Data publikacji:

Czy czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki to dobry pomysł?

Dla wielu osób może być zaskoczeniem to, że pralka potrzebuje regularnego czyszczenia. Wbrew pozorom nieustanny kontakt z wodą i detergentami do prania nie sprawia, że jej wnętrze jest czyste. Wręcz przeciwnie! Urządzenie stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów, dlatego zadbanie o jego higienę jest tak ważne. Jednym ze sposobów, które można znaleźć w internecie, jest czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki. Czy to dobry pomysł? Rozwiewamy wątpliwości.
czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki

Czy czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki jest bezpieczne? Rozwiewamy wątpliwości

Nie będziemy trzymać się dłużej w niepewności. Czy czyszczenie pralki kostką do zmywarki jest dobrym i bezpiecznym pomysłem? Jak się okazuje… tak! To jeden z popularnych domowych sposobów, który cieszy się równie dużą popularnością, co np. czyszczenie pralki sodą i octem. Do tego jest niezwykle precyzyjne, a zastosowane w kapsułkach składniki aktywne skutecznie rozprawiają się zarówno z bakteriami, jak i widoczną warstwą brudu czy nieprzyjemnym zapachem unoszącym się we wnętrzu bębna. Równie łatwa do usunięcia z ich pomocą jest szara maź w pralce, czyli muł.
Nie bez znaczenia jest fakt, że mycie pralki tabletkami do zmywarki jest banalnie proste i szybkie. A czy może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia? Nic z tych rzeczy.
Czytaj dalej, aby się dowiedzieć, jak w praktyce sprawdza się kapsułka do zmywarki do czyszczenia pralki.

Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki?

Jak wyczyścić pralkę tabletkami do zmywarki? 
 • Zacznij od oczyszczenia wnętrza pralki.
 • Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki przyniesie najlepsze efekty, jeśli umieścisz kapsułkę nie tylko w bębnie, ale także w szufladce na detergenty (koniecznie w przegródce na proszek).
 • Czas nastawić program. Czyszczenie pralki kapsułkami do zmywarki przyniesie najlepsze efekty w wysokiej temperaturze (60–90 stopni) i na dłuższym programie.
 • Jeżeli masz funkcję dodatkowego płukania – włącz ją od razu. Jeśli nie, to po zakończeniu programu włącz ją ręcznie. Dlaczego? W ten sposób upewnisz się, że użyta tabletka do zmywarki rozpuściła się w pralce, a wnętrze jest dokładnie wyczyszczone.
 • Otwórz drzwiczki i gotowe.
 • Jak wyczyścić pralkę? Inne sposoby

  Jak z pewnością się domyślasz, mycie pralki tabletkami do zmywarki to tylko jeden z wielu domowych sposobów na poradzenie sobie z brudem czy nieprzyjemnymi zapachami. Czego jeszcze możesz użyć?
  Do czyszczenia pralki możesz użyć polecanego wyżej duetu sody i octu (który też wykorzystasz jako ocet do prania) albo równie popularnego kwasku cytrynowego. Obie propozycje są polecane do dokładnego usunięcia zanieczyszczeń z uszczelek i filtrów. Równie dobre efekty przynoszą użyte jako sposób na czyszczenie bębna pralki i niwelujące nieprzyjemne zapachy.
  Kontrowersyjnym sposobem jest czyszczenie pralki domestosem, który mimo wszystko jest dość silnym detergentem. Jeśli zdecydujesz się go przetestować, pamiętaj o ochronie dłoni i dokładnym wypłukaniu bębna.

  Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki – FAQ

  Gdzie włożyć tabletkę do pralki?
  Najlepiej używać dwóch kapsułek jednocześnie. Jedną tabletkę wrzuć do bębna, a drugą umieść w szufladce na detergenty. Dzięki temu za jednym razem zagwarantujesz sobie czyszczenie szuflady pralki i jej wnętrza.

  Czy można prać w tabletkach do zmywarki?
  Tak! Jak się okazuje, tabletki do zmywarki nie tylko z powodzeniem zastąpią środek do czyszczenia pralki. Równie doskonale radzą sobie w odświeżaniu białych rzeczy, które są widocznie zżółknięte. Śmiało używaj ich też do prania ścierek i ręczników w wysokiej temperaturze (podobnie zadziała ).

  Do czego jeszcze można użyć tabletki do zmywarki?
  Tabletki do zmywarki to nie tylko sposób na mycie pralki. Możesz wykorzystać je również do czyszczenia piekarnika, usuwania zabrudzeń z podłóg i brudu z toalety, polerowania metalu, mycia zlewu czy do… neutralizowania nieprzyjemnych zapachów w lodówce.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.