Data modyfikacji:

Jaki czytnik e-booków wybrać?

Wygoda, mobilność, lekkość, ekologia – to wszystko przemawia na korzyść czytników e-booków. Wystarczy niewielkie urządzenie, aby mieć przy sobie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset książek. Rynek elektroniki rośnie bardzo szybko i pojawiają się na nim coraz nowsze urządzenia o coraz większym spektrum parametrów i funkcji, dzięki czemu każdy może dobrać idealny dla siebie sprzęt. Przy tej mnogości opcji pojawia się pytanie – jaki czytnik e-booków wybrać?
czytnik ebook

U kogo sprawdzi się czytnik?

Czytnik e-book to świetne rozwiązanie dla każdego miłośnika książek, ale również dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą. Czytnik sprawdzi się w podróży, w czasie oczekiwania w kolejkach, w przerwach między lekcjami czy zajęciami. Wodoodporność wielu czytników pozwala także na czytanie podczas relaksujących kąpieli, bez ryzyka zniszczenia urządzenia.

Osoby pracujące z tekstem odnajdą się w roli użytkowników czytników. Intuicyjne urządzenie pozwoli ogarnąć wiele tekstów naraz, bez ryzyka zagubienia się w różnych papierach i pomieszania stron. Czytnik książek elektronicznych to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wygodę i praktyczność, ale też dla osób kierujących się względami ekologicznymi.

Do stworzenia książki elektronicznej nie jest potrzebne użycie papieru. Ponadto, jeżeli okaże się słaba, można ją po prostu skasować i nie będzie zajmowała miejsca na półce.

Przeczytaj także: Jaki czytnik ebook w Black Friday?

Na co zwrócić uwagę, przy wyborze czytnika książek?

Istotnym kryterium wyboru jest między innymi zasobność pamięci. Im większa, tym więcej plików się zmieści i zapewni szerszy wybór lektur. Warto także zwrócić uwagę na obecność ekranu dotykowego. Taka forma obsługi urządzenia dla wielu osób okazuje się najbardziej wygodna. Dodatkowym plusem będzie możliwość połączenia z internetem.

Na decyzję wielu osób niebagatelny wpływ ma również cena. Duża liczba dodatkowych funkcji i nowoczesnych rozwiązań niesie za sobą większy koszt. Jednak czytelnicy, którzy nie dysponują dużym budżetem lub nie chcą poświęcać większej ilości pieniędzy na elektronikę, z łatwością znajdą tani czytnik e-booków, który będzie posiadał funkcje niezbędne do komfortowego czytania.

Duże znaczenie ma również pora dnia, podczas której najwięcej się czyta. Osoby lubiące wieczorne lektury w łóżku docenią czytnik e-booków z podświetleniem. Delikatne podświetlenie emitowane przez urządzenie nie męczy oczu, a będący obecnie standardem filtr światła niebieskiego zapobiega negatywnemu wpływowi na higienę snu. Przeczytanie przed snem kilku stron dobrej książki jest znacznie lepsze dla zdrowia niż przeglądanie mediów społecznościowych.

Rozmiar czytnika – jaki będzie lepszy?

To zależy od tego, przez kogo, do czego i w jakich warunkach czytnik książek będzie użytkowany. Od tego, czy będą na nim otwierane skany, grafiki czy zwykłe książki, zależy to, jaki czytnik e-booków będzie najlepszy.

Z plikami technicznymi, pełnymi wykresów i grafik, a także skanami książek świetnie poradzi sobie czytnik e-booków 10 cali. Sporych rozmiarów ekran nie będzie miał problemów z wyświetleniem nawet rysunków o dużych formatach. Nieco mniejszy czytnik e-booków 8 cali również sprosta temu zadaniu, choć może nieco mniej skutecznie.

Jego zaletą będzie mniejszy rozmiar, a co za tym idzie – większa poręczność. Istnieją także czytniki o mniejszej rozdzielczości. To, w jakim rozmiarze czytnik książek sprawdzi się najlepiej, jest kwestią całkowicie indywidualną.

Inne zalety czytników

Uczniowie i studenci, ale nie tylko, z całą pewnością docenią tę funkcję – wyszukiwanie informacji. Znalezienie akurat potrzebnego fragmentu z czytnikiem e-booków nie stanowi żadnego problemu. Interaktywne funkcjonalności nierzadko pozwalają także na zakreślanie i zaznaczanie kolorem wybranych zdań.

Inną ogromną zaletą czytników jest żywotność ich baterii. Bardzo niski pobór mocy sprawia, że urządzenie może działać nawet kilka tygodni na jednym ładowaniu! Niewielkie i lekkie urządzenie pomieści w sobie nawet kilkaset książek czy komiksów, dzięki czemu w każdej chwili można sięgnąć po dowolną lekturę. Docenią to w szczególności osoby lubujące się w opasłych tomach, które w wersji papierowej potrafią mieć naprawdę spore gabaryty.

Ponadto wiele e-booków, np. szkolnych lektur, dostępne jest legalnie za darmo. Czytniki pozwalają na swobodne i łatwe gromadzenie i korzystanie z nich. Mogą okazać się dobrym rozwiązaniem dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Czy czytniki mają jakieś wady?

Dla wielu osób jednym z minusów z pewnością będzie stosunkowo wysoka cena. Warto jednak pamiętać, że czytnik jest zakupem na lata, a e-booki nierzadko są tańsze od książek papierowych. Zagorzali miłośnicy książek jako wadę e-booków podają także to, że książki elektroniczne nie są tak przyjemne w dotyku i nie mają tego charakterystycznego zapachu jak książki papierowe. To prawda, jednak czy te kwestie mogą dominować nad wygodą i poręcznością czytników e-booków?

Podsumowując – jaki czytnik e-booków wybrać?

Możliwie najbardziej dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Warto przed zakupem dokładnie przemyśleć, jakiego rodzaju pliki będą otwierane na urządzeniu, w jakich warunkach i do czego będzie ono wykorzystywane, o jakiej porze dnia lub nocy, czy będą z niego korzystać osoby dorosłe, czy raczej dzieci. Po udzieleniu sobie odpowiedzi na te pytania, wybór czytnika książek elektronicznych stanie się znacznie łatwiejszy.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!