Warto pamiętać, że regularne czyszczenie pralki to najlepszy sposób nie tylko na zminimalizowanie ryzyka rozwoju bakterii i grzybów, ale także na ochronę urządzenia przed usterkami. Bęben i uszczelka powinny być myte średnio co dwa miesiące, podobnie jak dozownik detergentu.
Rzadziej, bo jedynie dwa razy w roku, zaleca się dokładnie wyczyszczenie węża dopływowego oraz filtra w zaworze i pompy opróżniającej. Dobrym rozwiązaniem jest także wykonywanie co miesiąc tzw. prania konserwacyjnego zgodnego z rekomendacjami producenta, które znajdziesz w instrukcji obsługi pralki. Najczęściej jest to dłuższy program nastawiony na 60 albo 90 stopni.
A czy czyszczenie pralki automatycznej sodą jest bezpieczne? Podobnie jak w przypadku pozostałych domowych sposobów, tak i korzystając z tego produktu, nie musisz się martwić o uszkodzenie urządzenia. Najważniejsze, aby zawsze wsypywać sodę do dozownika na proszek do prania.
Mówiąc o czyszczeniu pralki domowymi sposobami – sodą i octem, kwaskiem cytrynowym, wybielaczem czy nawet Domestosem – nie możemy zapomnieć o jednym z największych wrogów tego typu sprzętu AGD. Kamień, bo to o nim mowa, jest częstym problemem w polskich domach. Powód jest prosty – winę ponosi za to twarda woda, z której wytrącają się węglany wapnia i magnezu. Efekt? Trudny do usunięcia i uporczywy osad.
Kamień osadza się w praktycznie wszystkich częściach pralki, które mają styczność z wodą. Jeśli nie zadbasz o jego regularne usuwanie, to ryzykujesz nie tylko obniżoną wydajnością urządzenia, ale także zwiększonymi rachunkami za prąd czy usterką, której naprawa będzie kosztowna.
Czyszczenie pralki z kamienia możesz wykonać zarówno domowym sposobem, jak i inwestując w profesjonalny odkamieniacz. To środek do zadań specjalnych, który doskonale radzi sobie nawet ze starszym osadem.
Wolisz ekologiczne rozwiązania? W takim razie wypróbuj czyszczenie pralki sodą i octem. W pierwszej kolejności wlej dwie szklanki octu do dozownika na proszek, dodaj pół szklanki sody oczyszczonej i nastaw urządzenie na 90 stopni. Im dłuższy program, tym lepiej. Gotowe! Po kamieniu nie powinno być żadnego śladu.
Domowe sposoby na czyszczenie pralki nie są dla ciebie? Z pomocą przychodzą profesjonalne środki, które bez problemu poradzą sobie z wszystkimi zanieczyszczeniami. Szczególnie dużą popularnością cieszy się płyn do czyszczenia pralki, który warto stosować do walki z nieprzyjemnym zapachem z bębna, kamieniem i innymi zanieczyszczeniami. Równie świetnie sprawdzi się w usuwaniu rdzy.
Warto wybierać środki do czyszczenia pralki ze składnikami o udowodnionej skuteczności. To między innymi związki wybielające na bazie tlenu czy zeolity. Jeżeli chcesz, aby wnętrze urządzenia pięknie pachniało, to sprawdź, czy interesujący cię płyn zawiera dodatkowo kompozycje zapachowe.
W sklepach znajdziesz też proszki, które działają podobnie do płynów do czyszczenia pralki – usuwają nieprzyjemne zapachu i pomagają w usunięciu wszelkich zabrudzeń z wnętrza urządzenia.
Propozycje na wyczyszczenie pralki domowymi sposobami zazwyczaj ograniczają się do bębna urządzenia. Pamiętaj jednak, że jest on tylko jednym z kilku elementów, które wymagają regularnego czyszczenia i odświeżania. Kolejnym z nich jest… uszczelka! Tak, niepozorna gumowa część przyciąga zanieczyszczenia jak magnes. Zarówno na jej powierzchni, jak i w zagiętych elementach tzw. kołnierza można znaleźć resztki brudu z ubrań, pojedyncze włókna oraz osad.
Mamy domowy sposób na wyczyszczenie tej części pralki. Zazwyczaj wystarczy użyć płynu do mycia naczyń albo sody oczyszczonej. W walce z trudnymi osadami pomoże ci też szczoteczka do zębów – użyj jej, aby usunąć z gumowej uszczelki stare, zaschnięte zabrudzenia.
W ekstremalnych przypadkach, w których wnętrze urządzenia nie było sprzątane od dłuższego czasu, trzeba będzie sięgnąć po profesjonalny preparat do czyszczenia pralki.
Podczas porządków nie zapomnij o drzwiczkach. Do czyszczenia tego elementu pralki sprawdzi się soda oczyszczona wymieszana z wodą w proporcjach 1:1. Wymieszaj je dokładnie, a następnie wetrzyj delikatnie w drzwiczki ręką albo szorstką gąbką. Odczekaj chwilę, aby soda zdążyła zadziałać, a następnie spłucz ciepłą wodą i wytrzyj.
Szufladka na detergenty jest szczególnie podatna na powstawanie osadu. Właśnie dlatego warto myć ją regularnie. Z pomocą przychodzą domowe sposoby na czyszczenie pralki. Możesz użyć do tego ponownie sody oczyszczonej wymieszanej z wodą, ale nie tylko.
Równie znakomicie poradzi sobie płyn do naczyń. Wystarczy dolać go do ciepłej wody, a następnie moczyć w nim pojemnik przez kilkanaście minut. Pozostałe zabrudzenia możesz usunąć szczoteczką do zębów albo ściereczką.
Filtr jest jednym z najważniejszych elementów pralki. Właśnie dlatego warto poświęcić trochę czasu na usunięcie z niego pozostałości po zabrudzeniach usuwanych z ubrań podczas prania, takich jak sierść zwierząt, kurz, piasek, włosy czy nitki. Co się stanie, jeśli zapomnisz o czyszczeniu filtra? Może się zapchać, przez co nieczystości zaczną gromadzić się w bębnie i innych częściach pralki.
Świetnym i łatwym sposobem na wyczyszczenie filtra w pralce jest ocet z wodą. Wystarczy przemyć go gotową mieszanką, poczekać, aż wyschnie, i gotowe!