Data publikacji:

Jak działa autodozowanie w pralce? Czy warto?

Bardzo częstym problemem podczas przygotowywania prania w pralce jest odmierzenie odpowiedniej ilości detergentów. Ich zbyt mała ilość sprawia, że nie wszystkie zabrudzenia zostaną usunięte, natomiast dodanie nadmiernej ilości środków chemicznych może doprowadzić do zniszczenia tkanin. Rozwiązaniem są tutaj pralki z systemem autodozowania. Tłumaczymy, jak on działa i czy warto zainteresować się tego typu rozwiązaniem. 
family doing laundry

Autodozowanie w pralce – na czym polega?

Odpowiednie dozowanie detergentów nie jest łatwe. Z pozoru informacje o zalecanej porcji środków piorących są podawane na ich opakowaniach, a także w instrukcji obsługi pralki, ale poleganie wyłącznie na nich nie zawsze się sprawdza. Na ich skuteczność wpływa bowiem wiele innych czynników, takich jak stan techniczny bębna, temperatura wody oraz jej twardość, typ zabrudzeń, a także rodzaj i typ tkanin. Obniżają one skuteczność prania nawet przy zachowaniu odpowiednich proporcji, a tym samym generują dodatkowe koszty.
Pralki z systemem autodozowania są w stanie samodzielnie dozować detergenty, w zależności od sytuacji i rodzaju wsadu. Na początku zaznaczmy, że nie mamy tutaj do czynienia z jedną konkretną technologią – autodozowanie działa w odmienny sposób w zależności od marki i ceny sprzętu. Funkcja jest też bardzo często okraszona specjalistyczną nazwą, właściwą dla danego producenta, dlatego zawsze należy sprawdzać dokładnie specyfikację techniczna kupowanej pralki. 
Ogólne zasady funkcjonowania autodozowania są jednak podobne. W przeciwieństwie do standardowych urządzeń, wyposażone w ten patent pralki mają większe zbiorniczki na płyn do płukania lub proszek. Dzięki temu możemy wykonywać z nimi nawet kilkanaście cykli prania, bez potrzeby dodawania kolejnej porcji detergentu.
Po wybraniu odpowiedniego programu, pralka z autodozowaniem sama wybiera, ile środka piorącego lub płuczącego pobrać. Robi to, korzystając z przygotowanych przez producenta tabel z wartościami określającymi ilość detergentów podpartymi kilkoma źródłami informacji. Podstawowym jest ustawiony przez nas tryb prania oraz jego długość. Bardziej zaawansowane urządzenia ponadto mogą być wyposażone w czujnik wagi wsadu, twardości wody i stopnia zabrudzeń, a także sensor określający rodzaju tkanin.
To, do jakich informacji ma dostęp sprzęt, jest uzależnione od specyfiki działania autodozowania w pralkach danego producenta i posiadanego modelu. Najnowocześniejsze urządzenia są połączone z aplikacjami mobilnymi, tak więc użytkownik może dodatkowo na bieżąco sprawdzać zużycie detergentów oraz samodzielnie sprawdzić skuteczność czujników. 

Zalety autodozowania w pralce – czemu warto postawić na takie urządzenie?

Funkcja autodozowania w markowej pralce będzie z reguły skuteczniejsza nawet od najbardziej wprawnego oka. Sprawdza się zwłaszcza w domach i mieszkaniach z twardą wodą, a także w dużych gospodarstwach domowych, gdzie pralka pracuje wiele razy w przeciągu tygodnia. Optymalne dozowanie środków piorących i płuczących pozwala na nich zaoszczędzić, zwiększając skuteczność prania. Przekłada się to na oszczędności w rachunkach za energię, wodę i detergenty. Autodozowanie zmniejsza też ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia ulubionych ubrań.
Zdjęcie: Envato Elements