Data modyfikacji:

Jak działa perlator do kranu i jaki wybrać?

Zasoby wody pitnej w Polsce nie należą do najwyższych i w niektórych rejonach czasowe braki w dostawie mogą zdarzać się regularnie. Ważnym punktem walki z okresowymi suszami jest ograniczanie zużycia wody. Jest jeden sposób, który pozwala robić to niemal w niezauważalny sposób. Dzięki perlatorowi nie tylko wesprzesz środowisko, ale i zauważalnie ograniczysz wysokość rachunków za wodę. Jak działa perlator do kranu i jaki rodzaj wybrać?

perlator do kranu

Co to jest perlator?

Perlator do kranu to niewielkie urządzenie montowane na bateriach kuchennych oraz umywalkowych. Znajduje się na końcu wylewki i ma najczęściej postać sitka. Dostępne są różnego rodzaju perlatory, ale największą popularnością cieszą się te niewidoczne, niewpływające na wygląd baterii. Dawniej królowały duże modele perlatorów, osadzone na przegubie, umożliwiające nakierowanie strumienia wody w różne strony.

Większość nowo zakupionych baterii ma seryjnie wbudowany perlator. Często są to jednak dodatki niskiej jakości, niedziałające zbyt skutecznie. Z tego powodu czasem warto wymienić perlator kuchenny na nowy, zapewniający znacznie mocniej napowietrzony strumień wody. To przy okazji duże ułatwienie w codziennych obowiązkach, ponieważ mycie naczyń stabilnym strumieniem jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku mocno chlapiącej wody.

Przeczytaj również: Filtr do wody pod zlew. Ranking

Jak działa perlator do kranu?

Zadaniem perlatora do baterii jest przede wszystkim redukcja przepływu wody. Standardowo w ciągu każdej minuty przepływa przez kran około 12 litrów wody, czyli bardzo dużo. W większości przypadków taka ilość wody nie jest potrzebna i bardziej liczy się jej ciśnienie.

Perlator do baterii napowietrza wodę i pozwala ograniczyć przepływ wody przy jednoczesnym zwiększeniu siły strumienia. Dzięki temu, myjąc naczynia lub dłonie, ma się wrażenie, że wody objętościowo jest bardzo dużo. To zasługa uwięzionych w niej pęcherzyków wody.

Jak bardzo perlator oszczędza wodę?

Perlatory montowane seryjnie bardzo często mają niewielką skuteczność. Ograniczają przepływ wody jedynie o ok. 15%. Dodatkowo wiele z nich wykonanych jest z niskiej jakości materiałów, np. łatwo rdzewiejącego metalu. Dobrej jakości perlator kuchenny ogranicza wodę o połowę, a te montowane na bateriach umywalkowych przepuszczają jedynie 30-40% strumienia.

Jaki perlator do baterii wybrać?

Zakładane na wylewkę perlatory wykonane są najczęściej z metalu, silikonu lub plastiku. Każdy z tych materiałów może być dobrym wyborem, jednak w przypadku metalowego perlatora należy się upewnić, że jest on odporny na korozję. Wysoką odpornością na korozję cieszy się perlator mosiężny.

W przypadku metalowych perlatorów należy także częściej je wykręcać w celu usunięcia kamienia. Osadzający się na sitku kamień zaburzy przepływ wody.

Perlatory silikonowe należą do najwygodniejszych, ponieważ nie osadza się na nich kamień i łatwo je wyczyścić. Nawet jeśli zbierze się osad z kamienia, można go łatwo usunąć. Z metalowych sitek trzeba ten kamień wyskrobywać lub użyć preparatu odkamieniającego. Alternatywą dla perlatorów z silikonową wkładką są perlatory plastikowe, jednak musisz się liczyć z tym, że nie będą zbyt trwałe.

Gwint wewnętrzny czy zewnętrzny?

Perlatory dzielą się na te z gwintem zewnętrznym oraz wewnętrznym. Można je więc nakręcić na wylewkę lub wkręcić do środka. Dobór odpowiedniego perlatora uzależniony jest od rodzaju baterii.

W starszych bateriach perlator nakręcany był na wylewkę i ma gwint wewnętrzny. W nowoczesnych bateriach perlator jest niewidoczny i ukrywa się wewnątrz wylewki. Ma więc gwint zewnętrzny. Wyjątkiem są designerskie baterie, w których perlator pełni także funkcję ozdobną.

Jaki perlator do baterii kuchennej wybrać?

Ograniczenie przepływu wody w kuchni nie może być zbyt duże. Mycie naczyń, napełnianie garnków wodą czy obmywanie warzyw wymaga przepływu ok. 6 l/min. Zwróć uwagę także na to, by strumień był szeroki i obfity. Dzięki temu łatwiej spłuczesz detergent z naczyń, a dodatkowo woda nie będzie rozchlapywana na wszystkie strony.

Niektóre perlatory kuchenne mają także regulację strumienia, dzięki czemu łatwo dobierzesz ustawienie do własnych potrzeb.

Perlator do baterii umywalkowej

Perlator zamontowany na baterii umywalkowej może redukować przepływ wody jeszcze mocniej. W łazience i toalecie wystarczy przepływ rzędu 2-3 l/min. Dzięki temu podczas mycia rąk lub zębów mocno oszczędzisz wodę, zwłaszcza jeśli nie lubisz zakręcać jej np. podczas namydlania dłoni. W łazience można zdecydować się też na ciekawy wizualnie perlator ze strumieniem igiełkowym.

Designerski perlator ze strumieniem igiełkowym

Czy perlator może stać się designerskim dodatkiem do wnętrza? Sam w sobie pewnie nie, jest bowiem niemal niewidoczny, ale wytwarzany przez niego strumień owszem. Designerskie perlatory nie napowietrzają wody, a wytwarzają tzw. strumień igiełkowy, czyli bardzo efektowny, przypominający koronkę kształt strumienia. Cienkie, pojedyncze strużki wody mogą wręcz przypominać rzeźbę .

Tego rodzaju perlatory mają bardzo niewielki przepływ i są w stanie ograniczyć przepływ wody nawet o 80%. Z tego względu najlepiej zastosować je w baterii umywalkowej. Przepływ rzędu 1,5 l/min to zbyt mało do baterii kuchennej. W łazience lub toalecie sprawdzi się jednak bardzo dobrze i zrobi na gościach duże wrażenie.

Perlator wannowy – czy warto go wybrać?

Dyskusyjną kwestią jest montaż perlatorów na baterii wannowej. Perlatory wannowe oczywiście istnieją i są przez wielu cenione. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku liczy się jak najszybsze napełnienie wanny wodą, więc o oszczędności nie ma mowy – w każdym przypadku ilość wody do kąpieli jest przecież taka sama.

Dobrym pomysłem jest więc wybór perlatora, który nie ogranicza zbyt mocno przepływu, ale stabilizuje strumień wody i zapobiega rozchlapywaniu jej dookoła.

Autor: Szymon Sonik