Data publikacji:

Jak działa okap z filtrem węglowym i jaki wybrać?

Podczas przyrządzania posiłków w powietrzu unosi się tłuszcz, kurz lub inne pyłki. Ważnym elementem wyposażenia każdej kuchni jest okap, który neutralizuje nieprzyjemny zapach, dzięki temu gotowanie stanie się przyjemnością. W momencie gdy nie mamy dostępu do komina, czyli wentylacji zewnętrznej wtedy idealnie sprawdzi się okap kuchenny z filtrem węglowym. Dlaczego akurat okap a nie pochłaniacz, jaka jest różnica? Otóż każdy okap z filtrem węglowym bez odprowadzania zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz to pochłaniacz. Jak działa to urządzenie i które wybrać? Zapraszam do zapoznania się z artykułem. 

Przeczytaj również: Jaki okap teleskopowy? Ranking

okap z filtrem węglowym

Filtr tłuszczowy, a filtr węglowy 

Okapy są wyposażone w filtry, które przechodzą przez siebie i odfiltrowują zanieczyszczone powietrze i zapachy.  Wyposażając okap kuchenny w wydajny filtr tłuszczowy zapewniamy sobie poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu jak i całym domu. W momencie gdy posiadamy połączenie z przewodami wentylacyjnymi, czyli użytkujemy okap wyciągowy nie musimy wyposażać urządzenia o filtr węglowy. 

W sytuacji gdy korzystamy z wersji okapu recyrkulacyjnego wówczas istotne jest posiadanie filtra węglowego, który pochłania zapachy i zanieczyszczenia z powietrza, gdy okap zasysa powietrze z kuchni, zanim zostanie ono zwrócone do pomieszczenia. 

Jak działa okap z filtrem węglowym bez wyciągu?

Głównym zadaniem okapu z filtrem węglowym jest niwelowanie zapachu i pary wodnej. Istotnym składnikiem mechanizmu czyszczącego jest węgiel aktywny, który posiada właściwości absorpcyjne, czyli zdolność do pochłaniania szkodliwych substancji. Umożliwia to oczyszczanie powietrza wewnątrz urządzenia, co pozwala na stosowanie w pomieszczeniach o słabej wentylacji, dzięki temu Twoja kuchnia będzie czystsza i świeża. 

Najpopularniejsze rodzaje okapu z wkładem węglowym

Obecnie na rynku istnieje wiele różnych typów, a wśród nich znajdują się  wyspowy, przyścienny, podszafkowy, kominkowy, mimo, że nie wszystkie pasują do danej aranżacji to łączy ich wspólny cel, czyli niwelowanie zapachu. Do najczęściej wybieranych zaliczamy: 

  • Okapy przyścienne skośne –  cieszą się dużą popularnością dzięki wygodzie użytkowania, są płytsze niż okapy kominkowe 
  • Okap węglowy podszafkowy – z łatwością dostosowujesz do stylu wnętrza, dyskretny i niewidoczny. Doceniany nie tylko przez właścicieli małych pomieszczeń. 
  • Okapy wyspowe okrągłe -  najczęściej wykorzystywany w dużych przestrzeniach, zazwyczaj pełni funkcję oświetleniową.

Jak zamontować okap z filtrem węglowym?

Przed dokonaniem wyboru urządzenia należy zapoznać się z możliwościami montażu. Podczas generalnego remontu jesteśmy w stanie wszystko dokładnie zaplanować. Natomiast gdy decydujemy się na wymianę sprzętu kuchennego musimy zwrócić uwagę na to by sprzęt został dopasowany gabarytowo. Gdy zapomnimy o tym mogą wzrosnąć koszty, z powodu przebudowy szafek pod wymiar urządzenia. Jeśli dokonaliśmy zakupu zgodnie z odpowiednimi wymiarami, przystępujemy do montażu wykorzystując dołączoną instrukcję od producenta.

Jak często zmieniać filtr?

Wkłady węglowe, które są umieszczane w okapach kuchennych z recyrkulacją należy wymieniać po trzech lub czterech miesiącach użytkowania. W zależności od częstotliwości i stylu gotowania może być konieczna częstsza wymiana.

Dopóki filtry węglowe są w stanie nadal pochłaniać parę z garnków, można je czyścić i ponownie aktywować. Gdy okap kuchenny jest używany regularnie, filtry węglowe należy czyścić tylko pięć razy, aby zapobiec ich uszkodzeniu.

Oznaki konieczności wymiany filtra:

  • nie pamiętasz kiedy ostatni raz czyściłeś filtr
  • utrzymywanie się zapachów po zakończonym gotowaniu
  • zapalona lampka kontrolna, dostępna w niektórych okapach jako elektroniczny wskaźnik czyszczenia 
  • nagromadzony tłuszcza na okolicznych szafkach lub suficie

Sprawdź, czy na filtrze nie ma wgnieceń, nadmiaru brudu lub resztek jedzenia. Wtedy należy jak najszybciej go wymienić.

Jak prawidłowo obsługiwać pochłaniacz z filtrami węglowymi?

Podczas korzystania z urządzenia istotne jest jego poprawne użytkowanie. Aby dowiedzieć się co zrobić by okap z filtrem węglowym był bardziej efektywny – koniecznie obejrzyj filmik.

Zdjęcie: Lazy_Bear/Envato Elements
Autor: Paulina Szewczyk