Data publikacji:

Smartfon jako domowe centrum dowodzenia: sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i więcej  

Możliwość sterowania domowymi urządzeniami za pomocą telefonu jeszcze kilka lat temu było wizją odległej przyszłości. Teraz inteligentne technologie stają się coraz powszechniejsze i smartfon może pełnić rolę centrum dowodzenia domem. Sprawdź, jakie sprzęty są obsługiwane, a także jak stworzyć własny Smart Home.
sterowanie smartfonem

Smart Home staje się coraz popularniejszy!

Hasło Smart Home jest bardzo popularne i określa inteligentne urządzenia domowe, które mogą być sterowane z poziomu dedykowanej aplikacji na smartfonie. Sprzęty muszą być podłączone do domowej sieci bezprzewodowej, a ty jeśli masz dostęp do internetu, to możesz z nich korzystać z dowolnego miejsca na ziemi, co jest ogromną zaletą!
Inteligentny dom to nie tylko kontrola, ale również możliwość programowania automatycznych scenariuszy włączania, wyłączania czy konkretnych zachowań w określonych sytuacjach. Sprzęt wspierający inteligentny dom pozwala na stałe monitorowanie zużycia energii, a także znaczące obniżenie rachunków za prąd przez inteligentne zarządzanie energią.

Jakimi urządzeniami można sterować za pomocą smartfona?

Lista urządzeń działających w systemie Smart Home z każdym rokiem staje się coraz dłuższa i już teraz można powiedzieć, że jest imponująco długa! Zacznijmy od tego, że ogromną popularnością cieszy się inteligentne oświetlenie, które może być włączane, wyłączane, ściemniane, a w przypadku kolorowych żarówek można łatwo zmieniać barwy. Tutaj próg wejścia jest bardzo niski, bo już za kilkadziesiąt złotych kupisz całkiem niezłą żarówkę.
Ale inteligentny dom nie mógłby istnieć bez inteligentnych kamer oraz czujników. To świetny system do stworzenia domowego centrum bezpieczeństwa bez konieczności tworzenia drogiej i skomplikowanej instalacji monitoringu. Z poziomu telefonu możesz mieć obraz na żywo, sterować kamerami, a także otrzymywać powiadomienia, gdy ktoś nieproszony pojawi się w domu.
Oczywiście inteligentne urządzenia są obecne również w sprzęcie smart AGD. Do tej listy zaliczamy pralki, suszarki, zmywarki, piekarniki czy ekspresy do kawy. Możliwości zależą od konkretnego typu urządzenia, ale najczęściej jest to zmiana parametrów, wybór konkretnych funkcji bądź ustalanie harmonogramu pracy.
Za pomocą telefonu możesz również sterować ogrzewaniem, klimatyzacją, a także systemami audio. Spore możliwości znajdziemy w telewizorach, w których systemy Smart TV doskonale współpracują z telefonami, m.in. umożliwiając strumieniowe przesyłanie zdjęć, filmów czy muzyki.

Zalety i wady domowego centrum dowodzenia z poziomu smartfona

Domowe centrum sterowania z poziomu smartfona to przede wszystkim ogromna wygoda, bo w jednym miejscu mamy wszystkie kompatybilne urządzenia. Domem możesz zarządzać z dowolnego miejsca, nawet gdy jesteś na wakacjach, a to daje niezwykłe możliwości.
Korzystanie z  systemu Smart Home gwarantuje oszczędności i bezpieczeństwo, dlatego wiele osób decyduje się na sięgnięcie po właśnie tę technologię.
Niestety, ale największym minusem jest cena, bo stworzenie kompletnego systemu Smart Home nadal generuje spore koszty, szczególnie jeśli chcemy trzymać się jednego systemu, np. Google Home czy Apple HomeKit. W przypadku rozłączenia sieci WiFi lub problemów z nią tracimy dostęp do zdalnego sterowania i to w niektórych przypadkach może być problematyczne.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.