Data publikacji:

Najlepsze inteligentne żarówki

Przygotowanie odpowiedniego oświetlenia domu lub mieszkania ma nie tylko ogromny wpływ na to, w jaki sposób będziemy postrzegać ich wnętrze. Wpływa ono również w dużym stopniu na nastrój i samopoczucie przebywających w nich osób, ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy słońce znika z horyzontem już o bardzo wczesnej porze. System domowego oświetlenia to nie tylko lampy, ale również znajdujące się w nich żarówki. W tym drugim przypadku coraz częściej sięgamy po tzw. inteligentne żarówki, otwierają wiele nowych możliwości kontrolowania i dostosowywania światła do indywidualnych potrzeb. 
inteligentne żarówki

Czym są inteligentne żarówki i jak zmieniły oświetlenie domowe?

Żarówka inteligentna na pierwszy rzut oka nie różni się niczym szczególnym od standardowych modeli i może przyjmować bardzo różne kształty. Oznacza to, że można ją wkręcić do dowolnej, nawet bardzo wiekowej lampy, pod warunkiem, że ta będzie wyposażona w kompatybilny z nią gwint.
We wnętrzu urządzenia znajdziemy klasyczne diody LED o różnej barwie i temperaturze światła, a także nieobecne w standardowych modelach układy elektroniczne odpowiadające za jej komunikację bezprzewodową z innym sprzętem elektronicznym, dostępne na rynku modele wykorzystują do tego celu przeważnie technologię Bluetooth lub Wi-Fi. Takie modele będą świetnym zamiennikiem dla tradycyjnego oświetlenia. Wykorzystasz je jako oświetlenie nad stołem w salonie, światło w kuchni czy w sypialni.

Kluczowe cechy dobrej inteligentnej żarówki

Podstawowym wyróżnikiem żarówki smart jest więc jej możliwość bezprzewodowego skomunikowania się z innymi urządzeniami. Co użytkownik zyskuje otrzymując taką funkcję? Po pierwsze może sterować zdalnie różnymi parametrami światła. Możliwości jest tutaj bardzo wiele, bowiem diody LED zamontowane wewnątrz urządzenia, w zależności od wybranego modelu, oferują światło o różnej intensywności i kolorach (do wyboru mamy tutaj miliony barw).
Żarówki smart cechują się wysoką bezawaryjnością i w optymalnych warunkach powinny posłużyć nam przez długie lata (przeciętną żywotność żarówki wyrażoną w godzinach znajdziemy w parametrach modelu). Dla wielu osób sporą przeszkodą są koszty urządzenia, które sięgają nawet kilkaset złotych z sztukę. W dłuższym czasu potrafią się one zwrócić, zwłaszcza jeżeli do tej pory stawialiśmy na tanie żarówki LED, które znacznie łatwiej ulegają uszkodzeniu. 
Żarówka inteligentna może mieć również czasami bardziej niszowe funkcje, produkty firmy Philips potrafią np. synchronizować swoje światło z tym, co dzieje się na ekranie telewizorów tej marki
Dobre żarówki smart powinny charakteryzować się również odpowiednio dużą mocą, dopasowaną do pomieszczenia, a także szerokim zakresem regulacji barwy i temperatury światła.

Sterowanie inteligentnymi żarówkami za pomocą aplikacji 

Większość inteligentnych żarówek współpracuje z uniwersalnymi mobilnymi aplikacjami sterowania dostarczonymi przez producenta i dostępnymi na urządzeniach mobilnych z systemami iOS i Android. Podkreślmy, że mogą one komunikować się z wieloma modelami tego samego producenta jednocześnie.
Z poziomu apki otrzymujemy dostęp do opcji pozwalających na zmianę natężenia, koloru  światła, a także ustawienia timera, dzięki czemu lampy włączą się automatycznie o określonej godzinie. Co więcej, aplikacje śledzić mogą też aktualne zużycie energii elektrycznej przez żarówkę/-ki, co przyda się jeżeli zależy nam na oszczędnościach.
Kiedy pod aplikację podłączonych jest kilka żarówek możemy również ustawić profile oświetlenia, przystosowane np. do pracy lub wieczornego oglądania filmów i w każdej chwili się między nimi przełączać.
Oprogramowanie jest bardzo często kompatybilne również z komendami głosowymi i inteligentnymi głośnikami, co pozwala sterować światłem za pomocą głosu lub sygnałów dźwiękowych np. poprzez kilkukrotne głośne klaśnięcie. 

Integracja z innymi urządzeniami smart home 

Inteligentna żarówka LED Wi-Fi może być częścią większego systemu smart home, z którego poziomu zarządzamy innymi urządzeniami, takimi jak rolety, zamki, domofony, a także grzejniki. Wiele zależy tutaj jednak od kompatybilności urządzenia z konkretnym systemem zarządzania domem. Może bowiem okazać się, że z jego poziomu będziemy mieli jedynie dostęp do podstawowych funkcji żarówki.

Najlepsze żarówki smart – polecane produkty

PHILIPS HUE White ambiance GU10 4 3W 350lm 

Marka Philips jest rynkowym liderem wśród producentów żarówek smart. W ofercie producenta znajdziemy modele o najpopularniejszych rozmiarach oraz typach gwintów. Opisywane urządzenie generuje białe światło i nadaje się do małych lamp w salonie lub pokoju.

PHILIPS HUE White and color ambiance GU10 5.7W 350lm 

Inteligentna żarówka LED marki Philips dająca białe oraz kolorowe światło, w zależności od potrzeb użytkownika. Przeznaczona do lamp pokojowych. 

PHILIPS HUE White and color ambiance E27 806lm 

Żarówka smart z białym i kolorowym światłem przystosowana do współpracy z gwintem E27, przeznaczona do montażu w lampach sufitowych i głównych źródłach światła w pomieszczeniach. Urządzenia komunikuje się za pośrednictwem technologii Bluetooth.

Yeelight 5W GU10 Wi-Fi 

Inteligentna żarówka Wi-Fi w przystępnej cenie, zaprojektowana z myślą o małych lampach, która generuje białe i kolorowe światło.

Nous Inteligentna żarówka P3Z Smart ZigBee Bulb E27 

Żarówka smart dla standardowych gwintów E27, nadaje się do montażu w dużych lampach pokojowych.
Inteligentna żarówka Wi-Fi dla gwintu E27, urządzenie oferuje białe i kolorowe światło, odpowiednik klasycznych żarówek 60W.
Zdjęcie: Envato Elements