Data modyfikacji:

Jaki pulsoksymetr napalcowy wybrać?

Pulsoksymetr to małe urządzenie służące do pomiaru saturacji krwi. W poniższym artykule zastanowimy się, jaki pulsoksymetr napalcowy wybrać. Ponadto omówimy nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia w tym zakresie – zgodnie z obietnicami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pulsoksymetr mają otrzymać niektóre z osób zakażonych wirusem Covid-19, a właściwie te, które przechodzą chorobę lekko lub bezobjawowo. Koniecznie przeczytaj, jaki pulsoksymetr napalcowy wybrać.

pulsoksymetr

Jak działa pulsoksymetr?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki pulsoksymetr kupić, trzeba wiedzieć, jak działa urządzenie. Pulsoksymetr na palec ma bezinwazyjnie mierzyć poziom natlenienia krwi oraz rejestrować częstotliwość pracy serca.

Jak to działa? To małe urządzenie emituje promieniowanie, które w niewielkim stopniu pochłaniane jest przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych. Następnie zawarty w pulsoksymetrze fotodetektor mierzy powracający sygnał na podstawie dwóch składowych – stałej i pulsującej.

To właśnie ta stała określa absorbancję pulsującej krwi tętniczej. Na podstawie tych danych można z kolei obliczyć poziom wysycenia hemoglobiny tlenem. Warto wiedzieć, że taka krew nazywana jest oksyhemoglobiną, a wynik podawany jest w procentach.

Dlaczego ulsoksymetry mają być wykorzystywane u pacjentów lekko przechodzących zakażenie wirusem Covid-19? Dzięki pulsoksymetrom będzie można w sposób zdalny kontrolować stan zdrowia pacjenta i szybko zdecydować o ewentualnym podaniu tlenu czy hospitalizacji. Dotyczy to wyłącznie pacjentów leczących wirusa w zaciszu domowym, a o użyciu urządzenia zadecyduje lekarz POZ.

Zapis z pulsoksymetru będzie regularnie sprawdzany przez zespół lekarzy i pielęgniarek, pracujących przy specjalnym centrum monitoringu – jego powstanie zapowiedział sam minister zdrowia. Model opieki z użyciem pulsoksymetru ma przebiegać następująco:

Pulsoksymetr – zastosowanie

Pulsoksymetr znajdzie zastosowanie nie tylko u osób zakażonych Covid-19. Urządzenie przydaje się także astmatykom, chorującym na obturacyjną chorobę płuc, mukowiscydozę, chorobę niedokrwienną serca czy osobom, które muszą regularnie dokonywać pomiaru własnego tętna.

Jaki pulsoksymetr napalcowy wybrać?

Chcesz kupić dobry pulsoksymetr. Jaki model wybrać? Najlepiej taki, który ma czytelny sposób przedstawiania danych (dla osób starszych sprawdzą się pulsoksymetry z większym wyświetlaczem) oraz posiada alarm uruchamiany przy niskim poziomie saturacji.

Niezwykle istotna jest także dokładność pomiarów. Jaki pulsoksymetr kupić? Zapewniający pomiar saturacji krwi z dokładnością do 2%, a przy pomiarach tętna z dokładnością do 2 uderzeń na minutę. Dobrze postawić na modele uznanych producentów i nie kupować najtańszych produktów. Pomocny w wyborze będzie na pewno ranking pulsoksymetrów.

Pulsoksymetr – jak czytać wyniki i jak prawidłowo stosować to urządzenie?

Pulsoksymetr działa niezwykle szybko i gdy założysz go na palec, to pierwsze wyniki uzyskasz już po kilkunastu sekundach. Warto także odpowiednio przygotować się przed pomiarem – należy rozgrzać palce, ponieważ gdy ręce są zmarznięte, krew płynie wolniej, co z kolei wpływa na wyniki.

Prawidłowa saturacja krwi u zdrowego człowieka mieści się w przedziale 95-98%. U osób starszych, powyżej 70. roku życia, saturacja może być nieco niższa i mieści się w przedziale od 94% do 98%. Nieco obniżone wyniki mogą mieć także osoby palące, ale natychmiastowej pomocy wymaga saturacja poniżej 90%, która świadczy o ciężkiej niewydolności oddechowej – wówczas pacjent kwalifikuje się do tlenoterapii.

Jeśli zatem macie stwierdzone zakażenie wirusem Covid-19, to mierzcie swoją saturację przynajmniej 3 razy dziennie. Jeśli wasze wyniki mają tendencję do obniżania się, róbcie to jeszcze częściej. Przy saturacji poniżej 90% nie czekajcie i dzwońcie na 112. Koniecznie powiadomcie o wykonanych pomiarach.

Pulsoksymetr – cena

Cena pulsoksymetru mieści się w granicy od 130 do nawet 500 zł.

Pamiętajcie, że przy zakażeniu Covid-19 nie każdy z chorych zakwalifikuje się do zdalnego monitorowania stanu zdrowia przy użyciu pulsoksymetru, dlatego warto nabyć go we własnym zakresie. To małe urządzenie może uratować wasze życie.

Autorka: Klaudia Borycka