Data publikacji:

Inhalator dla dorosłych – jaki wybrać? Jaki wybrać inhalator dla dorosłych

Czy wiesz, dlaczego warto mieć inhalator dla dorosłych w domu? Ostatnie lata mocno zakorzeniły w świadomości Polaków, że jeśli w domu masz dziecko (szczególnie zaś przedszkolaka), to jesteś też posiadaczem inhalatora. Tak, owszem, ale nie tylko. Inhalator dla dorosłych sprawdza się świetnie w każdym domu, jeśli chcesz wziewnie przyjmować leki. Inhalator dla dorosłych – jaki wybrać? Jaki wybrać inhalator dla dorosłych? Prowadzimy przez gąszcz internetowych porad, byś wybrał najlepszy sprzęt dla siebie.

inhalator dla dorosłych

Dlaczego warto mieć w domu inhalator?

To pytanie niemal fundamentalne. Jeśli cierpisz na choroby układu oddechowego (astma, mukowiscydozą, przewlekła obturacyjna choroba płus), pewnie masz w apteczce domowej inhalator. A jeśli lekarz zalecił ci kurację przy pomocy inhalatora podczas zapalenia oskrzeli, krtani lub płuc, a także zatok oraz przy przewlekłym nieżycie nosa, naucz się używać inhalatora.

Jak działa inhalator?

Dobry inhalator pozwala w prosty, wygodny, bezpieczny i całkowicie bezbolesny sposób podać lek bezpośrednio do źródła problemu (gardła, płuc, zatok). Przyspiesza to działanie i nie działa inwazyjnie na inne partie ciała. Zaletą jest też możliwość podania o wiele mniejszej dawki środka leczniczego, niż miałoby to miejsce doustnie lub domięśniowo.

Inhalator dla dorosłych – jaki wybrać?

Przed wyborem inhalatora rozważ kilka aspektów, które wpływają na komfort podczas użytkowania inhalatora:

  • czas przepływu – czym wyższy, tym lepszy;
  • poziom głośności – to istotne, zwłaszcza gdy leki będziesz aplikował często;
  • tryb pracy – ciągły jest najbardziej wydajny;
  • możliwość czyszczenia poszczególnych elementów;
  • rozmiar emitowanych cząsteczek oraz możliwość regulacji;
  • możliwość wymiany ustnika oraz maseczki po zużyciu.

Inhalator – jaki kupić? Rodzaje inhalatorów

Najbardziej popularne w domowym użytku są inhalatory pneumatyczno-tłokowe oraz kompresorowe. Bardzo dobrze sprawdzają się też inhalatory membranowe. Poniżej przestawiamy krótką charakterystykę inhalatorów dla dorosłych, abyś sam zdecydował, jaki będzie dla ciebie odpowiedni.

1) Inhalator membranowy (siateczkowy) – nie powoduje nagrzewania, więc nie wpływa w żaden sposób na stosowany lek. Nie zapycha się, bo dzięki membranie siateczkowej jest bardzo higieniczny. Pracuje w trybie odwróconej nebulizacji, co wpływa na sterylność podawania substancji leczącej. Cicho pracuje. Ma niewielki rozmiar. Jest to dobry inhalator dla dzieci i dorosłych.

2) Inhalator tłokowy (pneumatyczny) – prosta budowa sprawia, że jest to dobry inhalator dla dorosłych (sprężarka i pojemnik na lek). Często wybierają go chorzy na astmę. Nie wymaga koordynacji „naciśnięcie = wdech”.
3) Inhalator ultradźwiękowy – jest bardzo cichy, ale nie nadaje się do wszystkich leków, bo może podwyższać ich temperaturę w trakcie inhalacji. Można bezpiecznie wykorzystywać go przy kuracji solą fizjologiczną i hipertoniczną oraz niektórymi antybiotykami. Wytwarza aerozol dzięki ultradźwiękom z generatora.
4) Inhalator kompresorowy – łatwy w użyciu dobry inhalator dla dzieci i dorosłych. Nadaje się do rozpylania wszystkich rodzajów leków i soli. Pracuje dość głośno.

Inhalator dla dorosłych – jaki wybrać? Polecane inhalatory

Mamy dla ciebie zestawienie inhalatorów dla dorosłych, które warto wybrać. Przyjrzyj się im szczegółowo, a może od razu znajdziesz urządzenie odpowiednie dla ciebie.

Inhalator pneumatyczno-tłokowy Medel Profesional 0,3 ml/min – trwały i solidny, z 5-letnią gwarancją. To dobry inhalator dla dzieci i dorosłych do częstego stosowania w długotrwałych terapiach. Posiada praktyczny pojemnik służący do sterylizacji akcesoriów oraz ich przechowywania.

Inhalator pneumatyczny Esperanza ECN002 Zephyr – niezawodny i trwały w użytkowaniu dobry inhalator dla dorosłych i dzieci. Oczyszcza powietrze, które przedostaje się przewodem do rozpylacza. Efektywnie inhaluje, gwarantując skuteczne leczenie różnych schorzeń. Ma niewielkie rozmiary.
Inhalator membranowy (siateczkowy) Intec Twister MESH – to urządzenie o kieszonkowych rozmiarach, które bez trudu zmieścisz w torebce lub plecaku. Nowoczesna membrana nie zmienia struktury molekularnej leku.
Inhalator ultradźwiękowy Beurer IH 40 – cicho pracuje i automatycznie wyłącza się. To dobry inhalator dla dorosłych przeznaczony do leczenia chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, przeziębienia i astmy.
Inhalator kompresorowy TECH-MED TM-NEB MINI – lekki i bardzo poręczny. Waży zaledwie 180 gramów. Pracuje cicho. Ma automatyczny wyłącznik czasowy.

Czyszczenie urządzenia po inhalacji

Mycie i czyszczenie inhalatora to bardzo ważny krok, skutkujący przedłużeniem żywotności sprzętu. Redukuje to również możliwość zakażenia innej osoby. Jeśli nie umyjesz inhalatora po użyciu mydłem albo płynem do mycia naczyń, to na ściankach pozostaną kryształki, które uniemożliwią wydostawanie się mgiełki z nebulizatora.

Konserwacja kompresora

Aby kompresor służył długo, stawiaj go wyłącznie na twardych powierzchniach (stół). Jeśli postawisz go na dywanie, zaciągnie on kurz i drobinki tkaniny do wnętrza. Zablokowane otwory wentylacyjne utrudniają bądź uniemożliwiają zasysanie powietrza. Jeśli ktoś z domowników pali papierosy, maksymalnie raz na trzy miesiące wymieniaj filtr wlotu powietrza. Sygnałem to wymiany filtra jest również to, że zmienia kolor z białego na beżowy. Niektórzy producenci zalecają również regularną kontrolę kompresora. Serwisowanie co najmniej raz w roku zapewnia zachowanie sprawności i bezpieczeństwa użytkowania. Do zwykłego czyszczenia użyj zwilżonej ściereczki i przetrzyj powierzchnię urządzenia.

Autorka: Ewa Doniec