Data modyfikacji:

Najlepsze kryminały. Polecane książki i autorzy kryminałów

Tajemnicze morderstwa, skomplikowane intrygi, niewspółpracujący świadkowie i charyzmatyczni główni bohaterowie – to tylko część elementów, z jakimi mogą zetknąć się czytelnicy kryminałów. Na przestrzeni lat do sprzedaży trafiło mnóstwo tego typu powieści, zarówno napisanych przez polskich, jak i zagranicznych autorów. W tym zestawieniu przedstawimy wam najlepszych pisarzy powieści kryminalnych z zaznaczeniem, jakie ich dzieła warto przeczytać. Zobaczcie najlepsze kryminały polskie i zagraniczne.

kryminał

Najlepsze kryminały. Książki ze śledztwem w tle

Poniższe listy powstały na podstawie popularności danych autorów w serwisie Ceneo.pl, a także wedle moich preferencji. W tekście znajdziecie nazwiska jednych z bardziej cenionych pisarzy kryminałów wraz z zaznaczeniem ich najważniejszych publikacji. Sprawdźcie, jakie są naszym zdaniem najlepsze książki kryminalne.

Najlepsi autorzy kryminałów z Polski

Nasze zestawienie dobrych kryminałów zaczynamy od książek autorów znad Wisły. Jakie polskie kryminały warto mieć na półce?

Zygmunt Miłoszewski – trylogia o prokuratorze Teodorze Szackim

Zygmunt Miłoszewski to przykład utalentowanego pisarza, który nie ogranicza się wyłącznie do jednego gatunku literackiego. Autor zaczął swoją karierę od horroru „Domofon”, a następnie przystąpił do prac nad baśnią dla dzieci „Góry Żmijowe”.

Jednakże to właśnie trylogia kryminalna o prokuratorze Szackim („Uwikłanie”, „Ziarno prawdy”, „Gniew”) spotkała się z największym uznaniem czytelników. Dwa pierwsze tomy doczekały się nawet adaptacji kinowych – w jednym z filmów rola głównego bohatera przypadła Robertowi Więckiewiczowi.

Katarzyna Bonda – seria książek o Hubercie Meyerze

W zestawieniu najlepszych kryminałów nie mogło zabraknąć książek rodzimej pisarka, której powieści od wielu lat zyskują miano bestsellerów. Katarzyna Bonda ma na swoim koncie zarówno pojedyncze powieści, jak i serie skupiające się na konkretnych bohaterach. W 2021 roku zrobiło się głośno o serii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”, która doczekała się serialu telewizyjnego wyprodukowanego przez TVN.

Tymczasem fani śledzący dokonania autorki z pewnością bliżej serca mają cykl poświęcony psychologowi śledczemu Hubertowi Meyerowi. Protagonista doczekał się aż pięciu książek – „Dziewiąta runa”, „Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”, „Nikt nie musi wiedzieć”.

Przeczytaj także: Katarzyna Bonda – książki. Kolejność czytania

Wojciech Chmielarz – cykl gliwicki

Kolejny polski pisarz na tej liście, który wyspecjalizował się w pisaniu powieści kryminalnych. Wojciech Chmielarz przez lata rozwijał równolegle dwa cykle – gliwicki oraz poświęcony Jakubowi Mortce, a do tego pisał samodzielne powieści, które również reprezentowały jego ulubiony gatunek literacki.

Choć tytuły poszczególnych tomów z cyklu gliwickiego nawiązują do bestii z horrorów („Wampir”, „Zombie”, „Wilkołak”), to jednak nie one stanowią tam zagrożenie, tylko ludzie. Pisarz nie unika w swoich książkach brutalności oraz dosadności, co z pewnością docenią miłośnicy dobrych, mocnych kryminałów.

Remigiusz Mróz – seria z Joanną Chyłką

Zdecydowanie jeden z bardziej popularnych polskich autorów kryminałów. Remigiusz Mróz ma na swoim koncie przeszło czterdzieści publikacji, które zostały podzielone przynajmniej na kilka pomniejszych serii.

Mimo wszystko nie da się ukryć, że to właśnie Joanna Chyłka jest zdecydowanie ulubioną postacią tego autora. To właśnie jej poświęcił aż trzynaście tomów! Bohaterka z zawodu jest prawniczką o dosyć ciętym charakterze, która bardzo często wychodzi poza swoje kompetencje i próbuje na własną rękę zdobyć dowody potrzebne do rozwiązania sprawy.

Chcesz się dowiedzieć więcej o książkach polskiego autora? Zobacz nasz przegląd: Remigiusz Mróz – książki i kolejność czytania

Skandynawskie kryminały – polecane tytuły

Skandynawskie kryminały od lat plasują się na wysokich miejscach w rankingach powieści kryminalnych.

Stieg Larsson – seria „Millennium”

Jeśli jesteście fanami powieści kryminalnych, to z pewnością znacie nazwisko Stiega Larssona. Ten szwedzki autor oddał w ręce czytelników trzy fantastyczne książki, w których śledzimy losy hakerki komputerowej Lisabeth Salander oraz dziennikarza śledczego Mikaela Blomkvista. Ciekawostką jest to, że cykl „Millennium” zadebiutował rok po śmierci pisarza, przez co nie było mu dane dowiedzieć się o sukcesie swojego dzieła. Marka obecnie kontynuowana jest przez Davida Lagercrantza.

Jo Nesbø – cykl z Harrym Holem

Jo Nesbø to zdolny pisarz, który jest w stanie sprostać oczekiwaniom zarówno dorosłych czytelników, jak i dzieciaków. Autor ma na swoim koncie kilkutomową serię dla młodszych, opowiadającą o przygodach Doktora Proktora. Lecz to właśnie kryminały z udziałem Harry’ego Hole’a interesują nas w tym przypadku najbardziej.

Dlaczego warto sięgnąć po serię Jo Nesbø? Książki Norwega nie tylko szokują brutalnością, ale także pomysłowością i naprawdę zaskakującymi zwrotami akcji. Jeśli chcesz się

Camilla Läckberg – saga o Fjällbace

Ta szwedzka autorka z wykształcenia jest ekonomistką, ale posada dyrektorki marketingu w jednej ze sztokholmskich firm nie była jej spełnieniem marzeń. Po odbyciu kursu pisania kryminałów (prezent od męża) postanowiła stworzyć własne dzieła – tak oto powstał pomysł na sagę o Fjällbace, która towarzyszy pisarce przez całą jej karierę (z drobnymi przerwami).

Dotychczas powstało dziesięć tomów serii Camilli Läckberg. Książki, mają dwóch protagonistów: pisarce biografii Erice Falck oraz lokalnemu policjantowi Patrikowi Hedströmowi. Powieści mają wszystko, czego oczekujemy od dobrego kryminału: tajemnicę, zwroty akcji i interesujące sprawy kryminalne.

Najlepsze kryminały z Wielkiej Brytanii – klasyka literatury

Mam dla was także propozycje brytyjskich książek kryminalnych. Jakie top powieści polecamy?

Agatha Christie – książki kryminalne o Herkulesie Poirot

Agatha Christie to bez wątpienia najbardziej znana autorka powieści kryminalnych na całym świecie. Choć zmarła w latach 70. ubiegłego wieku, to popularność jej książek zdaje się nie maleć – te wciąż sprzedają się doskonale, a poza tym co jakiś czas przenoszone są na ekrany kin i telewizorów. Jej ulubionym bohaterem był Herkules Poirot – belgijski oficer policji, który po I wojnie światowej przeniósł się do Anglii, gdzie rozpoczął karierę prywatnego detektywa.

Arthur Conan Doyle – książki o Sherlocku Holmesie

Arthur Conan Doyle nie żyje już od ponad dziewięćdziesięciu lat, ale jego twórczość zdecydowanie nie ma daty ważności. Pierwsza powieść o Sherlocku Holmesie („Studium w szkarłacie”) zadebiutowała w 1888 roku i do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników oraz twórców gier, filmów i seriali. Jeśli lubicie historie detektywistyczne, to obowiązkowo musicie zapoznać się z twórczością tego autora – wszakże to w dużej mierze on ustalił zasady działania powieści kryminalnych.

Najlepsze książki kryminalne ze Stanów Zjednoczonych. Kogo warto czytać?

Wśród najlepszych autorów kryminałów nie mogło zabraknąć pisarzy z USA, których książki sprzedają się w milionowych nakładach.

Harlan Coben – seria powieści o Myronie Bolitarze

Kolejne popularne nazwisko w tym zestawieniu, które z pewnością jest doskonale znane fanom powieści kryminalnych. Harlan Coben wydał swoją pierwszą książkę („Mistyfikacja”) już w 1990 roku i od tamtego czasu niemalże co rok do sprzedaży trafiają jego kolejne publikacje.

Amerykanin nie stroni od powieści stand alone, ale ma w swoim dorobku również ciekawy cykl poświęcony Myronowi Bolitarowi. Wyróżnia się on na tle innych kryminałów tym, że protagonista nie jest ani detektywem, ani dziennikarzem. Zamiast tego obserwujemy losy byłego koszykarza i jego agenta sportowego.

Gillian Flynn – powieści kryminalne o kobietach

Gillian Flynn to jedna z tych autorek, która pisze stosunkowo rzadko, ale za to na najwyższym poziomie. Każda duża powieść tej pisarki została również doceniona przez twórców filmów i seriali, z czego zdecydowanie najlepiej prezentowała się kinowa adaptacja „Zaginionej dziewczyny”. Nie warto jednak ograniczać się wyłącznie do tego jednego tytułu, ponieważ zarówno „Ostre przedmioty”, jak i „Mroczny zakątek” to bardzo dobre historie kryminalne, skupiające się w dużej mierze na kobietach.

Autor: Łukasz Morawski