Data modyfikacji:

Najlepsze książki przygodowe dla młodzieży

Przed erą internetu książki przygodowe były dla młodzieży jednym z głównych okien na świat. Poznając przygody rówieśników z odległych miejsc, młodzi ludzie dowiadywali się o obcych kulturach, niezwykłych krainach czy niecodziennych zwyczajach. Dlaczego warto sięgnąć po książki przygodowe i jakie wybrać? Zobacz ranking znanych i lubianych powieści przygodowych dla młodzieży.
książki przygodowe dla młodzieży

W czym tkwi fenomen książek przygodowych dla młodzieży?

Od momentu powstania tego gatunku literackiego, książki przygodowe są odpowiedzią na chęć eksploracji, poznania świata i przeżycia wraz z bohaterem ciekawej, nomen omen, przygody. To dlatego każdy ranking dobrych książek zawiera jakieś przygodówki.

Choć główną rolą literatury przygodowej dla młodzieży jest rozrywka, czytanie jej niesie ze sobą znacznie więcej pozytywów. Pierwszym z nich jest zachęta do czytania i wprowadzenie w świat „dorosłej” beletrystyki.

Innym ważnym aspektem książek przygodowych dla młodzieży jest pokazanie innego, często egzotycznego świata. Opisy niespotykanej w Polsce fauny i przyrody mogą dać wyobrażenie o innych krajach, a informacje na temat charakterystycznych zwyczajów pomogą zrozumieć obce kultury.

Choć w dzisiejszych czasach, gdy wiele z tych rzeczy można obejrzeć w internecie, a rola informacyjna książek przygodowych zmalała, wciąż jest to ciekawa forma poznawania świata.

Dużo ważniejsza wydaje się więc funkcja edukacyjna książek. Przygodowe książki dla młodzieży niosą ze sobą ładunek wychowawczy, przekazując uniwersalne wartości, takie jak przyjaźń, dobro, bohaterstwo, uczciwość czy prawdomówność.

Typowy świat książek przygodowych stawia przed bohaterami wyzwania, które wystawiają ich moralność na próbę, lecz w ostatecznym rozrachunku udaje się zwalczyć zło i stanąć po stronie dobra. Wiele serii książek przygodowych, np. cykl o Harrym Potterze, dojrzewa wraz z czytelnikiem, niejako prowadząc go przez życie.

Najlepsze książki przygodowe dla młodzieży

Przed wami zbiór popularnych i mniej popularnych książek dla młodzieży, które pozwolą wam przeżyć wspaniałe przygody.

1. Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Tom 1 Złodziej Pioruna – Rick Riordan

Dwunastolatek Percy Jackson dowiaduje się, że jego ojcem jest sam... Posejdon. Okazuje się, że w XXI wieku żyją bogowie olimpijscy. Gdy Percy poznaje prawdę, wyrusza w niebezpieczną podróż przez Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł zeusowy piorun.

2. Igrzyska śmierci. Tom 1 – Collins Suzanne

"Igrzyska śmierci” to światowy bestseller, który przypadnie do gustu i chłopcom, i dziewczynom. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym państwie Panem, składającym się z dwunastu dystryktów. Co roku każdy dystrykt musi wyznaczyć chłopca i dziewczynę do udziału w Głodowych Igrzyskach, które stanowią krwawa rozrywkę na śmierc i życie transmitowaną przez telewizję. Bohaterką jest szesnastoletnia Katniss Everdeen pochodząca z jednego z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa.

3. Eragon – Christopher Paolini

Trudno w to uwierzyć, ale "Eragona" napisał siedemnastolatek. Wyszła z tego bestsellerowa powieść, która spodoba się fanom fantastyki i nie tylko. Eragon to młody, wiejski chłopak, który znajduje niebieski kamień, z którego wykluwa się smok. Jak łatwo się domyślić, posiadanie smoka rozpoczyna serię niesamowitych i niebezpiecznych przygód.

4. Był sobie pies – W. Bruce Cameroon

Najlepsze książki przygodowe dla młodzieży bardzo często poruszają wątek przyjaźni człowieka ze zwierzęciem. „Był sobie pies” to zdecydowanie jedna z nich. Bailey – bezpański pies o podłym życiu – odradza się pod postacią małego szczeniaka i trafia do ośmioletniego Ethana.

Życiową misją czworonoga jest wpajanie opiekunom pogody ducha, radości i miłości. Książka jest odpowiedzią na pytanie o sens istnienia oraz pokrzepiającą opowieścią o istocie człowieczeństwa.

5. Więzień labiryntu. Tom 1 – James Dashner

"Więzień labiryntu" to pierwsza z serii bestsellerowej amerykańskiej trylogii. Historia rozpoczyna się, gdy główny bohater budzi się w windzie, a jedyne, co pamięta, to swoje imię. Trafia do Strefy – otoczonej murami przestrzeni w środku Labiryntu. Nikt nie wie, dlaczego chłopcy tu trafili, a rozwiązanie zagadki może się kryć w Labiryncie...

6. Obca – Diana Gabaldon

Książka autorstwa Diany Gabaldon to propozycja dla starszej młodzieży. Tytułową bohaterką jest Claire Randall, wojenna pielęgniarka, która nieoczekiwanie przenosi się do roku 1743.

Jako „obca”, stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości i przetrwać w naznaczonych wojną domową czasach. Powieść przesączona jest namiętnością, miłością oraz nostalgią, więc to propozycja dla miłośników harlequinowego klimatu.

7. Harry Potter i Kamień Filozoficzny – J. K. Rowling

Dzieło J. K. Rowling opisuje co prawda świat fantastyczny, jednak naucza o tym rzeczywistym. Przygody Harry’ego Pottera mogą być więc doskonałą propozycją dla najmłodszych, którzy z łatwością odnajdą tę analogię. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to pierwsza część serii liczącej osiem książek.

Uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa dorastają wraz z czytelnikami, dlatego książki o Harrym Potterze są doskonałym prezentem na urodziny dla młodego miłośnika czytania.

8. Magiczne Drzewo. Tom 1. Czerwone krzesło – Andrzej Maleszka

Pierwsza polska pozycja w rankingu to historia trójki dzieci, Kukiego, Tosi i Filipa, na które czeka mnóstwo magicznych przygód. Ich celem jest odzyskanie miłość rodziców pochłoniętych zarabianiem pieniędzy. Książkę czyta się jednymtchem. Na szczęście, czeka na was jeszcze 10 tomów do przeczytania.

9. Klub Włóczykijów – Edmund Niziurski

Przykładem wakacyjnej książki przygodowej dla młodzieży jest „Klub Włóczykijów” Edmunda Niziurskiego. Akcja tocząca się w Warszawie, Pułtusku, w Górach Świętokrzyskich i na Kurpiach zawiera klasyczne elementy literatury dla młodzieży, tj. wakacje, poszukiwania skarbu, detektywistyczne zagadki i podróże.

Antagonistami są dwaj przestępcy, którzy próbują przeszkodzić głównym bohaterom w poszukiwaniu cennych pamiątek.

10. Pan Samochodzik i wyspa złoczyńców – Zbigniew Nienacki

„Wyspa złoczyńców” to pierwsza część cyklu powieści o Panu Samochodziku, historyku sztuki o imieniu Tomasz. W „Wyspie złoczyńców”, wydanej po raz pierwszy w 1964 roku, można poznać charakterystyczny samochód głównego bohatera, będący właściwie amfibią.

Akcja powieści rozgrywa się w ternach nad Wisłą, m.in. na wyspie w okolicach Torunia i Ciechocinka. Zadanie, jakie czeka na Pana Samochodzika i towarzyszących mu harcerzy, to rozprawienie się z gangiem Barabasza zamieszanym w kradzież dzieł sztuki.

11. Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka – James Fenimoore Cooper

Wśród klasycznych książek przygodowych dla młodzieżowych nie mogłoby braknąć cyklu pięciu powieści historyczno-przygodowych o Dzikim Zachodzie. Losy kowbojów oraz rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej znane są przede wszystkim z najpopularniejszego, drugiego tomu o nazwie „Ostatni Mohikanin”. James Fenimoore Cooper w ciekawy sposób nakreśla współżycie europejskich osadników z Indianami, nie uciekając jednocześnie od poważnych tonów.

12. Przypadki Robinsona Crusoe – Daniel Defoe

Pionierską książką przygodową dla nastolatków była niewątpliwie powieść „Przypadki Robinsona Crusoe”. To historia, która wprowadziła w kanon znane motywy: przygodę rozbitka, marynistykę, bezludną wyspę i motyw odkrywania świata. Defoe, zwany ojcem nowożytnej powieści, opierał fabułę książki na historii szkota Alexanda Selkirka, a sama powieść aż do końca XIX wieku była najczęściej wydawaną książką na świecie.

13. Felix, Net i Nika – Rafał Kosik

Szukasz ciekawej książki przygodowej dla najmłodszych? Dobrą propozycją jest powieść „Felix, Net i Nika”. To książka o trójce bohaterów, którzy mierzą się z typowymi problemami nastolatków. Wyróżnia ich jednak to, że potrafią przeciwdziałać wyjątkowym przeciwnościom: tajnym eksperymentom militarnym, katastrofom i cyfrowym zagrożeniom. Nieszablonowe, fantastyczne wyzwania to znak rozpoznawczy wciągającego cyklu.

14. Łowcy wilków – James Oliver Curwood

Łowcy wilków oraz Łowcy złota to kolejna propozycja dla miłośników dalekiej północy Ameryki. Opowieść o poszukiwaczach złota i nieustraszonych traperach doskonale wpisuje się w kanon literatury przygodowej sprzed dekad. Nie traci jednak na autentyczności, dlatego zaspokoi ciekawość również dziś. Głównymi bohaterami są Rod i jego przyjaciele – Wabi i Mukkoki.

15. Przygoda w Greenglas House – Kate Milford

Najlepsze książki dla młodzieży muszą mieć w sobie element tajemniczości i magii. Tak jest w powieści „Przygoda w Greenglas House”, której sam tytuł zapowiada wciągającą akcję. Akcja cyklu rozgrywa się w zajeździe prowadzonym przez przyszywanych rodziców Milo, w którym dzieją się niespotykane rzeczy. Wydarzenia przeistaczają się w swego rodzaju grę, w której czytelnik wraz z Milo będzie musiał rozwikłać zagadkę. To historia z elementami detektywistycznymi, która spodoba się nie tylko najmłodszym.

16. Trzej muszkieterowie – Aleksander Dumas

Klasyczna powieść Aleksandra Dumasa to mistrzowskie przestawienie braterstwa, odwagi i przyjaźni. Liczne przygody tytułowych muszkieterów zawierają wątki zabawne, ale i tragiczne, dzięki czemu niosą sporą dawkę moralnych wskazówek. Dużym plusem powieści jest wartka akcja, która ani przez moment nie pozwala się nudzić.

17. Zwiadowcy – John Flagan

Szesnastotomowy cykl Zwiadowcy to propozycja dla miłośników długich, pozytywnych historii. John Flagan przedstawia w nich przygody Willa, będącego czeladnikiem zwiadowcy Halta. Zadaniem Korpusu Zwiadowców jest pilnowanie porządku w królestwie i wykonywanie zagranicznych misji. Szczególnie mocno nakreślone są tutaj motywy przyjaźni, przyjaźni i idealnego świata.

Książki przygodowe – stare czy nowe?

Choć w kanonie literatury przygodowej znajdują się książki wydane w XVIII wieku, wciąż mogą być one dobrą propozycją dla najmłodszych. Opisane w nich przygody są oderwane od współczesnej rzeczywistości, ale dostarczają rozrywki i pozwalają przenieść się w zamierzchłe czasy.

Z drugiej strony warto też sięgnąć po dzisiejsze książki przygodowe, które zrywają z opisowo-pamiętnikową formą i skupiają się aspektach dydaktycznych oraz edukacyjnych. Nastoletnim miłośnikom literatury przygodowej najlepiej zaproponować obie czytelnicze ścieżki – każda z nich może wciągnąć.

Autor: Szymon Sonik