Data publikacji:

Najlepsze kryminały skandynawskie. TOP 15 książek

Skandynawskie kryminały niezmiennie od lat królują na czytelniczych listach bestsellerów. Nie bez powodu – historie rozgrywające się na tle zapierających dech krajobrazów obfitują w niespodziewane zwroty akcji, mroczne zagadki i śledztwa, których nie powstydziliby się najlepsi detektywi z prawdziwego zdarzenia. Chcesz powiększyć swoją kolekcję o kolejne kryminały skandynawskie? W takim razie sprawdź, którzy pisarze sprawią, że do ostatniej strony będziesz czytać książkę z zapartym tchem!
kryminały skandynawskie

Skandynawskie kryminały – popularni autorzy

Od lat za jedne z najlepszych kryminałów uważa się powieści z północnej części Europy. Nasz ranking zawiera najpopularniejszych w ostatnich latach autorów. Zobacz, które skandynawskie kryminały warto mieć na swojej półce.
  • Stieg Larsson
  • Camilla Läckberg
  • Jo Nesbø
  • Henning Mankell
  • Liza Marklund
  • Åsa Larsson
  • Yrsa Sigurdardóttir
  • Ninni Schulman
  • Håkan Nesser
  • TOP 15 najlepszych skandynawskich kryminałów. Przeczytaj je w tym roku

    Chcesz rozpocząć swoją przygodę z kryminałami skandynawskimi? To świetnie się składa, bo w księgarniach czeka już wiele pozycji, które zachwyciły czytelników na całym świecie. Mamy dla ciebie zestawienie aż 15 najlepszych skandynawskich kryminałów, wśród których znajdziesz dzieła najpopularniejszych autorów z północy – Camilli Läckberg, Jo Nesbø czy Stiega Larssona.

    1. Bestsellerowa trylogia „Millenium” Stiega Larssona

    Klasyk i bestseller wśród kryminałów skandynawskich – ranking najlepszych powieści kryminalnych nie może się obyć bez popularnej trylogii. W skład „Millenium” wchodzą tytuły: „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, „Dziewczyna, która igrała z ogniem”, „Zamek z piasku, który runął”. Akcja powieści rozgrywa się wokół inteligentnego dziennikarza Mikaela Blomkvista oraz wyjątkowej postaci kobiecej – aspołecznej i introwertycznej Lisbeth Salander, która pomimo specyficznego charakteru budzi sympatię czytelników.
    Na korzyść książek przemawiają nie tylko skrupulatnie zbudowane, intrygujące postaci. Dobre skandynawskie kryminały wyróżniają się przede wszystkim mistrzowsko poprowadzoną fabułą. Wielką zaletą trylogii jest to, co w kryminałach najważniejsze – dobra zagadka, sploty akcji, piętrzące się znaki zapytania i wielowątkowe śledztwo. Rozwiązanie tajemnicy nigdy nie jest przewidywalne, a nagłe zwroty akcji nie pozostawiają miejsca na nudę.
    Trylogia przypadnie do gustu osobom, które nie lubią zbyt szybko żegnać się z bohaterami. Każdy z pokaźnym tomów ma ponad 600 stron. Zwolennicy trylogii podkreślają zalety szczegółowości i autentyzmu śledztwa oraz opisu postaci. Przeciwnicy uważają jednak, że akcja nie rozwija się wystarczająco szybko.
    „Millenium” doczekało się 82 milionów egzemplarzy sprzedanych w ponad 50 krajach. Na popularność serii wpłynęły dwie ekranizacje. Pierwsza z nich – szwedzka z 2009 roku – przeniosła na ekran wszystkie trzy części serii. Hollywood sięgnęło do tej pory jedynie po pierwszą część w produkcji „Dziewczyna z tatuażem” (2011) Davida Finchera z udanymi rolami Daniela Craiga i Rooney Mary.

    2. Saga o Fjällbace autorstwa królowej kryminałów skandynawskich – Camilli Läckberg

    Skandynawskie kryminały mają swoją niepodzielną królową. Jest to oczywiście Camilla Läckberg. Książki szwedzkiej pisarki wyczekiwane są niecierpliwie przez czytelników. Najpopularniejsza seria z Fjällbacki przenosi czytelników na szwedzką prowincję.
    Powieści autorki wyróżniają się realistycznym przedstawieniem postaci, dużą dozą szczegółów, a czytelnicy ciekawi życia w Szwecji dostaną porcję wiedzy o mentalności Skandynawów. Skandynawskie kryminały Camilli Läckberg to idealne książki na wakacje, ale też jesienny czy zimowy wieczór.
    Jeśli do tej pory nie była ci znana twórczości Camilii Läckberg i chcesz zacząć czytać jej najlepsze skandynawskie kryminały, to czeka cię nie lada gratka. Cykl o Fjällbace obejmuje aż 10 tomów o dość imponującej objętości. Czytaj je w następującej kolejności: „Księżniczka z lodu”, „Kaznodzieja”, „Kamieniarz”, „Ofiara losu”, „Niemiecki bękart”, „Syrenka”, „Latarnik”, „Fabryka aniołków”, „Pogromca lwów” i „Czarownica”.

    3. Jo Nesbø i bezkompromisowy policjant Harry Hole – hit wśród fanów skandynawskich kryminałów

    Cenisz sobie kryminały skandynawskie? Ranking najpopularniejszych pisarzy z północy Europy nie istniałby bez prozy Joe Nesbø. Książki jednego z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy norweskich mogą poszczyć się ponad 30 milionami sprzedanych egzemplarzy.
    Najpopularniejsze są kryminały skandynawskie z serii o bezkompromisowym policjancie Harrym Hole'u. Także w najnowszej powieści „Nóż” najlepszy śledczy Oslo będzie musiał stawić czoła śmiertelnemu wrogowi oraz pokonać własne demony.
    W jakiej kolejności czytać skandynawskie kryminały z Harrym Hole'u w roli głównej? Sięgaj po kolei po wymienione tytuły – „Człowiek nietoperz”, „Karaluchy”, „Czerwone gardło”, „Trzeci klucz”, „Pentagram”, „Wybawiciel”, „Pierwszy śnieg”, „Pancerne serce”, „Upiory”, „Policja”, „Pragnienie”, „Nóż” i „Krwawy księżyc”. Śledź też uważnie premiery, bo już niedługo pojawi się kolejna książka z kultowej serii.

    4. Skandynawskie kryminały z komisarzem Wallanderem – poznaj serię Henninga Mankella

    Kolejny klasyk gatunku prosto z mroźnej Szwecji. Henning Mankell zdobył popularność dzięki wydawanej od lat 90. serii kryminałów skandynawskich z komisarzem Wallanderem. Łącznie autor napisał aż 11 tomów, które do ostatniej strony trzymają czytelników w napięciu.
    Seria traktująca o pełnym słabości detektywie napisana jest lekkim piórem, dzięki czemu książki czyta się szybko i przyjemnie. Kunszt autora widać w detalach, które dodają realizmu całości historii. Książki przypadną do gustu czytelnikom ceniącym sobie kryminały w starym, klasycznym stylu.
    W jakiej kolejności czytać kryminały skandynawskiego autora? W tej, w której zostały wydane, czyli: „Morderca bez twarzy”, „Psy z Rygi”, „Biała lwica”, „Mężczyzna, który się uśmiechał”, „Fałszywy trop”, „Piąta kobieta”, „O krok”, „Zapora”, „Nim nadejdzie mróz”, „Niespokojny człowiek”, „Ręka: Ostatnie śledztwo Kurta Wallandera”.

    5. Cykl o Annice Bengtzon autorstwa Lizy Marklund

    Kolejna w zestawieniu dobrych skandynawskich kryminałów jest Szwedka Liza Marklund. Serię mistrzowskich powieści autorki łączy postać Anniki Bengtzon – dziennikarki-detektywa.
    Prócz wielowątkowej fabuły czytelniczy cenią serię za ciekawy wizerunek silnej, współczesnej kobiety, która łączy w sobie niezależność i aktywność w działaniu ze skomplikowanym życiem prywatnym. Książki są dobrze napisane, co sprzyja szybkiemu czytaniu. Pomimo dużego nagromadzenia szczegółów i zagmatwania tajemnicy, finalnie czytelnicy otrzymują zgrabnie połączone zakończenia.
    Cykl najlepszych skandynawskich kryminałów opowiadających o przygodach Anniki Bengtzon obejmuje 11 tomów – „Studio Sex”, „Raj”, „Prime time”, „Rewanż”, „Czerwona Wilczyca”, „Testament Nobla”, „Dożywocie”, „Miejsce w słońcu”, „Granice”, „Szczęśliwa ulica” oraz „Żelazna krew”.

    6. Odkryj przygody Rebeki Martinsson – cykl dla prawdziwych fanów skandynawskich kryminałów

    Jeśli uwielbiasz szwedzkie kryminały, to z pewnością przypadną ci do gustu dzieła Åsy Larsson – byłej prawniczki, której twórczość została nagrodzona w kategorii Najlepszej Szwedzkiej Powieści Kryminalnej.
    Najpopularniejszą bohaterką Åsy Larsson, której losy możesz śledzić w licznych książkach jej autorstwa, jest Rebeka Martinsson – pracoholiczka i prawniczka mieszkająca w Sztokholmie, która nie boi się morderczych zagadek, intryg i… własnej przeszłości, z którą musi się zmierzyć w trakcie poszukiwania prawdy.
    Cykl o Rebece Martinsson obejmuje 6 tomów. W skład serii wchodzą takie tytuły jak „Burza słoneczna”, „Krew, którą nasiąkła”, „I tylko czarna ścieżka”, „Aż gniew twój przeminie”, „W ofierze Molochowi˛ oraz „Niegodziwość ojców”.

    7. Yrsa Sigurdardóttir i jej seria skandynawskich kryminałów z Tchor Gudmundsdóttir w roli głównej

    Yrsa Sigurdardóttir to autorka, która jest z pewnością dobrze znana prawdziwym koneserom skandynawskich kryminałów. Jeśli do tej pory nie miałeś szansy poznać jej twórczości, to jesienne wieczory są najlepszym momentem na to, aby nadrobić zaległości.
    Urodzona w Reykjaviku Yrsa Sigurdardóttir zadebiutowała powieścią „Trzeci znak”, która zapoczątkowała cenioną wśród fanów kryminałów skandynawskich serię opowiadającą o losach adwokatki Tchory Gudmundsdóttir. Każda z książek islandzkiej autorki jest pełna zwrotów akcji i wątków paranormalnych, które nie są dość często spotykane wśród skandynawskich pisarzy.
    Jeśli chcesz przeczytać całą serię traktującą o przygodach Tchory Gudmundsdóttir, to po zakończeniu pierwszego tomu sięgnij po kolejne – „Weź moją duszę”, „W proch się obrócisz”, „Lód w żyłach”, „Spójrz na mnie” i „Statek śmierci”.

    8. Ninni Schulman – kryminały skandynawskie z Magdaleną Hansson w roli głównej

    Ninni Schulman to ceniona w środowisku autorka skandynawskich kryminałów, która zadebiutowała książką pt. „Dziewczyna ze śniegiem we włosach”. To właśnie ta pozycja stała się jednym z najsłynniejszych kryminałów, które wyszły spod pióra szwedzkiej pisarki i dziennikarki i zapoczątkowały serię, którą z zapartym tchem śledzili czytelnicy na całym świecie.
    Ninni Schulman stawia na klasykę skandynawskiego kryminału, oferując czytelnikom dreszczyk emocji, mroczne sekrety i niespodziewane rozwiązania śledztw. Akcje jej powieści dzieją się w zamkniętej społeczności, mają intrygi skonstruowane wręcz do perfekcji, a do tego łączą się z losami bohaterów, którzy sami skrywają tajemnice. Od 2010 r., bo to wtedy wydała swój debiut literacki, Schulman jest pozytywnie oceniana zarówno przez krytyków, jak i czytelników.
    Cykl o Magdalenie Hansson zacznij od wspomnianej pozycji „Dziewczyna ze śniegiem we włosach”. Gdy już ją skończysz, sięgnij po następujące tytuły – „Mężczyzna, który przestał płakać”, „Odpowiedz, jeśli mnie słyszysz”, „Nasza słodka tajemnica” i „Witaj w domu”.

    9. Håkan Nesser – szwedzki mistrz kryminałów i mistrzowska postać komisarza Van Veeterena

    Tego pana wielbicielom skandynawskich kryminałów nie trzeba przedstawiać. Największą popularnością cieszy się cykl o komisarzu Van Veeterenie, w którym śledzimy losy emerytowanego policjanta, właściciela antykwariatu i pasjonata białych kruków. Akcja powieści toczy się w fikcyjnym mieście Maardam. Jak możemy się domyślać, emerytura komisarza nie przebiega w ciszy i spokoju, a nasz bohater musi rozwiązać kolejne morderstwa.
    Jeżeli chcesz poznać losy komisarza Van Veeterena, to przeczytaj serię w następującej kolejności: „Nieszczelna sieć”, „Punkt Borkmanna”, „Powrót”, „Kobieta ze znamieniem”, „Komisarz i cisza”, „Sprawa Münstera, „Karambol”, „Sprawa Ewy Moreno”, „Jaskółka, kot, róża, śmierć” i „Sprawa G”.

    10. „Łowca Cieni” z tytułem Kryminału Roku 2019 – tę powieść Camili Grebe warto przeczytać

    Camila Grebe to jedna z docenionych przez Szwedzką Akademię Twórców Literatury autorek skandynawskich kryminałów. Jej dzieło pt. „Łowca Cieni” przenosi czytelnika do dawnych lat. Akcja zaczyna się w Sztokholmie w 1944 roku, kiedy to miastem wstrząsnęło ukrzyżowanie kobiety. Po latach zbrodnia zostaje powtórzona, przez co losy dwóch policjantek zajmujących się rozwiązaniem zagadki zostają ze sobą złączone.

    11. „Kasztanowy ludzik” Sorena Sveistrupa to już bestseller

    Jeśli śledzisz uważnie listy książkowych bestsellerów, to z pewnością znasz już skandynawski kryminał „Kasztanowy ludzik”. Jeśli nie, to najwyższy czas to zmienić i przenieść się w świat wykreowany przez Sorena Sveistrupa, w którym psychopata terroryzuje mieszkańców Kopenhagi. Jego znakiem rozpoznawczym jest tytułowy kasztanowy ludzik.

    12. Lars Kepler i seria z Joona Linna

    Seria Larsa Keplera opowiada o losach Joona Linna – komisarzu, który rozpoczyna śledztwo w szwedzkim miasteczku Tumba. Razem ze swoją partnerką, Sagą Bauer, przy użyciu hipnozy rozwiązuje tajemnice kryminalne i szuka seryjnych morderców.
    Polecana seria skandynawskich kryminałów obejmuje następujące tytuły: „Hipnotyzer”, „Kontrakt Paganiniego”, „Świadek”, „Piaskun”, „Stalker”, „Łowca”, „Łazarz”, „Człowiek w lustrze” i „Pająk”. 

    13. „Smilla w labiryntach śniegu” – ciekawa powieść z kryminalnymi wątkami

    „Smilla w labiryntach śniegu” to dzieło duńskiego autora – Peter Høega. Kryminał opowiada historię specjalistki od lodu, tytułowej Smilli, która przeprowadziła się niedawno do Danii. Wszystko zmienia się w momencie, gdy chłopiec Esejas umiera, spadając z dachu. Bohaterka nie wierzy w wersję o nieszczęśliwym wypadku i rozpoczyna śledztwo na własną rękę.

    14. Inspektor Barbarotti i cykl skandynawskich kryminałów Håkana Nessera

    Kolejna polecana seria Håkana Nessera w naszym zestawieniu najlepszych skandynawskich kryminałów, tym razem z inspektorem Barbarotti w roli głównej. Jego historia rozpoczyna się w momencie zaginięcia dwóch znanych osób i tylko on może rozwiązać tę sprawę.
    W skład cyklu o inspektorze Barbarottim wchodzi 7 tomów – „Człowiek bez psa”, „Całkiem inna historia”, „Drugie życie pana Roosa”, „Samotni”, „Rzeźniczka z Małej Birmy”, „Smętny szofer z Alster” oraz „Szachy pod wulkanem”, w którym inspektor rozwiązuje zagadkę zaginionego pisarza.

    15. Freyja i Huldar – 6 tomów Yrsy Sigurðadóttir uznanych za kanon literatury kryminalnej

    Przegląd TOP 15 najlepszych kryminałów skandynawskich zamyka seria Yrsy Sigurðadóttir – Freyja i Huldar. To trzymająca w napięciu od pierwszej strony seria, w której tytuły duet rozwiązuje zagadki – kapsuły czasu, morderstw i nie tylko. Jeśli lubisz dreszczyk emocji, to cykl z pewnością przypadnie ci do gustu.
    W skład serii wchodzą: „Odziedziczone zło”, „Porachunki”, „Rozgrzeszenie”, „Wzgórze wisielców”, „Diabelska lalka” i „Konsekwencje”.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.