Data modyfikacji:

Polecane książki dla 15-latka i 15-latki

W ostatnich latach dużo mówi się o stopniowo zmniejszającym się czytelnictwie wśród młodzieży. Chociaż jest to duży problem społeczny, to zażegnanie tego książkowego kryzysu może okazać się łatwiejsze, niż się wydaje. Młodzież w wieku 15 lat jest niezwykle chłonna wiedzy, dlatego warto wykorzystać ten moment i przedstawić im listę dobrych propozycji książkowych, które nie tylko dostarczą im świeżych i ciekawych informacji o otaczającym ich świecie, ale także spełniają mnóstwo innych niezwykle ważnych, życiowych zadań. Czytanie książek w XXI wieku nie musi opierać się na przekładaniu papierowych stron, chociaż w grupie czytelników znaleźć można osoby, które lubią książki w tradycyjnej formie. Nastolatkowie chętniej sięgają po książki w wersji cyfrowej, które mogą czytać za pomocą swojego telefonu, tabletu lub specjalnego czytnika do elektronicznych książek. Regularne czytanie pozwala rozwijać wyobraźnie, utrwala zasady poprawnej ortografii i interpunkcji, a także w znacznym stopniu poszerza zasób słów. 

książki dla 15 latka

Książki dla nastolatków, które obudzą w nich miłość do czytania

Dla wielu nastolatków czytelnictwo kojarzy się z nudą i szkołą, dlatego warto rozprawić się z tym mitem. Pomóc w tym mogą znane i polecane propozycje książkowe, które obecnie znajdują się na szczytach list najchętniej wybieranych tytułów. Aby skutecznie zachęcić młodzież do regularnego czytania, należy podsunąć im kilka dobrych pozycji, które napisane zostały w przystępny dla tej grupy wiekowej sposób.

Chociaż literatura dla 15-latków nie przypomina już literatury dziecięcej, to nadal nie jest to literatura przeznaczona dla dorosłych. Odpowiednie książki dla nastolatków pozwolą obudzić w nich zapał do czytania, który z czasem może przerodzić się w pasjonujące hobby, wnoszące do życia wiele pozytywnych aspektów. Przedstawiamy wybrane ciekawe książki dla młodzieży.

Popularni autorzy książek dla nastolatków

Autorzy literatury dla młodzieży to szerokie grono osób, które znajduje się w czołówce najlepszych pisarzy. Wśród nich znaleźć można popularne od wielu lat nazwiska autorów światowych bestsellerów, a także nowych pisarzy, którzy dopiero wkraczają na podium twórców dla młodzieży. Wśród najchętniej wybieranych autorów można wyróżnić:

Holly Black

Amerykańska pisarka, która utrzymuje swoje powieści w konwencji fantasy i urban fantasy. Jest autorką wielu znanych i lubianych pozycji dla młodzieży

Joanne K. Rowling

Autorka serii o Harrym Potterze, która stała się najbardziej znaną opowieścią na świecie, sprzedając się w milionach egzemplarzy.

C.S. Lewis

To ceniony brytyjski pisarz. Jego najpopularniejsze dzieło, powstałe w 1950 roku, to „Lew, czarownica i stara szafa”, które jest pierwszą częścią z serii o tytule „Opowieści z Narni”.

Andrzej Sapkowski

To polski pisarz specjalizujący się w powieściach fantasy. Największą popularność przyniosła mu seria książek o Wiedźminie. Polska fantastyka w najlepszym wydaniu.

Christopher Paolini

Amerykański pisarz, autor znanej powieści „Eragon”.

Książki dla 15-latka – najlepsze tytuły dla wymagających

Wśród polecanych książek, które przypadną do gustu każdemu 15-latkowi, znaleźć się mogą:

„Ekspedycja. Bogowie z kosmosu”

To książka w formie komiksu trzech polskich autorów: Alfreda Górnego, Arnolda Mostowicza i Bogusława Polcha. Książka „Ekspedycja…” uznana jest na świecie za jeden z najlepszych polskich komiksów. Przedstawia historię, która mogła wydarzyć się tysiące lat temu, w czasie, gdy Ziemię nawiedzili kosmici z planety Des. 

„Krew i popiół” 

To pierwszy tom z cyklu o nazwie „Z krwi i popiołu”. To fascynująca powieść autorstwa Jennifer L. Armentrout, którą zalicza się do gatunku new adult fantasy. Historia opowiada o upadłym królestwie, przed laty porzuconym przez bogów, które odradza się i pragnie odebrać to, co uznaje za swoje. 

„Ziemiomorze” 

Cykl powieści Ursuli K. Le Guin, który porównywany jest do najznakomitszych dzieł J.R.R Tolkiena i C.S. Lewisa. Historia opowiada o życiu czarnoksiężnika, o jego niezwykłych mocach, dojrzewaniu i trudach, którym musiał stawić czoła. 

„Niekończąca się historia” 

Przetłumaczona na kilkadziesiąt języków powieść Michaela Endego, uznanego autora literatury dla młodzieży. Książka skrywa w sobie historię nastoletniego chłopca, który mierzy się ze szkolnymi prześladowcami. Kiedy pewnego dnia zatapia się w pochłaniającej książce wykradzionej z antykwariatu, jego życie całkowicie się zmienia. 

„Wiedźmin” 

Seria książek polskiego autora Andrzeja Sapkowskiego, która przyniosła mu światową sławę. Historia o pogromcy potworów – Geralcie z Rivii, którego losy śledziły miliony fanów na całym świecie. Sława wiedźmina rozrosła się do tego stopnia, że obecnie na podstawie książek powstała gra oraz serial, który jest jednym z najczęściej oglądanych w swojej kategorii. 

Książki dla 15-latki – po jakie pozycje najchętniej sięgają?

Oferta książek dla nastolatek przepełniona jest ciekawymi tytułami pochodzącymi z różnych dziedzin. Tytuły, po które obecnie najchętniej sięgają 15-latki, to:

„Nasz ostatni dzień”

Dzieło popularnego amerykańskiego autora, Adama Silvery, który ma na swoim koncie kilka bestsellerów wśród pozycji dla młodzieży. Książka porusza uniwersalne tematy i podsuwa szereg pytań o czas i przemijanie, które czytelnik zadaje sobie sam. Przedstawiona historia to opowieść o ostatnim dniu życia głównych bohaterów – Mateo Torreza i Rufusa Emeterio.

„Opowiem o tobie gwiazdom” 

Propozycja od Edyty Prusinowskiej, wieloletniej blogerki modowej i urodowej. Jej książka opowiada historię Asrid, dziewczyny, która po stracie siostry postanawia wyjechać z rodzinnego miasta. Dotrzymując danego sobie słowa, opuszcza swój dom wraz z przyjacielem oraz nowo poznanym kolegą. Historia ich podróży to przekrój przez towarzyszące im emocje, takie jak przyjaźń, determinacja i silna wola w dążeniu do celu. 

„Gdyby ocean nosił twoje imię” 

Poruszająca opowieść o sile miłości wystawionej na próbę w świecie pełnym nienawiści. Książka przedstawia historię szesnastoletniej muzułmanki, która próbuje żyć normalnie wśród atakujących ją ludzi. Sytuacja zmienia się, gdy zamknięta w sobie Shirin poznaje osobę, która staje się jej bliska mimo znaczących różnic. 

„Te wiedźmy nie płoną” 

Historia o czterech czarownicach przedstawiona w atrakcyjny sposób przez Isabel Sterling. Hannah. Główna bohaterka powieści to czarownica w pełnym tego słowa znaczeniu – potrafi kontrolować żywioły, ale swoje magiczne moce musi utrzymywać w tajemnicy. 

„Rywalki” 

Pierwsza część wciągającej historii o drodze do serca przyszłego króla. Seria Kiery Cass cieszy się dużą popularnością. Pierwsza część to początek rywalizacji 35 dziewcząt, które mają szansę na zdobycie korony. Głowna bohaterka, Amelia Singer, dla której Selekcja jest przykrą koniecznością, zmuszona jest wziąć udział w wyczerpującej walce o koronę i serce księcia. 

„Niewidzialne życie Addie LaRue” 

Książka, która przenosi czytelnika do osiemnastowiecznej Francji, a dokładnie do 1714 roku. Głowna bohaterka to młoda dziewczyna o imieniu Adeline, która ucieka sprzed ołtarza. Po zawarciu umowy z diabłem, zostaje pozbawiona szansy na zapamiętanie przez kogokolwiek, dlatego decyduje się opuścić swoją rodzinną wioskę. Życie Addie obfituje w szereg dziwnych i niewyjaśnionych zjawisk. 

Zdjęcie: westend61/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!