Data modyfikacji:

Czy czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki to dobry pomysł?

Wydawać by się mogło, że urządzenie, które służy do czyszczenia naszych ubrań, nie może się zabrudzić. Tymczasem prawda wygląda zgoła inaczej. Pomimo że przez pralkę regularnie przepływa woda i środki czystości, jej higiena pozostawia wiele do życzenia. Regularne mycie pralki sprawi, iż nasze ubrania będą czystsze, a urządzenie posłuży znacznie dłużej. Jednym z trendów jest czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki. Czy to dobry pomysł? Czy tabletka do zmywarki w pralce spełni swoją rolę?
czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki

Czyszczenie pralki krok po korku

Zanim przystąpimy do omawiania czyszczenia pralki przy pomocy tabletek do zmywarki, skupmy się na ogólnym myciu tego urządzenia. Należy bowiem zadbać nie tylko o sam bęben, lecz także o szufladkę z dozownikami proszku i płynu do płukania, filtry oraz uszczelki.

Filtr do pralki zazwyczaj znajduje się z przodu urządzenia pod plastikową, okrągłą osłonką. W niektórych modelach znajdziemy go w bębnie. Jest dobrze widoczny i można go swobodnie wyjąć. To właśnie filtr wyłapuje wszelkie zabrudzenia z naszych ubrań oraz małe przedmioty, np. monety. Aby go wyczyścić, musimy go wyjąć, a następnie opłukać pod bieżącą wodą. Do czyszczenia filtra możemy też użyć szczoteczki do zębów (najlepiej twardej) oraz specjalnego płynu do czyszczenia pralek.

Mycie szufladki na detergenty w pralce

Kolejnym elementem, o który musimy zadbać, jest szufladka na detergenty. W większości pralek można ją swobodnie wyjąć. Zazwyczaj znajdują się na niej resztki proszku czy płynu do płukania, dlatego jej czyszczenie nie wymaga używania dodatkowych detergentów. Wystarczy włożyć szufladkę pod bieżącą wodę i wyszorować ją przy pomocy większej szczotki z uchwytem. Dobrze sprawdzi się również szczoteczka do zębów, jednak praca z jej wykorzystaniem może zająć więcej czasu.

Zadbaj o kołnierz

Kołnierz bębna w pralce należy wyczyścić zwilżoną szmatką z dodatkiem octu lub sody oczyszczonej. Konieczne jest jego delikatne odgięcie i usunięcie zabrudzeń. Takiej samej mieszanki używamy do czyszczenia pozostałych uszczelek.

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki

Okazuje się, że czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki jest niezwykle skuteczne. Dobre tabletki zawierają detergenty czyszczące oraz środki zmiękczające wodę. Możemy więc swobodnie wykorzystać je do mycia bębna w pralce. Aby wyczyścić pralkę tabletkami do zmywarki, należy do pustego bębna wrzucić dwie tabletki (najlepiej takie bez rozpuszczalnych osłonek – resztki osłonek mogą bowiem osadzać się na filtrze). Następnie należy włączyć pralkę i ustawić temperaturę prania na minimum 60 stopni Celsjusza. Jeśli pralka posiada program autoczyszczący, możemy go wybrać. Dzięki temu pozbędziemy się bakterii i grzybów z wnętrza pralki. Po zakończeniu programu prania należy otworzyć drzwiczki bębna i pozostawić je otwarte na jakiś czas, aby uniknąć powstawania przykrych zapachów. Gotowe!

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki jest bardzo skuteczne i nie wymaga żadnego wysiłku. Dzięki takiemu rozwiązaniu zadbamy nie tylko o czystość bębna, ale też rur, ponieważ wiele tabletek zawiera w sobie sól, która zmiękcza wodę i zapobiega osadzaniu się kamienia. Jeśli często wstawiacie pranie, wymienione przez nas czynności musicie powtarzać co najmniej dwa razy w miesiącu. Dzięki temu wasze ubrania będą czystsze, a pralka posłuży przez długie lata.

Autor: Olga Sadowska