Jakie będą dobre książki dla młodzieży? Mamy dla ciebie propozycje książek przygodowych dla młodzieży.
Choć główną rolą literatury przygodowej dla młodzieży jest rozrywka, czytanie jej niesie ze sobą znacznie więcej pozytywów. Pierwszym z nich jest zachęta do czytania i wprowadzenie w świat „dorosłej” beletrystyki.
Innym ważnym aspektem książek przygodowych dla młodzieży jest pokazanie innego, często egzotycznego świata. Opisy niespotykanej w Polsce fauny i przyrody mogą dać wyobrażenie o innych krajach, a informacje na temat charakterystycznych zwyczajów pomogą zrozumieć obce kultury.
Choć w dzisiejszych czasach, gdy wiele z tych rzeczy można obejrzeć w internecie, a rola informacyjna książek przygodowych zmalała, wciąż jest to ciekawa forma poznawania świata.
Dużo ważniejsza wydaje się więc funkcja edukacyjna książek. Przygodowe książki dla młodzieży niosą ze sobą ładunek wychowawczy, przekazując uniwersalne wartości, takie jak przyjaźń, dobro, bohaterstwo, uczciwość czy prawdomówność.
Typowy świat książek przygodowych stawia przed bohaterami wyzwania, które wystawiają ich moralność na próbę, lecz w ostatecznym rozrachunku udaje się zwalczyć zło i stanąć po stronie dobra. Wiele serii książek przygodowych, np. cykl o Harrym Potterze, dojrzewa wraz z czytelnikiem, niejako prowadząc go przez życie.
Życiową misją czworonoga jest wpajanie opiekunom pogody ducha, radości i miłości. Książka jest odpowiedzią na pytanie o sens istnienia oraz pokrzepiającą opowieścią o istocie człowieczeństwa.
Jako „obca”, stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości i przetrwać w naznaczonych wojną domową czasach. Powieść przesączona jest namiętnością, miłością oraz nostalgią, więc to propozycja dla miłośników harlequinowego klimatu.
Uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa dorastają wraz z czytelnikami, dlatego książki o Harrym Potterze są doskonałym prezentem na urodziny dla młodego miłośnika czytania.
Antagonistami są dwaj przestępcy, którzy próbują przeszkodzić głównym bohaterom w poszukiwaniu cennych pamiątek.
Akcja powieści rozgrywa się w ternach nad Wisłą, m.in. na wyspie w okolicach Torunia i Ciechocinka. Zadanie, jakie czeka na Pana Samochodzika i towarzyszących mu harcerzy, to rozprawienie się z gangiem Barabasza zamieszanym w kradzież dzieł sztuki.
W pierwszej części serii, czyli „Tomek w krainie kangurów”, odważny nastolatek wyrusza do Australii, gdzie stawia czoła wielu wyzwaniom, poluje na kangury oraz nawiązuje nowe przyjaźnie.
Dzieci dostają się pod opiekę podłego krewnego, Hrabiego Olafa, a ich jedynym oderwaniem od przykrej rzeczywistości jest biblioteka sąsiadki, miłej pani Justycji Strauss.
Ekscentryczny bohater pojawia się w 25 książkach serii. 7 z nich powstało przy współpracy z synem Clive’a Cusslera, Dirkiem, po którym imię dostał główny bohater.
W podróży wykorzystuje wiele ówczesnych osiągnięć inżynieryjnych, m.in. nowoczesne statki parowe, bojery oraz kolej. W podróży towarzyszy mu francuski służący – Passepartout.
Z drugiej strony warto też sięgnąć po dzisiejsze książki przygodowe, które zrywają z opisowo-pamiętnikową formą i skupiają się aspektach dydaktycznych oraz edukacyjnych. Nastoletnim miłośnikom literatury przygodowej najlepiej zaproponować obie czytelnicze ścieżki – każda z nich może wciągnąć.