Data modyfikacji:

Najlepsze książki dla babci. Nasze propozycje 

Jaką kupić książkę dla babci na prezent? Obyczajowe, historyczne, kulinarne – zanim dokonasz wyboru, zorientuj się, czym interesuje się twoja babcia. Możesz także wybrać jedną z uniwersalnych pozycji, która powinna spodobać się każdej pani w starszym wieku. Sprawdź nasze zestawienie ciekawych książek dla babci!

książka dla babci

Książki dla babci obyczajowe

Jaką powieść obyczajową kupić babci na prezent? Poniżej znajdziesz nasze propozycje książek obyczajowych.

Saga Stulecie Winnych – Ałbena Grabowska

Pierwszą książką w naszym zestawieniu jest saga Stulecie Winnych Ałbeny Grabowskiej. W jej skład wchodzą obecnie cztery tomy, które opowiadają historię rodziny Winnych z podwarszawskiej wsi Brwinów. Losy bohaterów rozgrywają się na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku. Seria przez wielu została okrzyknięta najlepszą sagą ostatnich lat. Jesteśmy pewni, że spodoba się również babci.

Genialna przyjaciółka – Elena Ferrante

Genialna przyjaciółka to książka, którą powinna przeczytać każda babcia. Opisuje historię 60-letniej Eleny, która dowiaduje się, że jej przyjaciółka z dzieciństwa Lila nagle zniknęła. Wydarzenie to staje się pretekstem to opowiedzenia przepięknej historii ich przyjaźni, która toczy się na tle ważnych wydarzeń społecznych połowy XX wieku.

Księgi Jakubowe – Olga Tokarczuk

Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk to pozycja, która na pewno spodoba się każdej miłośniczce dobrej literatury. Mówi o losach mieszkańców XVIII-wiecznego Podola, jednak porusza również uniwersalne tematy aktualne w XXI wieku. Powieść zawiera kilkadziesiąt splatających się ze sobą wątków. Skłania do refleksji nad historią oraz losami narodów. To doskonały pomysł na prezent dla babci.

Siedem sióstr – Lucinda Riley

„Siedem sióstr” Lucindy Riley to kolejna dobra książka dla babci w naszym zestawieniu. To saga rodzinna opisująca losy sióstr, z których każda urodziła się w innym miejscu na świecie. Mają one imiona mitycznych Plejad, które nadał im ojciec. Gdy ten umiera, wszystkie siostry przyjeżdżają do swojego rodzinnego domu, którym jest zamek nad Jeziorem Genewskim. Tam poznają niezwykłe historie na temat swojej rodziny oraz pochodzenia. Szczególnie ciekawa okazuje się opowieść na temat prababki Izabeli...

Książki dla babci historyczne i reportaże

Poniżej znajdziesz polecane książki dla babci z dziedziny historii i literatury faktu.

Dzieje Polski – Andrzej Nowak

Dzieje Polski Andrzeja Nowaka to cykl wspaniałych książek historycznych opisujących historię naszego kraju – od samego początku aż do 2019 roku. Barwne opisy postaci oraz burzliwych wydarzeń sprawiają, że czyta się ją jednym tchem. Jeśli twoja babcia pasjonuje się historią, na pewno ucieszy się z takiego prezentu.

Nie ma – Mariusz Szczygieł

Kolejną książką dla babci w naszym zestawieniu jest cykl reportaży Nie ma Mariusza Szczygła. Ich bohaterami są ludzie z zupełnie różnych światów, których łączy nostalgia za tym, co już przeminęło. Książka porusza i skłania do refleksji nad życiem.

Biegnąca z wilkami – Clarissa Pinkola Estes

Szukasz ciekawej i wciągającej książki dla babci? „Biegnąca z wilkami” Clarissy Pinkoli Estes powinna jej się spodobać. Autorka jest psychoterapeutką wywodzącą się ze szkoły Carla Gustava Junga. W swojej kultowej książce analizuje kobiecą naturę i psychikę, wykorzystując do tego mity oraz baśnie. Pisze o słynnych legendach z różnych części świata i odszukuje w nich historie na temat kobiet. Mówi zarówno o wrodzonej naturze kobiecej, jak i o tym, w jaki sposób kształtuje ją kultura. To idealna lektura dla każdej babci, która ma w sobie ducha feministki!

Polecamy: Prezent na Dzień Babci

Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL – Aleksandra Boćkowska

„Księżyc z peweksu” to świetna książka dla każdej osoby, która żyła w czasach PRL i nieraz z tęsknotą wspomina dawne dzieje. Jej temat jest jednak specyficzny, gdyż dotyczy luksusu, o który w trakcie komuny nie było łatwo. Podczas gdy sklepowe półki świeciły pustkami, a większość ludzi gnieździła się w małych mieszkankach na blokowiskach, niektórzy potrafili w sprytny sposób o siebie zadbać. Jakie rzeczy za czasów PRL uchodziły za luksusowe i w jak można je było zdobyć? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdują się w tej ciekawej książce autorstwa Aleksandry Boćkowskiej.

Poradniki i książki kulinarne dla babci

Jaki poradnik wybrać dla babci, która lubi praktyczne książki? Sprawdź!

Katalog roślin

Katalog roślin to doskonały pomysł na prezent dla babci, która kocha prace w ogrodzie. W poradniku znajdują się opisy setek drzew, traw, krzewów i kwiatów. Jak o nie dbać, jakie mają wymagania – książka jest prawdziwą skarbnicą przydatnych informacji.

Chleb – Jeffrey Hamelman

Twoja babcia kocha piec domowe pieczywo? Koniecznie podaruj jej książkę Chleb Jeffreya Hamelmana. Ta kultowa pozycja zawojowała świat kulinariów. Zawiera setki przepisów na chleby, bułeczki, bagietki i inne pyszności. Piękne ilustracje umilają lekturę.

Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych – Maria Treben

Apteka Pana Boga to miła książka opisująca 30 gatunków ziół leczniczych. Znajdują się w niej informacje o roślinach, które zgodnie z wiedzą ludową mogą wspomagać leczenie wielu chorób i dolegliwości. To ciekawa książka dla babci i nie tylko.

Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie – Natalia de Barbaro

Kolejnym poradnikiem w naszym zestawieniu dobrych książek dla babci jest „Czuła przewodniczka” Natalii de Barbaro. Jeśli twoja babcia interesuje się nieco psychologią, będzie to strzał w dziesiątkę.

Psycholożka opowiada o kobiecej naturze oraz o tym, jak kształtuje nas społeczeństwo. Radzi, w jaki sposób każda kobieta może lepiej poznać samą siebie, jak pozwolić sobie na spełnianie własnych potrzeb, a także odpowiada na pytanie, dlaczego często osoby płci żeńskiej bardzo surowo siebie oceniają. Książka opatrzona jest pięknymi ilustracjami. To świetna pozycja dla każdej babci, która chce rozwijać się wewnętrznie, a przy tym lubi dobrze napisane książki poradnikowe.

Sztuka szycia – Antonina Samecka

Kolejna dobra książka dla babci na naszej liście to „Sztuka szycia” – klasyczny poradnik uczący tej przydatnej i relaksującej umiejętności. Jeśli akurat twoja babcia nie jest mistrzynią krawiectwa, książka powinna jej się spodobać. Zawiera mnóstwo rad dla początkujących, a także piękne wykroje. Napisana została przez szefową marki Risk Made in Warsaw. Jesteśmy pewni, że będziesz chciała pożyczać tę książkę od swojej babci!

Książki dla babci biograficzne

Zastanawiasz się, jakie ciekawe biografie wybrać na prezent dla babci? Mamy dla ciebie kilka propozycji.

Krzysztof Krawczyk. Życie jak wino – Andrzej Kosmala

Pierwszą naszą propozycją książki dla babci z tej kategorii jest oficjalna biografia Krzysztofa Krawczyka. To wspaniały prezent dla osoby ze starszego pokolenia, która przepada za tym niezwykle barwnym, legendarnym polskim muzykiem. Opisuje ona całe życie artysty aż do momentu jego śmierci. Książka jest połączenie autobiografii ze wspomnieniami menadżera Krzysztofa, Andrzeja Kosmali. Znajdują się w niej wspaniałe zdjęcia z prywatnych zbiorów piosenkarza, wypowiedzi jego bliskich i współpracowników, a także nieznane fakty z jego życia. To wspaniały pomysł na prezent dla babci, która lubiła i szanowała Krzysztofa Krawczyka.

Diana. Jej historia – Morton Andrew

Choć księżna Diana nie żyje już od ponad 20 lat, jej postać fascynuje wielu ludzi do dziś. Jeśli twoja babcia również należy do tego grona, koniecznie sprezentuj jej biografię słynnej członkini rodziny królewskiej. Książka powinna spodobać się także tym babciom, które nigdy nie fascynowały się życiem Windsorów, gdyż postać Diany jest ciekawa sama w sobie. Biografia ta jest niezwykle szczera i prawdziwa. Została ona wznowiona po 25 latach i wzbogacona o nowe fakty na temat życia, charakteru oraz dziedzictwa księżnej. Być może i ty będziesz chciał bądź chciała pożyczyć tę książkę od babci!

Coco Chanel. Rewolucja stylu – Chiara Pasqualetti Johnson

Kolejną pozycją w naszym zestawieniu najlepszych książek dla babci jest biografia Coco Chanel. Słynna projektantka, uważana przez wielu za ikonę stylu, wiodła niezwykle ciekawe życie. Była buntowniczką, a tworzone przez nią ubrania i zapachy przeszły do historii. Biografia zawiera nie tylko ciekawe fakty z jej życia, lecz także piękne zdjęcia. Jeśli twoja babcia zna takie słynne projekty Coco Chanel, jak perfumy Nº5, pikowana torebka czy też klasyczna mała czarna, książka opisująca jej życie i dzieła powinna jej się spodobać. To wspaniały prezent dla babci, która przepada za modą i zawsze lubiła pięknie i stylowo się ubierać.

Autor: Olga Wacholc