Jonizator powietrza to urządzenie, które pochłania szkodliwe jony dodatnie i wydziela dobroczynne jony ujemne. Pomaga usuwać wszelkie zanieczyszczenia i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Czy jonizacja powietrza jest szkodliwa dla zdrowia? Jakie są jej zalety i wady? Sprawdź w artykule!
Zanieczyszczenia powietrza to nie tylko smog, pyły czy dym papierosowy. Nie każdy wie, że na stan naszego otoczenia negatywnie wpływają również urządzenia elektroniczne. Sprawiają one, że powietrze naładowuje się szkodliwymi jonami dodatnimi, które mogą powodować zmęczenie, bóle głowy, a nawet obniżony nastrój. Ponadto przyciągają one zanieczyszczenia, kurz i alergeny, które później wdychamy.
Jak poradzić sobie z tym problemem? Doskonale sprawdzi się jonizator powietrza – urządzenie, które zamienia szkodliwe jony dodatnie na dobroczynne jony ujemne.
Co to jest jonizator powietrza? Urządzenie neutralizuje negatywnie działające jony dodatnie, wydziela zaś korzystne jony ujemne. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu oczyszcza się. Urządzenie pomaga usuwać kurz, dym, smog, a także wirusy i grzyby. Sprawia, że powietrze w mieszkaniu staje się przyjemnie rześkie i świeże.
Na rynku spotkać można głównie dwa typy produktów z funkcją jonizacji – oczyszczacz powietrza do domu lub nawilżacz powietrza. Pierwsze urządzenie jest wyposażone w kilka specjalistycznych filtrów, które są w stanie wyłapać zanieczyszczenia różnego rodzaju. Natomiast drugi produkt nie tylko jonizuje, lecz także nawilża powietrze. W pomieszczeniach, w których znajduje się dużo szkodliwych jonów dodatnich, jest ono często zbyt suche.
Jonizowanie powietrza może przebiegać również w sposób naturalny. Zawartość jonów ujemnych wzrasta na przykład po burzy. Anionów jest więcej również w miejscach, gdzie znajduje się dużo roślin. Jeśli jednak w domu non stop pracują urządzenia elektroniczne, naturalne metody mogą nie wystarczyć. Wtedy z pomocą przychodzi jonizator.
Skutkiem ubocznym procesu jonizacji powietrza jest wydzielanie ozonu – szkodliwego gazu, który może bardzo negatywnie wpływać na zdrowie. Uznaje się, że stężenie 180 µg/m3 podczas godzinnej ekspozycji może zagrażać zdrowiu i życiu człowieka. Wobec tego czy jonizacja powietrza jest szkodliwa?
Urządzenie używane w prawidłowy sposób z pewnością nie stwarza ryzyka dla zdrowia. Nie należy więc włączać funkcji jonizacji zbyt często. Nadmiar ozonu w powietrzu może powodować zawroty głowy, podrażnienia śluzówek, a nawet duszności.
Jonizacja powietrza ma wiele zalet. Jony ujemne pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie człowieka:
Przeczytaj również, jaki nawilżacz powietrza dla dzieci wybrać.
Dobre jonizatory powietrza cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników. Jakie urządzenie wybrać, aby nie żałować? Jeśli szukasz produktu, który ponadto będzie usuwał wszelkie zanieczyszczenia, pyły oraz alergeny, postaw na oczyszczacz powietrza z trybem jonizacji. Jeżeli natomiast zmagasz się z problemem suchego powietrza (szczególnie w sezonie grzewczym), zdecyduj się na nawilżacz z jonizatorem.
Wybierając produkt, zwróć uwagę na to, do jakiej wielkości pomieszczenia jest przeznaczony. Sprawdź także, czy jonizator jest wyposażony w dodatkowe, przydatne funkcje, takie jak wyświetlacz, timer, czujnik zanieczyszczenia powietrza bądź higrometr.