Data modyfikacji:

Jaka książka dla dziadka?

Szukasz prezentu dla dziadka? Świetnym pomysłem może okazać się dobra książka. W poniższym poradniku zastanowimy się, jaka książka dla dziadka będzie najlepsza. Koniecznie sprawdź nasze propozycje i kup trafiony upominek.

książka dla dziadka

Książka dla dziadka – kryminały. Polecane tytuły

Panowie uwielbiają czytać kryminały! Jeśli więc nadal zastanawiasz się, jaka książka dla dziadka będzie najlepsza, to pomyśl właśnie o dobrym kryminale. Jakim? Poniżej omawiamy ciekawe książki.

Cykl „Igor Brudny” Przemysława Piotrowskiego

Cykl książek opowiada perypetie warszawskiego policjanta Igora Brudnego, który w każdej części musi mierzyć się z nową i coraz straszniejszą zagadką kryminalną. W skład serii wchodzą cztery tomy: „Piętno”, „Sfora”, „Cherub” oraz „Zaraza”. „Piętno” opowiada historię bestialskiego morderstwa w Zielonej Górze, którego dokonał ktoś łudząco podobny do Brudnego

„Sfora” to kolejna dawka mocnego polskiego kryminału i morderstw, o które miasteczko podejrzewa... wilkołaka. W „Cherubie” Brudny będzie musiał wyjaśnić śmierć prokuratora, a w „Zarazie” przeczytamy nie tylko o sprawach Brudnego, ale także jego partnerki, która również zajmuje się bestialskimi morderstwami.

Cykl „Detektyw D.D. Warren” Lisy Gardner

Cały cykl opowiada o perypetiach i zagadkach kryminalnych, które musi rozwiązać kobieta detektyw, czyli D.D. Warren. W skład cyklu wchodzi aż 13 książek: „Samotna”, „W ukryciu”, „Sąsiad”, „Dziecięce koszmary”, „Kochać mocniej”, „7 miesiąc”, „Złap mnie”, „Nie bój się”, „3 prawdy i kłamstwo”, „Znajdź ją”, „Szukaj mnie”, „Powiem tylko raz” oraz „Czyste zło”. To potężna dawka kryminału, która starczy na naprawdę długo. Ponadto wszystkie z wymienionych książek mają bardzo dobre opinie czytelników.

Cykl „Róża Krull na tropie” Alka Rogozińskiego

Kolejne kryminały polskiego autora. W skład cyklu wchodzi sześć różnych tytułów: „Do trzech razy śmierć”, „Lustereczko, powiedz przecie”, „Kto zabił Kopciuszka?”, „Miasteczko morderców”, „Złap mnie, jeśli umiesz” oraz „Czerwono mi”. Każda z książek opowiada perypetie autorki powieści kryminalnych Róży Krull, która pomaga rozwiązywać prawdziwe zagadki kryminalne.

Oprócz wyżej wymienionych książek, warto też zainteresować się powieściami kryminalnymi innych autorów, np. Remigiusza Mroza, Katarzyny Bondy, Joanny Bator czy Marcina Wrońskiego.

Książki dla dziadka – biografie

Dobra biografia? Dziadek będzie nią zachwycony. A w tej kategorii jest w czym wybierać. Zresztą, zerknij poniżej – przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie ciekawych biografii.

„Ziemia obiecana”, Barack Obama

Książka napisana przez samego eksprezydenta, która zyskała wiele pozytywnych opinii. Z książki twój dziadek dowie się, z czym musiał zmagać się pierwszy czarnoskóry prezydent Ameryki. Znajdziecie w niej m.in. kulisy operacji Trójząb Neptuna, w której zginął przywódca terrorystów z Al-Kaidy – Osama Bin Laden. Jeśli twój dziadek interesuje się polityką, a zwłaszcza tą amerykańską, to ta biografia będzie dla niego.

„Diego Maradona. Chłopiec, buntownik, Bóg”, Guillem Balague

Dla dziadka, który kocha sport, a najbardziej na świecie piłkę nożną. Książka opowiada życiową historię Diego Maradony – jednego z najwybitniejszych piłkarzy wszech czasów, a jednocześnie człowieka kontrowersyjnego. Książka wyjaśnia fenomen Maradony. Dowiecie się z niej, dlaczego w Argentynie powstał jego kościół, dlaczego ludzie tak go wielbili i jak to uwielbienie przełożyło się na jego autodestrukcyjne zachowania. Autor biografii wyrusza w podróż śladami Maradony – od argentyńskich slumsów, przez dowodzony przez mafię Neapol, a kończąc na Dubaju i Meksyku.

„Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa”, Bernard W. Carlson

Gdyby nie wynalazki Tesli, takie jak radio czy bateria słoneczna, to dzisiejszy świat nie wyglądałby tak, jak teraz Bo to przecież właśnie Tesli zawdzięczamy rewolucję elektryczną. Książka opisuje życie tego wielkiego naukowca – jego pracę, porażki, odwieczny konflikt z Edisonem oraz jego sylwetkę ekscentrycznego naukowca, za jakiego sam chciał być uważany. Jeśli twój dziadek interesuje się nauką, to ta biografia z pewnością przypadnie mu do gustu.

„Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku. Biografia”, Agnieszka Gajewska

Psychologiczny portret jednego z najlepszych polskich pisarzy. Mimo że Lem znany jest wszystkim, to tak naprawdę niewielu zna go dokładnie jako człowieka. Zresztą on sam nie opowiadał zbyt wiele o swoim życiu prywatnym i wciąż unikał niewygodnych pytań. Odpowiedzi na nie postanowiła znaleźć Agnieszka Gajewska – literaturoznawczyni i badaczka twórczości Lema. Dzięki swojej pracy udało jej się dotrzeć do zupełnie nowych źródeł – bo przecież biografii Lema było już wiele, ale ciągle w nich czegoś brakowało. Aż do teraz.

Historia i literatura faktu – książki dla dziadka. Prezent, który zawsze będzie trafiony

„Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie”, Frederic Martel

Frederic Martle to francuski socjolog i pisarz, który przeprowadził serię rozmów z setkami biskupów i księży. Z ich opowieści wyłania się zupełnie nowy obraz Watykanu uznanego przez niektórych za miejsce święte. Książka opowiada o podwójnym życiu kościoła katolickiego – według autora to właśnie to środowisko ma największą na świecie społeczność homoseksualistów.

Autor pyta więc, dlaczego wciąż się ukrywają i przejawiają homofobiczne zachowania, uznając homoseksualizm za jeden z grzechów. Pyta też, dlaczego kościół wciąż ukrywa przestępców pedofili i co daje całej instytucji jego konserwatywne podejście. Warto dodać, że cała książka to wynik ponad 4-letniego śledztwa autora przeprowadzonego w blisku 30 różnych krajach.

„Sapiens. Od zwierząt do Bogów” Yuval Noah Harari

Książka, która stała się światowym hitem i została sprzedana w blisko 5 mln egzemplarzy. To nic innego jak pełna i całościowa historia człowieka – od jaskiniowca do postaci, która była w stanie polecieć na Księżyc. Tytuł łączy biologiczne ujęcie z rozległą historyczną i kulturoznawczą perspektywą. Wyjaśnia, jak od postaci, która ciągle żyła w strachu i walczyła z silniejszymi, staliśmy się potęgą zarządzającą światem.

Ponadto książka skłania do refleksji – zmusza nas do tego, abyśmy w inny sposób spojrzeli na nasze osiągnięcia i zastanowili się, co z nimi zrobić. Bo czy przypadkiem to właśnie nie one doprowadziły do tego, że nasza planeta jest zagrożona, a my sami nie wiemy, co z tym nadmiarem władzy zrobić?

„Człowiek w poszukiwaniu sensu. Głos nadziei z otchłani”, Viktor E. Frankl

Książka o tematyce wojennej, która jednocześnie jest określana jako jedna z najbardziej wpływowych książek literatury psychiatrycznej od czasów Zygmunta Freuda. Sam autor w pierwszej części książki opowiada o swoich doświadczeniach i życiu, jakie prowadził w obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie spędził 5 lat. Przeżycia z tamtego okresu dały autorowi do myślenia – co wówczas sprawiało, że jego wiara w sens ludzkiej egzystencji nie upadła?

I właśnie na bazie takich rozważań autor stał się twórcą logoterapii. To nowa terapia, która ma polegać na poszukiwaniu sensu i celu życia człowieka. Freud twierdził, że człowiekiem kierują głównie popędy seksualne. Frankl mówi z kolei, że najważniejszy ludzki popęd to poszukiwanie sensu w życiu.

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.