Data publikacji:

Czym jest szkło prywatyzujące? Czy warto zamontować je na telefonie? 

Szkło prywatyzujące to świetne akcesorium, które pozwala ukryć wyświetlane treści przed obcymi osobami. Wyjaśniamy, jak działa ta technologia oraz czy warto z niej korzystać w telefonie.
szkło prywatyzaujące

Czym jest szkło prywatyzujące?

Szkło prywatyzujące zostało wykonane ze specjalnych filtrów mikroskopijnych, które znacznie ograniczają kąty widzenia. Patrząc na wprost, zobaczysz wszystkie treści znajdujące się na ekranie. Jednak osoba, która znajduje się obok, nie zobaczy już nic na wyświetlaczu.
Bez szkła ktoś mógłby bez problemu odczytać hasło do smartfona czy zobaczyć poufne dane. Jeśli szczególnie zależy Ci na tym, aby ochronić wrażliwe informacje, to wybór szkła prywatyzującego jest oczywisty.

Zalety i wady szkła prywatyzującego

Szkło prywatyzujące przede wszystkim chroni wyświetlane informacje na telefonie, więc przebywając w miejscach publicznych, nie musisz obawiać się, że ktoś uzyska dostęp do haseł lub informacji, którymi niekoniecznie chcesz się dzielić. Ale samo szkło pełni również funkcję ochronną przed zarysowaniami i upadkami z mniejszych wysokości. Szkła prywatyzujące są na tyle cienkie, że nie zaburzają estetyki smartfona i na pierwszy rzut oka w ogóle nie zobaczysz, że jest ono założone. 
Ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że szkła prywatyzujące mają też swoje wady. Jedną z największych jest redukcja jasności ekranu, co może skutkować krótszym czasem pracy na baterii, ponieważ telefon będzie próbował zwiększyć jasność, aby treści były lepiej widoczne. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w ciemniejszych pomieszczeniach, bo w pełnym słońcu czytelność jest nawet lepsza.
Szkła prywatyzujące mogą wpływać na nieprawidłowe lub niedokładne działanie czytnika linii papilarnych. Z racji tego, że kąty widzenia są węższe, to czasami może być to problematyczne, jeśli Twój telefon leży na stole, a Ty chcesz spojrzeć na powiadomienia.
Wspomnieć trzeba też o trochę wyższej cenie. Wysokiej klasy szkło prywatyzujące kosztuje co najmniej 100 złotych, a jeśli zależy Ci na lepszych właściwościach, to trzeba wydać nawet 200 złotych.

Dla kogo szkło prywatyzujące jest dobrym wyborem?

Szkło prywatyzujące to najlepszy wybór do telefonu służbowego. Jeżeli chcesz zachować dyskrecję i mieć pewność, że informacje, które posiadasz na smartfonie nie zostaną odczytane przez kogoś obcego, to wtedy jest to znakomity wybór. Ale szkło prywatyzujące sprawdza się również w sytuacjach, gdy nie chcesz, aby ktoś czytał Twoją korespondencję. Jeśli stawiasz prywatność na pierwszym miejscu, to zakup specjalnego szkła będzie bardzo dobrym wyborem.

Jak wybrać odpowiednie szkło prywatyzujące do telefonu?

Przede wszystkim musisz dobrać szkło prywatyzujące do konkretnego modelu telefonu. Na szczęście producenci mają szkła dostosowane do różnych modeli, dlatego z dobraniem nie powinno być większych problemów. Warto tutaj spojrzeć na to, czy dane szkło pokrywa całą powierzchnię ekranu. Warto wybierać takie, które będą w stanie dopasować się do wąskich ramek, bo wpływa to na lepszą estetykę.

Czy warto korzystać ze szkła prywatyzującego w telefonie?

Tak, warto korzystać ze szkła prywatyzującego w telefonie, ale nie każdemu się ono sprawdzi. Skutecznie chroni ekran przed wzrokiem osób postronnych, zapewniając prywatność podczas korzystania z telefonu w miejscach publicznych. Dodatkowo działa jak tradycyjne szkło hartowane, zabezpieczając wyświetlacz przed zarysowaniami i uszkodzeniami.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.