Data publikacji:

Katarzyna Bonda – książki. Kolejność czytania

Katarzyna Bonda jest nazywana królową polskiego kryminału. Nie bez powodu – pisarka bowiem poświęca długie godziny, przygotowując się do napisania kolejnego bestselleru, co sprawia, że przedstawione historie są niesamowicie wciągające i realistyczne. Katarzyna Bonda znana jest ze zbierania dokładnych danych na temat miejsc, które następnie przedstawiane są w jej książkach. Pisarka przegląda również akta spraw kryminalnych i dociera do osób, których historie są inspiracją dla jej twórczości. Sprawdź, w jakiej kolejności czytać książki Katarzyny Bondy.
katarzyna bonda książki kolejność

Katarzyna Bonda – książki mistrzyni kryminału

Mówisz: najlepsze polskie kryminały, myślisz: Katarzyna Bonda. Książki polskiej pisarki cieszą się ogromną popularnością. W jakiej kolejności czytać książki Katarzyny Bondy?
Pierwsza seria książek Katarzyny Bondy opisuje historie Huberta Meyera, psychologa śledczego. W odróżnieniu od większości kryminałów głównym bohaterem książek Bondy nie jest detektyw lub policjant, a profiler – osoba zajmująca się tworzeniem portretów psychologicznych przestępców.
Wprowadzenie nowego rodzaju postaci pozwoliło przyjrzeć się pracy policji od innej, bardziej subtelnej strony. Katarzyna Bonda udowadnia, że umysł, intelekt i intuicja to narzędzia równie ważne co nowoczesne komputery czy broń.
Seria: „Hubert Meyer – psycholog śledczy” to trylogia. Po debiutanckiej książce „Sprawa Niny Frank” (2007) Katarzyna Bonda wydała dwie inne książki: „Polskie morderczynie” (2008) i „Zbrodnia niedoskonała” (2008). Drugą część serii, „Tylko martwi nie kłamią”, wydano w 2010 roku, a w 2011 roku powstała zmieniona wersja „Sprawy Niny Frank” o tytule „Dziewiąta runa”. Ostatnia część serii, z 2012 roku, nosi tytuł „Florystka”.
Zobacz także polecane przez nas skandynawskie kryminały

Seria Hubert Meyer – psycholog śledczy

W serii z Hubertem Meyerem Bonda pokazała pracę nad śledztwem z perspektywy profilera. Ta niestandardowa perspektywa sprawiła, że seria podbiła serca Polaków.

Katarzyna Bonda, Sprawa Niny Frank

Pierwsza część serii to zagadka kryminalna dotycząca Niny Frank – popularnej aktorki, znanej głównie z roli zakonnicy. Celebrytka zostaje brutalnie zamordowana, a w rozwikłanie zagadki włącza się profiler Hubert Meyer. Na podstawie śladów tworzy portret psychologiczny mordercy.
Akcja powieści rozgrywa się w dwóch miejscach: w sennej, małej miejscowości Mielnik nad Bugiem oraz w świecie internetowych pamiętników Niny Frank.
Już w pierwszej książce Katarzyny Bondy można zauważyć jej fascynację małymi, zamkniętymi społecznościami. Jednym z wyzwań głównego bohatera jest zdobycie zaufania miejscowych.
Autorka bardzo mocno akcentuje też brak wiary w profesję i zdolności profilera. Potyczki słowne z rubasznym, małomiasteczkowym policjantem są barwną stroną książki.

Katarzyna Bonda, Tylko martwi nie kłamią

Wydana w 2010 roku druga część serii z Hubertem Meyerem tym razem przenosi czytelnika do Katowic. Zadaniem profilera Meyera jest rozwiązanie sprawy śmieciowego barona, którego ciało znaleziono w jednej ze śląskich kamienic.
Jak się okazuje, biznesowe porachunki nie są jedynym motywem zbrodni. Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że zagadka ma związek z morderstwem sprzed 17 lat. Spora część książki poświęcona jest zdobywaniu doświadczenia w zawodzie profilera.

Katarzyna Bonda, Florystka

„Florystka” to ostatnia część trylogii z Hubertem Meyerem. Tym razem tytułowa bohaterka nie jest jednak ofiarą, a podejrzaną.
Podejrzenia padają na szanowaną w mieście florystkę w momencie, gdy policjanci odnajdują powiązania pomiędzy zaginięciem 9-letniej dziewczynki a bestialskim zabójstwem 11-letniego Amadeusza – syna florystki. Pomimo rezygnacji z pracy w policji sprawą ponownie zajmuje się Hubert Meyer. Robi to na prośbę przyjaciela.

Katarzyna Bonda, Klatka dla niewinnych

Róża Englot zginęła, otrzymując czterdzieści trzy ciosy nożem. Jej mąż zostaje uznany za winnego. Jakiś czas później, w niewyjaśnionych okolicznościach, ginie również matka Róży. Okazuje się, że kobieta wypadła z balkonu w czasie przepustki skazanego. Nie ma jednak dowodów, by móc oskarżyć mężczyznę. Pewną rolę odgrywa w tej sprawie tajemniczy klucz pozostawiony na ciele ofiary.

Katarzyna Bonda, Balwierz

Tym razem Hubert Meyer mierzy się ze śledztwem, które dotyczy drastycznych zabójstw w niewielkiej miejscowości. Zostaje znaleziony martwy ksiądz oraz sześciolatek, a lokalna społeczność okazuje się uwikłana we wzajemne sekrety i spory. Narwia, z pozoru sielska wieś na Podlasiu, zamienia się w pełną grozy miejscowość, w której panuje zasłona milczenia. Czy Hubert Meyer odkryje prawdę?

Katarzyna Bonda, Zimna sprawa

Akcja siódmego tomu serii o Hubercie Meyerze rozgrywa się w Poznaniu. Na poznańskim Sołaczu nieznany sprawca pozostawił zwłoki kobiety i trójki dzieci. Wszystko wskazuje na to, że na rodzinie dokonano mordu rytualnego kilka lat wcześniej. Rozpoczynają się poszukiwania ojca rodziny, który podejrzewany był o wstąpienie do sekty. Znajomy poszukiwanego prosi Huberta Meyera o pomoc – nie wierzy bowiem w winę Gustawa i pragnie rozwiązać zagadkę tajemniczego mordu. Sprawa prowadzi Meyera w mroczne zakamarki pewnego zgromadzenia religijnego.

Seria: Cztery żywioły Saszy Załuskiej (tertalogia kryminalna)

Druga seria książek Katarzyny Bondy jest tetralogią. Każda z książek symbolizuje w luźny sposób jeden z żywiołów: Powietrze, Ziemię, Ogień i Wodę.
Główna bohaterka, podobnie jak Hubert Meyer, zajmuje się profilowaniem kryminalnym. Sasza Załuska ma córkę Karolinę, ukończyła psychologię śledczą na Uniwersytecie w Huddersfield i współpracuje z Gdańską Komendą Policji.

Katarzyna Bonda, Pochłaniacz (Powietrze)

Tematem przewodnim pierwszej książki Katarzyny Bondy z Szaszą Załuską jest powietrze. Profilerka po powrocie ze studiów na Uniwersytecie w Huddersfield angażuje się w sprawę Pawła „Buli” Bławickiego, który obawia się o własne życie i twierdzi, że jego wspólnik chce go zabić.
Wspomniany wspólnik, były piosenkarz, jest autorem przeboju „Dziewczyna z północy”. Utwór staje się leitmotivem powieści i kluczem do rozwikłania zagadki. Załuska odkrywa, że sprawa z 2013 roku łączy się z zabójstwem rodzeństwa, które miało miejsce w 1993 roku.

Katarzyna Bonda, Okularnik (Ziemia)

W drugiej części tetralogii Sasza Załuska postanawia uporządkować życie osobiste. Wyjeżdża do rodzinnej miejscowości, Hajnówki, znajdującej się tuż przy granicy w Białorusią. Uczestniczy w tradycyjnym białoruskim weselu, podczas którego uprowadzona zostaje panna młoda.
Wydarzenia z teraźniejszości odkrywają ciemną historię miejsca oraz sekrety mieszkańców. Na wierzch wychodzą powojenne zbrodnie, a polsko-białoruskie antagonizmy nasilają się z każdą godziną. Tytuł powieści nawiązuje do Mercedesa-Benza W210, zwanego okularnikiem. Samochód ten przewija się w każdej z zagadek.

Katarzyna Bonda, Lampiony (Ogień)

Miejscem akcji „Lampionów” jest Łódź. W serii podpaleń i wybuchów giną kolejni ludzie. Zadaniem Saszy jest stworzyć portret psychologiczny podpalacza, który pozwoli przewidzieć jego kolejne ruchy.
Tłem dla wydarzeń jest specyficzny klimat upadającego miasta, mającego czasy świetności dawno za sobą. Dużą uwagę autorka poświęca społeczności i ich codziennym problemom, a łódzka gwara pozwala się przenieść wprost do miejsca akcji.

Katarzyna Bonda, Czerwony Pająk (Woda)

Ostatnia część tetralogii to rozliczenie Katarzyny Bondem z głównym antagonistą – Czerwonym Pająkiem. Po uprowadzeniu córki Saszy Załuskiej profilerka postanawia wszcząć własne śledztwo. Odnajduje powiązanie uprowadzenia z zagadkowym samobójstwem byłego oficera wywiadu, będącego niegdyś przełożonym Załuskiej.
W tle pojawią się służby specjalne, mafia i polityka. Książka zawiera dużo wątków, postaci i retrospekcji oraz puentuje historie z poprzednich części.

Seria Jakub Sobieski

Najnowsza seria książek Katarzyny Bondy to kryminały z detektywem Jakubem Sobieskim. Seria ta liczy obecnie dwa tomy: „O włos” i „Ze złości”.

Katarzyna Bonda, O włos

„O włos” to książka otwierająca nową serię. Tym razem w centrum znajduje się usunięty z policji Jakub Sobieski. Nieformalnie zostaje on wciągnięty w prowadzenie śledztwa razem z aspirantką Adą Kowalczyk. Sprawa dotyczy zamordowania dwóch kobiet w Lesie Kabackim. Morderca zostaje nazwany przez prasę „Kosiarzem z Kabat”. Wkrótce okazuje się, że poszukiwany korzysta z usług prostytutek. Prowadzący sprawę przenikają do półświatka, a sprawa może łączyć się z niewyjaśnionym morderstwem sprzed 13 lat.  

Katarzyna Bonda, Ze złości

Aneta Buladnra wychodzi z więzienia po odsiedzeniu 18 lat. Kobieta twierdzi, że jest niewinna i wynajmuje detektywa Sobieskiego, by pomógł jej dowieść, że to nie ona zastrzeliła Mariusza Hussakowskiego w kasynie. Świadkowie zbrodni nie chcą jednak współpracować, a cała sprawa zaczyna przypominać pajęczą sieć wzajemnych oskarżeń, zatajania faktów i fałszywych tropów. Wkrótce padają kolejne ofiary. Detektyw Jakub Sobieski musi działać pod presją czasu.

Trylogia kryminalna Wiara – Nadzieja – Miłość

Katarzyna Bonda, Miłość leczy rany

Powieść inspirowana prawdziwą historią miłości Polki do uciekiniera z Kazachstanu, który zamordował przed laty swoich oprawców. Autorka chciała opisać tę historię wcześniej, jednak podczas zbierania materiałów do książki otrzymywała pogróżki, a także zhakowano jej dysk z danymi. Po latach postanowiła jednak stworzyć opowieść na kanwie prawdziwej historii.

Katarzyna Bonda, Miłość czyni dobrym

Tom drugi trylogii Wiara – Nadzieja – Miłość również zawiera historię inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Tym razem czytelnik poznaje dzieje jednego z najsłynniejszych oszustów III RP. Jak mówi sama autorka, akta sądowe, z którymi się zapoznawała podczas przygotowań do pisania tej pozycji, liczą sto dwadzieścia tomów.

Katarzyna Bonda – pozostałe książki

Jakie książki polskiej autorki kryminałów warto jeszcze przeczytać?

Katarzyna Bonda, Polskie morderczynie

„Polskie morderczynie” to dokument Katarzyny Bondy, którego tematem są polskie sprawy kryminalne z kobietami w roli głównej. Na postawie wywiadów autorka stara się zrozumieć, co doprowadziło skazane kobiety do popełnionego czynu, jaka jest ich historia oraz w jaki sposób rodzi się w ludziach agresja. Jak się okazuje, nie ma spraw czarno-białych.

Katarzyna Bonda, Zbrodnia niedoskonała

Oparta na autentycznych zdarzeniach książka „Zbrodnia niedoskonała” udowadnia, że zbrodnia doskonała nie istnieje. Zawsze pozostają ślady, które mogą doprowadzić do złapania sprawcy. Jakie szczegóły zaważyły w opisywanych przez Bondę sprawach?

Katarzyna Bonda, Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania

Absolutny must have osób, które pragną pisać. Katarzyna Bonda dzieli się praktycznymi wskazówkami odnośnie do warsztatu pisarza, uczy jak zdobywać informacje oraz kontakty, ale przede wszystkim pokazuje, że pisanie to bardzo angażująca i trudna praca. „Maszyna do pisania” to idealny prezent dla kogoś, kto marzy o napisaniu książki lub planuje zostać dziennikarzem.
Zdjęcie: Envato Elements