Data modyfikacji:

Książki przygodowe dla młodzieży: TOP 10

Przed erą internetu książki przygodowe były dla młodzieży jednym z głównych okien na świat. Poznając przygody rówieśników z odległych miejsc, młodzi ludzie dowiadywali się o obcych kulturach, niezwykłych krainach czy niecodziennych zwyczajach. Dlaczego warto sięgnąć po książki przygodowe i jakie wybrać? Zobacz ranking znanych i lubianych powieści. przygodowych dla młodzieży
książki przygodowe dla młodzieży

W czym tkwi fenomen książek przygodowych dla młodzieży?

Od momentu powstania tego gatunku literackiego, książki przygodowe są odpowiedzią na chęć eksploracji, poznania świata i przeżycia wraz z bohaterem ciekawej, nomen omen, przygody. To dlatego każdy ranking dobrych książek zawiera jakieś przygodówki.

Choć główną rolą literatury przygodowej dla młodzieży jest rozrywka, czytanie jej niesie ze sobą znacznie więcej pozytywów. Pierwszym z nich jest zachęta do czytania i wprowadzenie w świat „dorosłej” beletrystyki.

Innym ważnym aspektem książek przygodowych dla młodzieży jest pokazanie innego, często egzotycznego świata. Opisy niespotykanej w Polsce fauny i przyrody mogą dać wyobrażenie o innych krajach, a informacje na temat charakterystycznych zwyczajów pomogą zrozumieć obce kultury.

Choć w dzisiejszych czasach, gdy wiele z tych rzeczy można obejrzeć w internecie, a rola informacyjna książek przygodowych zmalała, wciąż jest to ciekawa forma poznawania świata.

Dużo ważniejsza wydaje się więc funkcja edukacyjna książek. Przygodowe książki dla młodzieży niosą ze sobą ładunek wychowawczy, przekazując uniwersalne wartości, takie jak przyjaźń, dobro, bohaterstwo, uczciwość czy prawdomówność.

Typowy świat książek przygodowych stawia przed bohaterami wyzwania, które wystawiają ich moralność na próbę, lecz w ostatecznym rozrachunku udaje się zwalczyć zło i stanąć po stronie dobra. Wiele serii książek przygodowych, np. cykl o Harrym Potterze, dojrzewa wraz z czytelnikiem, niejako prowadząc go przez życie.

Najlepsze książki przygodowe dla młodzieży

Przed wami zbiór popularnych i mniej popularnych książek dla młodzieży, które pozwolą wam przeżyć wspaniałe przygody.

1. "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Tom 1 Złodziej Pioruna" – Rick Riordan

Dwunastolatek Percy Jackson dowiaduje się, że jego ojcem jest sam... Posejdon. Okazuje się, że w XXI wieku żyją bogowie olimpijscy. Gdy Percy poznaje prawdę, wyrusza w niebezpieczną podróż przez Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł zeusowy piorun.

2. "Igrzyska śmierci. Tom 1” – Collins Suzanne

"Igrzyska śmierci” to światowy bestseller, który przypadnie do gustu i chłopcom, i dziewczynom. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym państwie Panem, składającym się z dwunastu dystryktów. Co roku każdy dystrykt musi wyznaczyć chłopca i dziewczynę do udziału w Głodowych Igrzyskach, które stanowią krwawa rozrywkę na śmierc i życie transmitowaną przez telewizję. Bohaterką jest szesnastoletnia Katniss Everdeen pochodząca z jednego z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa.

3. "Eragon” – Christopher Paolini

Trudno w to uwierzyć, ale "Eragona" napisał siedemnastolatek. Wyszła z tego bestsellerowa powieść, która spodoba się fanom fantastyki i nie tylko. Eragon to młody, wiejski chłopak, który znajduje niebieski kamień, z którego wykluwa się smok. Jak łatwo się domyślić, posiadanie smoka rozpoczyna serię niesamowitych i niebezpiecznych przygód.

4. „Był sobie pies” – W. Bruce Cameroon

Najlepsze książki przygodowe dla młodzieży bardzo często poruszają wątek przyjaźni człowieka ze zwierzęciem. „Był sobie pies” to zdecydowanie jedna z nich. Bailey – bezpański pies o podłym życiu – odradza się pod postacią małego szczeniaka i trafia do ośmioletniego Ethana.

Życiową misją czworonoga jest wpajanie opiekunom pogody ducha, radości i miłości. Książka jest odpowiedzią na pytanie o sens istnienia oraz pokrzepiającą opowieścią o istocie człowieczeństwa.

5. "Więzień labiryntu. Tom 1” – James Dashner

"Więzień labiryntu" to pierwsza z serii bestsellerowej amerykańskiej trylogii. Historia rozpoczyna się, gdy główny bohater budzi się w windzie, a jedyne, co pamięta, to swoje imię. Trafia do Strefy – otoczonej murami przestrzeni w środku Labiryntu. Nikt nie wie, dlaczego chłopcy tu trafili, a rozwiązanie zagadki może się kryć w Labiryncie...

6. „Obca” – Diana Gabaldon

Książka autorstwa Diany Gabaldon to propozycja dla starszej młodzieży. Tytułową bohaterką jest Claire Randall, wojenna pielęgniarka, która nieoczekiwanie przenosi się do roku 1743.

Jako „obca”, stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości i przetrwać w naznaczonych wojną domową czasach. Powieść przesączona jest namiętnością, miłością oraz nostalgią, więc to propozycja dla miłośników harlequinowego klimatu.

7. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” – J. K. Rowling

Dzieło J. K. Rowling opisuje co prawda świat fantastyczny, jednak naucza o tym rzeczywistym. Przygody Harry’ego Pottera mogą być więc doskonałą propozycją dla najmłodszych, którzy z łatwością odnajdą tę analogię. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to pierwsza część serii liczącej osiem książek.

Uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa dorastają wraz z czytelnikami, dlatego książki o Harrym Potterze są doskonałym prezentem na urodziny dla młodego miłośnika czytania.

8. "Magiczne Drzewo. Tom 1. Czerwone krzesło” – Andrzej Maleszka

Pierwsza polska pozycja w rankingu to historia trójki dzieci, Kukiego, Tosi i Filipa, na które czeka mnóstwo magicznych przygód. Ich celem jest odzyskanie miłość rodziców pochłoniętych zarabianiem pieniędzy. Książkę czyta się jednymtchem. Na szczęście, czeka na was jeszcze 10 tomów do przeczytania.

9. „Klub Włóczykijów” – Edmund Niziurski

Przykładem wakacyjnej książki przygodowej dla młodzieży jest „Klub Włóczykijów” Edmunda Niziurskiego. Akcja tocząca się w Warszawie, Pułtusku, w Górach Świętokrzyskich i na Kurpiach zawiera klasyczne elementy literatury dla młodzieży, tj. wakacje, poszukiwania skarbu, detektywistyczne zagadki i podróże.

Antagonistami są dwaj przestępcy, którzy próbują przeszkodzić głównym bohaterom w poszukiwaniu cennych pamiątek.

10. „Pan Samochodzik i wyspa złoczyńców” – Zbigniew Nienacki

„Wyspa złoczyńców” to pierwsza część cyklu powieści o Panu Samochodziku, historyku sztuki o imieniu Tomasz. W „Wyspie złoczyńców”, wydanej po raz pierwszy w 1964 roku, można poznać charakterystyczny samochód głównego bohatera, będący właściwie amfibią.

Akcja powieści rozgrywa się w ternach nad Wisłą, m.in. na wyspie w okolicach Torunia i Ciechocinka. Zadanie, jakie czeka na Pana Samochodzika i towarzyszących mu harcerzy, to rozprawienie się z gangiem Barabasza zamieszanym w kradzież dzieł sztuki.

Bestsellerowe książki przygodowe dla młodzieży

Może i mają swoje lata i niezbyt przystają do współczesności, ale warto przypomnieć sobie klasykę gatunku.

„Tomek w krainie kangurów” – Alfred Szklarski

Cykl powieści o historiach Tomka Wilmowskiego, kilkunastoletniego chłopca z Warszawy, to klasyka literatury przygodowej. Książki Alfreda Szklarskiego przenoszą czytelnika w najodleglejsze miejsca Ziemi, m.in. do Amazonii, Afryki, Australii czy na Syberię.

W pierwszej części serii, czyli „Tomek w krainie kangurów”, odważny nastolatek wyrusza do Australii, gdzie stawia czoła wielu wyzwaniom, poluje na kangury oraz nawiązuje nowe przyjaźnie.

„Przykry początek” – Daniel Handler

„Seria niefortunnych zdarzeń” to cykl książek dla dzieci i młodzieży autorstwa Daniela Handlera posługującego się pseudonimem Lemony Snicket. „Przykry początek” to książka o trojgu osieroconych dzieci: 14-letniej Wioletce, 12-letnim Klausie i niemowlęciu Słoneczko.

Dzieci dostają się pod opiekę podłego krewnego, Hrabiego Olafa, a ich jedynym oderwaniem od przykrej rzeczywistości jest biblioteka sąsiadki, miłej pani Justycji Strauss.

„Winnetou” – Karol May

Niemiecki powieściopisarz, Karol May, znany był przede wszystkim z książek przygodowych o Dzikim Zachodzie. Jedną z najpopularniejszych książek jest „Winnetou”, opowiadająca o dzielnym Apaczu Winnetou i jego białoskórym przyjacielu, Old Shatterhandzie. Książka powstała w 1893 roku, a jej polski przekład wydano po raz pierwszy w 1910 roku. Należy do kanonu literatury przygodowej.

„Wir Pacyfiku” – Clive Cussler

Clive Cussler to autor doskonale znany miłośnikom książek przygodowych o sensacyjnym klimacie. W trend ten wpisuje się seria książek o przygodach Dirka Pitta, miłośnika samochodów, samolotów i nowoczesnych technologii.

Ekscentryczny bohater pojawia się w 25 książkach serii. 7 z nich powstało przy współpracy z synem Clive’a Cusslera, Dirkiem, po którym imię dostał główny bohater.

„W osiemdziesiąt dni dookoła świata” – Juliusz Verne

Bohaterem „W osiemdziesiąt dni dookoła świata” jest Phileas Fogg, angielski biznesmen prowadzący samotnicze życie. Zakładając się o 20 000 funtów szterlingów, wyrusza w podróż dookoła świata, którą musi odbyć w 80 dni.

W podróży wykorzystuje wiele ówczesnych osiągnięć inżynieryjnych, m.in. nowoczesne statki parowe, bojery oraz kolej. W podróży towarzyszy mu francuski służący – Passepartout.

Książki przygodowe – stare czy nowe?

Choć w kanonie literatury przygodowej znajdują się książki wydane w XVIII wieku, wciąż mogą być one dobrą propozycją dla najmłodszych. Opisane w nich przygody są oderwane od współczesnej rzeczywistości, ale dostarczają rozrywki i pozwalają przenieść się w zamierzchłe czasy.

Z drugiej strony warto też sięgnąć po dzisiejsze książki przygodowe, które zrywają z opisowo-pamiętnikową formą i skupiają się aspektach dydaktycznych oraz edukacyjnych. Nastoletnim miłośnikom literatury przygodowej najlepiej zaproponować obie czytelnicze ścieżki – każda z nich może wciągnąć.

Autor: Szymon Sonik