Data publikacji:

Bezpieczeństwo i funkcjonalność smart gniazdek w domu

Smart gniazdka to najlepszy sposób, aby zautomatyzować pracę wielu urządzeń domowych, a także kontrolować ich zużycie energii. Wyjaśniamy, jak dokładnie działa ta technologia, a także czy jest bezpieczna dla użytkowników!
smart gniazdka w domu

Czym jest smart gniazdko i jakie są jego główne funkcje? 

Inteligentne gniazdka występują również pod nazwą Smart Plug. Na pierwszy rzut oka ich wygląd jest zbliżony do tradycyjnej wtyczki elektrycznej, ale pod obudową znajdziemy rozbudowaną technologię oraz moduł WiFi. Wtyczka łączy się z siecią, a następnie z dedykowaną aplikacją bądź stacją sterującą. W ten sposób możesz kontrolować tradycyjne urządzenia takie jak żelazko, czajnik, czy radio.
Inteligentne gniazdka mogą być zdalnie wyłączane i włączane. Z poziomu telefonu możesz zaplanować harmonogram działania, a także sprawdzić jakie jest aktualne zużycie energii. To wszystko sprawia, że Twój dom stanie się inteligentny, a wykonywanie codziennych zadań będzie dużo łatwiejsze. Ogromną zaletą inteligentnych gniazdek jest brak konieczności montażu. Wystarczy wpiąć je w kontakt i po chwili urządzenie zacznie działać. To proste i bardzo skuteczne rozwiązanie!

Bezpieczeństwo dzięki inteligentnym gniazdkom

Wiele osób, które stoi przed zakupem inteligentnego gniazdka obawia się o bezpieczeństwo. Najważniejsze, aby takie urządzenie było wyposażone w zabezpieczenie antyprzepięciowe.
Przydatna jest również funkcja wykrywania przeciążeń sieci. Jeżeli gniazdko uzna, że jest ono zbyt wysokie, to prąd zostanie automatycznie odcięty. Podczas zakupów sprawdź, czy gniazdko ma odpowiednie atesty oraz certyfikaty wydane przez Unię Europejską. Tanie odpowiedniki z Chin takich atestów nie mają i używanie gniazdek może zakończyć się poważniejszym przepięciem lub nawet pożarem. W takie akcesoria warto zainwestować więcej pieniędzy, aby móc spać spokojnie.

Smart gniazdka a oszczędzanie energii

Jednym z głównych argumentów opowiadającym się za inteligentnym gniazdkiem jest oszczędność energii. Jak to możliwe? Urządzenie jest w stanie monitorować zużycie energii. W ten sposób dokładnie wiesz, kiedy prąd jest pobierany w większej ilości. Stała kontrola nad zużyciem to ogromna zaleta! Warto dodać, że inteligentne gniazdka same pobierają minimalną ilość energii, dlatego nie stanowią obciążenia. 

Integracja smart gniazdek z systemem inteligentnego domu 

Smart gniazdka integrują się z systemem inteligentnego domu, ale żeby wykorzystać ich pełny potencjał trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim gniazdko musi współpracować z danym systemem inteligentnego domu. Załóżmy, że masz w domu sprzęty działające w środowisku Apple HomeKit. W takiej sytuacji należy kupić inteligentne gniazdko, które również będzie działało w oparciu o ten system.
Na rynku znajdziemy gniazdka obsługujące Google Home, Xiaomi Home, IFTTT, a także system Fibaro. Kompletując urządzenia inteligentnego domu niezwykle ważne jest, aby wybrać jednego producenta i w oparciu o jego ofertę kupować kolejne sprzęty do domu.
Pełny potencjał inteligentnego gniazdka wykorzystasz w momencie, gdy dokupisz centralę sterującą, która zarządza całym systemem i pozwala na efektywne zarządzanie urządzeniami. Można powiedzieć, że jest to centrum dowodzenia i wspólny mianownik dla wszystkich inteligentnych sprzętów jakie posiadasz w domu. Warto dodać, że dzięki centrali sterującej będziesz w stanie zdalnie zarządzać gniazdkiem.

Sterowanie i monitorowanie energii za pomocą aplikacji mobilnych

Inteligentne wtyczki współpracują zwykle z dedykowanymi aplikacjami na smartfony, które są dostarczane przez producentów. Oprócz wyznaczania harmonogramu, sterowaniem, a także monitorowaniem zużycia energii masz możliwość sterowania głosowego za pomocą takich asystentów jak Asystent Google, Apple Siri czy Amazon Alexa. Najlepszy wydaje się Asystent Google, który jako jedyny rozpoznaje komendy wydawane w języku polskim.

Jakie urządzenia podłączymy do inteligentnego gniazdka?

Tak naprawdę nie ma ograniczeń co do sprzętów kompatybilnych z inteligentnymi gniazdkami. Najczęściej są to urządzenia RTV/AGD takie jak żelazka, czajniki, zmywarki, pralki, ekspresy do kawy, sprzęt audio czy telewizory starszego typu. Wiele nowych urządzeń ma już wbudowane inteligentne funkcje i np. w telewizorach mamy możliwość zdalnego włączania i wyłączania. Jeżeli chcesz włączyć swoje stare urządzenia do technologii Smart Home, to inteligentne gniazdko w tej roli sprawdzi się doskonale!

Ile kosztuje inteligentne gniazdko z pomiarem energii?

Ceny inteligentnych gniazdek są bardzo zróżnicowane. Najtańsze modele kosztują od 40 złotych, a te najdroższe potrafią kosztować nawet 200-300 złotych. Dużo zależy od ilości dostępnych wtyków. Te oferujące większą ilość są zwykle trochę droższe od standardowych.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.