Data publikacji:

Perlator do kranu – czy warto stosować?

Coraz wyższe koszty życia sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać oszczędności. I to nie tylko na zakupach, ale także w swoich domach. Jednym ze sposobów na ograniczenie zużycia wody, a co za tym idzie – obniżenie rachunków, jest perlator. To niewielki, ale szalenie praktyczny element baterii, który ogranicza przepływ wody, nie pogarszając komfortu korzystania z kranu. Co to jest perlator, jak działa i czy warto go stosować? Dowiedz się, czytając nasz artykuł!
co to jest perlator

Co to jest perlator?

Na początku warto sobie odpowiedzieć, co to jest perlator. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, to niewielka końcówka do kranu, zakładana na wylot baterii. Najczęściej ma formę sitka lub nakładki z malutkimi otworami. Działanie perlatora jest proste – ma za zadanie napowietrzać przepływający przez niego strumień wody.
Po co? Wymieszana z powietrzem woda nabiera objętości, mimo że w rzeczywistości jej przepływ jest zmniejszony. Do tego strumień nie jest taki „twardy”. Efekt? Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz znacząco ograniczyć zużycie wody, utrzymując ciśnienie czy nawet poziom wygody na identycznym poziomie. I to bez względu na to, czy myjesz ręce, naczynia, czy warzywa.

Jakie zalety ma perlator do kranu?

Z pewnością zastanawiasz się, czy warto zainwestować w perlator do baterii i zamontować go w kranach w domu. Jak najbardziej, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że jest to stosunkowo niedrogie, proste i jednocześnie skuteczne rozwiązanie. Jego największą zaletą, której zawdzięcza stale rosnącą popularność, jest możliwość zaoszczędzenia naprawdę dużych ilości wody, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Razem z nią idą w parze niższe rachunki, a także zrównoważone korzystanie z ograniczonych zasobów naturalnych.
Co więcej, perlator do baterii – dzięki napowietrzaniu strumienia – sprawia, że staje się on łagodniejszy i równomierniejszy. To z kolei może okazać się przydatne podczas wykonywania takich czynności jak płukanie warzyw czy mycie rąk. To również mniejsze ryzyko rozchlapywania wody, a nawet możliwość obniżenia zużycia energii. Mowa o domach, w których woda jest podgrzewana przy użyciu bojlera lub podgrzewacza.

Czy perlator pasuje do każdej baterii?

Wiesz już, co to jest perlator oraz jakie ma zalety. Czas sprawdzić, czy końcówka pasuje do każdego kranu. Jak się okazuje, większość współczesnych baterii – zarówno kuchennych, jak i łazienkowych – jest kompatybilna z napowietrzaczami. Mimo to najlepiej sprawdzić to dla pewności przed zakupem.
Duże znaczenie ma gwint – wewnętrzny (F) lub zewnętrzny (M). Jeśli będzie nieodpowiedni, to nie uda się zamontować perlatora do baterii kuchennej czy łazienkowej. Oprócz tego należy sprawdzić średnicę gwintu. Zazwyczaj wynosi ona M22 w przypadku zewnętrznego elementu oraz M24 w wewnętrznych gwintach. 
W razie potrzeby możesz dokupić specjalny adapter lub zdecydować się na uniwersalny zestaw. Dzięki nim bez problemu zamontujesz perlator do kranu nawet w mniej standardowych bateriach.

Ile wody można zaoszczędzić dzięki perlatorowi do kranu kuchennego lub łazienkowego?

Czas odpowiedzieć na jedno z najważniejszych pytań – ile możesz zaoszczędzić z pomocą perlatora do kranu kuchennego lub łazienkowego? Całkiem sporo, bo nawet 30–60% przy każdorazowym użyciu wody. Standardowo bateria przepuszcza około 12–15 l na minutę, a po zamontowaniu napowietrzacza – 6–9 l. Najbardziej ekologiczne modele, gwarantujące największą oszczędność, są w stanie zredukować przepływ wody nawet do 4 l na minutę.
W przeliczeniu daje to nawet kilkaset litrów mniej zużytej wody w miesiącu

Wybieramy najlepszy perlator do kranu. Na co zwrócić uwagę?

Perlator można zamontować w baterii kuchennej oraz w łazience – pod prysznicem i w umywalce. Możesz zlecić jego zakup fachowcowi lub samodzielnie wybrać napowietrzacz. Oto co należy sprawdzić!

Rodzaj i średnica gwintu

Wspominaliśmy o nich już wcześniej. Perlator musi być dopasowany do kranu. Jeśli gwint znajduje się w środku – wybierz zewnętrzny napowietrzacz (M). Z kolei w odwrotnej sytuacji, czyli w przypadku gwintu umieszczonego na zewnątrz, sprawdzi się perlator wewnętrzny (F).
Chociaż najczęściej spotykana średnica wynosi 22 mm lub 24 mm, to niektóre baterie, w szczególności te designerskie, mogą mieć mniejsze lub większe wymiary, np. M18 w przypadku wąskich kranów.

Przepływ wody, czyli wydajność

Perlator do kranu może mieć różny przepływ. To parametr określający ilość wody przepływającej przez napowietrzacz w ciągu minuty. Standardowo wydajność wynosi około 4–8 l/min. Jeżeli zależy ci na maksymalnej oszczędności wody – rozważ zakup perlatora z mniejszym przepływem, np. wynoszącym 1,5–3 l/min.

Materiał

Najtańsze są perlatory plastikowe, a najdroższe – metalowe. I to właśnie druga opcja jest lepszym wyborem, podobnie jak napowietrzacz z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Wśród polecanych materiałów znajdziesz stal nierdzewną, mosiądz, ABS z dodatkową powłoką. Ich dużą zaletą jest odporność na kamień i zarysowania.

Dodatkowe parametry

Co jeszcze sprawdzić, wybierając perlator do baterii kuchennej lub łazienkowej? Zdecydowanie rodzaj strumienia, który może być napowietrzony, laminarny lub natryskowy, czyli rozproszony. Oprócz tego możesz zdecydować się na napowietrzacz z regulacją przepływu lub kąta nachylenia, obrotową głowicą albo zdejmowanym filtrem siatkowym.
Odpowiadając na tytułowe pytanie – czy warto stosować perlator do kranu? Jak najbardziej! To jeden z najprostszych i zarazem najtańszych sposobów na zmniejszenie zużycia wody, a czasami też energii, co prowadzi do obniżenia rachunków. Pamiętaj, że chodzi nie tylko o kwestie ekonomiczne. Perlator do baterii kuchennej lub łazienkowej to również szansa, aby bardziej świadomie zarządzać zasobami, które już i tak są ograniczone.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.