosi od 500 mA do 1,5 A, ale można spotkać się również z wartościami na poziomie 3 lub 5 amperów.

Powyższe dane pokazują, że naładowanie smartwatcha przez port komputerowy jest możliwe, ale będzie trwało dłużej niż w przypadku skorzystania z tradycyjnej ładowarki. Różnica będzie tym bardziej widoczna, im mniejszym natężeniem prądu charakteryzuje się dany port.

Kilka standardów ładowania smartwatcha

Do ładowania, oprócz odpowiedniego źródła energii (ładowarki), wymagane jest również posiadanie właściwego kabla, stacji dokującej czy portu indukcyjnego. Najczęściej stosowany jest kabel magnetyczny, który wpina się z boku zegarka. Jest to najprostsze rozwiązanie, które umożliwia wykorzystywanie tradycyjnych ładowarek.

Coraz popularniejsze stają się jednak stacje dokujące, które są dedykowane do konkretnego modelu zegarka. Ładowanie wymaga wpięcia smartwatcha w odpowiednie piny, które muszą być kompatybilne z urządzeniem. Takie rozwiązanie jest stosowane również w smartbandach.

Smartwatche obsługujące standard Qi można również ładować przy użyciu ładowarki indukcyjnej (bezprzewodowej). Informacje na ten temat można odnaleźć w specyfikacji danego urządzenia. Sam proces ładowania jest banalnie prosty, ponieważ wystarczy umieścić zegarek na powierzchni ładowarki indukcyjnej. Należy jednak pamiętać, że nie każda ładowarka indukcyjna umożliwia ładowanie smartwatcha, w związku z czym najpierw trzeba sprawdzić kompatybilność tych urządzeń.

Producenci zalecają ładowanie smartwatchy przy użyciu dedykowanych ładowarek, jednak w sytuacji, gdy nie mamy takiej pod ręką, śmiało można użyć zamiennika. Należy jednak pamiętać, że musi on posiadać określone parametry, które umożliwią skuteczne ładowanie.

Autor: Grzegorz Woźniak