Data modyfikacji:

W jakiej kolejności czytać książki Tess Gerritsen?

Tajemnicze zbrodnie, silne kobiety i medycyna sądowa – to motywy przewodnie książek Tess Gerritsen. Amerykańska pisarka, z zawodu internistka, od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników thrillerów medycznych. Jak czytać książki Tess Gerritsen? Zobacz listę książek w kolejności chronologicznej.

Książki Tess Gerritsen podzieliliśmy na 3 grupy:

 • Romanse kryminalne.
 • Thrillery medyczne.
 • Pozostałe tytuły.
tess gerritsen książki

Lista książek Tess Gerritsen

Kiedy myślimy o powieściach sensacyjnych, od razu do głowy przychodzą nam skandynawskie kryminały. Jednak nie tylko w mroźnej Szwecji czy Norwegii odnajdziemy mistrzów gatunku.

Zgrabnie połączone wątki romansowe i kryminalne to cecha charakterystyczna twórczości Tess Gerritsen. Jej książki zaskarbiły sobie grono wiernych czytelników i czytelniczek. Sprawdź książki amerykańskiej autorki w kolejności czytania z podziałem na romanse kryminalne i thrillery medyczne.

 1. Telefon po północy
 2. Czarna loteria
 3. Zagrożenie
 4. Prawo krwi
 5. Osaczona
 6. Śladem zbrodni
 7. Złodzieje serc
 8. Z zimną krwią
 9. Chirurg
 10. Skalpel
 11. Grzesznik
 12. Sobowtór
 13. Autopsja
 14. Klub Mefista
 15. Mumia
 16. Dolina umarłych
 17. Milcząca dziewczyna
 18. Ostatni, który umrze
 19. Umrzeć po raz drugi
 20. Sekret, którego nie zdradzę
 21. Ciało
 22. Żniwo
 23. Młodość dla wybranych
 24. Opary szaleństwa
 25. Grawitacja
 26. Ogród kości
 27. Igrając z ogniem

Tess Gerritsen: książki romanse kryminalne

Tess Gerritsen ma na swoim koncie książki będące romansami kryminalnymi, w których wątki morderstw łączą się z osobistymi tajemnicami i intrygami.

Telefon po północy (1987)

O północy rozbrzmiewa telefon. Zamiast swojego męża Sarah słyszy pracownika Departamentu Stanu, Nicka O’Harę. Mężczyzna informuje ją o pożarze hotelu w Berlinie, w którym zginął jej mąż. Kobieta rozpoczyna własne śledztwo, a tropy wskazują na międzynarodowy spisek.

Czarna loteria (1990)

Anestezjolog, Kate Chasne, oskarżona jest o błąd w sztuce lekarskiej, który doprowadził do śmierci operowanej pielęgniarki. O winie lekarki przekonany jest Dave Ransom, adwokat rodziny zmarłej. Zdanie zmienia w momencie, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie kolejna pielęgniarka.

Zagrożenie (1992)

Co zrobić po odkryciu badań prowadzonych nad bronią biologiczną zdolną do unicestwienia milionów ludzi? Przed tym pytaniem stoi Victor Holland, biochemik instytutu badawczego w Kalifornii. Postanawia wyjawić prawdę, narażając się na odwet ze strony spiskowców.

Prawo krwi (1992)

Willy nie wierzy, że jej ojciec zginął w katastrofie samolotu podczas wojny w Wietnamie. W jej głowie kłębi się wiele wątpliwości, których do teraz nie udało się wyjaśnić. Aby się z nimi zmierzyć, wyrusza do Azji, by odkryć prawdę o wydarzeniach sprzed lat.

Osaczona (1993)

Obok zakrwawionego ciała mężczyzny leży nóż kuchenny. Sprawa wydaje się prosta, a główną podejrzaną zostaje Miranda Wood, kochanka zamordowanego Richarda Tremaina. Obok sprawy prowadzonej przez policję toczy się śledztwo Mirandy, która musi udowodnić, że jest niewinna.

Śladem zbrodni (1994)

Ile wiemy o naszych najbliższych? Beryl Tavistock oblewa zimny pot, gdy pojmuje, że o własnych rodzicach wie właściwie niewiele. Czy byli komunistycznymi szpiegami? Czy jej ojciec naprawdę popełnił samobójstwo? Pracując nad poznaniem własnej tożsamości, wpada w sam środek międzynarodowej afery.

Złodzieje serc (1995)

Czy miłość złodzieja ze złodziejką jest możliwa? Clea i Jordan spotykają się w sypialni milionera, którego każde z nich pragnęło obrabować. „Złodzieje serc” to książka Tess Gerritsen o niecodziennych motywacjach, braku zaufania i trudnej drodze do szczęścia.

Z zimną krwią (1996)

Tuż przy kościelnym ołtarzu wybucha bomba. Zapłakaną Ninę ratuje tylko to, że jej narzeczony nie pojawił się w kościele. Niedługo później bomba pojawia się w mieszkaniu niedoszłej panny młodej. Nina jest pewna, że to ona miała być ofiarą pierwszego zamachu.

książki Tess Gerritsen

Thrillery medyczne autorstwa Tess Gerritsen:

Thrillery medyczne Tess Gerritsen to książki wchodzące w skład cyklu z Jane Rizzoli i Maurą Isles. Zobacz, które książki należą do cyklu i w jakiej kolejności je czytać.

Chirurg (2001)

Pierwsza książka Tess Gerritsen z Jane Rizzoli. Śmierć to najmniejsza udręka. Morderca polujący na kobiety najpierw wycina skalpelem macice, następnie z zimną krwią morduje. Na celowniku złoczyńcy pojawia się doktor Catherine Cordell. Ochronić próbują ją detektywi – Jane Rizzoli i Thomas Moore.

Skalpel (2002)

Jane Rizzoli już raz aresztowała psychopatycznego Chirurga. Wątpliwości dopadają ją w momencie, gdy trafia na podobne morderstwo. Czy sprawca inspirował się działaniami Chirurga? A może… Chirurg wydostał się na wolność?

Grzesznik (2003)

Mroźna zima, ciemny klasztor, mord dwóch zakonnic. Okoliczności kolejnej sprawy doktor Maury Isles i detektyw Jane Rizzoli budzą grozę. Jeszcze więcej szoku dostarcza sekcja zwłok zamordowanych, a na wierzch wychodzą niewygodne tajemnice Kościoła.

Sobowtór (2004)

Gdy policjanci spostrzegają martwą doktor Maurę Isles, przeżywają szok. Zdziwienie jest jeszcze większe, gdy nad zwłokami pojawia się… doktor Maura Isles. Nie ma wątpliwości, że ofiara jest niemal identyczna. Co stoi za tym morderstwem i czy Maura Isles wie wszystko, co powinna?

Autopsja (2005)

Oczekująca na poród Jane Rizzoli zostaje porwana i przetrzymywana w szpitalu przez terrorystkę. Jak się okazuje, terrorystką jest kobieta reanimowana przez Maurę Isles. Pikanterii sprawia dodaje fakt, że jeszcze chwilę wcześniej kobieta znajdowała się w worku, a jej ciało miało być poddaje autopsji.

Klub Mefista (2006)

Spokojne i rodzinne Święta? Nie u Maury Isles ani Jane Rizzoli. Tym razem prowadzą śledztwo dotyczące tajemniczych mordów związanych z bostońską Fundacją Mefista. Ślady na miejscu zbrodni wskazują na fascynację symbolami okultystycznymi.

Mumia (2008)

Kula pistoletu to ostatnia rzecz, jakiej można by się spodziewać w liczącej 2000 lat mumii. Okazuje się, że w muzeum znajdują się znacznie nowsze, nieewidencjonowane zbiory martwych ciał.

Dolina umarłych (2010)

W zaśnieżonej wiosce w Wyoming doktor Maura Isles zastaje niepokojący widok. Widzi dwanaście jednakowych domostw z nietkniętym obiadem na stołach. Po ludziach jednak nie ma ani śladu. Nie przewiduje, że zagrożenie czyha również na nią.

Milcząca dziewczyna (2011)

Bostońskie Chinatown to idealne miejsce na mroczną zabawę, Wycieczki z Duchami. Uczestnicy chłoną mrożące krew w żyłach opowieści i poddają się dobrej zabawie. Gdy znajdują odciętą dłoń, początkowo nie wierzą, że jest prawdziwa.

Ostatni, który umrze (2012)

Jedyny ocalały z masakry, Teddy Clock, ukrył się pod łóżkiem. Reszta przebywających w domu osób zginęła od strzału w głowę. Chłopiec trafia do Evensong, szkoły dla dzieci z urazami psychicznymi. Przebywa tam dwójka chłopców, których przeszłość jest niemal identyczna jak Teddy’ego.

Umrzeć po raz drugi (2014)

To ironia losu, gdy myśliwy, Leon Gott, zostaje powieszony i oprawiony jak dzikie zwierzę. Morderca powiesił ofiarę niczym trofeum, tak jak ofiara postępowała ze zwierzętami. Podobne zabójstwo miało miejsce w Afryce, popełnione na miłośnikach Safari. Nie ulega wątpliwości, jakie są motywacje mordercy.

Sekret, którego nie zdradzę (2017)

Jane Rizzoli i Maura Isles tym razem mierzą się z morderstwem młodej producentki horrorów. Zbrodnia została zaplanowana w taki sposób, by przypominała jedną z jej produkcji filmowych. To klucz, który może prowadzić do rozwiązania sprawy.

Pozostale książki Tess Gerritsen

Poza przedstawionym cyklem thrillerów medycznych Tess Gerritsen ma na swoim koncie także pojedyncze książki.

Ciało (1994)

Lekarka sądowa Kat Novak bada zwłoki, które nie noszą na pierwszy rzut oka śladów przemocy. Stwierdza zgon z powodu przedawkowania. Sprawa wydaje się prosta do czasu, gdy z przedawkowania giną kolejne osoby.

Żniwo (1996)

Powieść w drugim wydaniu pojawiła się pod tytułem „Dawca”. Bohaterką książki Tess Gerritsen jest doktor Abby DiMatteo, odbywająca staż na oddziale chirurgii bostońskiego szpitala. Jej życie zmienia się, kiedy wbrew poleceniom przełożonych przeszczepia serce nastoletniemu chłopcu zamiast żonie milionera.

Młodość dla wybranych (1997)

W tej powieści śledzimy losy Toby’ego Harpera, szefa nocnej zmiany w szpitalu, w którym zaczyna dochodzić do dziwnych zdarzeń. Pojawiający się i znikający pacjenci i dokumenty budzą podejrzenia bohatera.

Opary szaleństwa (1998)

Kiedy pacjent doktor Claire Elliott przeprowadza brutalny atak, staje się to początkiem dziwnych i przerażających wydarzeń nad jeziorem Locust. Mieszkańcy miasteczka ulegają zbiorowej psychozie. Co jest jej przyczyną i jaki ma to związek z jeziorem?

Grawitacja (1999)

Dla Emmy Watson lot w kosmos miał być spełnieniem marzeń. Zamiast tego zamienił się w koszmar. Po dotarciu na Międzynarodową Stację Kosmiczną okazuje się, że astronauci zostali zarażeni agresywnym wirusem. Czy lekarka rozwikła zagadkę tajemicczego wirusa?

Ogród kości (2007)

Julia Hamil znajduje w swoim ogródku czaszkę ze śladami morderstwa, która prowadzi ją do wydarzeń sprzed stu laty, kiedy to student medycyny Norris Marshall, zarabiający na życie przez sprzedawanie szpitalowi odkopanych zwłok, zostaje oskarżony o zabójstwo pielęgniarki.

Igrając z ogniem (2015)

Kiedy Julia Ansdell kupuje w rzymskim antykwariacie nuty, nie spodziewa się, jakie konsekwencje to ze sobą poniesie. Po odegraniu tajemniczego walca córka bohaterki zaczyna się agresywnie zachowywać. Julia Andsell postanawia zbadać sprawę i odkryć sekret starych nut.