Data publikacji:

Technologia VRR - dla graczy i kinomanów 

Technologia zmiennej częstotliwości odświeżania jest dostępna nie tylko w monitorach, ale również telewizorach czy smartfonach. Wyjaśniamy, jak działa to rozwiązanie oraz dlaczego warto z niego korzystać!
vrr

Czym jest technologia VRR?

W wyświetlaczach stosowanych w monitorach, telewizorach, smartfonach czy innych panelach standardowa częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 60 Hz, 90 Hz, 120 Hz lub 144 Hz. W codziennym użytkowaniu, gdy nie odtwarzamy przesadnie dynamicznych materiałów, obraz wygląda dobrze.
Problem pojawia się w momencie, gdy gramy w grę akcji lub oglądamy rozgrywki sportowe. Wówczas na ekranie dzieje się bardzo dużo, a telewizor, konsola lub karta graficzna nie są w stanie nadążyć z generowaniem optymalnej liczby klatek. To skutkuje spadkiem jakości, charakterystycznym szarpaniem lub rozrywaniem obrazu.    
Rozwiązaniem jest tutaj VRR, czyli Variable Refresh Rate. To technologia, która dopasowuje częstotliwość odświeżania do liczby klatek generowanej przez źródło sygnału. Można powiedzieć, że jest to gwarancja idealnej synchronizacji pomiędzy urządzeniami.
Sekret tego rozwiązania polega na tym, że jeśli nagle konieczne będzie wygenerowanie 60 kl./s, to ekran odświeży się 60 razy na sekundę, aby zachować optymalną płynność. Gdy wysoka liczba klatek nie będzie konieczna, to odświeżanie zostanie obniżone.
Warto dodać, że nie każdy telewizor posiada to rozwiązanie. VRR to część technologii HDMI 2.1, która wprowadzana jest do najnowszych modeli. Jeśli posiadasz nowszy model obsługujący ten port, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że VRR będzie obsługiwane.

VRR to absolutny must-have dla graczy!

O ile w filmach VRR nie jest aż tak konieczne, to w przypadku gier warto mieć wsparcie dla tej technologii. Na konsolach Xbox Series X oraz Playstation 5 po podłączeniu telewizora lub monitora z HDMI 2.1, technologia VRR będzie działać praktycznie od razu. W przypadku komputerów PC konieczne jest wsparcie dla technologii NVIDIA G-Syn lub AMD FreeSync w zależności od posiadanej karty graficznej. Warto sprawdzić w ustawieniach, czy VRR został włączony, bo zdarzają się sytuacje, że trzeba uruchomić go manualnie.

VRR a smartfony

Technologia VRR jest również dostępna w smartfonach, choć może czasami występować pod inną nazwą. Adaptacyjna częstotliwość odświeżania pozwala na ustawienie odświeżania w zakresie 1-120 Hz.
To bardzo dobre rozwiązanie, które przede wszystkim wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Jeśli np. czytasz artykuł na stronie internetowej, to odświeżanie zostanie zmniejszone, bo nie ma potrzeby wyświetlania większej liczby klatek. Ale jak włączysz ulubioną grę, wówczas odświeżanie zostanie zwiększone do 120 Hz lub w niektórych przypadkach nawet do 144 Hz.

Czy warto inwestować w technologię VRR?

Zdecydowanie tak! Technologia VRR doskonale sprawdza się w szczególności w grach, gwarantując jeszcze lepsze wrażenia. Płynny i ostry jak żyletka obraz sprawia, że każda rozgrywka staje się prawdziwą przyjemnością. Ale miłośnicy oglądania dobrych filmów również powinni kupić telewizor z obsługą VRR. Przy najnowszych filmach i serialach dostępnych w rozdzielczości 4K jest to niezwykle przydatne!
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.