Data publikacji:

Jaki laptop do gier wybrać? Najważniejsze parametry laptopów gamingowych

Miłośnicy wymagających i rozbudowanych gier komputerowych doskonale wiedzą, że za sukcesami w rozgrywce i dobrymi wynikami nie stoją jedynie umiejętności na wysokim poziomie, ale także odpowiednio dobrany oraz wydajny sprzęt. Jeszcze do niedawna połączenie pojęć „laptop” oraz „gamingowe” u wielu osób wywoływało ironiczny uśmiech, który miał sugerować, że tego typu sprzęt nie nadaje się do wymagających gier. W obecnych czasach producenci laptopów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom swoich klientów, wyposażyli wiele modeli w odpowiednie podzespoły, które umożliwiają swobodne prowadzenie rozgrywek nawet w najbardziej wymagające gry komputerowe.
Wybór dobrego laptopa, który będzie sprawnie służył graczowi o wysokich wymaganiach, nie jest łatwy. Na określenie laptopa gamingowego dobrym składa się wiele czynników, które zestawione w jednym sprzęcie tworzą wydajny model, niezawodny podczas prowadzenia rozgrywek.
Co należy wiedzieć o takim sprzęcie i na jakie jego cechy zwrócić szczególną uwagę? Takie pytanie zadaje sobie osoby, które stoją przed wyborem odpowiedniego dla siebie laptopa gamingowego. Oczywiste jest, że aby laptop poradził sobie z wymagającymi grami, musi być wyposażony w odpowiednie podzespoły.
Aby zakupiony laptop dobrze się sprawdzał i gwarantował coraz lepsze osiągnięcia, warto wiedzieć, jakie jego parametry są dla gracza najistotniejsze. Poniższa lista cech i kluczowych parametrów z pewnością ułatwi wybór nawet najbardziej niezdecydowanym użytkownikom.

Dobry laptop gamingowy – czym się charakteryzuje?

Dla każdego gracza, który chce osiągać coraz lepsze wyniki podczas prowadzenia rozgrywek w ulubione gry komputerowe, postawą jest wyposażenie w dobry sprzęt komputerowy. Nie jest tajemnicą, że laptopy gamingowe znacznie różnią się od innych urządzeń tego typu, które są przystosowane do mniej wymagających zadań.
Wiele gier, które są dostępne dla użytkowników komputerów przenośnych, to wymagające pozycje, do uruchomienia których niezbędny jest odpowiedniej klasy sprzęt. Laptop do gier charakteryzuje się wysokiej jakości podzespołami, które osiągają satysfakcjonujące wyniki.
Jaki powinien być idealny laptop gamingowy? Najważniejsze cechy tego typu sprzętu to z pewnością szybkość oraz wydajność. Ważna jest także zgodność z obecnie obowiązującymi wymaganiami technologicznymi, jakie stawiają coraz nowsze gry dostępne dla użytkowników laptopów.
Kluczowe aspekty, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru laptopa gamingowego, to m.in. wydajny procesor, odpowiednio dopasowana do wymagań karta graficzna oraz satysfakcjonująca ilość pamięci RAM. Co więcej, równie ważne cechy dobrych gamingowych laptopów to szybki dysk twardy, najlepiej w wersji SSD, wysokiej rozdzielczości ekran oraz wydajny układ chłodzenia, który zapewni dobrą wentylację podczas pracy. 

Jaki laptop do gier – kluczowe parametry

Wybierając dla siebie nowy laptop gamingowy, pierwsze kroki należy wykonać w stronę jego specyfikacji, czyli opisu posiadanych parametrów. Właściwości i jakość podzespołów w danym modelu to kluczowe informacje, które pozwalają zdefiniować sprzęt jako dobry laptop gamingowy.
Jakimi parametrami powinien charakteryzować się dobry laptop gamingowy? Poniższe zestawienie kluczowych właściwości z pewnością pomoże odpowiedzieć na to, dla wielu osób nurtujące, pytanie.

Karta graficzna

Przez większość graczy to właśnie karta graficzna jest najważniejszym podzespołem w gamingowym laptopie. Nie jest tajemnicą, że to właśnie moc i jakość karty graficznej odpowiada za jakość prowadzonej rozgrywki oraz za ogólny komfort podczas grania, ponieważ dobra karta graficzna zapewnia doskonały obraz bogaty w detale. Dla najbardziej wydajnych gier warto wybrać kartę graficzną z rodziny RTX 3000 lub Radeon RX.

Procesor dobrego laptopa do gier

To równie kluczowy, stojący niemal na równi z kartą graficzną, podzespół w laptopie dla gracza. Bez wątpienia w laptopie gamingowym powinien się znaleźć procesor z minimum czterema rdzeniami, jednak wiele osób przestrzega zasady, że im więcej rdzeni, tym lepszy komfort użytkowania sprzętu.
Jaki procesor wybrać? Dla osób grających w mniej wymagające gry z pewnością wystarczy procesor Intel Core i5, jednak dla znacznie bardziej wymagających tytułów niezbędny jest procesor określony jako i7 lub i9. W przypadku procesorów AMD warto zdecydować się na te z serii Ryzen 5, Ryzen 7 lub nawet Ryzen 9.

RAM

Tu najczęściej przyjmowana jest zasada podobna do tej przyświecająca procesorom, czyli im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Najmniejsza dopuszczalna ilość pamięci RAM w laptopach gamingowych to 8 GB, jednak taka wartość może okazać się problematyczna w przypadku bardzo wymagających pozycji. Mała ilość pamięci RAM oraz wolniejsze taktowanie sprawia, że rozgrywka może być spowolniona, co często przekreśla zdobywanie satysfakcjonujących osiągnięć.

Dysk twardy

To podstawowy element wyposażenia każdego laptopa, także laptopa przeznaczonego do gier. Obecnie najlepszym wyborem są laptopy z dyskiem twardym SSD. Półprzewodnikowy dysk sprawia, że praca całego sprzętu jest znacznie przyśpieszona, co wyraźnie zwiększa komfort użytkowania. Wybierając pojemność dysku SSD, warto zwrócić uwagę na laptopy posiadające przynajmniej 512 GB. Pamięć w laptopach zapełnia się zaskakująco szybko, dlatego dobrym wyborem są modele z pojemnym dyskiem, które z pewnością pomieszczą wiele gier oraz innych niezbędnych danych i dokumentów.

Ekran

Ekran ma kluczowe znaczenie dla graczy, ponieważ od jego wielkości, rodzaju matrycy, częstotliwości odświeżania i innych cech zależy komfort podczas grania oraz wykonywania innych czynności z użyciem laptopa. Przekątna ekranu ma realny wpływ na wielkość laptopa, dlatego duży ekran przekłada się bezpośrednio na duży rozmiar całego sprzętu.
Przekątna ekranu, która zapewnia wygodne użytkowanie, to np. 15,6 cala. Na rynku znaleźć można także laptopy z ekranem 16,1 cala lub nawet 17,3 cala. Rozdzielczość w laptopie dla gracza powinna być określona przynajmniej jako Full HD, chociaż coraz częściej poleca się modele z ekranami 4K. Istotnym elementem jest także powłoka na matrycy. Matowa powłoka z pewnością ułatwi korzystanie w bardzo nasłonecznionych miejscach lub w ciągu słonecznego dnia.

System chłodzący

Laptopy gamingowe muszą być wyposażone w wydajny układ chłodzenia, który sprawdzi się nawet podczas najbardziej obciążających zadań. W laptopach gamingowych montowane są znacznie bardziej wydajne układy chłodzenia, co bezpośrednio przekłada się na wielkość całego sprzętu.

Laptop gamingowy – jaki wybrać? Polecane modele

Wybór dobrego i wydajnego laptopa do gier nie jest łatwy. Dla wielu osób, szczególnie dla tych, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie gier komputerowych, kupno nowego laptopa gamingowego pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi. Wybierając nowego laptopa, który poradzi sobie z nawet najbardziej wymagającymi tytułami gier komputerowych, warto zwrócić uwagę na najczęściej wybierane modele. Wśród najpopularniejszych obecnie laptopów gamingowych znalazły się:
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements