Data modyfikacji:

Jaki czytnik e-booków – ranking

Bez względu na raporty czytelnictwa w Polsce, popularność czytników e-booków stopniowo wzrasta. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych książek na rzecz elektronicznych wydań. Długie czytanie na smartfonie bywa jednak szkodliwe i męczące, dlatego warto w tym celu zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie. W tekście znajdziecie odpowiedź na pytanie, jaki czytnik e-booków powinniście kupić.

Ranking czytników e-book:

  1. Amazon Kindle Paperwhite 4
  2. Onyx Boox Note S
  3. PocketBook InkPad 3
  4. inkBOOK Prime HD
  5. Onyx Boox Poke Pro
  6. PocketBook Touch Lux 4
  7. InkBOOK Lumos
  8. Amazon Kindle Paperwhite 3
  9. InkBOOK Classic 2
  10. Amazon Kindle Touch 8

Czytnik e-booków czy tradycyjna książka – co lepsze?

Osoby, które podczas podróży lub przejazdów komunikacją miejską sięgają po książkę, koniecznie powinny rozważyć kupno czytnika e-booków. Jeżeli czytana pozycja ma trzysta stron, to nie stanowi to jeszcze wielkiego problemu. Gorzej, gdy weźmiecie się za lekturę księgi liczącej kilkaset stron. Najlepsze książki na szczęście są już dostępne w formie elektronicznej. 
W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdzi się czytnik. Nie dosyć, że zajmuje mniej miejsca w torbie bądź plecaku, to w każdej chwili można przestać z niego korzystać, bez konieczności zaznaczania miejsca, na którym się skończyło. Ponadto podczas transportu, książki potrafią się bardzo niszczyć, a tego zdecydowanie wolelibyśmy uniknąć.

Z technicznego punktu widzenia, czytnik e-booków jest lepszy od tradycyjnych książek, ponieważ łatwiej zabrać ze sobą więcej egzemplarzy. W czytnikach dostępne jest co najmniej 4GB pamięci, co przekłada się na setki książek oraz komiksów. W niektórych przypadkach pojemność urządzenia można rozszerzyć zewnętrznymi kartami.

Czytniki książek – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Decydując się na kupno czytnika e-booków, powinniście zwrócić uwagę na wielkość ekranu, która będzie odpowiadała waszym potrzebom. Koniecznie wybierzcie też odpowiedni typ ekranu, w celu ochrony oczu i zwiększenia komfortu czytania. 

W tym celu polecam zainwestować w droższe modele wykorzystujące technologię E-Ink Carta (e-papier). Z dodatkowych funkcji warto pomyśleć też o obsłudze dotykowej. Przeglądanie w taki sposób komiksów lub zmienianie stron w powieściach jest bardzo wygodne i intuicyjne.

Przegląd najlepszych czytników e-booków

Amazon Kindle Paperwhite 4

Urządzenia Amazona są zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej pożądane wśród czytelników zainteresowanych elektronicznymi książkami. Model Paperwhite 4 wykorzystuje ekran E-Ink Carta, który oferuje o pięćdziesiąt lepszy kontrast od starszych wersji Vizplex i Pearl. Sprzęt pozwala na dostosowanie rozmiaru i grubości czcionki, a także na zmianę fontu. Ponadto ten model Kindle jest w pełni wodoodporny.

Onyx Boox Note S

Czytnik firmy Onyx to propozycja dla wymagających użytkowników, jakim nie wystarcza wyłącznie możliwość czytania. Boox Note S współpracuje z rysikiem, za pomocą którego można przygotowywać notatki lub podkreślać istotne fragmenty. Jest to więc świetne rozwiązanie dla studentów. Na plus urządzenia działa również ogromny, prawie dziesięciocalowy wyświetlacz.

PocketBook InkPad 3

Czytnik PocketBook to połączenie elegancji i minimalizmu. Producent postawił na prawie ośmiocalowy ekran o rozdzielczości 1404 x 1872 (300 DPI). Dzięki temu wyświetlany tekst jest bardzo czytelny i bez problemu odwzorowuje wygląd czcionek. InkPad 3 wykorzystuje technologię SMARTLight polegającą na oświetlaniu bocznych krawędzi ekranu. W ten sposób światło nie jest skierowane bezpośrednio w oczy, więc nie męczy wzroku.

inkBOOK Prime HD

Sprzęt firmy inkBOOK doskonale nadaje się dla osób uwielbiających trzymać jak najwięcej książek w jednym miejscu. Nie dosyć, że Prime HD oferuje 8GB wbudowanej pamięci, to na dodatek pozwala rozszerzyć ją o dodatkowe 32GB, dzięki zewnętrznej karcie microSD. Dodatkowym atutem urządzenia jest wyświetlacz E-Ink Carta oraz rozdzielczość 1448 x 1072.

Onyx Boox Poke Pro

Onyx zrezygnował w swoich czytniku e-booków z fizycznych przycisków sterujących na rzecz dotykowego ekranu. Urządzenie posiada wbudowany moduł Wi-Fi umożliwiający przeglądanie stron internetowych. Poza tym producent umieścił w Boox Poke Pro gniazdo słuchawkowe, dzięki czemu podczas czytania można słuchać własnej muzyki.

Zobacz koniecznie: 8 najlepszych polskich kryminałów. Książki, które warto przeczytać

PocketBook Touch Lux 4

Touch Lux 4 łączy tradycyjne rozwiązania z nowoczesnym sposobem korzystania z czytników e-booków. Urządzenie posiada zarówno fizyczne przyciski, jak i możliwość sterowania poprzez dotyk. W PocketBook wbudowano aż 8GB pamięci z możliwością rozszerzenia do 32GB.

InkBOOK Lumos

Urządzenie InkBOOK korzysta z dobrodziejstw systemu Android. Oznacza to, że na Lumos można zainstalować m.in. takie aplikacje jak Google Translate, encyklopedię oraz Legimi. Jest to program dający dostęp do ponad dwudziestu pięciu tysięcy e-booków oraz audiobooków.

Amazon Kindle Paperwhite 3

Poprzednia wersja wcześniej opisywanego czytnika e-booków Paperwhite 4. Starszy model nie oferuje paru funkcji swojego następcy, ale za to gwarantuje trochę niższą cenę. Minusem może być wykorzystanie technologii E-Ink Pearl, natomiast na sześciocalowym ekranie i tak sprawdza się ona bardzo dobrze. Obraz jest wyraźny i przyjazny dla oczu.

Przeczytaj: 8 najciekawszych książek o polskich himalaistach

InkBOOK Classic 2

Propozycja firmy InkBOOK delikatnie odstaje poziomem od reszty prezentowanych czytników, ale jej największym atutem jest cena. Model Classic 2 jest dobrym wyborem dla czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z elektronicznymi książkami i nie wiedzą, czy taka forma będzie im odpowiadać.

Amazon Kindle Touch 8

Kolejny niezbyt drogi czytnik e-booków spełniający większość podstawowych zadań typu sprzętów. Rozdzielczość 800 x 600 może nie robi furory, ale nie powinna być problemem podczas krótszego czytania w komunikacji miejskiej lub przerwy w pracy.