Data publikacji:

Książki dla 10-latki. 7 ciekawych książek dla dziewczynek

Jeśli chcecie zrobić książkowy prezent zaprzyjaźnionej 10-latce, możecie w ciemno wybrać jeden z poleconych przez nas tytułów. Część z nich to nowe publikacje, część to klasyki, ale każdy z nich to świetna literatura. Zobaczcie najfajniejsze książki dla 10-latki.

10 lat to idealny wiek na prawdziwą przygodę z czytaniem, bo wreszcie można pochłaniać długie i całkiem już skomplikowane historie.

Sprzyjają temu: dobrze już wyćwiczona umiejętność czytania oraz pogłębiona wiedza o świecie.

Książki pomogą dziecku dowiedzieć się więcej o minionych epokach, innych kulturach, odnaleźć kobiece autorytety, a także zrozumieć siebie. A to wszystko w formie fascynujących historii. 

Sprawdź także najlepsze książki aktualnie dostępne w sklepach. 

Najciekawsze książki dla 10-latki – TOP 7


W każdej z naszych propozycji występuje dziewczęca bohaterka – choć nie zawsze pierwszoplanowa, to jednak wyrazista i godna naśladowania. Możecie być pewni, że wręczając dziecku którąś z naszych książek, wręczacie nie tylko ciekawy, ale i wartościowy prezent.

1. „Harry Potter i kamień filozoficzny” Joanne Rowling

Wybór tak oczywisty, że niejednokrotnie o nim zapominamy. Przygody Harry’ego, Rona i Hermiony w krainie magii to pasjonujący kryminał, a przy tym wspaniała opowieść o przyjaźni, odwadze, lojalności i poświęceniu, która nigdy się nie zestarzeje.

Jeśli nawet nasza 10-latka już ją czytała, to chętnie wróci do lektury z nowymi przepięknymi ilustracjami Jima Kaya. 

2. „Czarny Młyn” Marcin Szczygielski

Rewelacyjnie napisany polski horror dla młodszych czytelników, trzymający w napięciu do ostatniej strony. Niesamowity klimat postpegeerowskiej wioski, w której straszy tytułowy Czarny Młyn zrobi wrażenie też i na starszych czytelnikach.

Sposobem na pokonanie zła będzie grupowa współpraca, przyjaźń i akceptacja słabszych. Książka zdobyła Grand Prix w drugiej edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren – absolutnie zasłużenie.  

3. „Przygody Madiki z Czerwcowego Wzgórza” Astrid Lindgren

Zbiorowe wydanie dwóch książek: „Madika z Czerwcowego Wzgórza” oraz "Madika i berbeć z Czerwcowego Wzgórza". Książka napisana jest pięknym językiem, a przygody dziewczynki sprzed mniej więcej stu lat mają swój ogromny urok.

Madika mieszka w domu nad rzeką z rodzicami i małą siostrą. Ma siedem lat, jest dzielna, wrażliwa i empatyczna, ale chociaż wcale nie zamierza być niegrzeczna, stale pakuje się w kłopoty – autentycznie śmieszne, 10-latka będzie śmiać się w głos.  

4. „Ronja, córka zbójnika” Astrid Lindgren

Poruszająca historia przyjaźni, czy też rodzącej się miłości, między Ronją i Birkiem – dziećmi z dwóch nienawidzących się band zbójeckich. Coś jak Romeo i Julia ze szczęśliwym zakończeniem.

Są w tej książce ciekawe przygody i fascynacja przyrodą. Dla wielu osób „Ronja” to ukochana książka dzieciństwa. 10 lat to ostatni moment, by ją przeczytać i głęboko przeżyć.

5. „Tupeciary” Penelope Bagieu

Komiksowa, bardzo dowcipna opowieść o 15 prawdziwych kobietach, które miały odwagę żyć po swojemu. Czasami na wielką skalę, a czasami na małą. Na ogół są to postacie, o których nigdy nie słyszeliśmy. Interesująca i inspirująca książka nie tylko dla 10-letnich dziewczynek, ale nawet dla 100-latek.  

6. „Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki”  Monica Petix

Maja ma dziewięć lat i zaczyna dorastać. Niezbędnik Mai porusza takie tematy jak miesiączka, pryszcze, depilacja, rosnące piersi, dobór biustonosza. Nie przypomina moralizujących książek do wychowania do życia w rodzinie ani podręczników biologii. Jest wyjątkowo przystępny, prosty i zabawny. Książka jest świetnym wstępem do rozmowy z 10-letnią czytelniczką. 

7. „Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett

Klasyk autorki „Tajemniczego ogrodu”. Mała Sara Crewe z bogatej panienki staje się niemal żebraczką, ale nie traci godności i wiary, że los się musi odmienić. Historia nieco staroświecka, ale zapewniająca niesamowite czytelnicze emocje. Idealny prezent książkowy dla każdej 10-letniej dziewczynki.