Czytelnicy bardzo często szukają książek wpisujących się w konkretny nurt danego gatunku literackiego, który uważają za atrakcyjny. Może się więc okazać, że miłośnicy fantasy nie będą zainteresowani takimi dziełami, jak „Władca Pierścieni” czy „Wiedźmin”, co jednoznacznie pokazuje, jak rozległy jest to gatunek. Jeśli nie kręcą was bitwy wielkich armii czy quasi-średniowieczny setting, to koniecznie powinniście zainteresować się powieściami urban fantasy, które znacząco wyłamują się z utartych schematów.
Jeśli najlepsze książki fantasy to dla was wcale nie wielkie bitwy w średniowiecznej scenerii, powinniście koniecznie sięgnąć po literaturę urban fantasy. Jakie książki z tego nurtu warto przeczytać?
W przypadku urban fantasy mamy do czynienia z podgatunkiem fantasy, którego cechami charakterystycznymi są wielkie miasta oraz wszechobecna w nich magia. Dzięki temu w jednym świecie mogą występować takie istoty jak wampiry, demony, wróżki, jak i wielkie korporacje, samochody czy broń palna.
Przyjęło się, że dzieła reprezentujące ten rodzaj literatury osadzone są w czasach współczesnych, aczkolwiek zdarzają się także przykłady powieści z akcją zabierającą czytelników do odległej przyszłości bądź przeszłości (ale niezbyt dalekiej). W większości przypadków mamy także raczej do czynienia z literaturą młodzieżową, traktującą o problemach nastolatków i wyraźnie nakreślonym wątkiem romantycznym. Są to więc często również książki fantasy romans.
Poniżej przedstawimy przykłady ciekawych książek urban fantasy, które bardzo dobrze reprezentują ten gatunek. Wszystkie powieści bez problemu kupicie z pomocą serwisu Ceneo.pl.
Jeżeli w książkach szukacie oryginalnych i nieco dziwnych motywów, to zdecydowanie powinniście zainteresować się twórczością Neila Gaimana. Autor ma na swoim koncie kilka powieści, które można podpiąć pod urban fantasy, a „Nigdziebądź” jest tego najlepszym przykładem.
Niejaki Richard Mayhew, po tym jak pomógł rannej dziewczynie o imieniu Drzwi, odkrywa, że pod jego miastem skrywa się inny świat, znany jako Londyn Pod. Z jednej strony całość przypomina prawdziwy Londyn, lecz coś w nim nie gra. Chociażby to, że w podziemnym mieście czają się wszelkiej maści potwory i anioły.
Jak już wcześniej wspomniałem, powieści z gatunku urban fantasy nie są osadzone wyłącznie w czasach współczesnych. Anna Lange, podobnie jak Neil Gaiman, również postanowiła w swojej książce zabrać nas do Londynu, z tą różnicą, że w jej dziele akcja rozgrywa się w 1873 roku. „Magiczne akta Scotland Yardu” skupiają się na tytułowej jednostce wydziału detektywistycznego, przedstawiając wydarzenia z perspektywy trzech bohaterów mających powiązanie z magią różnego rodzaju.
Choć seria książek Ricka Rodana nie zrobiła takiej furory, jak cykl o Harrym Potterze, to jednak nie można przechodzić obok niej obojętnie. Jeśli jesteście nastolatkami i szukacie mniej zobowiązującego urban fantasy, to zdecydowanie powinniście zainteresować się przygodami Percy’ego Jacksona. Cykl to połączenie fantasy i książek przygodowych dla młodzieży.
Każdy z tomów opowiada o perypetiach tytułowego bohatera, który odkrywa, że jest dzieckiem jednego z bohaterów znanych z mitologii greckiej. To oczywiście nie koniec niespodzianek, jakie na niego czekają…
Jakub Ćwiek to ceniony polski pisarz fantasy i science fiction, który ma w swoim dorobku tak ciekawe cykle jak „Chłopcy” czy „Kłamca”. Natomiast fanów klimatów urban fantasy powinny zainteresować dwa tomy „Grimm City”. Autor podczas pisania powieści inspirował się ponadto najlepszymi kryminałami noire, dzięki czemu otrzymaliśmy niezwykle ciekawe uniwersum, które ciężko jest porównać do czegoś innego. Jeżeli podobają wam się historie o gangsterach z lat 20. oraz 30. ubiegłego wieku i jesteście miłośnikami fantasy, to czym prędzej sięgnijcie po „Wilka” i „Bestię”.
Amerykańska autor ka w swoim cyklu urban fantasy postawiła na protagonistkę, która postrzega świat w trochę inny sposób – a właściwie to jest w stanie widzieć więcej, niż przeciętny człowiek. Wszystko zaczyna się, kiedy Clary Fray idzie na swoją imprezę urodzinową do klubu, gdzie dochodzi do brutalnego morderstwa nastolatka. Oprawców widzi wyłącznie dziewczyna, co oczywiście wywołuje niemałe zamieszanie. A co, jeśli nie są oni zwykłymi mordercami, tylko tajemniczymi osobnikami polującymi na demony? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w pierwszym tomie serii „Dary Anioła”.
W tym zestawieniu byliśmy już w Londynie, to teraz pora wybrać się w podróż do innego europejskiego miasta – witamy w Moskwie! W cyklu książek urban fantasy Sergieja Łukjanienko nie jest to jednak miasto, jakie znamy, ponieważ na jego terenie rozgrywa się wieloletnia wojna pomiędzy siłami Światła i Ciemności. Każdy z tomów traktuje o członkach Nocnego i Dziennego Patrolu pilnującego równowagi na świecie. Jeśli któraś ze stron nawali, konflikt może przybrać na sile, a tym samym doprowadzić do cierpienia bezbronnych istot.
Ilona Andrews przygotowała serię książek urban fantasy, które posiadają znamiona literatury postapokaliptycznej. Czytelnikom przyszło bowiem śledzić losy niejakiej Kate Daniels, próbującej poradzić sobie w świecie opanowanym przez magię. Kiedy magiczna moc daje o sobie znać, cała technologia współczesnego świata ulega uszkodzeniu, lecz kiedy magia zanika, ludzie ponownie mogą podróżować samolotami i korzystać z elektryczności. Pokręcone? I to jak! Dlatego tym bardziej musicie zapoznać się z tym ciekawym cyklem.