Data publikacji:

7 najlepszych polskich kryminałów. Książki, które warto przeczytać

Mówi się, że dobre kryminały są specjalnością pisarzy skandynawskich. Twórczość Larssona czy Lackberg zdaje się potwierdzać to twierdzenie, jednak polscy autorzy nie mają się czego wstydzić. Przeciwnie – polskie kryminały mają się świetnie i co roku pojawiają się wiele pozycji, które przyprawiają czytelników o szybsze bicie serca. Oto 7 najlepszych książek kryminalnych, napisanych przez polskich autorów.

Dobre książki kryminalne polskich autorów:

  1. Katarzyna Bonda – Cykl o Hubercie Meyerze
  2. Zygmunt Miłoszewski - Trylogia o prokuratorze Szackim
  3. Ryszard Ćwirlej – Tylko umarli wiedzą M
  4. arek Krajewski – Ludzkie zoo
  5. Gaja Grzegorzewska – Kamienna noc
  6. Mariusz Czubaj – Martwe popołudnie
  7. Remigiusz Mróz – Kasacja

Katarzyna Bonda – Cykl o Hubercie Meyerze

Pisarka została okrzyknięta królową polskiego kryminału. W stwierdzeniu tym jest wiele prawdy, bo kolejne powieści Bondy zdobywają szczyty list bestsellerów i to właśnie ona jako pierwsza wprowadziła do świata polskiego kryminału postać profilera policyjnego, czyli psychologa pracującego przy tropieniu najgroźniejszych przestępców. I co ciekawe, pierwowzorem dla postaci Huberta Meyera był prawdziwy policyjny profiler, Bogdan Lach. Choć fabuła cyklu toczy się dość wolno, ponieważ pisarka nie szczędzi nam obyczajowego tła dla kolejnych opisywanych wydarzeń, to właśnie ta wnikliwość i świetny styl sprawiają, że to znakomite książki kryminalne, od których nie sposób się oderwać. Dlatego jeśli chcesz przeczytać dobre kryminały, cykl o Meyerze sprawdzi się świetnie.

Zygmunt Miłoszewski - Trylogia o prokuratorze Szackim

"Uwikłanie", "Ziarno Prawdy" i "Gniew" to tytuły, jakie musi znać każdy fan książek kryminalnych. Bo powieści, których głównym bohaterem jest prokurator Teodor Szacki wyróżniają się nie tylko wartką akcją, trzymającą w napięciu aż do ostatniej strony. Miłoszewski świetnie zarysowuje również tło społeczne dla opisywanych wydarzeń i tworzy postacie z krwi i kości. Zarówno sam Szacki, jak i jego antagoniści, są bardzo wiarygodni. Motywacja i postępowanie bohaterów dalekie jest od nonsensu, na jaki często możemy się zżymać w kryminałach z niższej półki. U Miłoszewskiego postacie dają się lubić, drażnią lub wręcz wzbudzają strach i każda z nich spełnia powierzoną sobie powieściową rolę w doskonały sposób. Na koniec trzeba też wspomnieć o znakomitej warstwie językowej – pisarsko Miłoszewski jest szalenie sprawny, dlatego przez powieść płynie się gładko i przyjemnie. Aż szkoda, że to tylko 3 tomy.

Ryszard Ćwirlej – Tylko umarli wiedzą

Jest to co prawda druga część cyklu o Antonim Fisherze, jednak to właśnie Tylko umarli wiedzą najczęściej wskazuje się, jako najlepszą książkę kryminalną w dorobku pisarza. Rzecz dzieje się w latach 30. ubiegłego wieku, a poznański policjant ma za zadanie wspomóc swojego wieloletniego przyjaciela w rozwikłaniu zagadki morderstwa działacza komunistycznego. Brzmi banalnie? To tylko pozory, bo całość okraszona jest klimatem retro, w którego realiach Ćwirlej porusza się świetnie. Do tego dochodzą jeszcze wątki polityczne i szpiegowskie. Zanim sięgniesz po drugi tom cyklu, koniecznie przeczytaj pierwszy i od razu zamów też ostatni – każda z tych historii to prawdziwa gratka dla fanów dobrych kryminałów.

Marek Krajewski – Ludzkie zoo

Mroczny przedwojenny Wrocław i kultowy bohater polskich kryminałów – Eberhard Mock, czyli policjant zgłębiający mroczne tajemnice swojego miasta. Marek Krajewski przyzwyczaił nas do powieści najwyższych lotów i tak jest i w tym przypadku. W Ludzkim zoo czytelnik zagłębia się w brudnej i zdegenerowanej tkance ówczesnego miasta, wnika w naturę zbrodniarza i ma niepowtarzalną okazję towarzyszyć Mockowi na kolejnych etapach dochodzenia do prawdy. Ludzkie Zoo jest już siódma książką kryminalną opisującą śledztwa prowadzone przez wrocławskiego śledczego. Wszystko wskazuje na to, że Mock nie znudzi się czytelnikom jeszcze długo.

Gaja Grzegorzewska – Kamienna noc

Ostatni tom cyklu o prywatnej detektyw Julii Dobrowolskiej to kolejny dobry kryminał, który należy przeczytać. Autorka przykłada wagę do tła psychologicznego, co dodaje jej postaciom wiarygodności, a co jednocześnie bardzo angażuje czytelnika. Powieść momentami jest naprawdę mroczna, a cięty język i pikantne fragmenty fabuły dodatkowo dodają smaku całej historii. Czy warto sięgnąć po książki kryminalne sygnowane nazwiskiem Grzegorzewskiej? Zdecydowanie, ale ostrzegam - na jednej na pewno nie poprzestaniesz.

Mariusz Czubaj – Martwe popołudnie

To pierwszy tom spośród książek kryminalnych opowiadających o perypetiach cynicznego byłego policjanta i detektywa Marcina Hłaski. Historia kręci się wokół zabójstwa polskiego parlamentarzysty, które budzi strach w sejmowych ławach. Detektyw wyrusza na poszukiwania zaginionego dziennikarza i w tym celu wkracza w świat mrocznych zakamarków Warszawy, gdzie czekają na niego brudne porachunki i sieci politycznych uwikłań. Pierwszoosobowa  narracja angażuje czytelnika, co w połączeniu ze sprawnym stylem sprawia, że to bardzo dobry kryminał.

Remigiusz Mróz – Kasacja

Młody pisarz jest jednym z najbardziej pracowitych autorów na rynku polskiego kryminału – trzydziestolatek ma na swoim koncie przeszło 30 książek. Od czego wato zacząć przygodę z książkami kryminalnymi Remigiusz Mroza? Kasacja będzie świetnym wyborem – po pierwsze książka ta otwiera ośmiotomowy cykl, więc przez długi czas nie będziesz się głowić, co by tu teraz przeczytać. Po drugie, czyta się ją znakomicie – Mróz sprawnie łączy wątki kryminalne z trillerem prawniczym. Główną bohaterką książki jest adwokat Joanna Chyłka, która staje się obrońcą mężczyzny podejrzanego o zamordowanie kilku osób. Czy Joanna wyborni swojego klienta? I czy przede wszystkim wierzy naprawdę w jego niewinność? Odpowiedzi szukaj na kartach książki.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny