Data publikacji:

Książki o mafii. Najlepsza beletrystyka i historia faktu 

Interesują cię mafijne porachunki? Zastanawiasz się, jaka jest historia mafii pruszkowskiej czy włoskiej i jaka hierarchia funkcjonuje w szeregach zorganizowanych grup przestępczych? Zapraszamy do artykułu, w którym przedstawiamy najlepsze książki o mafii. Na naszej liście nie brakuje literatury faktu, ale też beletrystyki.

Najlepsze książki o mafii

Szukasz książek o mafii włoskiej, a może interesuje cię polskie nielegalne podwórko? Mamy dla ciebie przegląd najlepszych książek z wątkiem przestępczym w tle.

  1. Ojciec chrzestny, Mario Puzo
  2. Seria Gangsterzy, Anna Wolf
  3. Nowy alfabet mafii, Ewa Ornacka i Piotr Pytlakowski
  4. Masa o pieniądzach polskiej mafii, Artur Górski
  5. Gomorra. Podróż po imperium kamorry, Roberto Saviano
  6. Syn mafii, Samanta Louis

Ojciec chrzestny, Mario Puzo

Lubisz czytać książki o mafii? Nie zapominaj o kultowej już pozycji, czyli „Ojcu chrzestnym”, na podstawie którego powstał w 1972 roku film. Powieść opowiada historię rodziny Vito Corleone – ojca chrzestnego jednej z nowojorskich rodzin mafijnych.

Corleone dostaje „propozycję nie do odrzucenia” – nowy interes związany z handlem narkotykami. Kiedy odmawia uczestnictwa w przedsięwzięciu, naraża się sycylijskiej mafii. Co stanie się z rodziną Corleone? Czy jego dzieci zajmą się porachunkami ojca i będą „dumnie” go reprezentować? Warto dodać, że akcja powieści obejmuje aż 10 lat.

Seria Gangsterzy, Anna Wolf

Książki o mafii i miłości, które wpisują się w gatunek beletrystyki. Cała seria ma trzy części i głównymi wątkami wszystkich powieści są mafijne porachunki oraz romanse. Pierwsza część to „Serce gangstera”, druga „Zemsta gangstera”, a trzecia „Ryzyko gangstera” – wszystkie zostały wydane w 2020 roku.

Nick McCoy i Chloe McCoy to rodzeństwo. Kiedy chłopak gra w karty, zupełnie traci świadomość i zatraca się w hazardowej rozgrywce. Efekt? Przegrywa swoją siostrę, która stała się kartą przetargową w porachunkach Nicka z mafią! Czy gangster Aleksiej Tarasow zlituje się nad chłopakiem i zostawi jego siostrę w spokoju? Jak potoczą się dalsze losy dziewczyny?

Ta seria powieści wciąga już od pierwszej strony i czyta się ją w mgnieniu oka. Zresztą przekonajcie się o tym sami. A może podarujecie książki romanse na prezent?

Nowy alfabet mafii, Ewa Ornacka i Piotr Pytlakowski

Tym razem książki mafijne reprezentujące literaturę faktu. „Nowy alfabet mafii” to zapis rozmów z postaciami polskiego świata przestępczego. Przedstawione historie opisują gangi działające w Polsce w latach 90. XX wieku. Co dziś robią ich szefowie? Czy rozpoczęte wówczas porachunki trwają do dziś? Czy ich kluczowym przedstawicielom udało się zerwać dawne kontakty?

Jeśli lubicie historie z życia wzięte, w których nie brakuje dreszczyku emocji, to ta książka zdecydowanie przypadnie wam do gustu. Warto dodać, że to wersja uzupełniona pierwszej części, czyli „Alfabetu mafii” wydanego w 2004 roku.

Masa o pieniądzach polskiej mafii, Artur Górski

Kolejny polski tytuł na naszej liście. To książka, w której znajdziecie wspomnienia jednego z najsłynniejszych świadków koronnych, czyli Jarosława Sokołowskiego, znanego pod pseudonimem Masa. Książki o mafii pruszkowskiej ukazują kulisy działania organizacji przestępczej.

Od 2000 roku Masa jest świadkiem koronnym. W książce opowiada o pieniądzach i fortunie zgromadzonej przez najsłynniejszych polskich gangsterów. Na czym pruszkowska mafia zarabiała najwięcej i co wspólnego z mafią pruszkowską mają politycy?

Będziecie zdziwieni, na co polscy gangsterzy potrafili wydać pieniądze – i arcydzieła światowej sztuki nie są tutaj najdroższym zakupem. To jedynie skromny dodatek do wielkich rezydencji, drogich limuzyn i wystawnych bankietów.

Oczywiście polecamy wam także inne tytuły Artura Górskiego, w których Masa opowiada swoje wspomnienia, m.in. „Masa o kobietach polskiej mafii”, „Masa o kilerach polskiej mafii”, „ Masa o żołnierzach polskiej mafii” czy „Masa o życiu świadka koronnego”.

Gomorra. Podróż po imperium kamorry, Roberto Saviano

Interesują cię książki o mafii włoskiej? Koniecznie sięgnij po ten tytuł! Lektura z 2018 roku została sprzedana w 10 milionach egzemplarzy, a na jej podstawie powstał film i serial o takim samym tytule – to chyba wystarczająca zachęta, aby ją przeczytać.

W książce znajdziecie obserwacje Roberta Saviano, który już od dziecka interesował się porachunkami mafijnymi i doskonale orientuje się w kręgach, mechanizmach działania i porachunkach kamorry, czyli grupy przestępczej działającej w Neapolu. Saviano opisuje, jak przestępczy światek wpływa na miasto.

Czy wiecie, że kamorra zajmuje się nie tylko sprzedażą narkotyków, ale działa także we współpracy z wielkimi domami mody czy firmami utylizującymi odpady? Informacje zdobyte przez Saviano rzucają zupełnie nowe światło na zorganizowane grupy przestępcze i pokazują, że mają one bezpośredni wpływ na codziennie życie wszystkich mieszkańców Neapolu.

Syn mafii, Samanta Louis

Ostatni tytuł z naszej listy to książka o mafii z wątkiem romansu, która zdobywa wiele pozytywnych recenzji. Opowiada historię Salvatore Costello, dziedzica wpływowej rodziny mafijnej w Nowym Jorku. Mężczyzna wraca do rodzinnego miasta, aby przejąć interesy po nieżyjącym ojcu.

Na jego drodze staje jednak Audrey Davis. Jak kobieta wpłynie na mafijne porachunki? Czy stanie się kartą przetargową w przestępczym światku? W powieści nie brakuje tajemnicy, miłości, zdrady i śmierci.

A wy lubicie książki o mafii? Jakie tytuły są waszymi ulubionymi? A może na naszej powyższej liście znalazł się tytuł, którego nie mieliście jeszcze okazji przeczytać? Jeśli tak, to gorąco zachęcamy do nadrobienia zaległości.