Data modyfikacji:

Skandynawskie kryminały – 5 polecanych autorów

Mroczne, posępne, inteligentne, bogate w niespodziewane zwroty akcji, a do tego rozgrywające się w niezwykłym krajobrazie. Skandynawskie kryminały nie schodzą z list bestsellerów. Zobacz, które książki ze śledztwem w tle przyciągną twoją uwagę i wywołają szybsze bicie serca do ostatniej strony.

skandynawskie kryminały

Skandynawskie kryminały – popularni autorzy

Prezentowaliśmy już najlepsze polskie kryminały. Teraz pora na skandynawskie kryminały – nasz ranking zawiera najpopularniejszych w ostatnich latach autorów.Zobacz, które skandynawskie kryminały warto mieć na swojej półce.

  1. Stieg Larsson
  2. Camilla Läckberg
  3. Jo Nesbo
  4. Henning Mankell
  5. Liza Marklund

1. Stieg Larsson – autor bestsellerowej trylogii Millennium

Klasyk i bestseller wśród kryminałów skandynawskich – ranking najlepszych powieści kryminalnych nie może się obyć bez popularnej trylogii. W skład trylogii „Millenium” wchodzą tytuły: „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, „Dziewczyna, która igrała z ogniem”, „Zamek z piasku, który runął”. Akcja powieści rozgrywa się wokół inteligentnego dziennikarza Mikaela Blomkvista oraz wyjątkowej postaci kobiecej – aspołecznej i introwertycznej Lisbeth Salander, która pomimo specyficznego charakteru budzi sympatię czytelników.

Na korzyść książek przemawiają nie tylko skrupulatnie zbudowane, intrygujące postacie. Dobre skandynawskie kryminały wyróżniają się przede wszystkim mistrzowsko poprowadzoną fabułą. Wielką zaletą trylogii jest to, co w kryminałach najważniejsze – dobra zagadka, sploty akcji, piętrzące się znaki zapytania i wielowątkowe śledztwo. Rozwiązanie tajemnicy nigdy nie jest przewidywalne, a nagłe zwroty akcji nie pozostawiają miejsca na nudę.

Trylogia przypadnie do gustu osobom, które nie lubią zbyt szybko żegnać się z bohaterami. Każdy z pokaźnym tomów ma ponad 600 stron. Zwolennicy trylogii podkreślają zalety szczegółowości i autentyzmu śledztwa oraz opisu postaci. Przeciwnicy uważają jednak, że akcja nie rozwija się wystarczająco szybko.

„Millenium” doczekało się 82 milionów egzemplarzy sprzedanych w ponad 50 krajach. Na popularność serii wpłynęły dwie ekranizacje. Pierwsza z nich – szwedzka z 2009 roku – przeniosła na ekran wszystkie trzy części serii. Hollywood sięgnęło do tej pory jedynie po pierwszą część w produkcji „Dziewczyna z tatuażem” (2011) Davida Finchera z udanymi rolami Daniela Craiga i Rooney Mary.

Przeczytaj również: Najlepsze filmy kryminalne

2. Camilla Läckberg – królowa skandynawskich kryminałów

Skandynawskie kryminały mają swoją niepodzielną królową. Jest to oczywiście Camilla Läckberg. Książki szwedzkiej pisarki wyczekiwane są niecierpliwie przez czytelników. Najpopularniejsza seria z Fjällbacki przenosi czytelników na szwedzką prowincję.

Skandynawskie kryminały Läckberg cenione są za lekkie, przyjemne pióro oraz wciągającą fabułę. Choć wątki są momentami dość przewidywalne, to nie brakuje niespodziewanych zwrotów akcji.

Powieści autorki wyróżniają się realistycznym przedstawieniem postaci, dużą dozą szczegółów, a czytelnicy ciekawi życia w Szwecji dostaną porcję wiedzy o mentalności Skandynawów. Skandynawskie kryminały Camilli Läckberg to idealne książki na wakacje, ale też jesienny czy zimowy wieczór.

Autorka rozpoczęła właśnie nową serię powieścią „W złotej klatce”. W najnowszych thrillerze psychologicznym autorka snuje opowieść o Faye – kobiecie, która czuje się zamknięta w tytułowej złotej klatce. Z pozoru poukładane życie bogatej, inteligentnej, kochającej żony i matki skrywa wielki dramat i tajemnicę spisaną krwią.

3. Jo Nesbo, czyli skandynawskie kryminały na ekranie

Cenisz sobie kryminały skandynawskie? Ranking najpopularniejszych pisarzy z północy Europy nie istniałby bez prozy Joe Nesbo. Książki jednego z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy norweskich mogą poszczyć się ponad 30 milionami sprzedanych egzemplarzy.

Najpopularniejsze są kryminały skandynawskie z serii o bezkompromisowym policjancie Harrym Holu. Także w najnowszej powieści „Nóż” najlepszy śledczy Oslo będzie musiał stawić czoła śmiertelnemu wrogowi oraz pokonać własne demony.

Jo Nesbo znany jest z niespodziewanych zwrotów akcji i utrzymywania ciekawości czytelnika. Autor sprawnie szafuje emocjami, podając w intrygującej formie historie pełne tajemnic, krwi i ludzkich słabości.

Dlatego też filmowcy chętnie sięgają po prozę Nesbo. Na dużym ekranie zobaczymy m.in. „Pierwszy śnieg” oraz mroczny i trzymający w napięciu thriller „Łowcy głów”, a także szwedzką czarną komedię „Jackpot”.

4. Henning Mankell i skandynawskie kryminały z komisarzem Wallanderem

Kolejny klasyk gatunku prosto z mroźnej Szwecji. Henning Mankell zdobył popularność dzięki wydawanej od lat 90. serii kryminałów skandynawskich z komisarzem Wallanderem.

Seria traktująca o pełnym słabości detektywie napisana jest lekkim piórem, dzięki czemu książki czyta się lekko i przyjemnie. Kunszt autora widać w detalach, które dodają realizmu całości historii. Książki przypadną do gustu czytelnikom ceniącym sobie kryminały w starym, klasycznym stylu.

Autor ma na swoich koncie jednak nie tylko książki z śledztwem w tle, ale także powieści obyczajowe, takie jak „Comedia infantil” tratująca o dramacie dzieci zmuszonych do szybkiego dorośnięcia czy ostatnią wydaną w Polsce „Głębię”, która porusza i skłania do myślenia.

5. Liza Marklund i seria o Annice Bengtzon

Zestawienie łączące dobre skandynawskie kryminały zamyka Szwedka Liza Marklund. Serię mistrzowskich powieści autorki łączy postać Anniki Bengtzon – dziennikarki-detektywa.

Prócz wielowątkowej fabuły czytelniczy cenią serię za ciekawy wizerunek silnej, współczesnej kobiety, która łączy w sobie niezależność i aktywność w działaniu ze skomplikowanym życiem prywatnym. Książki są dobrze napisane, co sprzyja szybkiemu czytaniu. Pomimo dużego nagromadzenia szczegółów i zagmatwania tajemnicy, finalnie czytelnicy otrzymują zgrabnie połączone zakończenia.

Autorka: Joanna Szczygłowska