Data modyfikacji:

Najlepsze książki dla 10-latki

Jeśli chcecie zrobić książkowy prezent zaprzyjaźnionej 10-latce, możecie w ciemno wybrać jeden z poleconych przez nas tytułów. Część z nich to nowe publikacje, część to klasyki, ale każdy z nich to świetna literatura. Zobaczcie najfajniejsze książki dla 10-latki.

Najciekawsze książki dla 10-latki – TOP 11

10 lat to idealny wiek na prawdziwą przygodę z czytaniem, bo wreszcie można pochłaniać długie i całkiem już skomplikowane historie. Sprzyjają temu: dobrze już wyćwiczona umiejętność czytania oraz pogłębiona wiedza o świecie. Najlepsze książki dla dzieci pomogą dziecku dowiedzieć się więcej o minionych epokach, innych kulturach, odnaleźć kobiece autorytety, a także zrozumieć siebie. A to wszystko w formie fascynujących historii.

W każdej z naszych propozycji występuje dziewczęca bohaterka – choć nie zawsze pierwszoplanowa, to jednak wyrazista i godna naśladowania. Możecie być pewni, że wręczając dziecku którąś z naszych książek, wręczacie nie tylko ciekawy, ale i wartościowy prezent.

1. Cykl o Harrym Potterze Joanne Rowling

Wybór tak oczywisty, że niejednokrotnie o nim zapominamy. Przygody Harry’ego, Rona i Hermiony w krainie magii to pasjonujący kryminał, a przy tym wspaniała opowieść o przyjaźni, odwadze, lojalności i poświęceniu, która nigdy się nie zestarzeje.

Jeśli nawet nasza 10-latka już ją czytała, to chętnie wróci do lektury z nowymi przepięknymi ilustracjami Jima Kaya. Najlepsze książki fantasy to znakomity sposób na rozwój wyobraźni dziecka.

2. „Czarny Młyn” Marcin Szczygielski

Książki horrory dla dzieci? „Czarny Młyn” to rewelacyjnie napisany polski horror dla młodszych czytelników, trzymający w napięciu do ostatniej strony. Niesamowity klimat postpegeerowskiej wioski, w której straszy tytułowy Czarny Młyn zrobi wrażenie też i na starszych czytelnikach.

Sposobem na pokonanie zła będzie grupowa współpraca, przyjaźń i akceptacja słabszych. Książka zdobyła Grand Prix w drugiej edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren – absolutnie zasłużenie.

3. „Przygody Madiki z Czerwcowego Wzgórza” Astrid Lindgren

Zbiorowe wydanie dwóch książek idealnych dla 10-letniej dziewczynki: „Madika z Czerwcowego Wzgórza” oraz "Madika i berbeć z Czerwcowego Wzgórza". Książka napisana jest pięknym językiem, a przygody dziewczynki sprzed mniej więcej stu lat mają swój ogromny urok.

Madika mieszka w domu nad rzeką z rodzicami i małą siostrą. Ma siedem lat, jest dzielna, wrażliwa i empatyczna, ale chociaż wcale nie zamierza być niegrzeczna, stale pakuje się w kłopoty – autentycznie śmieszne, 10-latka będzie śmiać się w głos.

4. „Ronja, córka zbójnika” Astrid Lindgren

Poruszająca historia przyjaźni, czy też rodzącej się miłości, między Ronją i Birkiem – dziećmi z dwóch nienawidzących się band zbójeckich. Coś jak Romeo i Julia ze szczęśliwym zakończeniem. Są w tej książce ciekawe przygody i fascynacja przyrodą. Dla wielu osób „Ronja” to ukochana książka dzieciństwa. 10 lat to ostatni moment, by ją przeczytać i głęboko przeżyć.

5. „Tupeciary” Penelope Bagieu

Komiksowa, bardzo dowcipna opowieść o 15 prawdziwych kobietach, które miały odwagę żyć po swojemu. Czasami na wielką skalę, a czasami na małą. Na ogół są to postacie, o których nigdy nie słyszeliśmy. Interesująca i inspirująca książka nie tylko dla 10-letnich dziewczynek, ale nawet dla 100-latek.

6. „Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki”  Monica Petix

Maja ma dziewięć lat i zaczyna dorastać. Niezbędnik Mai porusza takie tematy jak miesiączka, pryszcze, depilacja, rosnące piersi, dobór biustonosza. Nie przypomina moralizujących książek do wychowania do życia w rodzinie ani podręczników biologii. Jest wyjątkowo przystępny, prosty i zabawny. Książka jest świetnym wstępem do rozmowy z 10-letnią czytelniczką.

7. „Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett

Klasyk autorki „Tajemniczego ogrodu”. Mała Sara Crewe z bogatej panienki staje się niemal żebraczką, ale nie traci godności i wiary, że los się musi odmienić. Historia nieco staroświecka, ale zapewniająca niesamowite czytelnicze emocje. Idealny prezent książkowy dla każdej 10-letniej dziewczynki.

8. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Francesca Cavallo, Elena Favilli

Doskonała książka dla 10-latki? Książka stworzona przez Francescę Cavallo i Elenę Favilli! Uznawana jest za punkt obowiązkowy dla dziewczynek, ale i młodych kobiet. Na jej kartach znajdziemy historie stu wyjątkowych kobiet, poczynając od królowej Elżbiety I, a kończąc na tenisistce Serenie Williams. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” to zupełnie nowa forma bajek, której celem jest zainspirowanie wszystkich dziewczynek, bez względu na ich status społeczny czy miejsce zamieszkania.

Historie, które przeczytamy na jej łamach, zostały stworzone w konwencji bajek. Każda z nich to jednostronicowy tekst, który został zobrazowany rysunkiem. Książka została stworzona przez kobiety dla kobiet - ilustracje do niej namalowało sześćdziesiąt artystek z różnych zakątków świata. Jej celem jest zainspirowanie najmłodszych do tego, aby spełniali swoje marzenia oraz pielęgnowali w sobie wewnętrzną siłę.

Co ciekawe, książka została sfinansowana na zasadach crowdfundingu (forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność) przez osoby z siedemdziesięciu pięciu krajów świata. Przetłumaczoną ją już na ponad dwadzieścia osiem języków. Ze względu na ogromne zainteresowanie publikacją, powstał już drugi tom „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”.

9. „Wiłka, smocza dziewczynka” Antonina Kasprzak

Książka napisana przez Antoninę Kasprzak to opowieść o dwóch siostrach - Poli i Bułeczce - których życie bardzo się zmienia, gdy ich mama trafia do szpitala, a tata nie może im poświęcić wystarczająco dużo czasu. Pola to starsza siostra, która jest rozsądna i odpowiedzialna, zaś młodsza z sióstr - Bułeczka, to beztroski i roztargnionych duch. Dziewczynki starają się być samodzielne i radzić sobie we dwójkę.

Pewnego dnia natrafiają na trop dziwnej dziewczynki, która budzi zaciekawienie obu sióstr. Zamknięta w domu przez mamę ukrywa pewną tajemnicę: należy do gatunku niezwykłych smoczych istot, które zwą się Wiłami. Spotkanie sióstr z dziewczynką staje się zaczątkiem do wielu niezwykłych przygód, które wciągną każdą 10-latkę! Książka została wydana przez polskie wydawnictwo BIS i zapewnia rozrywkę na około 4 godziny!

10. „Zezia i Giler” Agnieszka Chylińska

“Zezia i Giler” to debiut literacki Agnieszki Chylińskiej, znanej z polskiej sceny muzycznej piosenkarki i autorki tekstów, która postanowiła rozpocząć swoją przygodę z literaturą dziecięcą. Powyższa pozycja to pierwsza książka z serii historii o Zezi i jej bracie Gilerze, w której poznamy perypetie szalonego i radosnego rodzeństwa.

W tym Zezia wytłumaczy nam, jaki jest jej sekret na najfajniejsze obieranie ziemniaków oraz co zrobić, aby smoki walczyły przeciwko rycerzom. Czyż nie brzmi intrygująco? Cała seria to bez wątpienia idealne bajki dla dziewczynek 10 lat, ale także ich braci, jak i rodziców!

11. „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych” Nikola Kucharska

„Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych” to jedyna w swoim rodzaju pozycja w literaturze dziecięcej. Książka opisuje stworzenia, z którymi nie spotkamy się już oko w oko. Atlas odpowie nam między innymi na takie pytania jak: czym jest paleontologia, gdzie znajdziemy najbogatsze zbiory historii naturalnej, kto odpowiada za zagładę dodo oraz syreny morskiej.

Jednak to nie wszystkie pytania, na które w swojej publikacji odpowiada Nikola Kucharska. Ta ilustrowana książka to przewodnik po historii naturalnej naszej Ziemi, który będzie doskonałą bazą dla młodych przyrodników oraz przyszłych ekologów

Mamy nadzieję, że polecane książki dla dzieci 10 lat sprawią twojemu dziecku oraz tobie mnóstwo przyjemności oraz zachęcą do sięgania po kolejne pozycje z literatury polskiej, jak i zagranicznej!