Data publikacji:

Jak wybrać najlepszy laptop gamingowy? Ranking laptopów dla graczy 

Pod względem popularności laptopy już bardzo dawno przegoniły klasyczne komputery stacjonarne. Dla wielu osób dorastających w ostatnich kilkunastu latach są też jedynym typem peceta, z jakim miały kiedykolwiek do czynienia. Laptopy używane są zarówno do pracy, jak i rozrywki, w tym do gier. Obecnie w sklepach znajdziemy bardzo bogatą ofertę modeli zaprojektowanych od podstaw z myślą o fanach elektronicznej rozrywki. Jak jednak wybrać najlepszy laptop gamingowy i czego od niego oczekiwać?
najlepszy laptop gamingowy

Czego oczekiwać po laptopach do gier?

Laptop przeznaczony do gier to komputer o względnie dużej mocy, ponieważ jego wydajne podzespoły muszą poradzić sobie z uruchomieniem najbardziej wymagających gier. Sprawia to, że maszyna ta jest naprawdę wszechstronna, można ją bowiem z powodzeniem używać także do wykonywania bardziej zaawansowanych zadań, z którymi nie poradzą sobie przeciętne laptopy biurowe. Mowa tu przede wszystkim o pracy z programami do edycji grafiki 2D i 3D, projektowania lub edycji filmów i zdjęć. Jeżeli poza graniem mamy inne pasje związane z tego rodzaju aplikacjami albo ich używania wymaga nasza praca, gamingowy laptop jest świetną propozycją.
Pamiętajmy jednak, że bardzo mocne komponenty wymagają bardzo skutecznego chłodzenia. Laptopy gamingowe pracują więc z reguły głośniej od modeli do codziennego użytku. Co więcej, ponieważ wyposażone są większe wentylatory i radiatory, osiągają też przeciętnie większe wymiary. To samo tyczy się ich ekranu, który ma 15 cali lub 17 cali.
Do tego należy dorzucić pojemniejszą baterię, która przy największym obciążeniu podczas zabawy z najnowszymi grami będzie służyć maksymalnie kilka godzin. Wielu producentów najpotężniejszych laptopów gamingowych zakłada nawet wprost, że będziemy się bawić przy nich wyłącznie przy biurku, podłączając je bezpośrednio do gniazdka elektrycznego.

Najlepszy laptop gamingowy – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Większość laptopów projektowanych z myślą o grach jest przedstawiana w taki sposób przez producentów. Identyfikacja komputerów tego typu nie przysporzy nam więc specjalnych trudności. Wiele liczących się marek ma specjalne serie modeli gamingowych, które odznaczają się też unikalnym wyglądem. Porównując poszczególne maszyny, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na ich kilka kluczowych cech. 

Karta graficzna

Najważniejszym elementem każdego laptopa gamingowego jest jego układ graficzny. Aby mógł on sprostać wyzwaniu stawianym przez najnowsze gry, nie może być on zintegrowany z procesorem. Chipsety zintegrowane należą do normy w komputerach do biura i ogólnego użytku, ponieważ zużywają niewiele energii, wydłużając czas pracy baterii.
W komputerach gamingowych montuje się dedykowane karty graficzne (GPU) przygotowane przez firmę AMD (Radeon) lub Nvidię (GeForce), a ich numeracja odpowiada nieco silniejszym wariantom przygotowanym z myślą o stacjonarnych PC. W sieci znajdziemy wyczerpujące informacje i testy na temat każdego modelu GPU montowanego w laptopach dla graczy. 

Procesor i pamięć

Ultramocne procesory nie są aż tak bardzo ważne dla graczy, jak układy graficzne. Najbardziej wydajne CPU montuje się przede wszystkim w laptopach dla profesjonalistów, które często nie nadają się specjalnie do gier. Najlepsze gamingowe komputery przenośne wyposażone są przeważnie w procesory ze średniej półki – w przypadku Intela są to modele z serii Intel Core i5 i i7, a mówiąc AMD, mamy na myśli procesory Ryzen 5 i 7. 
W przypadku pamięci RAM standardem jest 16 GB, jednak coraz częściej w gamingowych laptopach spotkamy się z kośćmi 32 GB, które przydadzą się szczególnie, gdy komputer używany jest też do streamowania lub edycji wideo. 

Ekran

Wybierając laptop do gier, zwracamy uwagę na obsługiwaną przez wyświetlacz rozdzielczość ekranu. Pamiętajmy, że jeżeli nie pracujemy z grafiką (edycja zdjęć i ilustracji), nie potrzebujemy wyświetlacza 4K. Wystarczy nam standardowe 1080p, które na ekranie 15 cali lub 17 cali wygląda idealnie. Istotna jest dla nas jednak częstotliwość pracy matrycy, pozwalająca na zabawę w ponad 60 klatkach na sekundę. Laptopy do biura i codziennego użytku korzystają wyłącznie z opcji 60 Hz, gamingowe maszyny pracują jednak nawet w ponad 200 Hz. 

Dysk

Obecnie w większości laptopów gamingowych montuje się superszybkie i wydajne dyski SSD NVMe M.2, zazwyczaj o pojemności 512 GB lub 1 TB. Większość modeli pozwala zazwyczaj na montaż dodatkowego dysku, co może okazać się niezbędne w przyszłości, jeżeli posiadamy obszerną bibliotekę tytułów. 

Chłodzenie

Laptopy do gier z reguły mają rozbudowany system chłodzenia – renomowani producenci często chwalą się wykorzystaniem w ich konstrukcji zaawansowanych materiałów lub unikalnych patentów poprawiających wydajność. Jeżeli planujemy grać przez długie godziny, warto zainteresować się, jak prawdziwe są te zapewnienia, i zapoznać z recenzjami oraz opiniami użytkowników.

Design

Często pomijana przez graczy kwestia. Nie jest tajemnicą, że sprzęt gamingowy charakteryzuje się swoją własną estetyką i często bardzo krzykliwym i wizualnie agresywnym designem. Jeżeli nie chcemy zwracać na siebie uwagę osób postronnych, np. w biurze lub na uczelni, warto poszukać maszyn gamingowych o neutralnym i „nudnym” wyglądzie. Na rynku znajdziemy sporo urządzeń tego typu.

Ile kosztuje dobry laptop gamingowy?

Dobre laptopy do gier, które poradzą sobie z nowymi tytułami, to wydatek co najmniej 5000–6000 złotych. Nie oznacza to jednak, że w niższej cenie nie znajdziemy solidnych maszyn. Musimy również zdawać sobie sprawę, że często będziemy musieli iść na kompromisy, jeżeli chodzi o jakość oprawy graficznej. Są one również w pełni wystarczające, jeżeli bawimy się głównie z najpopularniejszymi tytułami sieciowymi, grami indie oraz starszymi hitami. Do gier zdecydowanie nie poleca się jednak najtańszych laptopów w cenie poniżej 2000 złotych, ponieważ są to maszyny przeznaczone tylko do najprostszych zadań. 

Ranking laptopów dla graczy 

Najtańsze laptopy dla gracza do 3000 zł

W tej kategorii znajdziemy komputery sprawdzające się głównie w starszych lub mało wymagających grach. Zazwyczaj wyposażone są wyłącznie w zintegrowane układy graficzne. 
Lenovo IdeaPad Gaming 3 
Victus 15-fa0989nw 

Laptopy dla gracza do 4000 zł

W tej kategorii znajdziemy względnie mocne laptopy do pracy i codziennego użytku, a także dedykowane modele gamingowe, które wyposażone są w solidne karty graficzne, pozwalające na rozgrywkę z nowszymi tytułami.
Lenovo LOQ 15IAX9 
Lenovo Legion 5 15ARH7H 
HP Victus 15-fa1151nw
HP OMEN 16 
Dell G15 5530 

Laptopy dla gracza do 6000 zł

W tym segmencie znajdziemy bardzo dobre laptopy gamingowe, radzące sobie z najnowszymi grami i pozwalające na bardzo płynną rozgrywkę. Odznaczają się bardzo wysoką jakością wykonania, a także bardzo mocnymi podzespołami. 
HP Victus 16 
Lenovo Legion Slim 5 16ARP9 
Asus TUF Gaming A15 
Asus TUF Gaming F15 
MSI Katana 17 
Gigabyte G5 2024 

Najlepsze i najdroższe laptopy dla gracza 

Jeżeli zależy nam na maksymalnej wydajności w grach oraz zaawansowanych aplikacjach, wybieramy komputery z tej kategorii, ponieważ oferują one najlepsze komponenty dostępne na rynku oraz największą moc.
Lenovo Legion Pro 5 16IRX9 
HP OMEN 17-ck2212nw 
Lenovo Legion Pro 7 16IRX9H 
Acer Predator Triton
Zdjęcie: Envato Elements